Skocz do zawartości

pierwszy teleskop z lidla ? (dopiero zaczynam )


Rekomendowane odpowiedzi

Oprócz SkyLux-ów dobre są jeszcze chińskie lornetki za 20 dolców ze "szkłami" fi 100. Zawsze podobały mi się filmy akcji gdzie agenci CIA szpiegują mieszkanie w przeciwległym budynku i siedzą w pokoju naszpikowanym aparaturą, gdzie głównym instrumentem jest tego typu lornetka na wielkim statywie. Czasem w zbliżeniach (jeśli takowe są) można zobaczyć co to jest za "potwór". Ja już tak mam, że zwracam uwagę na takie drobiazgi, bo mnie to śmieszy. Do kompletu tego SkyLuxa dobra będzie lorneta SkyMaster made in china.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli ktoś ma Skyluxa, albo SkyMastera made in China nie ma prawa być zadowolony ze swoich obserwacji? Może od razu trzeba posunąć się dalej i ustalić cenzus majątkowy określając ile trzeba wydać by móc określić się jako miłośnik astronomii ? ;)

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli jeśli ktoś ma Skyluxa, albo SkyMastera made in China nie ma prawa być zadowolony ze swoich obserwacji? Może od razu trzeba posunąć się dalej i ustalić cenzus majątkowy określając ile trzeba wydać by móc określić się jako miłośnik astronomii ? ;)

Jasne, że ma prawo. W stopce masz trochę jakby lepiej niż SkyLux. Chyba już czas skończyć wątek bo zaczyna się robić coś w stylu "ekologa", jeszcze nas zawieszą. Ja w każdym razie kończę, bo nie chcę ryzykować.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, dyskusja zbacza w niewłaściwą stronę ;) Lepiej sprawdzić co za oknem, może akurat jakaś dziura w chmurach się trafi :D

Pozdrawiam :)

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za oknem kicha, więc jeszcze słówko rzeknę. SkyLux do SkyLux-a podobny i SkyMaster do SkyMaster-a też, szczególnie na obrazkach. Na razie mamy obrazek z zapowiedzią co nam Lidl zafunduje pod choinkę i nikt nie pomacał jeszcze tego sprzęta.  

Na razie Lidl gwarantuje, że to cóś się nazywa SkyLux i tyle. Nie wiadomo czy to jest ten SkyLux co 5 lat temu. Rok, czy dwa lata temu, dokładnie nie pamiętam, kuzyn przytachał do mnie z Lidla do szybkiej oceny teleskop Meade ETX 70 GOTO, taki mały maksutow zrobiony na niebiesko, jak to robi Meade. Pani z kasy pozwoliła mu do dwóch godzin zdecydowawać czy go odda czy nie i dlatego przyleciał z tym do mnie bo mieszkam niedaleko owego Lidla. ETX 70 cały by zrobiony z plastiku, obudowa, statyw z nóżkami, przekładnie (jedną było widać) menisk, co do lustra to już nie powiem bo go nie rozbierałem. Leciutki był jak piórko. Akurat z mojego balkonu był widok na Jowisza, więc była okazja sprawdzić. Z wielkim trudem wycelowałem w planetę i zobaczyliśmy rozmytą jajowatą plamę. Nie było żadnych szans wyostrzyć obrazu, po prostu nie było takiego punktu. Okropnie się to wszystko chybotało na tych plastikowych nóżkach a na komendy z pilota podskakiwało radośnie zanim ruszyło z chrobotem gorszym niż w EQ6. GoTo już nie sprawdzaliśmy. To była oferta Lidla na gwiazdkę dla potencjalnych astronomów.

Innym razem widziałem lornetę SkyMaster 25x100. Było to trzy lata temu w Jałcie w sklepie optycznym. Wszedłem zaciekawiony ponieważ wielkie to wisiało w oknie wystawowym. Jak wziąłem ją do ręki to wszystko już wiedziałem. Ważyła może 1,5 góra 2 kilogramy. Jak spojrzałem przez to dziwadło to zaraz poraziła mnie śmiertelnie abera, zwaliła mnie prawie z nóg. Byłem zdumiony bo myślałem, że plastikowe soczewki nie dają abery tylko szkło. To był SkyMaster made in china na rynek ukraiński. Zapewniam Cię kolego kisiel, że Twój SkyMaster Celestrona jest nieco inny. Nie jest to lorneta z górnej półki ale da się nią oglądać, sam widziałem. To w Jałcie nadawało się zamiast kalejdoskopu. Póki co dyskusja jest o jakimś bliżej nieokreślonym SkyLux-ie, który można zobaczyć na razie na obrazku i lada dzień będzie dostępny jako dobry prezent pod choinkę.  

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie jestem zwolennikiem podejścia im drożej tym lepiej. Z pewnością wiele osób przyzna, że bardzo popularna lornetka sprzedawana również w Lidlu (zwana nawet lidletką) była całkiem sensownym zakupem i w swojej cenie oferowała całkiem niezłe widoki (jakkolwiek należało starannie dobierać egzemplarze). Niestety teraz sprzedają inne.

Niemniej jednak tego SkyLuxa miałem. No i ok, również się nie zniechęciłem. Ale prawda jest taka, że dużo częściej korzystałem właśnie z tej lidlowej lornetki 10x50. 

Wspomniany teleskop ma dużo elementów plastikowych, których sztywność pozostawia wiele do życzenia (np. mocowanie szukacza, kątówka, klin paralaktyczny), a okulary są fatalne. Najlepszy z tego wszystkiego jest chyba statyw.

To co można obejrzeć w tym teleskopie i być zadowolonym, to Saturn i Księżyc, od biedy Jowisz. W przypadku innych obiektów niczego szczególnego nie zyskamy na powiększeniu,  a małe pole i słaby ciemny obraz naprawdę nie są zbyt atrakcyjne.

 

Pichetinio zadałeś pytanie i poprosiłeś o poradę, nie miej pretensji, że odpowiedzi odbiegają od Twoich oczekiwań. Ja miałem ten teleskop, mam tez lidletkę, którą sobie chwalę i używałem jej zdecydowanie częściej niż tego teleskopu (używam jej nadal)

Mam tez tego Celestrona 15x70. Jest bardzo duża różnica pomiędzy tym co można w nim zobaczyć (mimo że nie jest żadną wypasioną lornetką) a widokami z tego SkyLuxa, na korzyść lornetki rzecz jasna. Słusznie jednak zwrócił uwagę Jolo,że ta lornetka wymaga choćby małego statywu, bo z ręki nie sposób wygonie jej używać.

 

Nie mam doświadczenia z innymi małymi refraktorami, więc się nie wypowiem, jednak uważam, że  pomysł z zakupem tuby i własnoręcznym dorobieniem montażu Dobsona jest o niebo lepszy. 

Argumenty, że nowy, i że na gwarancji nie są zbyt przekonujące zważywszy cenę sprzętu. Ja rozumiem, że każdy grosz należy szanować, ale za niską ceną idzie niestety niska jakość, więc co nam po gwarancji? Używane sprzęty z reguły są w dobrym stanie, poza tym można poprosić kogoś z okolicy, kto ma doświadczenie, żeby np. wybrał się z Tobą i doradził przy zakupie, jeśli zdecydujesz się na używany sprzęt. Myślę że jest to dużo lepsza droga i w dodatku możliwa satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy.

Zrobisz oczywiście jak uważasz. Co więcej, całkiem możliwe, że kupując tego SkyLuxa będziesz zadowolony. Nie dziw się jednak i nie miej pretensji, że inni nie są tak entuzjastycznie nastawieni do tego sprzętu jak Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie siedzę na tablicy,allegro i giełdach astro,jeśli wyrazisz chęć jestem w stanie czegoś ci poszukać.

Do tej pory za 300 zł za sprzętu,którego kupno ma sens widziałem :130/900 i 90/900.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież miało być nowe i z gwarancją!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

 

Ktoś nas tu wkręca Panowie. 

"Głupoty" musimy wypisywać, kolega autor ma naszą opinię w dupie, musi się upewnić co do swojego gównianego wyboru, a że nie uzyskał aprobaty, to trolluje dalej.

 

Sorry, ale albo to prowokacja, albo autor nie jest do końca ten tego.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co chessnet widze ze jestes wielkim astronomem mentorem polskiego forum astronomicznego i najwyrazniej nie akceptujesz faktu ze ktoś tu ma wiekszą wiedze od ciebie 

masz racje chciałem nowy ale niektóre osoby w sposób mniej perwersyjny i hamski niz ty  starają sie wybic mi ten pomysł zgłowy za to ty od poczatku przyszedłes tu i odrazu zaczołes skakać a teraz chcesz by tłum poszedł za tobą i zaczął linczować totalnego amatora astronomii oraz tego forum 

 

nie chce mi sie kłucic z małolatem bo nerwowy jestem wiec wybacz ale nie skorzystam z twoich rad

 

P.S

jezeli kogoś uraziłem tym postem ,zapytaniem , ograniczonym budżetem lub niegodnym mej osoby zainteresowaniem astronomią to bardzo przepraszam 

dziekuje tym którzy rozumieją me niezdecydowanie i chcą po prostu pomóc amatorowi

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny zakup który nie doprowadzi Cie do szewskiej pasji (w takiej kwocie oczywiście) to lornetka. 
Myślę że na tym powinien się skończyć ten temat.

Co do konkretnych modeli lornetek, wystarczy wpisać w wyszukiwarce forum "lornetka", czy też wejść w odpowiedni dział, albo w ogóle zapytać wujaszka google. 

Myślę, że powinieneś posłuchać wszystkich którzy Ci odradzają takiego teleskopu, gdyż za tę cenę to otrzymasz telep który może Cie tylko zniechęcić (o ile już nie masz w sobie odpowiedniej pasji). 

Lornetki za tę kwotę to już całkowicie inna bajka, którą polecam :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allano,oczywiście masz rację,ale początkujący chcą zobaczyć Księżyc,planety w trochę większym powiększeniu,ja też taki byłem i wcale tego nie żałuję.

Ludziska chcą się gapić w niebo,niech się gapią

W mniejszym telepie też można podziwiać niebo.

  • Like 3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pichetino, mam wrażenie, że tobie się nie da pomóc. Sorry, ale ty oczekujesz jedynie aprobaty (co zresztą napisałeś), a nie rzeczowych rad. Reszta jest dla ciebie "głupotami" i "hamskimi" wstawkami. Trudno. Znam kilku takich mentalnych onanistów, którzy najlepiej bawią się w swoim towarzystwie, a jakakolwiek konstruktywna krytyka jest dla nich jak obelga. Pytałeś o radę, kilka osób napisało tobie swoją opinię. Zdania są podzielone. Normalne. Życzę powodzenia i więcej ogłady. 

 

Temat do zamknięcia i daj mi Jacek jakiegoś warna, abym się w tym temacie już nie wypowiadał. Dzięki z góry.

 

PS. Cham pisze się przez "ch".

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apeluję o kulturę pisanych treści, oraz zrozumienie co piszą Userzy - chcą pomóc nie zaszkodzić - wystarczy uwierzyć Kolego pichetinio - mają doświadczenie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gość pisze że ma już jakiś wynalazek o powiększeniu 16x i to go nie zniechęca, ale gdyby kupił tani teleskop to się zniechęci?

przy tym, gdy ma już sprzęt o powiększeniu lornetkowym, namawiacie go na drugi sprzęt o podobnym powiększeniu, mimo że on tęski za czymś nowym?

gdzie tu sens? :P

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tych informacji dla poczatkujacego:-O. Wszystko co tu napisano to prawda... Ale... kaźdy od czegos zaczynal. W moim przypadku była to lornetka teatralna... potem super turbo AstroCabinet ;-) i tez do dzis mam przed oczami pierwszy raz ujzane kratery na Ksiezycu! Widac ze kolega ma cisnienie na zobaczenie czegos wiecej niz w pow 16x. Jestem pewien ze zobaczy nieco wiecej. Czasami wieksza frajde daje gonienie kroliczka niz jego posiadanie. Z reszta, w Lidlu mozna oddac sprzet w ciagu 7 dni.

  • Like 3
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, na dzisiejsze standardy powinienem się całkowicie rozczarować obserwacjami  w momencie gdy spojrzałem na niebo "lunetą" z tekturowej tuby, soczewki okularowej +1 dioptria i "okularu" z jakiejś lupy...Posiadacz współczesnego achromatu mógłby dostać zawału widząc jakie tam wtedy były aberracje ;) :D A jednak mimo posiadania lornetki chciało się wtedy nawet czymś takim obserwować...bo powiększenia jednak były większe.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem takiego "telepka" 30 lat temu,wrażenia niezapomniane,a ile radości i zabawy.

Miło powspominać.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w tym tonie należałoby koledze doradzać, a nie dołować, ze wyda 300 zł i to będzie koniec jego przygody z astronomia... nikt nie zaprzecza, ze zabawka za 300zł nie umywa się do Synty 8" ale ludzie, dajmy się cieszyc małymi kroczkami... Na pewno przed zakupem tej lunetki odradzałbym spoglądanie przez Synte 10" ,wtedy na pewno przyjdzie żal za zmarnowanymi pieniędzmi hahaha:). Pogapić sie przez lidlowy sprzęt, nacieszyc oko kraterami na Ksieżycu, zobaczyc faze Wenus, pierscionek Saturna, ksieżyce Jowisza i dwa paseczki na jego tarczce,a za jakiś czas, podejść do Synty 10" i załapać prawdziwego bakcyla... wtedy nawet żona nie będzie miała wiele do powiedzenia hehehe ;). Ament!;)

  • Like 5
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie wszyscy racje......jak tez sie boje ze z jednej strony to w koncu 3 stówy a z drugiej ze bede załował tego zakupu bo nie zobacze tego co myslałem ze zobacze;)

szczerze przepraszam jesli kogoś uraziłem

pozdrawiam

  • Like 5

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://olx.pl/oferta/teleskop-synta-sky-watcher-1309-eq2-CID767-ID8bK6P.html#3f407d3a8d

 

Próbuj tu ,może się uda potargować,ten sprzęt już coś pokarze.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pichetinio targuj się,albo dorzuć 50 zł,przesyłkę ja ci opłacę.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)