Skocz do zawartości

pierwszy teleskop z lidla ? (dopiero zaczynam )


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

długo zabierałem sie do tego by zacząć swoją obserwacje nieba dlatego potrzebuje pierwszy teleskop....

interesuje mnie ten teleskop ! w Lidlu od 15.12 2014 bedzie skylux el 70/700 wiem ze jest słaby ale :

- jest nowy

- żona zgadza sie na kwote 270zł

- 5 lat gwarancji

- dopiero zaczynam i niechce wydawać kupe kasy bo jesli nowe hobby nie załapie to przynajmniej kasy nie strace zbyt duzo

 

czy na początek on wystarczy? 

 

nie chce dopłacać do uzywek itp prosze o konkretne odpowiedzi

 

http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?id=501

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kup lornetkę za tę cenę. Taki teleskop może co najwyżej zniechęcić. Trochę masochistyczny sprzęt.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... powiekszenie 525x :-D. Przy ogniskowej 700mm i okularze 4mm? Parametr zawyzony 3 krotnie:-b. Dlaczego producentowi tak ciezko przychodzi napisac prawde?

 

 

Bo przegra konkurencje z innymi producentami :D  Dla osób niezorientowanych zupełnie w temacie powiększenie to kluczowy parametr i zawsze uważają że im więcej tym lepiej, stąd jakieś nienadające się do użytku krótkie okulary i barlowy nawet w malutkich 50-60 mm teleskopikach.

 

A co do samej istoty pytania- czy warto czy nie warto kupić...na Maniaku wątek na ten temat ma już kilka stron i brak jednoznacznych ustaleń ;)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten sam?

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Bresser-SkyLux-NG-70/700-EQ-Sky---luneta-astronomiczna-teleskopy-478.html

 

Ogólnie sprzęt nie nadaje sie jako pierwszy teleskop.

Mam Bressera 90/900 i już po niecałych dwóch miesiącach widzę, ile ma wad, chociaż i zalet też dużo  :)

 

Tak jak pisze Chess Net, lepiej wydać te pieniądze na niezłą lornetkę.

 

Co do powiększenia 525 razy, to podchodzi to pod normalne oszustwo. Przy takim powiększeniu nie zobaczysz kompletnie nic. Maksymalne powiększenie to max 120-140 razy i to przy idealnym niebie.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki tylko starszą wersję na aluminiowych nogach. W reklamie jest przekłamanie - powiększenie max to 140x, większe to już rozmycie obrazu. Mi się udało na nim naz dojrzeć M57 (8.8mag wg wiki) i coś jeszcze ok 9mag (ale mam najlepszy wzrok z całej rodziny)/ Co do okularów to 20mm jest całkiem przyzwoita ale ja do swojego dokupiłem zooma 8-24 i powiem Ci że to jak przesiadla z trabanta do poloneza. Tak więc za tą kwotę dostajesz coś bardzo przeciętnego jakościowo (wykonanie) i trzeba być upartym aby znim polubić astro. Jak dla mnie to chyba bardziej by Ci się opłacało za tę kwotę kupić jakąś lornetkę bo i żona z niej skorzysta przy wypadach czysto turystycznych.

 

Edit: na fotce tego montaż wygląda dość kiepsko (jakiś aluminiowy czy plastikowy, w moim był stalowy).

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, o ostatniej fotce, to zapomnij :) Żeby taką fotkę pstryknąć, to trzeba mieć montaż paralaktyczny (i niech mnie koledzy poprawią jeśli się mylę) i minimum napęd na jedną oś, żeby obiekt śledzić i wykonać ujęcie z kilkudziesięcioma sekundami naświetlania. Samej mgławicy przez ten teleskop nie zobaczysz raczej napewno. Ja przez 90/900 widzę delikatną mgiełkę i to tyle.

 

Co do zdjęć słońca to nie są robione tym teleskopem na pewno, sama obserwacja może i tak. Saturn może i tak wygląda przez niego, ale już na taki jowisz, to raczej musiałbyś trafić na dobrą pogodę.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn czy Jowisz znacznie więcej szczegółu i ostrzejszy obraz pokazują w refraktorku 80/400, zdjęcia Słońca czy Księżyca tej jakości też bez problemu można nim zrobić, nie sądzę by ten Skylux miał pokazac coś gorzej.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop ma jedną wadę - brak zalet. Jedyny mój zakup optyczny, którego żałowałem. 

Owszem Księżyc, Jowisz i Saturn są OK z racji dużej jasności. Żaden inny obiekt nie będzie w tym teleskopie wyglądał lepiej niż w przeciętnej lornetce 10x50, a Celestron 15x70 (też do kupienia za 270zł) zostawia go daleko w tyle pod względem jakości obrazu, pola widzenia, zasięgu, łatwości obsługi, gabarytów etc.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę jak wszyscy pisał o lornetkach, obrotowych mapach nieba, czy nawet o Stellarium nie napiszę.

O Kurdę! Właśnie napisałem o lornetkach, Stellarium i o mapach, atlasach.

Przepraszam, ale teraz palnę coś co rzadko się wymienia, otóż: Sky Safari Pro.

I prawie mieścisz się w budżecie. Mało tego, WIDOKI ZWALAJĄ Z NÓG.

 

Pzdw. MF.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

długo zabierałem sie do tego by zacząć swoją obserwacje nieba dlatego potrzebuje pierwszy teleskop....

interesuje mnie ten teleskop ! w Lidlu od 15.12 2014 bedzie skylux el 70/700 wiem ze jest słaby ale :

- jest nowy

- żona zgadza sie na kwote 270zł

- 5 lat gwarancji

- dopiero zaczynam i niechce wydawać kupe kasy bo jesli nowe hobby nie załapie to przynajmniej kasy nie strace zbyt duzo

 

czy na początek on wystarczy? 

 

nie chce dopłacać do uzywek itp prosze o konkretne odpowiedzi

 

http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?id=501

 

To jest bardzo dobry wybór żeby nie załapać i tym samym oszczędzić sobie w przyszłości mnóstwa wydatków za grube tysiące >:D . Jeszcze lepszy wybór to jest  zabrać za tą kasę rodzinę na lody i do kina, żona będzie zadowolona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DUBEl

Jeżeli chcesz to kupić, tylko dlatego, aby nasycić ego i pochwalić się przed kolegami, że masz "teleskop", to lepiej go nie kupuj. Koledzy wyśmieją, a samoocena spadnie.

Mam jeszcze pytanie. Patrzyłeś kiedyś przez normalny sprzęt? 8)

Pytanie nie jest tendencyjne, gdyż może najpierw warto wpaść gdzieś, gdzie koledzy rozstawiają armaty i co nie co zobaczyć?! Może okazać się, że orgazmu nie dostaniesz i wtedy nawet 50 PLN będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Tuba słaba, montaż z parkinsonem.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu z nas zaczynało od wiele gorszego sprzętu i nas wciągnęło. Pamiętam jak na gwiazdkę w połowie lat 80' dostałem zestaw AstroCabinet. Plastikowy badziew, przez który prawie nic nie było widać. Ale to dzięki niemu skierowałem swój wzrok na niebo. Pamiętam to podniecenie, gdy w okularze podziwiałem mydlany obraz Księżyca, rozmytą plamę mgławicy Oriona czy rozpaćkane Plejady.

Tak więc uważam, że taki sprzęt byłby dobry dla dziecka na rozpoczęcie przygody z astro. Czy dla dorosłego faceta będzie dobry to już nie wiem...

Dużo też zależy od nieba jakie masz.

Z obrzeży miasta czy niewielkiej miejscowości pooglądasz sobie Księżyc, Słońce (z odpowiednim filtrem!), Jowisza, Saturna czy fazy Wenus. Zobaczysz większość obiektów z katalogu Messiera (jako szare plamki) i jaśniejsze NGC. Porozdzielasz szersze układy podwójne.

Jeśli to mało to niech mnie gęś kopnie ;)

  • Like 4

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dopiero zaczynam i niechce wydawać kupe kasy bo jesli nowe hobby nie załapie to przynajmniej kasy nie strace zbyt duzo

Kolego, z takim teleskopem to na pewno nie załapiesz bakcyla - masz to jak w banku. Będą nerwy i poczucie, że pieniądze poszły w błoto.

 

Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno lornetki - zobacz ile osób Ci już to proponowało. Nawet jest to wskazane, jeśli jesteś początkującym.

Na lornetce bardzo szybko nauczysz się nieba, układów gwiazd, a widoki lornetkowe zapierają dech w piersiach, uwierz mi.

Zobaczysz wtedy, jak szybko można się zakochać w nocnym niebie i wtajemniczysz żonę :) Będzie zadowolona i budżet na teleskop będzie jak w banku, np 400-500 zł na używaną Syntkę 6" .

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie które osoby piszą głupoty a prosiłem o  konkretne odpowiedzi?

gdy tylko moge wyciągam peryskop z x16 militarny który moj ojciec znalazł na złomie i patrze w gwiazdy i ciesze sie gdy widze kratery na księzycu i plejady chociażnie wiem jakie maja oznaczenia

a tu dostaje odpowiedz ze ten z lidla to hłam ale zaden nie napisze  o konkretnym zamienniku w podanej kwocie cenowej bo w koncu taki napewno jest

dla mnie pierwszy teleskop to cos wiecej niz super marka duzo kasy wydanej itp 

odkąd pamietam dla mnie zawsze kosmos był czyms wiecej

a tu dostaje ze za kwote 300zł nic nie zobacze 

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie ciśnienie? Próbujemy koledze przetłumaczyć, że zakup tego czegoś z Lidla jest marnym pomysłem. Chcesz się zniechęcić do obserwacji? Proszę bardzo, kupuj.

Gram na gitarze elektrycznej od kilku lat, trochę o sprzęcie już wiem. Ostatnio w Lidlu był zestaw gitara + piec za też około 300zł. Dźwięk jaki wydawała ta gitara w połączeniu z tym gównianym piecykiem to porażka. I teraz sytuacja - rodzic zachęcony okazją w Lidlu kupuje dzieciakowi na pierwszą gitarę taki zestaw. Dziecko zaczyna grać, a że to cholerstwo rzępoli strasznie zniechęca się. Gitara idzie w kąt, dzieciak odpuszcza.

Dodam, że fajnie brzmiące gitary UŻYWANE zaczynają się od 300-400zł. Do tego piecyk to osobna sprawa.

Wg mnie identyczna sytuacja dotyczy tego teleskopu.

 

Kolego, poczytaj trochę na tym forum, bo takich tematów co na pierwszy teleskop jest wiele. Znajdziesz też tam wiele różnych propozycji.

Ode mnie propozycja na Syntę 6" http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-152/1200-DOBSON-6-teleskopy-1827.html

Odłóż jeszcze trochę i szukaj ładnej używki, pojawiają się za 500-600 zł. Nie będziesz żałował.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też gram na gitarze od 17 lat a zaczynałem od deski z gwozdziami do której przymocowałem żyłke bo tak bardzo chciałem grac, pierwsza gitara była uzywką tandetną klucze nie trzymały mostek i progi zrypane ale czy to mnie zniechęciło nie!!! teraz mam ibaneza za 5000zł podpisanego przez steve vai gra przepieknie ale czasami rakuje mi tych wszystkich gitar  na których sie uczyłem, znam sie również na kartach graficznych , tworzeniu zabawek w drewnie i grałem w piłe w 2 lidze dunskiej i wiem jedno ze na pewno nie znam sie na teleskopach ale za 300zł na pewno da sie cos kupić co na pewno nie z niecheci 

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się da, to życzę udanych zakupów. Jeżeli masz tyle zapału to pozostaje życzyć pogodnych nocy ze sprzętem z Lidla :)

http://astroparody.blogspot.co.uk/2013/12/lidl-schodzi-nahuygensy.html

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, nie ma reguły czy dany sprzęt kogoś zachęci czy zniechęci. To zależy od konkretnej osoby, jednego zachęci widok przez lornetkę z bazaru za 30zł a innego zniechęcą widoki przez synte 12"... dużo zależy od oczekiwań, ale też od tego czy astro zawładnie naszą duszą czy raczej to chwilowy kaprys. 

Ja zaczynałem ponad dwa lata temu, w tym samym czasie kupiłem używane : lornetkę nikon action VII 10x50 oraz refraktorek SW 90/900. Uczyłem się nieba za pomocą obu tych instrumentów. Ale to lornetka bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu że astro to jest to co sprawi mi radość i satysfakcję na wiele lat. 

Jeśli będzie Ci to pisane to i lidlowy szajs popchnie Cię do dalszego zgłębiania kosmosu. Nikt za Ciebie decyzji nie podejmie, rad było już wiele. 

Jak ja koniecznie chciałbym kupić taki sprzęt, to i tak pewnie kupiłbym w którymś ze sklepów astro bo ceny podobne a i montaże wydają się ciut stabilniejsze.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=1310&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-70/700_AZ-2

I nikt nie pisze tam głupot że powiększenie 525x.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie które osoby piszą głupoty a prosiłem o konkretne odpowiedzi?

Chcesz konkretnej, czy wygodnej odpowiedzi? Ręce opadają.

Autor wątku podjął już decyzję i dla niego dobre rady to "głupoty", a odradzanie tego czegoś jest "niekonkretne". Osoby z doświadczeniem piszą mu prawdę o tym "teleskopie", a on swoje. 270 PLN to nie pieniądze. Możne wyrzucić w błoto, pozwólmy mu.

Wyjdę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię" i nic więcej w tym wątku nie napiszę.

Powodzenia.

Dubel....
  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)