Skocz do zawartości

pierwszy teleskop z lidla ? (dopiero zaczynam )


Rekomendowane odpowiedzi

autor wątku chciał uzyskać alternatywe dla tego teleskopu w podobnej cenie na tyle odpowiedzi uzyskałem tylko jedną za którą dziekuje darx86

 

chessnet znajdz uzywke za 300zł?skoro tento szajs

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

dla mnie pierwszy teleskop to cos wiecej niz super marka duzo kasy wydanej itp 

odkąd pamietam dla mnie zawsze kosmos był czyms wiecej

a tu dostaje ze za kwote 300zł nic nie zobacze 

A skąd będziesz chciał prowadzić obserwacje? I w jakiego typu obiekty celujesz?

Jeszcze nie tak dawno Skylux był uważany za rozsądne minimum do rozpoczęcia przygody z astronomią, choć tak jak pisze DarX lepiej będzie zakupić refraktor R-70/700 - montaż tam wygląda stabilniej. Inna opcja to będzie jakiś newton o średnicy 114mm, ale to już nieco ponad 300zł i montaż paralaktyczny EQ-1 który nie jest zbyt stabilny. Refraktor będzie na początek lepszy.

Lornetka 15x70 też się mieści w cenie, ale do niej przyda się statyw, bo obserwacje z ręki przy powiększeniu 15x są już dość trudne. Dodatkowo lornetka pokaże jedynie pazury pod ciemnym niebem i do obiektów głębokiego nieba. Przy powiększeniu 10-15x obserwacje planet raczej nie będą spektakularne.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu z nas zaczynało od wiele gorszego sprzętu i nas wciągnęło. Pamiętam jak na gwiazdkę w połowie lat 80' dostałem zestaw AstroCabinet. Plastikowy badziew, przez który prawie nic nie było widać. Ale to dzięki niemu skierowałem swój wzrok na niebo. Pamiętam to podniecenie, gdy w okularze podziwiałem mydlany obraz Księżyca, rozmytą plamę mgławicy Oriona czy rozpaćkane Plejady.

Tak więc uważam, że taki sprzęt byłby dobry dla dziecka na rozpoczęcie przygody z astro. Czy dla dorosłego faceta będzie dobry to już nie wiem...

 

Ja trochę przez przypadek kupiłem za 100 zł kiepskiego marketowca 60/700 i mnie wciągnęło (byłem wtedy w tzw wieku chrystusowym), więc nie mógłbym z czystym sumieniem odradzić zakupu tego Skyluxa. Z drugiej strony już nie mogę tego używać (chodzi o mordęgę z "montażem"). Powiem tyle, że 250 zł byłoby mi szkoda na coś niewiele lepszego.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już napisałem. Za tę cenę kup lornetkę Nikona 10x50. Teleskop w tej cenie, to nie teleskop a zabawka.... i do tego będzie tylko frustrować. 

Dozbieraj kilka stów i kup używaną syntę 6 lub 8. 

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam osoby które mają refraktorki typu 70/500 czy 70/700 i są z nich zadowoleni. Wszystko zależy od oczekiwań, jednemu spodobają się widoki z małego refraktorka, drugiego i 12 cali nie zachwyci...

A lornetka teleskopu nie zastąpi. Polecanie jej w tym przypadku to tak jakby na forum motoryzacyjnym na pytanie: " jaki pierwszy samochód w kwocie do kilku tysięcy kupić" udzielać odpowiedzi: " za te pieniądze to nic nie kupisz, kup auto za 10000 zł , albo skuter" ;)

W każdym przedziale cenowym są rzeczy które warto kupić bardziej lub mniej. Akurat moim zdaniem ten Skylux, jeśli ktoś chce wydać do 300 zł za nowy sprzęt nie jest najgorszy.

Choć sam jakbym miał coś takiego kupować wolałbym dać mniej za używkę- jest akurat na A...o taki za 199 zł...z wysyłką w cenie.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zapytam dlaczego uparłeś się na ten teleskop lub podobny ciut lepszy?Bo jeśli z obawy że nie załapując bakcyla wtopisz tylko trzy stówy a nie więcej to mocno błądzisz,bo można kupić na giełdzie prawdziwy teleskop za 600zł i gdy uznasz że hobby nie dla Ciebie bez strat na tej samej giełdzie go sprzedać.

Taka np popularna Synta 6 cali masakruje tą rurkę z Lidla widokami i możliwościami i są te teleskopy często do wzięcia za tylko 600 zł,Dla kogoś kto chce wyrzucić trzysta złoty to chyba bagatelka.

Co wybierzesz to Twoja sprawa,ale musisz wiedzieć że odpowiedzi które są według Ciebie nie na temat wynikają z troski i doświadczenia,nie musisz zaczynać od zabawki gdy za niewielką kasę kupisz sprzęt deklasujący to co sobie upatrzyłeś.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele z tych problemów było poruszane w przypiętych tematach:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/770-poradnik-dla-poczatkujacych-wybor-teleskopu/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1119-teleskop-astronomiczny-dla-nowicjusza/

 

Refraktor 70/700 SW który podlinkował DarX będzie ok. Za tą cenę kupisz też samą tubę 80/400, która też będzie ok, a montaż i tak chcesz sam robić.

Co do nowy vs używany - Twoje argumenty są dobre, ale:

  • jeśli Cię astronomia wciągnie, to na pewno nie poprzestaniesz na refraktorze 70mm i będziesz chciał go sprzedać i kupić coś większego
  • jeśli Cię astronomia nie wciągnie to będziesz chciał go sprzedać

Tak czy siak na nowym stracisz więcej.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie które osoby piszą głupoty a prosiłem o  konkretne odpowiedzi?

gdy tylko moge wyciągam peryskop z x16 militarny który moj ojciec znalazł na złomie i patrze w gwiazdy i ciesze sie gdy widze kratery na księzycu i plejady chociażnie wiem jakie maja oznaczenia

a tu dostaje odpowiedz ze ten z lidla to hłam ale zaden nie napisze  o konkretnym zamienniku w podanej kwocie cenowej bo w koncu taki napewno jest

dla mnie pierwszy teleskop to cos wiecej niz super marka duzo kasy wydanej itp 

odkąd pamietam dla mnie zawsze kosmos był czyms wiecej

a tu dostaje ze za kwote 300zł nic nie zobacze 

A co Ci ludzie mają pisać? Co chcesz usłyszeć? Producent napisał, że powiększenie jest 500x to trzeba wierzyć. Przy powiększeniu 500x zobaczysz więcej na ksieżycu niż ja w moim maku za 4 tys., ponieważ mnie trudno jest wyskoczyć w nim powyżej 250x. 

Ja bym kupił na Twoim miejscu tego SkyLuxa, szczególnie jak masz salon. W salonie fajnie się będzie prezentował pod oknem. Wiele razy widziałem na filmach jak w willi za 100 mln. dolców stoi w salonie teleskop typu SkyLux. Widać producenci filmowi kręcący film za 150 mln dolców potrafią go docenić. Ja nie mam salonu więc nie kupuję SkyLuxa. Pytasz czy Ci wystarczy na początek? Pewnie, że tak. Przecież wystarczyła Ci na początek gitara ze strunami na desce ale teraz masz  gitarę za 5 tys. Skoro już wybrałeś to po co te pytania i pisanie, że Ci tutaj odpisują głupoty. Kupuj i koniec, zawsze go potem można sprzedać za pół ceny. Wszyscy tak robimy, kupujemy coś i sprzedajemy zaraz za pół ceny, niekiedy nawet nie używając tego bo zmieniła się nam opcja. My tutaj z powodu niecałych 3 stówek niedługo napiszemy książkę, którą  napisano już wcześniej sto razy. :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego czesc z was tak sie oburza bo chce wydac 300zł na ten  teleskop(jesli jego powiekszenie wyniesie x100 to i tak dobrze bo narazie mam x16:) )

a chciałem usłyszec ze na początek moze byc...mogłbys cos lepszego sobie sprawic ale skoro kwote masz ograniczoną to jest ok ....a jak po czasie bedziesz chciał czegos wiecej to se kupisz i tyle

  • Like 1

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego czesc z was tak sie oburza bo chce wydac 300zł na ten  teleskop(jesli jego powiekszenie wyniesie x100 to i tak dobrze bo narazie mam x16:) )

a chciałem usłyszec ze na początek moze byc...mogłbys cos lepszego sobie sprawic ale skoro kwote masz ograniczoną to jest ok ....a jak po czasie bedziesz chciał czegos wiecej to se kupisz i tyle

Na początek moze być...mogłbyś coś lepszego sobie sprawić ale skoro kwotę masz ograniczoną to jest ok ....a jak po czasie bedziesz chciał czegoś wiecej to se kupisz i tyle.

Podpisuję się pod tym bo to chciałeś usłyszeć

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego czesc z was tak sie oburza bo chce wydac 300zł na ten  teleskop(jesli jego powiekszenie wyniesie x100 to i tak dobrze bo narazie mam x16:) )

a chciałem usłyszec ze na początek moze byc...mogłbys cos lepszego sobie sprawic ale skoro kwote masz ograniczoną to jest ok ....a jak po czasie bedziesz chciał czegos wiecej to se kupisz i tyle

Oburza się bo wyjechałeś z tym "pisaniem głupot" co jest aroganckie, zwłaszcza w przypadku kogoś kto prosi o radę. Bierz tego Skyluxa jak masz ciśnienie, moim zdaniem jak kogoś "zniechęci" widok z 70mm obiektywu to niech się zajmuje raczej tuningowaniem bi em dablju ;-)

  • Like 1

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 chciałem usłyszec ze na początek moze byc...mogłbys cos lepszego sobie sprawic ale skoro kwote masz ograniczoną to jest ok ....

A ja myślałem że chciałeś się dowiedzieć co to za sprzęt i przeczytać prawdę o nim a nie uzyskać aprobate dla swego zamiaru,hmm,bardzo dziwne,

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że cokolwiek byśmy nie pisali, to akceptujesz tylko to, co chcesz usłyszeć od nas.

Ja się wyłączam z dyskusji.

 

Pozdrawiam i mimo wszystko mam nadzieję, że wybierzesz mądrze.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pytałeś o sprzęt i chcieliśmy trzymać się tematu. Wiadomo, idą święta, czas na prezenty.

Może zacznij jeszcze raz od podpiętych wątków w działach http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/ i w http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/ . Na pewno pomoże w podjęciu decyzji, bo nikt za Ciebie jej nie podejmie. Chyba, że już ją podjąłeś - w takim wypadku ten wątek jest już o wiele za długi i niepotrzebny.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem kiedyś (jakies 6 lat temu) lidlowego Sky luxa 70/700... sam sobie kupilem nowke jako prezent pod choinkę.

Uzywałem go jakies 2 lata. Nigdy nie zapomnę jak pierwszy raz zobaczyłem Saturna "z kreską" (akurat tak byly wtedy ustawione pierścienie).

i wcale nie uwazam ze sprzęt mnie zniechęcił. wrecz odwrotnie. to dzieki niemu wiele wieczorów spędziłem na balkonie i w polu.

Oprocz księżyca i największych planet ogladalem nim co jasniejsze komety oraz niektóre jaśniejsze mgławice a co najważniejsze nauczyłem sie w miare dobrze nieba (bylem kompletnym świeżakiem)

Mialem do niego dokupionego zoom'a SW 7-21, ktory zastępował mi wszystkie kitowe okularki. Barlowa z zestawu nie używałem bo za bardzo degradował obraz.

 

Oczywiscie, ze po jakims czasie zapragnalem miec cos lepszego i wiekszego (jak to kazdy facet ;) ). Przesiadlem sie na SW 150/750 eq3-2 z napedem.

Skyluxa sprzedalem potem za 2/3 ceny nowego wiec nie tak zle :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował używanego Newtona 150/750 i dorobić samemu dobsa. Taką tubę da się wyrwać nawet za 300 zł  (na AM jest teraz za 250 zł).

Mamy mały pieniądz a to samo zobaczymy co syntą 6" (150/1200)

Ciekawy pomysł, ale czy to nie będzie trochę za krótka tuba na dobsona (w sensie wygody obserwowania)? 

@pichetinio - To jest ta oferta chyba http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=33096

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)