Skocz do zawartości

Pierwsze dwa filtry do astrofotografii w mieście


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
Tytuł miał brzmieć "Jaki pierwszy filtr do astrofotografii", ale inaczej świecą galaktyki a inaczej mgławice, więc i inne filtry potrzebne.
Generalnie w grę włożyć mogę na raz tylko jeden filtr jako clip do Canona lub 1,25" w adapterze clip.

Sprzęt: Lustrzanka APC (na razie niemodyfikowana, później będzie) z obiektywami o ogniskowych 100-200mm. Fotografia w mieście z balkonu. Bortle w 2015 było 6, teraz pewnie więcej.

Od niedawna mam jeden filtr SVBONY UHC. Wykres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, amatorastro napisał:

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czy byś sugerował wymianę tego SVBONY UHC na coś innego, czy go zostawić jako LP?  

SVB UHC to jest filtr do wizuala, bo przepuszcza całą głęboką czerwień i sporo bliskiej podczerwieni. Ma sens tylko, jeśli w aparacie masz dodatkowy filtr blokujący podczerwień. Po drugie, jak na filtr antyLP ma zbyt wąskie pasma, a jak na filtr mgławicowy - za szerokie - mówię o zastosowaniu fotograficznym, bo do wizuala jest ok.

Jako antyLP mogę polecić: Baader Moon &Skyglow, Optolong L-Pro lub Antlia Triband RGB. Niestety to są już dość drogie filtry i warto się zastanowić czy nie ma ważniejszych wydatków na początek, np. montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, jolo napisał:

Napisz coś więcej jaki aparat i obiektyw, bo może warto bardziej kompleksowo ogarnąć całość, zamiast inwestować 2 tysiące w filtry i modyfikację aparatu. 

Canon 1000D jeszcze niezmodyfikowany (kupiony okazyjnie w celu "popsucia" 😉). Obiektywy: Pentacon M42 135/2.8 (już po pierwszych testach statywowych widzę, że trzeba będzie mocno przymykać), Canon EF 100/2.0, Canon FD 200/4. Z szerszych Canon EF 50/1.4 i inne M42.

 

30 minut temu, dobrychemik napisał:

(...) warto się zastanowić czy nie ma ważniejszych wydatków na początek, np. montaż.

Tak, odkładam na Star Adventurer GTi. Oczywiście jak w życiu: jak "już się witał z gąską", to ważniejszy wydatek. SWSA odpuściłem, bo taki był plan, a GTi na giełdach nie widziałem. Większego montażu nie planuję: brak mobilności, windy, 😉 a przede wszystkim czasu. Mam zamiar zrobić jakiś pier balkonowy bo polarnej brak, aby nie walczyć za każdym razem z ustawianiem.

EDIT: Filtry tanie jak  ZWO Duo-Band, to "kiszka"?

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZWO Duo-Band to przyzwoity filtr, nawet sobie taki kupiłem jakis czas temu. Są oczywiscie lepsze na rynku, ale zawsze idzie to w parze z wyższą ceną. Dodatkowy problem to kwestia wielkości filtra. Najlepiej przejść na filtry 2" - jest drożej, ale wybór największy i nie martwisz się już nigdy czy filtr nie będzie za mały.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2023 o 14:18, amatorastro napisał:

Dzień dobry,
Tytuł miał brzmieć "Jaki pierwszy filtr do astrofotografii", ale inaczej świecą galaktyki a inaczej mgławice, więc i inne filtry potrzebne.
Generalnie w grę włożyć mogę na raz tylko jeden filtr jako clip do Canona lub 1,25" w adapterze clip.

Sprzęt: Lustrzanka APC (na razie niemodyfikowana, później będzie) z obiektywami o ogniskowych 100-200mm. Fotografia w mieście z balkonu. Bortle w 2015 było 6, teraz pewnie więcej.

Od niedawna mam jeden filtr SVBONY UHC. Wykres

Witaj, Też fotografuje w mieście z balkonu i mam wiele filtrów , z mojego doświadczenia podpowiem tak,  Baader Moon &Skyglow posiadam ale dla mnie zbyt mało odcina lp fakt że u mnie bortle 8  więc u Ciebie będzie lepiej , mam tez l-pro , bardzo dobry filtr śmiało po 120s naświetlam i jest ok , mam tez l-extreme , tu nie zależnie od lp da radę no ale do galaktyk nie za bardzo się nadaje bo to duoband, ale może też zastanów się nad cls astronomik , miałem go w postaci clipa do mojego canona i tak naprawdę od niego zacząłem  swoją przygodę . można go dostać w przystępnych cenach na giełdach .  jest w postaci clipa jak i w oprawach 1,25 i 2 cale.

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)