Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 13.12.2014 NGC 1360


Rekomendowane odpowiedzi

Jako ciekawostkę dodam, że wszystkie cztery wspomniane na początku mojego postu mgławice, czyli NGC 7293 w Wodniku, M27 w Lisku,  NGC 246 w Wielorybie i oczywiście NGC 1360 można aktulanie "zaliczyć" w trakcie jednej, wieczornej sesji obserwacyjnej.

Obserwowałem wczoraj przez lornetkę 15x70 trzy z nich; do NGC 1360 niestety nie dotarłem, bo nad południowym horyzontem pałętały się jakieś chmurzyska, podświetlone dodatkowo przez wyciągi narciarskie w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej.  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz dowala do Pieca a tymczasem u mnie niż, chmury i mgły. Kiedy ja ostatnio gwiazdy widziałem, nie mówiąc o mgławicach? Cóż, trzeba pilnować prognoz. Pięć gwiazdek w sławnym The Night Sky Observer's Guide a ja, podobnie jak Paweł, jeszcze tej NGC 1360 nie widziałem. Aż wstyd się przyznać. Na swoje usprawiedliwienia mam to, że nawet  M41 w Wielkim Psie, wyżej położona i znacznie jaśniejsza, nie zawsze zimą daje się wypatrzyć przez mazowieckie mgiełki. Oczywiście wtedy, kiedy wyżej tych mgiełek nie ma i chociaż Syriusza widać :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, zdaję sobie sprawę z obiektywnych trudności obserwacyjnych (szczególnie dla mieszkańców północnej części Polski), dlatego długo zastanawiałem się, czy w ogóle opisywać NGC 1360 w ramach "Obiektu tygodnia". Pomyślałem jednak, że sporo osób w okresie Bożego Narodzenia, Sylwestra czy na ferie zimowe wybiera się w góry. Część weźmie pewnie lornetki. A że okienko obserwacyjne trwa do lutego, to jest jeszcze trochę czasu, by próbować dorwać tą rzadko oglądaną u nas mgławicę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, niepotrzebnie się stresujesz - NGC 1360 jest widoczna z północnej Polski.

Jak bardzo północnej?

Wczorajszej nocy obserwowaliśmy ją z okolic Choczewka, którego szerokość geograficzna jest zbliżona do... Rozewia :)

 

Obserwowaliśmy przez Fujinona 16x70 (z mniejszymi lornetami nie podchodziliśmy do niej) - bez filtra było ciężko, ale udało się nam ją dostrzec. Z filtrami UHC nie mieliśmy większych problemów, po kilku sekundach wyskoczyła z tła całkiem spora tarczka.

Naprawdę ładny obiekt - dzięki za inspirację!

 

PS.

Raczej nie nazywałbym star-hoppingu trudnym - jeśli tylko klarowność nieba pozwala (a tylko przy takim niebie można się rzucić na ową planetarkę), nisko nad horyzontem bez trudu widać gołym okiem trapezoid (?6, ?7, ?8 i ?9 Eri) o którym piszesz. A od tego miejsca jest już bardzo łatwo.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowaliśmy przez Fujinona 16x70 (z mniejszymi lornetami nie podchodziliśmy do niej) - bez filtra było ciężko, ale udało się nam ją dostrzec. Z filtrami UHC nie mieliśmy większych problemów, po kilku sekundach wyskoczyła z tła całkiem spora tarczka.

 

Marek słusznie prawi. Obiekt trudny na naszej szerokości ale możliwy do wyłapania. Nawet ja go zaobserwowałem a to już o czymś świadczy ;)

 

 

 

Jako ciekawostkę dodam, że wszystkie cztery wspomniane na początku mojego postu mgławice, czyli NGC 7293 w Wodniku, M27 w Lisku,  NGC 246 w Wielorybie i oczywiście NGC 1360 można aktulanie "zaliczyć" w trakcie jednej, wieczornej sesji obserwacyjnej.

Obserwowałem wczoraj przez lornetkę 15x70 trzy z nich; do NGC 1360 niestety nie dotarłem, bo nad południowym horyzontem pałętały się jakieś chmurzyska, podświetlone dodatkowo przez wyciągi narciarskie w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej.

 

 

Dzięki za pomysł :) Wczoraj liczyłem, że uda się zaliczyć wszystkie 4 obiekty ale niestety za późno wylądowaliśmy na miejscu i o Ślimaku można było zapomnieć. Natomiast pozostałe 3 udało się zaobserwować.

  • Like 1

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile znacie mgławic planetarnych, których tarczki można dostrzec przez lornetkę? Nie ma ich wiele, bo raptem cztery.

 

Ech, chodziło za mną to nieszczęsne zdanie, bo jakiś czas temu pewna nieoczywista oczywistość stała się dla mnie oczywistą.

Odpowiedź brzmi - co najmniej pięć! W tym zestawieniu (które można znaleźć m.in. u Harringtona) brakuje jeszcze jednej tarczki - M97 (mgławica Sowa).

Wiem, są źródła, które dają jej nawet 12mag, ale jakoś wiele razy gapiłem się na nią przez 10x50 i to diabelstwo zawsze tam było widoczne!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozmiarze kątowym 3' nie jest to żaden wyczyn. Znacznie trudniej jest ją wyzerkać, ale wiele razy ją widziałem dokładnie tam, gdzie miała być.

W zasadzie to i widywałem tarczkę Pierścienia (M57) przez 10x50, ale rozumiem, że w tym zestawieniu bardziej chodzi o ilość planetarek, których tarczka jest oczywista.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 zostawmy może w spokoju - w 10x50 wygląda jak lekko nieostra gwiazdka, do tarczki jeszcze daleko. 

Ale M97 - faktycznie, o niej nie pomyślałem...  Choć z drugiej strony Craig Crossen i Gerald Rheman piszą, iż Sowa jest za słaba, by dostrzec ją w tak niewielkim sprzęcie: https://books.google.pl/books?id=mfJeWrJRqrkC&pg=PA262&lpg=PA262&dq=four+planetary++nebulae+in+10x50+binocular&source=bl&ots=zmTOWuHpr_&sig=VZqRhu2kz7I3d6_47Deu_wIiT30&hl=pl&sa=X&ei=GGaQVLGyA6fpywOa8ID4DA&ved=0CBMQ6AEwAA#v=onepage&q=four%20planetary%20%20nebulae%20in%2010x50%20binocular&f=false

Cóż, pozostaje spróbować samemu - co uczynię przy najbliższej okazji.     

Ps. Po przeczytaniu postu Marka zauwaźyłem nieścisłość w moim - chodziło mi oczywiście o planetarki, których tarcze da się dostrzec w lornetce 10x50. W większych dwururkach można sobie pozwolić na dużo więcej - pierwszy przykład z brzegu to tarczka NGC 1501 w lornecie 28x110 :P .  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wbrew pesymistycznym prognozom nad Podhalem pojawiły się dziury w chmurach, w pakiecie z bardzo dobrą przejrzystością powietrza. W tych okolicznościach przyrody ustaliłem, że NGC 1360 jest do wyłapania lornetą 28x110 na podmiejskim, rozświetlonym dość mocno przez oddalone o kilkanaście kilometrów ośrodki narciarskie, niebie. O ile wie się, gdzie i czego szukać, zerkaniem spokojnie można wyłapać charakterystyczny owal mgławicy. Niestety, w lornetce 15x70 już jej nie zobaczyłem. Do tego Srebrna Monetka, NGC 246, przepiękna M42 i... jakoś mi lepiej :D

O ile chmury nie zasnują nieba, spróbuję za godzinkę zapolować na kometę C/2014 Q2 (Lovejoy), przemierzającą konstelację Gołębia. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

   Po czwartkowych obserwacjach postanowiłem dopisać do tego odcinka mały suplement. Dorwawszy się wreszcie do naprawdę przyzwoitego nieba (przejrzysta atmosfera plus zalegające niżej mgły, wygaszające LP) "odkryłem" na nowo szeroko pojęte okolice NGC 1360. Obszar ten upstrzony jest galaktykami w stopniu mogącym usatysfakcjonować nawet najbardziej kapryśnego obserwatora. Gdybyśmy tylko mieli to wyżej...
   Ale ad rem - przyjrzawszy się planetarce, odbiłem nieco na południowy - wschód, odnajdując galaktykę spiralną z poprzeczką, oznaczoną jako NGC 1398 (7.1'x5.2', 9.5mag, SB 13.3), a widoczną jako owalna plamka, jaśniejąca nieco ku centrum. Dwie kolejne "spiralki" (z poprzeczką, a jakże) zlokalizowane są na północny ? wschód od engieca 1360; mowa o skatalogowanej "podwójnie" (także jako NGC 1367) NGC 1371 i NGC 1385. Pierwsza ma rozmiar 4.9'x3.4' i jasność10.6mag (SB 13.5mag); widoczna jest jako owalna, dość wyraźna plamka. Druga (NGC 1385, 3.6'x2.2', 10.9mag) została szczegółowo opisana przez P. Guzika w grudniowej"Astronomii". Przeczytawszy ten opis, popadłem w kompleksy; ja widzialem tylko nieco spłaszczony owal, co wyłuskał tam Piotr - ech, doczytajcie sami...
Wszystkie trzy obiekty ? choć znajdują się w granicach konstelacji Pieca ? należą do grupy galaktyk w Erydanie.
   Taa..., Erydan - kolejna konstelacja, której skarby niestety nam umykają. Trafić w zimie na nockę z warunkami odpowiednimi do przeprowadzenia sensownych obserwacji jakże gęsto upakowanych tam galaktyk to jak skreślić ? no, może nie "szóstkę", ale "piątkę" w Lotto... Na co warto zerknąć? Godne uwagi są (kolejno odlicz):
- NGC 1232 (6.8'x5.6', 10mag, SB 13.8) ? spora, owalna, mocno "rozmyta",
- NGC 1300 (5,5'x2.9', 10.4mag, SB13.3) ? nieco rozciągnięta, z rozległym, rozmytym halo, jaśniejąca ku centrum; poprzeczki niestety nie dostrzegłem, ale chyba nie przyładowałem jej wystarczająco dużym powerem,
- parka NGC 1331/1332 ? położone blisko siebie, wyglądające jak wykrzyknik (!); numer 1332 (5.0'x1.8', 10.5mag, SB 12.7) to takie "cygaro", z kolei 1331 to malutka, rozmyta kropka; zdecydowanie najlepszy widok podczas tej sesji, 
- NGC 1400 (2.8'x2.5', 11mag, SB13.0) wraz z pobliską, odległą o zaledwie 12' NGC  1407 (6.0'x5.8', 9,7mag, SB13.4); obie wyglądają bardzo podobnie, będąc widoczne jako okragłe plamki, z jaśniejszym centrum, otoczonym rozmytym halo.
   Prócz opisanych wyżej, udało mi się dorwać kilkanaście innych, (poza)galaktycznych celów w tym rejonie nieba. Obserwacje prowadziłem Taurusem 300, a w wyciągu siedział Nagler 12 mm (pow. 125x). Niestety, nie byłem w stanie dotrzeć do położonej nisko (deklinacja -35/36?) gromady galaktyk w Piecu, że o karle Pieca (Fornax Dwarf) nie wspomnę; południowy horyzont na Przełęczy mam obcięty na wysokość ok. 10-15 stopni. Szkoda ? spróbowałbym chociaż...       

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i udało się złapać poprzeczkę w NGC 1300 - przy pow. 214x widać jaśniejsze centrum, z wypustkami po bokach, otoczone słabym, rozmytym halo. Galaktyka jest naprawdę fajna, niewykluczone, że doczeka się kiedyś swojego odcinka.

Acha, jeszcze jedno - koniecznie czytajcie P. Guzika i jego "Ciekawe obiekty mgławicowe" publikowane w "Astronomii" (wiem, wiem,powtarzam to cały czas...). W numerze listopadowym Piotr zaserwował nam zgrupowanie pięciu galaktyk, zlokalizowanych w południowo - wschodniej części Wieloryba; mowa o NGC 833, 835, 838, 839 i 848. Widok piękny - mgiełki ułożone w rządku, jak nanizane na niewidzialną nitkę. Zdecydowanie warto!  

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)