Skocz do zawartości

Jaka następna lornetka po Celestron Skymaster 12x60 (obserwacje ze statywem)?


tsn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od jakiegoś już czasu oglądam niebo, głównie księżyc, planety, oraz gromady i komety lornetką 12x60 Celestron Skymaster na statywie, z której jestem zadowolony. Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, zastanawiam się czy nie kupić coś lepszego ewentualnie z większym powiększeniem. To co przyszło mi na myśl to w pierwszej kolejności Lornetka Celestron Echelon 16x70, tyle że tutaj poza dużą różnicą cenową nie spodziewam się jakiś fajerwerków. W Celestron Echelon jest możliwość oddzielnego nastawiania dioptrii po każdej stronie, co w moim przypadku może się okazać kluczowe ze względu na wadę wzroku jaką posiadam. Z drugiej strony zastanawiałem się nad szkłem ED i lornetką Delta Optical Extreme 15x70 ED, tylko tu już cena jest na prawdę spora. Może jednak zostać w niższej półce cenowej i wejść w większe przybliżenie np. Celestron SkyMaster 25x70, co stanowiło by jakieś uzupełnienie do mojej wcześniejszej lornetki. Jak myślicie, co wy polecilibyście jako następcę mojej starej lornety Skymaster 12x60? Dodam, że obserwację najczęściej prowadzę przy dość dużym zanieczyszczeniu światłem na obrzeżach Poznania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze, czy zależy ci na jakości obrazu, czy na większym powiększeniu. Jeśli na tym i na tym to budżet przekroczy 3k. Jeśli na lepszej jakości idź w ED. Jeśli tylko na powiększeniu idź w Celestron.

Osobiście zmieniając lornetki przeskakiwałem zawsze półkę wyżej pod względem jakości, a nie powiększenia i nigdy się nie zawiodłem.

Np. Nikon ex 10x50 -> delta extreme 10x50 -> apm 10x50

W twoim przypadku szedłbym w dobrą 15x70, np. Extreme

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica ceny między Echelonem i DO Extr nie jest aż tak duża 🙂 .  W podobnej cenie co Echelon  jest Orion Resolux . Echelon ma mniejsze pole widzenia niż DO Ext i Orion Res. Możesz też poczytać opinie o DO Skygiude oraz Bresserze 15x70  SF . Dobrą lornetką na podmiejskie niebo jest Pentax 20x60 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tsn, większe lornetki najlepiej działają pod ciemnym niebem, więc największą różnicą będzie chyba zabranie obecnego SM dalej od Poznania. 

Przesiadka na innego SM do obserwacji pod słabym niebem raczej nie ma sensu, bo ich odblaski bardzo przeszkadzają (przynajmniej mi) w obserwacjach Księżyca i planet. Do takich obserwacji to albo lepsza lornetka, np. na szkle ED, albo lepiej jakiś planetarny (= długi) refraktorek, który pokaże Ci księżycowe szczegóły daleko poza zasięgiem lornetki 25x.

O większej i lepszej lornetce myśl, jak planujesz obserwować pod ciemnym niebem. Pod Poznań rozważyłbym jakiś refraktorek.

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej zainwestować w lepszy jakościowo sprzęt niż w powiększenie.

Lornetki z serii BA8 czyli DO Extreme, TS Marine czy Orion Resolux to naprawdę fajny sprzęt, który posłuży przez długie lata.

SkyGuida raczej bym odpuścił, przynajmniej w tej cenie, w której jest teraz. Nówka to koszt ~1500 zł. W moim odczuciu trochę przegięcie. Lepiej dołożyć kilka stówek i kupić coś z serii BA8. Sam miałem kilka lat temu SkyGuida i jest to fajny sprzęt, ale odstający od BA8 - większy astygmatyzm i słabsza transmisja. Nie wiem, może miałem jakiś gorszy egzemplarz, ale jak spojrzałem w sklepie przez BA8 to SkyGuide poleciał od razu na sprzedaż.

Tego Celestrona również bym odpuścił lornetka o parametrach 25x70 i cenie 600 zł nie wróży nic dobrego.

 

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)