Skocz do zawartości

Plejady z czerwonej strefy.


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnia sesje mialem pierwszego listopada. Do wczoraj. Nic nie zapowiadalo ,ze cokolwiek sie uda , a tymczasem az trzy godziny materialu :)

Rozczarowanie. Tak to moge okreslic. Niestety moja miejscowka nie pozwoli na wiecej. Zastanawiam sie tylko czy dorzucenie kolejnych trzech godzin pozwolil na wydobycie wiecej mglawic?

Szczerze w to watpie. ;)

 

WO FLT 98 Apo, EQ6 pro, QHY8L, Idas LP, FF/R TV 0.8x

20x600sek.

post-239-0-47320800-1418567266_thumb.jpg

  • Like 9

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby znaleźć środki zaradcze trzeba najpierw znaleźć przyczynę. Tutaj Marek fotografuje kamerką kolorową, więc problem nie jest w krzywym złożeniu kanałów, a raczej w złym ustawieniu korektora, albo złej kolimacji. Jak się przyjrzeć dokładniej to w każdym rogu kolory są rozjechane, co może wskazywać na źle dobraną odległość flattenera do matrycy.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednakowo pomyśleliśmy Łukaszu o położeniu flattenera względem matrycy. Ja ze swoimi oczami za dużo błędów nie dostrzegam, rozkoszując się widokiem obiektu, jeśli jednak ktoś zwróci uwagę na problem techniczny, zakładam okulary i badam zdjęcie dokładniej. W tym konkretnym przypadku potraktowałem jak zwykle obraz wybiórczo skupiając się na Plejadach jako obiekcie głównym, a gwiazdki nawet te rozjechane pozostawiam jako tło. Pozostało mi to chyba z fotografii przyrodniczej gdzie ważny jest np rzadki ptak, czy rodzajowa sceneria zaś tło,- zwykle poza głębią ostrości, dopełnia tylko całość. I tak widzę Plejady jako ostre oczy "ptaków" wśród gwiazd przypominających listowie. Dziękuję Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że ktoś ma pogodę do focenia !! Tylko zazdrościć !!  Teraz jest taka posucha, że nie ma co narzekać na fotkę, wielu chciałoby rozgonić chmury i coś ustrzelić hehe

 

Co do ilości materiału to trzeba pamiętać że Idas  P2 oprócz odcinania LP, wycina nam jakieś 20% dobrego materiału i w sumie masz mniej niż 3h materiału ( 3,33h- 20% = 2,66h ), czyli jak Ci się chce to trochę można by dopalić.

Z miejscówką chyba nie jest tak źle skoro dajesz radę robić klatki 10min, Idas jest dobrym (najlepszym) filtrem, ale cudów nie ma. Ja w Bydgoszczy z Idasem mogę pociągnąć max 5 min. 

Gwiazdy ...... z tym FLT 98 jest tak, że WO zrobiło super refraktor, ale nie zrobili do niego dobrego flattenera. Miałem kiedyś taki teleskop i testowałem go z dwoma niby dedykowanymi flattenerami WO i okazało się że jednak FLT najlepiej pracuje ze szkłem od TV , właśnie takim jak używasz, trzeba tylko poeksperymentować z odległością. Bardzo dobre korektory robi firma Borg, też z przelicznikiem X0,8 .  Orome4 ma takiego , ale nie zdążyłem przetestować w Zatomiu.

  • Like 1

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Borowy, nabyłem niedawno refraktor achromat Meade 127 /1180mm (do wizuala super poezja) i w sobotę dopiero mogłem dokonać konkretnych prób fotograficznych .  W setupie były: wspomniany refraktor, eos 40 d oraz  WO x 0,8 FLATTENER II FOR 88 APO, a także 2 " złączki, przedłużki i kątówka oraz 2 X ED BARLOW LENS. Zaskoczony niespodziewaną pogodą nie zabrałem z sobą okularów (do korekty wzroku), nawet jakiegoś wyzwalacza migawki choćby wężyka i ogólnie z wrażenia zachowywałem się jak młokos na pierwszej randce.Na gwiazdach nie udało mi się wyostrzyć obrazu gwiazdy w każdej sytuacji widziałem rozmytą gwiazdę niezależnie od  odległości matrycy lustrzanki. Po każdorazowym zdjęciu lustrzanki z flattenerem i założeniu zwykłego okularu (w  tym przypadku MEADE 12 mm HD-60 6 Element ) po każdej korekcie przedłużki czy zastosowaniu Barlowa i po wyostrzeniu pojawiał się idealnie czysty i ostry obraz gwiazdy, księżyca czy  M42 fantastycznie widocznej pomimo braku jakichkolwiek filtrów i dość silnego zaświetlenia Księżycem, który również widoczny był w "innym wymiarze" Pokusiłem się więc na zdjęcie Łysego wykonując 47 klatek  i 19 darków z flattenerem który na Księżycu dał się jakoś dostroić. Migawkę wyzwalałem ręcznie a całość posadzona była na VIXEN-ie  GPD2. Po przerobieniu w DSS okazało się że klatki są jednak za bardzo naświetlone, ale też ich jakość wydaje się zaledwie dostatecznie dobra. Analizując cały proces po kilkunastu godzinach a więc już na spokojnie zacząłem się zastanawiać nad posiadanym flattenerem. Używałem go dotąd do fotek robionych 80/600mm ED ORION.

Zwracam się do Ciebie gdyż w tym poście poruszyłeś sprawę testowania różnych flattenerów, ale mam nadzieję że inni Koledzy również włączą się do tej dyskusji i udzielenia mi pomocy w doborze flattenera lub wyjaśnienia może innej przyczyny nie udanych prób w moim wykonaniu. Dziękuję  i pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tak zdecydowanej postawy, wypada chyba odejść, może coś napisać, ale CI najważniejsi i tak nie zrozumieją. Życzę wszystkim wesołych,  zdrowych i bezchmurnych Świąt Bożego Narodzenia, sukcesów w tym pięknym hobby i zrozumienia dla laików.  Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)