Skocz do zawartości

kto kogo rżnie i na ile?


francklepitko

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w czasopismach dla dzieci były takie zgadywanki: ,,obrazki różnią się 10 szczegółami - odnajdźcie je" ;)

Moim zdaniem to przetłumaczenie na polski język tyle oprócz renomy firmy kosztowało :D

A na poważnie to tylko solidna recenzja lub organoleptycznie w jednym teleskopie, w jednym czasie z tej samej miejscówki pokaże różnice.

Czy aż takie ??? - Wątpię...

Nie spozierałem przez żadnego z nich ale jak tak troszkę poczytałem to nie powinno być tak drastycznej cenowej różnicy...

 

post-476-0-26193200-1418586230_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiedyś w czasopismach dla dzieci były takie zgadywanki: ,,obrazki różnią się 10 szczegółami - odnajdźcie je" ;)

Moim zdaniem to przetłumaczenie na polski język tyle oprócz renomy firmy kosztowało :D

A na poważnie to tylko solidna recenzja lub organoleptycznie w jednym teleskopie, w jednym czasie z tej samej miejscówki pokaże różnice.

Czy aż takie ??? - Wątpię...

Nie spozierałem przez żadnego z nich ale jak tak troszkę poczytałem to nie powinno być tak drastycznej cenowej różnicy...

attachicon.gifRóżnica.jpg

Ja mam ten z prawej, używka kupiona kilka lat temu jak jeszcze nie było maxvisiona . Pisze na nim China. Moim zdaniem on się różni tym samym co lornetka Extreme Delta Optical 15x70 od lornetki TS Marine 15x70, wyprodukowanej w tej samej chińskiej fabryce United Optics.

Jak ktoś kocha firmę Meade to pewnie kupi okular za 941 zł zamiast za 288 zł.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstają pewnie na tej samej taśmie http://www.astronomyoutreach.net/index.php?title=JOC (Meade, Maxivision, Explore Scientific). Gdzieś czytałem, że oprócz wielu domniemywań na temat kontroli jakości, odrzutów i takich tam jedyna różnica jaką udało się zmierzyć to różnica w powłokach na soczewkach w obu okularach.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam ten z prawej, używka kupiona kilka lat temu jak jeszcze nie było maxvisiona . Pisze na nim China.

 

 

China to mało marketingowa nazwa, dlatego taka różnica w cenie ;)

Ten z napisem Meade może dać poczucie że ma się coś lepszego...i za to się płaci jeśli to dla kogoś ważne...to jak ze znaczkami na butach czy ubraniu.

Zawsze można powiedzieć że te Maxvision robią z odpadów które nie przeszły kontroli technicznej Meade... ;) :D  Albo że mają gorsze warstwy, transmisje, korekcje...czy cokolwiek innego... w końcu bez bezpośredniego porównania nie da się tego sprawdzić.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powstają pewnie na tej samej taśmie http://www.astronomyoutreach.net/index.php?title=JOC (Meade, Maxivision, Explore Scientific). Gdzieś czytałem, że oprócz wielu domniemywań na temat kontroli jakości, odrzutów i takich tam jedyna różnica jaką udało się zmierzyć to różnica w powłokach na soczewkach w obu okularach.

 

Wątpię nawet w te powłoki. Różnią się napisami, kolorkami i pudełkami. Meade pakuje te okulary w fajne pudełka wyściełane aksamitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

China to mało marketingowa nazwa, dlatego taka różnica w cenie ;)

Ten z napisem Meade może dać poczucie że ma się coś lepszego...i za to się płaci jeśli to dla kogoś ważne...to jak ze znaczkami na butach czy ubraniu.

Zawsze można powiedzieć że te Maxvision robią z odpadów które nie przeszły kontroli technicznej Meade... ;) :D  Albo że mają gorsze warstwy, transmisje, korekcje...czy cokolwiek innego... w końcu bez bezpośredniego porównania nie da się tego sprawdzić.

Z roku na rok jest coraz to lepszy przegląd produkcji światowej i aktualnie "wyłazi na wierzch" na ile rżnęły nas firmy, w których niejednokrotnie pokładaliśmy zaufanie. W tej chwili nie kupuję już niczego zanim nie sprawdzę tego w stu sklepach na świecie. Nie wierzę, że jakakolwiek z firm handlowych zamawia produkcję w Europie czy USA oprócz naprawdę markowych jak np. Zeiss, Leica, Canon itp. Wszyscy na potęgę klepią w Chinach i nas skubią ile wlezie.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak właśnie jest...

A później ten sam produkt pod różnymi markami różni się ceną czasem kilkakrotnie.

Chociażby szukacze red dot.

http://allegro.pl/kolimator-kalimator-kandar-1x33-33mm-laser-a111-i4868973056.html

http://allegro.pl/szukacz-gso-red-dot-multi-target-4-w-1-poznan-i4896288356.html

wychodzi na to że płaci się ze 2 stówki za samą stopkę i plastikową nóżkę pod szukacz.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie tak właśnie jest...

A później ten sam produkt pod różnymi markami różni się ceną czasem kilkakrotnie.

Chociażby szukacze red dot.

http://allegro.pl/kolimator-kalimator-kandar-1x33-33mm-laser-a111-i4868973056.html

http://allegro.pl/szukacz-gso-red-dot-multi-target-4-w-1-poznan-i4896288356.html

wychodzi na to że płaci się ze 2 stówki za samą stopkę i plastikową nóżkę pod szukacz.

No bo tamto jest do wiatrówki a to oferuje nam firma Astrozakupy do celowania w niebo. Meade sprzeda to w aksamitnym pudełku za 5 stówek. Powinniśmy pokazywać tutaj kto na ile nas rżnie czy skubie. Chętnie kupię taki celownik za 89 zł. Może będzie się zaświecał za każdym razem a nie co dziesiąty raz jak te SkyWatchera czy z BaaderPlanetarium. Ciekawe ile kosztowała produkcja w Chinach tych plastikowych celowników, dolara, może dwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trza oba okularki przetestować i potwierdzić przypuszczenia,lub je wykluczyć,praktyka wykaże to najlepiej.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trza oba okularki przetestować i potwierdzić przypuszczenia,lub je wykluczyć,praktyka wykaże to najlepiej.

 

Chyba szkoda czasu. Lepiej pogodę wykorzystać na coś lepszego bo jest jej jak na lekarstwo. To skubanie po prostu widać, słychać i czuć....

Chyba już nas, byłe demoludy, dość naskubali. Teraz czas na Afrykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to poważna sprawa,bo można oszczędzić trochę kaski.

Testy powinniśmy wykonać poważnie podchodząc do tematu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozmawiałem z kolegą. On ma okular Meade SWA 24 mm. W tym roku był u niego w obserwatorium znajomy i przyniósł Maxvision 24 mm. Meade można kupić np. tutaj na zamówienie za 859 zł:

http://www.uniwersal.eu/?p=productsMore&iProduct=483&sName=meade-seria-5000-swa-24mm

Maxvision można kupić tutaj za 330 zł:

http://www.astroshop.pl/explore-scientific-okular-maxvision-68d-24mm-1-25-/p,44863

Żadnych różnic w obrazach nie stwierdzono

Innym razem przetestowaliśmy nasadki kątowe z pryzmatem amiciego 1,25". Kolega ma nasadkę WO a moja jest 2x tańsza z BaaderPlanetarium. Wyglądają identycznie, różnią się tylko napisem. Żadnych różnic nie stwierdziliśmy.

post-3659-0-52531000-1418598710_thumb.jp

post-3659-0-34217800-1418598711_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu robią wzsystkie lornetki. Począwszy od lornetek dla DO, poprzez TS a skończywszy na Vixenie. Ne robią tutaj dla Zeissa, Swarowskiego, Leitza, Doctera i kilku innych firm. Jeszcze trochę robią w Japoni np. Fujifilm.

Vixen bierze więcej od Delty bo ma lepszą opinię na świecie i jest bardziej znany ale może już niedługo. Może w końcu Vixen przestanie skubać swoich klientów? Może Meade i Celestron też? To chyba zależy trochę od klientów.

http://www.united-optics.com/products/binoculars/Giant_Binoculars/Giant_Binoculars.html

http://www.united-optics.com/products/binoculars/Giant_Binoculars/BA6_Series/BA6_Series.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety- odkąd firmy przestały produkować i stały się tylko brandami płaci się za napis, w sposób proporcjonalny do jego popularności- mając nadzieję że im rzecz droższa tym mniej marka może sobie pozwolić na wypuszczanie bubli....czasami to złudna nadzieja.

Swoją drogą Chińczycy potrafili podbić świat nie musząc korzystać z czołgów...I nie jest to sprawa tylko przysłowiowej "taniej siły roboczej" bo na świecie wiele jest miejsc gdzie jest ona jeszcze tańsza niż w Chinach.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sprawa zaczyna wyglądać coraz to gorzej z tymi firmami. Buble wypuszczają wszyscy. Kontrola jakości odbywa się wyłącznie u klienta a reklamacja  polega na podmianach aż do skutku na koszt (wysyłki) klienta albo do czasu aż klient zrezygnuje.

To już jest na porządku dziennym, obojętnie czy to jest Vixen, Meade, czy TS albo DO. Ja mam jeszcze kilka fajnych drobiazgów kupionych 5 i więcej lat temu z Antaresa, Meade, Celestrona gdzie pisze na nich "Japan". To się już skończyło.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinole nauczyli się już produkować w dobrej jakości, więc nie wszystko co "Made in China" musi być bublem. Inna sprawa, że różnica w cenach jest zastraszająca.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, nie wszystko to są buble, tylko nie wiadomo kiedy i za ile kupimy jakiegoś bubla. Niedawno przymierzałem się do zakupu lornety kątowej Vixena i zrezygnowałem po przeczytaniu kilku opinii użytkowników, którzy nie mogli poradzić sobie z kolimacją tej lornety. No, ale to byla tania lornetka bo za 7300 zeta ze statywem. Dobry Zeiss 10x50 kosztuje 10 tys., więc byłem niwny chcąc kupić dużo taniej osiemdziesiątkę na statywie. Mogłem tylko zrezygnować z zakupu ponieważ inaczej ryzykowałem zakup bubla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony firmy/korporacje są winne bo chcą jak najwięcej zarobić (skroić nas). Nie ważne gdzie, jak i co. Ważne, żeby koszt produkcji i dystrybucji był jak najniższy. Pieniądz, pieniądz i jeszcze raz pieniądz. Jakiś czas pojedziemy na marce a potem... to będziemy się potem martwić.

Z drugiej strony konsumenci czyli my jesteśmy winni bo chcemy kupować tanio, tanio i jak najtaniej licząc, że jakość pozostanie na stałym poziomie. Jako ogół (nie pojedynczy klient) nie rozumiemy, że jakość musi kosztować i na hasło niskie ceny dostajemy małpiego rozumu.

W ten sposób powstaje błędne koło.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozmawiałem z kolegą. On ma okular Meade SWA 24 mm. W tym roku był u niego w obserwatorium znajomy i przyniósł Maxvision 24 mm. Meade można kupić np. tutaj na zamówienie za 859 zł:

http://www.uniwersal.eu/?p=productsMore&iProduct=483&sName=meade-seria-5000-swa-24mm

Maxvision można kupić tutaj za 330 zł:

http://www.astroshop.pl/explore-scientific-okular-maxvision-68d-24mm-1-25-/p,44863

Żadnych różnic w obrazach nie stwierdzono

Innym razem przetestowaliśmy nasadki kątowe z pryzmatem amiciego 1,25". Kolega ma nasadkę WO a moja jest 2x tańsza z BaaderPlanetarium. Wyglądają identycznie, różnią się tylko napisem. Żadnych różnic nie stwierdziliśmy.

Kiedyś jeden z Kolegów, który chciał spróbować szczęścia jako dystrybutor poduczył mnie jak to działa:

  1.  Pierwsze namierzyć producenta. Jakąś fabrykę np. w Chinach lub Indiach
  2. Wszyscy abla English więc kłopotu nie ma
  3. Zamawiasz u nich próbki, asortymentu który Cię interesuje
  4. Próbki płyną statkiem
  5. Za próbki oczywiście płacimy pay-palem
  6. Co to za próbki? to np. te same okulary które występując pod nazwami Meade, SW, GSO, Bresser, Spinor   itp. ale to cio do Was przyjdzie to golutkie-no namy ?na których może się znaleźć Wasze logo!
  7. Próbki kosztują nieporównywalnie mniej niż brandowany sprzęt w sprzedaży   
  8. I tak robią wszyscy ?wszystko pochodzi z jednej wielkiej fabryki w Chinach lub Indiach, wg jednego wzoru
  9. Taki przykładowy okular nie będzie lepszy gdy będzie na nim logo np. Meade ?nikt nie jeździ do Azji i nie sprawdza jak to jest robione. Wszystko przypływa w kontenerowcach - Reszta to marketing!
  • Like 6

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary Meade SWA 5000 zawsze były zauważalnie tańsze niż np. seria LVW. Nówki chodziły po ok. 100-150 dolarów, używki można było wyhaczyć taniej.

Cena w Astroshopie jest wzięta z miejsca, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę - i nie wiadomo czemu sklep zawyża cenę niemal dwukrotnie. Tak więc nie ma co skarżyć się na Meade'a, bo ta firma nigdy nie wyceniała na tyle tych okularów.

Czasem produkty wycofane z rynku są w dziwnych cenach (choć jednocześnie w drugim obiegu potrafią kosztować zupełnie normalnie).

 

Tak więc przykład, który rozpoczął wątek wydaje się być nie do końca trafiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Okulary Meade SWA 5000 zawsze były zauważalnie tańsze niż np. seria LVW. Nówki chodziły po ok. 100-150 dolarów, używki można było wyhaczyć taniej.

Cena w Astroshopie jest wzięta z miejsca, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę - i nie wiadomo czemu sklep zawyża cenę niemal dwukrotnie. Tak więc nie ma co skarżyć się na Meade'a, bo ta firma nigdy nie wyceniała na tyle tych okularów.

Czasem produkty wycofane z rynku są w dziwnych cenach (choć jednocześnie w drugim obiegu potrafią kosztować zupełnie normalnie).

 

Tak więc przykład, który rozpoczął wątek wydaje się być nie do końca trafiony.

 

Ależ wyceniała je tak własnie wysoko! Wielokrotnie widziałem je w granicach tysiąca zł. a te z dłuższymi ogniskowymi ponad tysiąc. Seria UWA 5000 leciała spokojnie powyżej tysiąca a z dłuższymi ogniskowymi 1500 i drożej. Teraz te okulary już się kończą i czasem widać je taniej, jednak nie wszędzie. Meade skończyło z tymi okularami to zabrała się za handel nimi inna firma i pokazała ile faktycznie są one warte. Nawet obudowy nie zmienili, specyfikacja jest dokładnie taka sama i obrazy te same, sprawdzone na przedstawicielu 24 mm z całej serii. Dwa z nich mam, 16 i 20 mm a kolega ma 24 mm i nie pisze na nich Japan tylko China. Nie chce przez to powiedzieć, że okulary są złe bo są dobre, tylko ile razy handlarz Meade przebija cenę i skubie swojego klienta. To nie jest narzut 20 czy nawet 50%. To są narzuty 350% ! Wszyscy oni znajdą się w piekle. Poczytajcie sobie biblię.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. dziwne, nigdy wcześniej nie widziałem ich w żadnym sklepie w cenach, o których piszesz. Sam kupowałem w cenie zbliżonej do tego tańszego klonu.

 

Meade skończyło z tymi okularami to zabrała się za handel nimi inna firma i pokazała ile faktycznie są one warte.

 

A czy bierzesz pod uwagę, że jedna firma projektowała ten układ optyczny, a druga tylko odkupiła licencję i to kilka lat po zaprzestaniu produkcji przez Meade'a?

Przecież od dawna wiadomo, że sam koszt wyprodukowania czegoś w Chinach jest ułamkiem ceny, znaczna część to właśnie projekt i badania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miałeś szczęście. Poszukaj teraz. Jeśli gdzieś są to dalej 3x drożej od Maxvision, chyba, że używka to są taniej. Mam rozumieć, że fabryka, która je teraz produkuje wykupiła w ostatnich latach licencję od Meade, które wcześniej prowadziło badania i prace projektowe w USA, po czym przerzucili swoją linię produkcyjną do Chin żeby je wyprodukować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się logiczne, że w USA powstaje projekt, po czym wykonywany jest prototyp (może w USA, a może od razu w Chinach w fabryce, która będzie miała je produkować) lub raczej seria prototypów. Może też być tak, że firma amerykańska składa w Chinach zamówienie na okular o określonych właściwościach i seria prototypów powstaje w Chinach (aż do uzyskania zakładanego kompromisu jakościowo-cenowego). W każdym razie to też jest koszt zamawiającego.

A produkcja wyłącznie w ChRL.

 

To miałeś szczęście. Poszukaj teraz. Jeśli gdzieś są to dalej 3x drożej od Maxvision, chyba, że używka to są taniej.

 

Pisałem już wcześniej - czasem ceny wycofanych produktów są w dziwacznych cenach. Być może sklep chce je mieć (żeby skusić jak najszerszą ofertą), a potem zakłada, że poniesie koszt w postaci gimnastyki mającej na celu znalezienie i sprowadzenie jakiegoś zalegającego gdzieś egzemplarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś oglądałem Galileo. Tam tez mówiono o takim marketingu jak: sprzedaje się jogurt o nazwie x i jogurt o nazwie y (znanej firmy).  Cenny są różne oczywiście o jakieś 30-60%. Skład, smak itp. są takie same. A żeby było śmiesznej to jest ten sam producent i ta sama osoba/te same osoby dostaje/ą kasę.

 

 

 
 
Poczytajcie sobie biblię.

 

Kapitalizm niszczy ludzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)