Skocz do zawartości

obliczanie aktualnego położenia planet względem Słońca


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, być może na tym forum ktoś będzie wiedział 🙂

Przymierzam się do napisania programu, który będzie wyświetlał aktualne położenie planet względem Słońca. Czyli w środku Słońce, a wokół niego planety wraz z orbitami. Układ płaski, ale uwzględniający eliptyczność orbit. Pytanie brzmi jak to zrobić?

Tak to rozumuje:

- orbity planet można narysować, bo są stałe (widok 2D)

- znamy długości orbit oraz prędkości liniowe poszczególnych planet (wartości średnie)

- aktualne położenie planet można pobrać z internetu

- mając aktualne położenie planet można robić predykcje typu gdzie planeta będzie za miesiąc (ruch planety to funkcja czasu)

Co o tym sądzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jeżeli to ma być jakiś prosty program na zaliczenie z informatyki to jasne możesz próbować zrobić to w sposób jaki opisałeś. Jeżeli natomiast ma to być program z którego będziesz korzystał to niestety nie jest to takie proste. Widzisz ruch planet po orbitach jest o wiele bardziej skomplikowany niż myślisz. Tak naprawdę to twierdzenie że planety krążą wokół słońca to uproszczenie. Wszystkie ciała US powiązane grawitacyjnie (słońce również) obiegają wspólny środek masy (barycentrum). Do tego dochodzi fakt że prędkość orbitalna planet nie jest niezmienna, zależy ściśle od odległości planety od perycentrum (punkt, w którym krążące ciało jest najbliżej okrążanego)  i apocentrum (punkt, w którym krążące ciało jest najdalej okrążanego). Dla wszystkich planet poza Merkurym musiałbyś zapewne (tu już moja wiedza w tym temacie się kończy) rozwiązywać równania Keplera posiłkując się prawami ruchu Newtona. Aby poprawnie opisać orbitę Merkurego trzeba niestety sięgnąć już do ogólnej teorii względności A. Einsteina ponieważ prawa Newtona to też uproszczenie i załamują się one w pobliżu gigantycznych mas i obiektów poruszających się z ogromnymi prędkościami.

Tak poza tym istnieje mnóstwo takich programów w 2D i 3D (np. Stellarium, Star Walk, SkySafari).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programik chciałem napisać dla siebie. Mam już taki, który pokazuje aktualną pozycję ISS 🙂 

Czyli o ile słusznie założyłem, że oddziaływanie grawitacyjne można pominąć, to zapomniałem o Równaniach Keplera. Także sprawa faktycznie nie jest taka prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @robert87. Nie podałeś podstawowej informacji: w jakim języku chcesz napisać ten Twój program 😃. Jeśli w C++, to zerknij na: https://github.com/MarScaper/ephemeris . Sprawdzone - działa. 

Jeśli chcesz sam  "przetrawić" sposób obliczeń, to w załączeniu masz ciekawą lekturę Jean Meeus "Astronomical Algorithms 2" - uprzedzam, że to tylko 488 stron 😉 

Astronomical Algorithms 2.pdf

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)