Skocz do zawartości

Który teleskop wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, chciałem kupić jakiś teleskop do 500zł, znalazłem 2, pomóżcie który lepszy i co nimi zobaczę:

1 teleskop:

http://allegro.pl/teleskop-skywatcher-synta-sk-1149-eq2-gwarancja-2l-i1480570803.html

2 teleskop:

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk1141eq1-hit-i1496593786.html

Który teleskop byłby lepszy? I co mógłbym nim zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to żadnego z nich bym nie polecił- za małe te newtony do sensownych obserwacji. Ale jeśli już musisz któryś z nich to ten pierwszy- drugi ma wbudowanego barlowa w wyciąg ( wnioskuję po długości tuby na foto- a ogniskowa 1000mm).

Za podobne pieniądze można kupić newtona 130mm albo lepiej używaną syntę 150mm na dobsonie (troszkę trza dołożyć).

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Piotrkusiu. Od biedy pierwszy. Wiesz co jest tu najważniejsze?  - montaż paralaktyczny EQ2 gwarantujący względną stabilność i mniejsze drgania niż w drugim. Lustro sferyczne, okulary dołączone do zestawu to 52 stopniowe  kellnery o nazwie "super" -przy światłosile f8 będą znośne jeśli chodzi o korekcję  i w miarę  jasne!

Drugi to katadioptryk z wbudowanym balowem -zauważ, że jest krótszy od pierwszego teleskopu mimo dłuższej ogniskowej ,największą porażką jest tu montaż eq1 -generujący straszne drgania. Montaż eq2 to inna bajka...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To w takim razie może wy mi doradzicie jaki teleskop najlepiej kupić? (oczywiście w cenie DO 500zł!!)

2. Za pomocą teleskopów które wymieniłem w pierwszym poście mogę zobaczyć wszystkie planety układu słonecznego, czy nie bardzo?

3. Przybliżenie na księzyc będzie wystarczająco bliskie abym mógł się poczuć jakbym tam był?  :D

4. Jaki najdalszy obiekt mógłbym zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Sklep Delty tyle, że na Allegro. Można więc zapoznać się z ich ofertą na witrynie sklepu, tam teleskopów jest więcej do wyboru http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/newtony,c17.html.

A wybierając teleskop musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości będziesz zmieniał sprzęt na bardziej zaawansowany? Jeśli tak, to można założyć, że będziesz chciał stary sprzęt sprzedać. I tu pytanie, czy znajdzie się klient na niego? Moim zdaniem może być z tym problem, a szczególnie z kwotą za niego uzyskaną. Może więc warto od razu wybrać nieco lepszy sprzęt, np. na montażu Dobson . Będzie on znacznie stabilniejszy w czasie obserwacji, a wiesza apertura da Ci lepsze obrazy. Za to 6" średnicy lustra powoduje, że jest on na tyle mały, że można go w miarę łatwo transportować. Ta konstrukcja i ten producent jest ceniony przez miłośników astronomii. Choć na pewno najbardziej optymalnym wyborem byłoby kupienie teleskopu o średnicy 8". Ale jego koszt może być dla Ciebie na razie nie do zaakceptowania.

Montaże paralaktyczne, na które wskazałeś w pierwszym poście, wymagają solidnego posadowienia, by teleskop nie drgała nam przy każdym podmuchu wiatru czy byle trąceniu do ręką. Mankamentem w tych rozwiązaniach jest szczególnie statyw na którym wszystko jest zamocowane.

Ja sam zaczynałem od kupienia właśnie takiego teleskopu. W młodości zbudowałem samodzielnie Newtona tez na takim montażu. To na tyle sprawdzona konstrukcja, że nie zawiedzie Cię. Jeśli Cie stać, to możesz kupić nawet z mechanizmem prowadzącym taki teleskop AutoTracking. Ułatwi on prowadzenie teleskopu w czasie obserwacji szczególnie przy większych powiększeniach, a składana konstrukcja ułatwi przechowywanie teleskopu.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jpatka - przekonałeś mnie. Wybiore ten teleskop z montażem Dobsona, ten drugi jak na razie ma cene nie do zaakceptowania  ;D Ale i tak będę musiał pozbierać na ten za 800, na wakacje powinna być kasa. Jak przeczytałem rozmiary tuby (114 cm / 18 cm) to się zdziwiłem... Gdzie ja taką metrową tubę postawie? :) Grubość prawie 20cm  :o Na stronie nie jest podana wysokość statywu (Dobson czy coś). Kosmos zawsze mnie fascynował, uwielbiam gapić się w księżyc przez lornetkę ale i tak za dużo nie widze, bo moja lornetka ma małe powiększenie. A co dopiero zobaczyć Saturna czy inne planety... moje marzenie  :P  Spróbuję poszukać używanej Synty 6, może znajdę tańszą. Mam nadzieję, że teleskop z czasem się nie poluzuje i nie będzie się sam przekrzywiał w dół jak to nie raz bywało w takich elementach gdzie po dłuższym używaniu, przecierały się miejsca mocowania i robiło się bardziej "luźnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Caladan

czesc. Na twoim miejscu z 500 stówami to bym wybrał albo 130/900, albo uzywany 6 calowy sw dobson. Z tym ze ta ostatnia opcja imho byłaby najlepsza.

Chodzi o to mówiąc okrutnie że masz za mało kasy na coś sensownego, dlatego proponowałbym polowanie na giełdzie własnie na tą 6 calową dobsonówkę Sky watchera i zacząć od tego przygodę z astro. To byłby idealny telep dla Ciebie. Bądź tez swiadom że kitowe okularki w tym teleskopie sa ..tylko kitowe..czyli do BANI. i wlasciwie następne stówki trzeba wydać aby móc  przyjemniej popatrzeć przez sprzęt czy też..miec wrazenie "bycia na ksiezycu" co się równa dobrej jakosci okularek (nie za 20-50 zł) i najlepiej szerokokątny.

pozdro i GL!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... czyli znowu pójdzie kasa na okularki  ;) Jak będzie cieplej to ze starszym pojadę na giełdę, może uda mi się dorwać synte 6 razem z jakimiś sensownymi okularami.

Normalnie nie da się opisać słowami to co się widzi na niebie podczas bezchmurnej nocy (przez teleskop jak i bez teleskopu)  :D

PS

Byłem parę razy na giełdzie w Krakowie ale nie przypominam sobie żeby ktoś sprzedawał tam teleskopy czy coś innego, może były ale nie dokładnie patrzyłem?  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm no sam już nie wiem... Zanim uzbieram te 850zł to pewnie będzie dawno po wakacjach. Sprzęt jak kupie to myślę, że zostanie u mnie na 4 lata (może więcej lub mniej). Do tego czasu na pewno uzbieram więcej kasy i kupie lepszy sprzęt... Nie wiem czy się jednak nie zdecydować na ten z montażem EQ2... on aż tak bardzo trzęsie? Jeśli nie będę go w ogóle dotykał podczas obserwacji to i tak zobaczę tylko rozmazany obraz czy będzie wyraźnie widać?

PS

Na początek wolałbym coś taniego, ale żeby dało się zobaczyć parę planet i żeby obraz był w miarę dobry.

PS - 2

Na stronie Delty znalazłem ten pierwszy teleskop, jest identyczny jak na allegro po za tym, że jest montowany na EQ1. Teleskop z montażem na EQ2 jest tylko na Allegro, to jak to w końcu jest? Mają na stronie firmy taki z EQ2 czy nie, bo szukam i nie mogę znaleźć.

Lepszy ten:

http://allegro.pl/teleskop-skywatcher-synta-sk-1149-eq2-gwarancja-2l-i1480570803.html

Czy ten:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-powerseeker-114eq,d245.html

Różnią się tylko o 10zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giełdy astronomiczne to bardzo dobre miejsce na zakup w miarę dobrego teleskopu po znacznie mniejszej cenie. Tym bardziej, że sprzedający i kupujący są poddawani swego rodzaju weryfikacji. I każdy z nas pilnuje się by nikomu nie wciskać żadnego kitu.

Poza tym, sprzedający jest w stanie nam udzielić w zasadzie wyczerpujących informacji na temat sprzedawanego sprzętu oraz wrażeń z jego eksploatacji.

Ja swoje hobby traktuję tak, że jeśli decyduję się na wydatki w tym kierunku, to staram się nie żałować tego co kupiłem. Może nie zawsze będzie to super gadżet, ale kupuję to co rzeczywiście potrzebuję. Czasami jednak chce nam się jakiegoś cacuszka, polepszacza, by się lepiej poczuć. I to też jest w tej pasji ważne. Bo robimy to też dla lepszego samopoczucia. A jak przy okazji dojdziemy do zaawansowanego poziomu i staniemy się profesjonalistami w swojej dziedzinie, to tylko chwała tym pasjonatom za to.

Myślę, że jeśli kupisz teleskop tylko taki na jaki Cie stać, to też będzie dobrze. Czasami reklama nas zmyla, że coś jest super i ma megapowiększenie, ale ludzie tu obecni i wiedza z książek oraz stron astronomicznych pozwoli nam nie dać się złapać w szpony marketingu handlowców. I tylko o to chodzi by nie dać się nabrać. Jeśli mamy okazję to korzystajmy ze zjazdów i spotkań miłośników astronomii. Obozy dla pasjonatów to wspaniałe miejsce na pracę w grupie ze sprzętem. Po tym mamy wyobrażenie co jest co. To przejście od wiedzy teoretycznej do praktycznej strony astro.

Osobiście gdyby nie podobne ograniczenia w finansach, to przed zakupem nowego sprzętu nie sprzedałbym swojej Synty na Dobsonie. Tak byłem z niej zadowolony. Każdy teleskop ma swoje mankamenty. Ale może kiedyż będziesz miał miejsce i środki oraz siłę na zbudowanie własnego obserwatorium lub dostrzegalni astronomicznej, a tam znajdzie się miejsce na każdy sprzęt nawet ten największy i najmniej poręczny czy zupełnie nie mobilny.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jpatka - i to się nazywa wyczerpująca odpowiedź  ;D  A co do samego teleskopu, chyba jednak zdecyduję się na zakup synty na EQ2 (podanej wyżej). Znam paru kolegów których też interesuje astronomia, więc jeśli bedę chciał sprzedać ten teleskop i kupić nowy, to oni na pewno będą zainteresowani kupnem (oczywiście za odpowiednią cenę  :P).

Dziękuję wszystkim za cierpliwość i za pomoc. Chcieliście mi do radzić b.dobry sprzęt dla początkującego ale środki finansowe mi na to nie pozwalają, biorąc pod uwagę, że obecnie mam tylko 200zł. Jeśli będę potrzebował fachowej pomocy, na pewno wrócę na to forum.

Jeszcze raz dziękuję  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)