Skocz do zawartości

Złączka projekcyjna i podłączenie lustrzanki


Rekomendowane odpowiedzi

Hej 🙂

Będę wdzięczny za pomoc w zrozumieniu kilku kwestii związanych z podłączeniem lustrzanki do wyciągu.

1. Rozumiem, że za pomocą noska i pierścienia podłączam bezpośrednio do wyciągu aparat, ale wtedy teleskop jest superteleobiektywem i daje to możliwość fotografowania bez powiększenia czyli rozległe obiekty/zjawiska itp?

2. Żeby porobić fotki z okularem to muszę się wyposażyć w złączkę projekcyjną taką jak ta poniżej?

https://teleskopy.pl/@1744?gclid=Cj0KCQiApKagBhC1ARIsAFc7Mc554vq_RJX82pRHY3PADyhHGSLOUDQ9LErWIRH5ZLE28z1fqCTiR9YaAsLIEALw_wcB

ad.2 Z tego co widzę, to złączka jest mała i krótka. Wejdą do niej okulary tylko do 38mm średnicy oraz krótkie bo zaledwie do 30mm??

3. Czy jest zatem sposób na wykorzystanie większych i dłuższych? Może inne połączenie? Wychodzi na to, że trzeba mieć kolejny zestaw okularów do złączki tylko?

4. Czy w ogóle to ma sens?

Zaznaczam, że nie mam prowadzenia żadnego więc krótkie ekspozycje tylko i mało skomplikowana astrofotografia. Czasami coś ładnego ale nie jest to mój cel bo dopiero zaczynam i głównie wizual mnie interesuje. Jednakże posiadam Canona1100d, nosek, pierścień to bezsensu cykać telefonem i się męczyć z plastikowym adapterem?

Mój sprzęt to DO-GSO 8"

 

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jolo napisał:

1. Tak

2. Niby tak, ale do czego potrzebujesz większych powiększeń? Do planet i Księżyca? Może lepiej po prostu w barlowa się zaopatrzyć?

1. dzięki

2. Bardzo trafna uwaga. Mam barlowa 2x z opcją na 1.5x. No ale wtedy gdzie idzie barlow? Na nosek? 

Da mi to tylko powiększenie 2x a mi zależy na takim żeby cyknąć inne planetki, księzyc i może coś z DS?

 

Edytowane przez BlazejPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To GSO powinno raczej uzasadnić dlaczego ognisko jest tak nisko 🙂

Nie jestem w tym biegły, ale mogłaby pomóc wymiana wyciągu na niskoprofilowy lub zastosowanie barlowa, który odsunie ognisko wyżej.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja. Okular GSO SuperView 30 mm Camera Projekt Lens. Wymaga też adaptera M57-42T oraz co już oczywiste odpowiedniego adaptera do lustrzanki.

Okular taki jak ten

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=4577&lunety=Okular projekcyjny GSO CSV 30 mm 2 SuperView 68 stopni

 

Lub inne określane jako projekcyjne. Na teleskopy.pl dostępne też 42mm 2" i wersję 1.25" 32mm i 40mm

 

IMG_20230309_210717.thumb.jpg.01700367fdb7afa11cd7d8c9ea384cca.jpg

Tu jeszcze z soczewką z Barlowa.

U mnie działa z refraktorem. W Twoim GSO jeżeli tylko okular będzie ostrzył to i nie powinno być problemu z takim zestawem - ewentualnie z lub bez Barlowa.

Edytowane przez robinek72

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polaris napisał:

To GSO powinno raczej uzasadnić dlaczego ognisko jest tak nisko 🙂

Nie jestem w tym biegły, ale mogłaby pomóc wymiana wyciągu na niskoprofilowy lub zastosowanie barlowa, który odsunie ognisko wyżej.

Bardzo dziękuje. Sprawdzę to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)