Skocz do zawartości

Centrum Drogi Mlecznej z widokiem na Tatry w palecie HaRGB


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Stiopa napisał:

Świetne ujęcie, chociaż gwiazdy pojechane trochę. Możesz napisać jakie czasy naświetlania?

Pozdrawiam, Stefan

Hej Stefan, odnośnie czasów naświetlania:
Niebo – 4x90s, ISO 800, f2.8, prowadzone, bez filtra
Niebo  -4x90s, ISO1600, F2.8, prowadzone,  z filtrem
Pierwszy plan - 1x30s ISO 1600, f8.0 

Odnośnie gwiazdek to nie są to pojechane gwiazdki tylko koma 😞. Zobacz na zeta ophiuchi. To Samyang 24 i ten typ tak ma choć i tak jestem z niego bardzo zadowolony 🙂 
Trzeba by go przymknąć do f5.6 wtedy jest trochę lepiej ale to już trochę nie ma sensu bo przy astrokrajobrazach przysłona ma duże znaczenie.  Jak oglądasz na powiekszeniu od 100% w góre to trochę widać ale tak to w niczym nie przeszkadza 🙂 wręcz powiedziałbym niezauważalne 🙂 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin7 napisał:

Hej Stefan, odnośnie czasów naświetlania:
Niebo – 4x90s, ISO 800, f2.8, prowadzone, bez filtra
Niebo  -4x90s, ISO1600, F2.8, prowadzone,  z filtrem
Pierwszy plan - 1x30s ISO 1600, f8.0 

Odnośnie gwiazdek to nie są to pojechane gwiazdki tylko koma 😞. Zobacz na zeta ophiuchi. To Samyang 24 i ten typ tak ma choć i tak jestem z niego bardzo zadowolony 🙂 
Trzeba by go przymknąć do f5.6 wtedy jest trochę lepiej ale to już trochę nie ma sensu bo przy astrokrajobrazach przysłona ma duże znaczenie.  Jak oglądasz na powiekszeniu od 100% w góre to trochę widać ale tak to w niczym nie przeszkadza 🙂 wręcz powiedziałbym niezauważalne 🙂 

W sumie racja. Przy takiej astrofotografii, gwiazdki najmniej ważne. Ja mam obiektyw Canon 50 F1,8 i gwiazdy wyglądają fatalnie... Ale zastanawiałem się nad kupnem tego Samyang 24. Teraz wiem jak się sprawuje. Jakiego filtra używałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stiopa napisał:

W sumie racja. Przy takiej astrofotografii, gwiazdki najmniej ważne. Ja mam obiektyw Canon 50 F1,8 i gwiazdy wyglądają fatalnie... Ale zastanawiałem się nad kupnem tego Samyang 24. Teraz wiem jak się sprawuje. Jakiego filtra używałeś?

To filtr Astronomika do pełnej klatki Ha 12nm. Muszę przyznać że naprawde robi robotę 🙂 Bez niego wyciągniecie tego sygnału z Zeta Ophiuchi było by nie możliwe przy tej ogniskowej i wysokości drogi mnlecznej nad horyzontem 🙂 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)