Skocz do zawartości

Kilka pytań amatora odnośnie lornetki


Jakub F

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od jakiegoś czasu przymierzam się do uzupełnienia mojej starej budżetowej lornetki 10x50 o model pokroju 15x70.

Po wielu godzinach przeglądania internetu nasunęło mi się kilka pytań

1. Czy używanie lornetki która jest rozkolimowana lub obarczona jakąś większą wadą optyczną może mieć negatywny wpływ na wzrok?

2. Czy to prawda że lornetki pokroju 15x70 łatwiej tracą kolimację niż modele o parametrach pokroju 10x50 i mniejszych. Nie mówię tu o budżetowym sprzęcie ale o lornetkach  klasy BA8.

Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam Jakub F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
rozkolimowana lornetka da Ci ból oczu (jeśli rozkolimowanie jest umiarkowane) lub po prostu nie da się nią obserwować (jeśli rozkolimowanie jest spore, to zobaczysz wszystkie gwiazdy podwójnie). Lekkie rozkolimowanie w poziomie będzie łatwo kompensowane wzrokiem bez żadnego dyskomfortu lekkie rozkolimowanie w pionie - raczej poczujesz jako lekki ból oczu lub po prostu dyskomfort. Nie wiem, czy jest to jakiś sygnał ostrzegawczy, ale to żadna przyjemność oglądać wszechświat rozkolimowanym sprzętem. Zdecydowanie warto spróbować samodzielnej kolimacji lub odesłać sprzęt do fachowców.

Odnośnie drugiego pytania, raczej działa inny mechanizm - przy mocniejszym powiększeniu wyraźniej widać czy obie osie optyczne są zbieżne. Najlepiej to ilustrują lornety kątowe - przy powiększeniach rzędu 30-50x wszystko jest cacy, a przy 100x - obraz potrafi się rozjechać.

Co do BA8 - one są na tyle pancerne, że raczej kolimacji nie powinny tracić (acz zdarza się, że fabrycznie będzie rozkolimowana - warto starannie wybierać egzemplarz).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że nie mam za bardzo jak obejrzeć lornetki przed zakupem i jestem zmuszony zamawiać przez internet.

Co do tego sprawdzania to próbowałem ocenić kolimację mojej budżetówki (DO Discovery 10x50) poprzez patrzenie na poziome i pionowe linie i naprzemienne patrzenie raz jednym okiem a raz drugim.

Niby niczego nie zauważyłem ale po dłuższym czasie pojawia się dyskomfort.

Niektóre gwiazdy też takie podejrzane się wydają...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jakub F napisał:

Problem polega na tym że nie mam za bardzo jak obejrzeć lornetki przed zakupem i jestem zmuszony zamawiać przez internet.

Co do tego sprawdzania to próbowałem ocenić kolimację mojej budżetówki (DO Discovery 10x50) poprzez patrzenie na poziome i pionowe linie i naprzemienne patrzenie raz jednym okiem a raz drugim.

Niby niczego nie zauważyłem ale po dłuższym czasie pojawia się dyskomfort.

Niektóre gwiazdy też takie podejrzane się wydają...

 

Kupowałem wszystkie swoje lornetki przez internet, jak coś było nie tak od razu odsyłałem. Niektóre jechały nawet kilka dni z Niemiec, a kolimacja nawet nie drgnęła 🙂 Nie ma co się bać, jak nie masz możliwości to zamów w sklepie online. Jak kolimacja będzie walnięta od razu to wyczujesz, masz obserwować komfortowo bez żadnego ALE. Gwiazdy będą albo pojedyncze albo podwójne (nie mylić z układami podwójnymi gwiazd) 🙂

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co w swojej "karierze" miałem 5 lornetek z czego 3 kupowałem przez Internet. W każdym przypadku przesyłka była dobrze zapakowana 🙂 

W razie czego zawsze możesz zwrócić zakupiony sprzęt. Niestety czasem trafi się po prostu fabrycznie zła sztuka I trzeba wymienić. Choć wiadomo lepiej jak wszystko "zagra" od razu 🙂

Jak planujesz zakup nowej, to najlepiej w jakimś specjalistycznym sklepie jak Delta czy Teleskopy. Kupowałem w obu. W moim wypadku kontakt i wysyłka bezproblemowo. 

  • Thanks 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jakub F napisał:

Problem polega na tym że nie mam za bardzo jak obejrzeć lornetki przed zakupem i jestem zmuszony zamawiać przez internet.

Myślę, że nie ma się czego obawiać 🙂 Jedynie swojego pierwszego Nikona 10x50 kupiłem w sklepie stacjonarnym "naście" lat temu. Każdy kolejny sprzęt (nowy czy używany) był już nabywany przez internet.

25 minut temu, Patryk P. napisał:

 Jak planujesz zakup nowej, to najlepiej w jakimś specjalistycznym sklepie jak Delta czy Teleskopy. Kupowałem w obu. W moim wypadku kontakt i wysyłka bezproblemowo. 

Zdecydowanie tak! Delta to już w ogóle bardzo wysoki poziom obsługi 🙂 Moją DO Extreme musiałem zwrócić, ze względu na defekt jednego z okularów. Nie minął tydzień od nadania zwrotu, a otrzymałem nową lornetkę - wzorowy egzemplarz, z którego korzystam do dziś.

  • Thanks 1

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując kilka lat temu z giełdy lornetkę Fujinon 16x70 umówiłem się ze sprzedającym na odbiór osobisty w połowie drogi .

Po oględzinach lornetkę kupiłem .

Była perfekcyjnie skolimowana i tą kolimację trzyma do dziś .

A lornetę użytkuję praktycznie bez przerwy nie tylko do astro .

  • Thanks 1

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie spodziewałem się takiego odzewu😊

Dzięki za rozwianie obaw

Mam jeszcze jedno pytanie, co sądzicie o lornetkach ts marine? Chodzi mi konkretnie o modele 7x50 i 15x70.

Czytałem że podobno wszystkie BA8 pochodzą z jednej chińskiej fabryki ale jakieś różnice pewnie będą między nimi. 

Jest jakaś lepsza alternatywa dla ts?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Teleskopach.pl w Chorzowie jak kupowałem 15x70 BA8 wybierałem między TS Marine a Orionen Resolux. Delty Extreme z tego co pamiętam nie mieli na sklepie. Porównywałem je tylko chwile i to jeszcze w dzień. Dla mnie optycznie były takie same.

Ostatecznie wybrałem Oriona bo był nieznacznie lepszy mechanicznie od akurat tego konkretnego egzemplarza TS. Orion dał mi sporo frajdy. Teraz leży nieużywana u mnie po zmianie na apm 🙂

7x50 nigdy nie miałem, ponieważ zniechęca mnie małe pole widzenia i duża źrenica (jasny obraz), a obserwuję z podmiejskich obszarów. Do ręki na szybkie obserwacje na pewno się sprawdzi. To mocno specyficzny 7x50 parametr, lepiej jeszcze poczytać.

Ogólnie moim zdaniem wszystkie opcje jak Delta Extreme, TS Marin czy Orion to dobre lornety i niezależnie, którą wybierzesz będziesz zadowolony. Delta z tego co kojarzę ma gwinty na okularach - można wkręcić filtry UHC, ale nie każdy z tego korzysta.

Edytowane przez Patryk P.
  • Thanks 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dodam że miałem Oriona Resolux 7x50 i to świetna lornetka. Bardzo czysty obraz, świetna rozdzielczość i duże pole widzenia. Na Kaszubach nawet widziałem przez nią M27 no i oczywiście mnóstwo gwiazd. Na dzień też jest super, tylko do wędrówek średnio bo waży 1,5 kg. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)