Skocz do zawartości

Guding a wykres


Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, zombi napisał:

Gdybyś zamiast górnej części wykadrował porządnie dolną to może uzyskał byś jakąś odpowiedz. Albo chociaż pół słowa na temat sprzętu . 

 

temat do zamknięcia dawno sam odp znalazłem 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może inni by się dowiedzieli. Najczęściej czytam by się uczyć.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, robinek72 napisał:

Ale może inni by się dowiedzieli. Najczęściej czytam by się uczyć.

Wiesz Kolego  tu jest to samo na astropolis. Paru z ekipy lesne dziadki piszą a reszta słucha. Dlatego takei fora  upadają bo nikt nowy się tu nie kwapi pytać. Wiem co pisze bo mam sporo wiadomości  prv. Czasem aż ręce opadają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest szerszy - to upada cywilizacja białego człowieka, a nie jakieś tam forum.

25 lat temu jak się chciało w usnecie o coś zapytać to była netykieta i "jak zadawać pytania" - najpierw trzeba było się przygotować i zrobić podstawy samemu. Jak po pytaniu było widać, że pytacz poświęcił czas na przygotowanie się to otrzymywał pomoc i wiedzę. Teraz ktoś wpada z epokowym pytaniem "jaki kupić teleskop" i oczekuje mądrych rad oczywiście po jego myśli 🙂 Po paru odpowiedziach z których nic nie wynika z trudem udaje się z pytacza wydusić cokolwiek co ma znaczenie - a to gdzie będzie stał ten teleskop, a to czy do wizuala czy do zdjęć itp. A na końcu okazuje się, że to centrum miasta i balkon 1x1.2m na parterze a nad nim  nawis kolejnego balkonu...

Ps. Można w zasadzie przygotować odpowiedź automatyczną:
- większy balkon i zdrowy kręgosłup - "Synta na Dobsonie"
- mniejszy balkon i zgarbiony staruszek - "MAK na AZecie" 😉

Meteorycie nadlatuj wreszcie!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Temat jest szerszy - to upada cywilizacja białego człowieka, a nie jakieś tam forum.

25 lat temu jak się chciało w usnecie o coś zapytać to była netykieta i "jak zadawać pytania" - najpierw trzeba było się przygotować i zrobić podstawy samemu. Jak po pytaniu było widać, że pytacz poświęcił czas na przygotowanie się to otrzymywał pomoc i wiedzę. Teraz ktoś wpada z epokowym pytaniem "jaki kupić teleskop" i oczekuje mądrych rad oczywiście po jego myśli 🙂 Po paru odpowiedziach z których nic nie wynika z trudem udaje się z pytacza wydusić cokolwiek co ma znaczenie - a to gdzie będzie stał ten teleskop, a to czy do wizuala czy do zdjęć itp. A na końcu okazuje się, że to centrum miasta i balkon 1x1.2m na parterze a nad nim  nawis kolejnego balkonu...

Ps. Można w zasadzie przygotować odpowiedź automatyczną:
- większy balkon i zdrowy kręgosłup - "Synta na Dobsonie"
- mniejszy balkon i zgarbiony staruszek - "MAK na AZecie" 😉

Meteorycie nadlatuj wreszcie!

Problem w tym ze nikt nie czyta . ciągle te same pytania,  któryś raz  z kolei pytają mnie o sprzęt - przecież już 100 wątków było jaki mam sprzęt. 

Pytam konkretnie o wykres to zadają pytania w ogóle nie na temat. Przecież sądząc po powadze forum, nikt tu nie m 10lat i każdy wie z czego sie składa teleskop, montaż itd. 

Tutaj jest tak. Jak sie znają nawzajem to odp jak kogoś nie ma w grupie adoratorów to maja w nosie. Przez to młodzi nie chcą sie udzielać bo po co ? jak sie nic nie dowie, nie nauczy bo....jaki masz sprzęt. Przecież zadając pytanie o wykres co mnie obchodzi jaki sprzęt? na każdym ma być tak samo czyli dobrze.....co mi da pytanie o sprzęt ? jak czy to heq5 czy eq8 ma być dobrze ...to bez znaczenia jest. 

 

Jest konkretne pytanej to ...bezie 100 pytań co i jak...95% osób stad udaje ze cos wie. a siedzę tu i obserwuje już chyba ze 3 lata. 

 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, mnich85 napisał:

Tutaj jest tak. Jak sie znają nawzajem to odp jak kogoś nie ma w grupie adoratorów to maja w nosie. Przez to młodzi nie chcą sie udzielać bo po co ?

 

 

Tak jest na każdym dojrzałym forum "starego typu" - jest grupa zgrzybiałych userów poklepujących się po plecach, którym do szczęścia młodzi nie są potrzebni - doskonale bawią się w swoim własnym towarzystwie 😉 Dlatego młodzi siedzą na jakimś FB i nie rozumieją w ogóle starych grzybów. Tak w sumie było zawsze tylko komputerów nie było 😉 Starsi siedzieli po knajpach, a młodzi na trzepaku i awansować można było wyłącznie z czasem albo za zasługi 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to nie jest takie proste, że jest jedna odpowiedź na Twoje pytanie, zmieniamy jedna rzecz, która rozwiąże wszystkie problemy z guide. Może być kilka rzeczy jednocześnie łącznie z ustawieniami.

Pytanie o sprzęt jest bardzo sensowe tak samo o ustawienia PHD. Warto byłoby to napisać po prostu w następnym poście. Napisać parę słów o tym jak z ustawieniem na polarna, wyważeniem itd. 

Ewentualnie rozwiązanie sam chętnie je poznam 🙂 bo ja tu widzę kilka potencjalnych problemów. 

 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Tylko to nie jest takie proste, że jest jedna odpowiedź na Twoje pytanie, zmieniamy jedna rzecz, która rozwiąże wszystkie problemy z guide. Może być kilka rzeczy jednocześnie łącznie z ustawieniami.

Pytanie o sprzęt jest bardzo sensowe tak samo o ustawienia PHD. Warto byłoby to napisać po prostu w następnym poście. Napisać parę słów o tym jak z ustawieniem na polarna, wyważeniem itd. 

Ewentualnie rozwiązanie sam chętnie je poznam 🙂 bo ja tu widzę kilka potencjalnych problemów. 

 

Panie Sebastianie skonczylem się udzielać. Dodam tylko od Siebie

Problemem było za bardzo mocne spasowanie ślimaka, sliamcznicy itd. Mam nowe  części w neq6 pro (ślimak, slimacznica, łożyska z smary). Za krótko docierałem a za mocno spasowalem. Swoją droga też wywazenie troszke nie za bardzo choć ja zawsze przeważam lekko na jedną stronę. 

 

Także dziękuję za uwagę. Jesli masz Swoje uwagi to słucham szanuje konkretnych ludzi. 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Skoro zmieniałes docisk i regulacje to teraz trzeba od nowa testy. 

Wyważenie, polarna dokładnie. Odpalić w PHD Guide Assistant tak na 15minut i wrzucić tutaj wyniki razem z ustawieniami guide. Żeby dalej podkręcać. On też coś zaproponuje po takim teście poprawki. 

A myślisz że ze skala 0,76 jest sens  w Polsce focic? 

Czy neq6 pro z błędem RMS w okolicy 0,9" to dobry wynik, czy probować dalej?? Popatrz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz stale taki wynik to dobry.  Sens zawsze jest, tylko trudniej, kwestia bardziej ile klatek będziesz miał z tego dobrych i jak bardzo okrągłe gwiazdki chcesz 😉

Tu jest dużo zmiennych od seeingu, po ustawienia dostosowane też do montażu i aktualnych warunków, po nawet wiatr.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)