Skocz do zawartości

Chińska Stacja Kosmiczna Tiangong uchwycona! - obserwacje marzec 2023 :)


Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim  🙂 

Dziś pogodne niebo - aż dziwnie mi o tym pisać... 😉 Zabrałam mojego tatę, teleskop SW 90/900, aparat i wyszliśmy na okoliczne pole. Cel - pobyć pod gwieździstym niebem. Ale nie tylko. Dzień wcześniej, podczas planowania obserwacji zauważyłam że nisko nad zachodnim horyzontem ma pokazać się wyjątkowy obiekt - Chińska Stacja Kosmiczna Tiangong. Postanowiłam spróbować  Poza obserwacją stacji, oglądaliśmy M45, M42, M44 i Mel111 - ale to nie ten temat, to tylko tak na marginesie...  

Co to jest Tiangong? O ISS już zapomniałaś? 

Nie no... oczywiście że nie zapomniałam (co ciekawe od dziś zaczynają się wieczorne przeloty tej stacji)  Tiangong, nazywana inaczej CSS to odpowiednik Międzynarodowej Stacji Kosmicznej... - tylko że jest chińska i dużo mniejsza. Sama stacja składa się głównego modułu Tianhe, i dwóch naukowych - Mengtian i Wentian. Oprócz tego do stacji cumują: Tianzhou - statek zaopatrzeniowy (taki Progress/Dragon/Cygnus) oraz załogowy Shenzhou (taki Crew Dragon/Soyuz). Nie będę się więcej rozpisywać, więcej znajdziecie tutaj: 

http://en.cmse.gov.cn/ 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chińska_stacja_kosmiczna

https://isstracker.pl/satelity/48274

O samym przelocie...

Jak już wspomniałam wszystko wyszło na spontanie, przy okazji... Pomogła mi strona Heavens.Above (tutaj sprawdziłam trasę przelotu, choć Stellarium również pokazuje ) Stacja miała wzejść o 19:02, przejść przez Erydana i Zająca aby w okres najlepszej widoczności wejść 'pod' Syriusza (Wielki Pies) [19:06] i wejść tam w cień Ziemi. Przewidywana jasność -> 0,1 mag - no i się sprawdziło. W przewidywanym czasie szybko pędząca kropka posuwała się i posuwała, stacja najjaśniejsza była faktycznie pod Syriuszem. Następnie wejście w cień Ziemi, zanikanie i koniec. Piękny spektakl! 😄 

PassSkyChart2(1).png.3b5b98d9346dee51735

W takim razie efekty przelotu...

2 fotki z telefonu na statywie Xiaomi Redmi Note 10 Pro  

( to te linie nisko nad horyzontem ) 

AMBI_20230316_190700.thumb.jpg.f478172b5AMBI_20230316_190810.thumb.jpg.d79b1c93b

Czystego nieba! 

Milena 🙂 

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)