Skocz do zawartości

pytanie w sparawie teleskopu bresser Teleskop N 150/1400 Pollux EQ-3


toxi1509

Rekomendowane odpowiedzi

witam byliśmy dzisiaj z bratem pierwszy raz  teleskopem w terenie wcześniej obserwowaliśmy słonce jedynie  w nocy próbowaliśmy zobaczyć marsa  ale podczas ustawiania ostrości było widać główne lustro co jakiś czas które się zmniejszało po dostosowywaniu ostrości aż do małego białego punktu   robiliśmy to z 2 mm obiektywem bez telefonu czym może być to spowodowane ze w nocy bez żadnego światła widać w lunecie tylne lustro teleskopu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wrzuć zdjęcie jak to wszystko było podłączone. I sprecyzuj co dokładnie ten obiektyw 2mm. Bo jeśli ty jakiś okular to wygląda że używaliście powiększenia x  2800 . A to chyba trochę za dużo :).

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, toxi1509 napisał:

witam byliśmy dzisiaj z bratem pierwszy raz  teleskopem w terenie wcześniej obserwowaliśmy słonce jedynie  w nocy próbowaliśmy zobaczyć marsa  ale podczas ustawiania ostrości było widać główne lustro co jakiś czas które się zmniejszało po dostosowywaniu ostrości aż do małego białego punktu   robiliśmy to z 2 mm obiektywem bez telefonu czym może być to spowodowane ze w nocy bez żadnego światła widać w lunecie tylne lustro teleskopu 

Przy nie ustawionej ostrości będzie widać odbicie lustra. Ostrość ustawiona jest wtedy gdy obraz  gwiazdy/planety ma najmniejszy rozmiar. Inna sprawa, że Mars raczej biały nie  jest. Może trafiliście na jakąś gwiazdę? 
 

 

36 minut temu, Smorff84 napisał:

Najlepiej wrzuć zdjęcie jak to wszystko było podłączone. I sprecyzuj co dokładnie ten obiektyw 2mm. Bo jeśli ty jakiś okular to wygląda że używaliście powiększenia x  2800 . A to chyba trochę za dużo :).

Przy okularze 2mm powiększenie to 700x . Ale to i tak dużo za dużo. Około 200x to max, czyli okular 6-7mm. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarX86 napisał:

Przy nie ustawionej ostrości będzie widać odbicie lustra. Ostrość ustawiona jest wtedy gdy obraz  gwiazdy/planety ma najmniejszy rozmiar. Inna sprawa, że Mars raczej biały nie  jest. Może trafiliście na jakąś gwiazdę? 
 

 

Przy okularze 2mm powiększenie to 700x . Ale to i tak dużo za dużo. Około 200x to max, czyli okular 6-7mm. 

A no tak dzielimy a nie mnożymy 

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Maksymalne użyteczne powiększenie wynika z apertury.

W jaki sposób uzyskujesz powiększenie, czyli czy masz długa ogniskową teleskopu i sporą okularu, czy też obie krótsze to rzecz drugorzędna. 

Przewaga teleskopów z natywnie długą ogniskową przy dużych powiększeniach wynika tylko z tego, że łatwiej wykonać akceptowalnej jakości lustro o długiej ogniskowej.

Od tego teleskopu nikt nie oczekuje topowej jakości obrazu (mam nadzieję), a przy 6" powinno się uzyskać powiększenia rzędu przynajmniej 150 razy, gdzie obraz nadal nie wygląda jak gotowany szpinak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Smorff84 napisał:

dokładnie

tutaj są 2 obiektywy 4mm i 20 mm Bresser-Teleskop-N-150-1400-Pollux-EQ-3.

 

i jest jeszcze powiększenie 3 razy Bresser-Teleskop-N-150-1400-Pollux-EQ-3.

tutaj jest teleskop którego używaliśmy Teleskop N 150/1400 Pollux EQ-3 z firmy bresser 

najpierw próbowaliśmy normalne 20 mm to było widać gwiazdy i pomarańczowa kropkę marsa dodaliśmy powiększenie 3 razy i widzieliśmy lustro  później dodaliśmy jeszcze 4 mm do tych 3 zoom i całkowicie nie było widać gwiazd tylko ciemność pierwszy raz używamy teleskopu wiec dlatego chciałem się zapytać  i widziałem ze po jakimś czasie na lustrze pojawiła się rosa  ale po powrocie do domu znikła po 15 min  z tego co słyszałem trzeba najpierw zostawić teleskop w zimnym otoczeniu przez godzinę może dlatego rosa się zebrała na lustrze 

Budowa: Newton Średnica zwierciadła (mm): 150

Ogniskowa (mm): 1400

Stosunek ogniskowej do średnicy (f/): 9,3

Rozdzielczość (sekundy kątowe): 0,77

Granica jasności obserwowanych obiektów (wielkość gwiazdowa): 12,7

Moc zbierania światła (w stosunku do źrenicy 7mm): 460 Maksymalne sensowne powiększenie (x): 300

Materiał tubusu: Aluminium Konstrukcja tubusu: pełny tubus

 
 
Okulary 1,25'' o ogniskowych: 4mm i 20mm
Soczewka Barlowa o powiększeniu 3x
 
 
 
Bresser-Teleskop-N-150-1400-Pollux-EQ-3.na
 
 
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nadal nie wyjaśniłeś skąd wziąłeś te 2mm , 4mm okular z zestawu to już za dużo bo daje powiększenie 350. Barlowa bym w tym przypadku absolutnie nie używał nawet z okularem 20mm. Prawdopodobnie będziesz musiał się doposażyć w inne okulary 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To soczewkę x 3 to bym opuścił z tym okularem  4 mm. To już będzie z duże powiększenie. To powiększenie x1050. Raczej bym próbował używać sam okular 4 mm bezpośrednio włożony wyciąg bez żadnej soczewki. Chodź to dalej jest za duże powiększenie. Tu by się sprawdził jakiś okular w okolicach 7 mm

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

🙂

Skoro okular 20mm pokazywał gwiazdy, to znaczy, że dobrze go zamontowaleś i udało ci się poprawnie ustawić ostrość.

Jeśli po włożeniu Barlowa i wstawieniu weń okularu 20 widać było lustro to oznacza, że ostrość była zupełnie źle ustawiona. Trzeba wyregulować tym pokrętłem przy wyciągu.

Używanie okularu 4mm w tym teleskopie jest raczej pozbawione sensu. Nawet po wyregulowaniu ostrości obraz będzie ciemny. Natomiast 4mm plus Barlow to już gwarancja, że nic nie będzie widać. 

Sugeruję zostać przy 20mm.

Na pierwszy ogień poszukaj mgławicy Oriona. Jest teraz jeszcze widoczna w początkowej fazie nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny jest tutaj okular o ogniskowej ok 10mm bez używania barlowa. Da on powiększenie 140x akurat w sam raz na planety i Księżyc i to jak bedą w miarę dobre warunki. Mars jest teraz coraz mniejszy, bo już dawno po opozycji a i tak nigdy jakiś wielki nie jest. Tak naprawdę to szkoda ,że wybraliście taki teleskop, ja bym go pogonił i kupił coś sprawdzonego, np Synta 6 [152/1200] dobson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety okulary, które są w zestawie są bardzo słabej jakości (konstrukcja Huygensa, czyli wynalazek z wieku XVII). Mają bardzo wąskie pole widzenia. 

Jeśli będziesz dokupował jakieś okulary to unikaj tej konstrukcji jak ognia. Minimum to okular o konstrukcji Plossla lub lepszy.

Edytowane przez piotrfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za podpowiedzi co do tego 2 mm to się pomyliłem  było to 4  właśnie poszukałem po Internecie i będziemy z bratem inwestować w nowy okular   mysle ze taki 20-25mm wystarczy  na początek  po szperaniu po Internecie dowiedziałem się ze tym mniej mm to większe powiększenie i gorsza jakość obrazu   na stronie której kupiłem ten teleskop widzę rodzaje  okularów takie jak: plössl cena od 30 euro do 1400 euro  UWA: w cenie 70 euro do 1000  i XWA: cena od 200 euro do 1000 można je kręcić i ustawiać zoom lepiej zainwestować w jeden dobry tak do 300 euro czy lepiej wziąć 2 na przykład 15-25 mm lub 20-25  jeżeli tak to z której kategorii   wszystkie pasują 1,25 wejście jest dobre 

 

ULTRA WIDE ANGEL UWA Omegon-Okular-Oberon-19mm-2-.jpg

 EXTREME WIDE ANGEL XWA Omegon-Panorama-II-21mm-Okular-2-.jpg

SUPER WIDE ANGEL SWATS-Optics-Okular-Flatfield-FF-19mm-1-25-

PLÖSSL Explore-Scientific-Okular-52d-LER-20mm-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2023 o 19:59, lemarr7 napisał:

Potrzebny jest tutaj okular o ogniskowej ok 10mm bez używania barlowa. Da on powiększenie 140x akurat w sam raz na planety i Księżyc i to jak bedą w miarę dobre warunki. Mars jest teraz coraz mniejszy, bo już dawno po opozycji a i tak nigdy jakiś wielki nie jest. Tak naprawdę to szkoda ,że wybraliście taki teleskop, ja bym go pogonił i kupił coś sprawdzonego, np Synta 6 [152/1200] dobson.

mówisz ze ten teleskop nie jest za dobry na pierwszy teleskop   z bratem wybraliśmy go dlatego ze ma 150/1400 mm    jeszcze go potestujemy z nowymi okularami i zobaczymy jak to będzie  mam jeszcze czas na zwrot w razie problemów udało nam się zobaczyć słonce  20 mm bez niczego nie jest tak źle  z filtrem przeciw słonecznym  oczywiście 🙂

 

1000013575.jpg

Edytowane przez toxi1509
dodanie zdjecia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2023 o 19:56, piotrfie napisał:

🙂

Skoro okular 20mm pokazywał gwiazdy, to znaczy, że dobrze go zamontowaleś i udało ci się poprawnie ustawić ostrość.

Jeśli po włożeniu Barlowa i wstawieniu weń okularu 20 widać było lustro to oznacza, że ostrość była zupełnie źle ustawiona. Trzeba wyregulować tym pokrętłem przy wyciągu.

Używanie okularu 4mm w tym teleskopie jest raczej pozbawione sensu. Nawet po wyregulowaniu ostrości obraz będzie ciemny. Natomiast 4mm plus Barlow to już gwarancja, że nic nie będzie widać. 

Sugeruję zostać przy 20mm.

Na pierwszy ogień poszukaj mgławicy Oriona. Jest teraz jeszcze widoczna w początkowej fazie nocy.

tak bawiliśmy się trochę z ostrością ale jakoś się udało   a te 4 mm nie będę już używałem testowałem już na górach w pobliżu są około 3 km od mojego domu i obraz jest jak by ktoś olejem wysmarował soczewkę  z tego co słyszałem ze trzeba teleskop zostawić przynajmniej 1 godzinę na dworze jak jest zimno ?  ostatnio po wyjściu po 20 min lustro główne zaparowało   i chyba dlatego na 20 mm tez nie było dobrego obrazu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ogniskowej i światłosile nie trzeba inwestować w super okulary. Ja bym zaproponował zwykły zoom żeby zobaczyć co mniej więcej można zobaczyć przy różnych powiększeniach tym bardziej że nie wiesz czy zostaniesz przy tym teleskopie. Póki co nie ma sensu zbytnio inwestować a zoom mimo gorszej jakości od poszczególnych okularów zawsze może się przydać w przyszłości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2023 o 02:11, toxi1509 napisał:

witam byliśmy dzisiaj z bratem pierwszy raz  teleskopem w terenie wcześniej obserwowaliśmy słonce jedynie  w nocy próbowaliśmy zobaczyć marsa  ale podczas ustawiania ostrości było widać główne lustro co jakiś czas które się zmniejszało po dostosowywaniu ostrości aż do małego białego punktu   robiliśmy to z 2 mm obiektywem bez telefonu czym może być to spowodowane ze w nocy bez żadnego światła widać w lunecie tylne lustro teleskopu 

Co to sprzedawcy nei wymyślą. Aby kit wcisnąć. Jak w zestawie jest już barlow to ten obraz już jest do niczego, bo zapewne to najtańsza soczewka na rynku. Poza tym mac powiększenie przy tym sprzęcie to może 50-100x czyli okular coś koło 10-20mm. Z tym nie ma sensu co polemizować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupcie okular o ogniskowej w granicach 10-15mm ,np ten https://www.astroshop.pl/okulary/omegon-okular-ploessl-10mm-1-25-/p,43858  jak chcecie wydac mało lub taki 15mm https://www.astroshop.pl/okulary/omegon-okular-super-ploessl-15-mm-1-25-/p,47416. To plossle ale jakosc na pewno bedzie lepsza niż tych zestawowych. Okularu typu zoom bym nie brał, pole widzenia jest małe przy najmniejszych powiekszeniach. Wszystko zależy jaki masz budżet. Jakość tego teleskopu też jest oczywiście problemowa.

Poszukajcie lokalnych astroamatorow, poradzą lepiej niż na odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

25 minut temu, Artur333 napisał:

Póki co nie ma sensu zbytnio inwestować a zoom mimo gorszej jakości od poszczególnych okularów zawsze może się przydać w przyszłości 

Racja, że teleskop o jasności poniżej f/9 nie wymaga super okularów. 

Jednakże tanie zoom-y bym odradzał. Przeważnie to wyrzucony pieniądz. Miałem swego czasu SW 7-21 i nie polecam. Widok jak przez dziurkę od klucza.

Przyzwoite, jeśli chodzi o jakość obrazu są dopiero zoomy takie jak Baader Hyperion Mark IV, ale one nie są tanie. 

Sądzę, że do takiego teleskopu lepiej będzie zainwestować w stałoogniskowego Plossla i popróbować obserwacji.

Edytowane przez piotrfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady pogadam z bratem może odeślemy ten teleskop i weźmiemy cos lepszego za podobna cenne braliśmy go na poł wiec sam nie będę decydował   w jakich gdzieś granicach najlepszy jest teleskop jak 150/1400 jest nie zbyt dobry to jaki lepszy tak żeby można było oglądać planety w sensownej jakości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mnich85 napisał:

Co to sprzedawcy nei wymyślą. Aby kit wcisnąć. Jak w zestawie jest już barlow to ten obraz już jest do niczego, bo zapewne to najtańsza soczewka na rynku. Poza tym mac powiększenie przy tym sprzęcie to może 50-100x czyli okular coś koło 10-20mm. Z tym nie ma sensu co polemizować. 

wiesz patrzylismy na opis teleskopu zoom do 300 jest napisane powyzej sie nie da i na stosunek otwarcia f/9  z tego co wiem ponizej f 5 to nie zbyt nadaja sie do ogladnia planet bardziej galaktyk  dlatego go wzielismy 300 max zoom wystarczy na pierwszy raz  tutaj sa wszystkie informacje tylko ze po niemiecku : https://www.astroshop.de/teleskope/bresser-teleskop-n-150-1400-pollux-eq-3/p,21351

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz dopiero to zobaczylem  w opisie

 

"Teleskop 150/1400 EQ-2 Pollux ma długą ogniskową wynoszącą 1400 mm, ale krótką długość. Jest to osiągnięte dzięki wbudowanej soczewce korygującej, która sztucznie wydłuża ogniskową. Ze względu na taką konstrukcję obrazowanie przez system nie jest tak wysokiej jakości jak w przypadku klasycznych teleskopów Newtona oferowanych np. przez Bresser lub Omegon. Szczególnie w przypadku większych powiększeń i obserwacji planet jest to zauważalne. Dlatego stosunek jakości do ceny w przypadku klasycznych teleskopów Newtona jest znacznie lepszy niż w przypadku tego urządzenia Klasyczny teleskop Newtona, jednak bez uciążliwej soczewki korygującej, to Omegon N150/750 EQ-3"                tak to jest jak się nie czyta dokładnie opisu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, toxi1509 napisał:

wiesz patrzylismy na opis teleskopu zoom do 300 jest napisane powyzej sie nie da i na stosunek otwarcia f/9

Chyba drobne nieporozumienie 🙂

Więc wyjaśniam szerzej mój poprzedni tekst 🙂

Pisałem w nawiązaniu do sugestii kolegi @Artur333 o tym jaki okular o ogniskowej ok. 10mm warto dokupić do obserwacji planet.

Wasz teleskop ma w nazwie słowo zoom, choć wcale nie jest zoomem, czyli układem o zmiennej ogniskowej. Użyto pewnie tego słowa w nazwie, aby podkreślić, że ma dość długą ogniskową, mimo krótkiej tuby.

9 godzin temu, piotrfie napisał:

Jednakże tanie zoom-y bym odradzał

Pisząc to co powyżej pisałem o okularach typu zoom czyli zmiennoogniskowych, o jakich wspominał @Artur333.

 To takie okulary, w których długość ogniskowej można zmienić przez kręcenie obudową, czyli jeden okular zastępuje kilka o różnych ogniskowych.

Te tańsze odradzam, np.  taki odradzam, bo jest kiepski

https://www.astroshop.eu/eyepieces/omegon-super-ploessl-zoom-shot-eyepiece-7-21mm-apo-1-25-/p,5084

a taki jest dobry, ale drogi 

https://www.astroshop.eu/eyepieces/baader-hyperion-universal-mark-iv-2-8-24mm-zoom-eyepiece/p,53114

Dlatego, jeśli myślicie o dodaniu do waszego teleskopu okularu o ogniskowej ok. 10mm to warto spojrzeć normalne (o jednej ogniskowej) okulary konstrukcji Plossl i super Plossl (bo w teleskopach f/9. spisują się dobrze, a są stosunkowo tanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą inwestycją będzie jednak oddanie tego teleskopu jeśli jest jeszcze taka możliwość a wybranie innego. Teraz to i tak się już kończy czas na oglądanie planet dopiero będą widoczne w przyszłym roku dodatkowo ten teleskop ma wyciąg tylko 1,25 więc ograniczy to dobór akcesoriów.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem z bratem zostawiamy ten teleskop będziemy mieli ten montaż eq 3  ale kupimy teleskop nowy bez montażu do tego eq 3  udźwig ma do 28 kg wiec cos się znajdzie     macie jakieś porady jaki kupić teleskop bez montażu do 500 euro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten montaż ma max 10 kg udźwigu. Przy czym przy dużych powiększeniach i dużej tubie i tak możecie mieć drgania... Proponuję poczytać stare tematy na różnych forach o teleskopach i montażach, jest tego mnóstwo. Coś na pewno fajnego wybierzecie. Jeżeli o mnie chodzi to powiesił bym na nim popularnego i sprawdzonego Newtona 150/750. To uniwersalna tuba do ds, planet, księżyca i nawet astrofoto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udzwig montażu eq3 to max 5 kg i musi byc to krótka tuba bo długie łatwo wpadają w drgania, dlatego w tym Bresserze Pollux wstawiono w wyciąg barlowa, żeby zachować krótką tubę [ok 700 mm] a mieć ogniskową 1400mm. Sensowne tuby do tego montażu to refraktor SW 90/900 lub jego klony ,newton  150/750 lub MAK 102 albo MAK 127 [teleskopy w systemie Maksutova- Cassegreina bardzo dobre do obsrewacji planet ,Księżyca i jasnych zwartych obiektów głębokiego nieba]. Ostatnia alternatywa to SCT 5 lub SCT 6 cali [tu waga tuby 4,5 kg czyli graniczna dla tego montażu].

Rozejrzyjcie się za używkami

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/omegon-teleskop-n-150-750-eq-3-neuwertig-/2392398377-242-9341

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/refraktor-teleskop-montierung-skywatcher-evostar-120-auf-n-eq5/2392304601-242-5932

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/teleskop-sky-watcher/2391635403-242-5619

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/bresser-messier-ar-102-1000-exos-2-eq5-hexafoc-teleskop/2390220661-242-5399

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wam wszystkim bardzo za pomoc po czytaniu recenzji i szperania po Internecie zdecydowaliśmy ze to made in china co teraz mam odsyłam jeszcze dzisiaj i dokładamy z 200 lub 300 euro i bierzemy armatę 8 inch  dobson xt 8 lub xt 10  tylko jeszcze zastanowimy się z jakiej firmy czy z celestorn czy z sky watcher  nie wiem czy trzeba temat zamykać ale może zostać  nie czytałem ragulaminu forum jeszcze 🙂    dziękuje wszystkim   a jeszcze jak mogę zapytać czy jest jakaś wielka różnica mieczy normalnym 8 inch dobson a z STARSENSE EXPLORER 8 oprócz tego automatycznego sterowania z telefonu czy lustro jest to samo w w normalnych czy jest gorsze ze względu na ten tracking telefonem 

Edytowane przez toxi1509
l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)