Skocz do zawartości

Jak walczyć z szumem??


Rekomendowane odpowiedzi

Witacie. to są moje dwa zdjęcia. Jedno ze skala 0,71 drugie 0,56. 

Niestety z racji, ze jestem poczatkujący wybaczcie jakość.

jak pozbyć sie szumu? o ile wyciągnie histogramu idzie mi dość dobrze za to szum, detal leży. 

jak to ugryźć? 

Neq 6 pro

RC 6 , canon 760d 

Ios 400 oba zdj

Górne zdj  29x 30sek 

Dolne 10 x 180sek  

Gdyby chciał sie kto pobawić materiałem 

https://www.szybkiplik.pl/D6TwT5mNMY

m42.dss.TIF.jpg

m421.jpg

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj jeszcze info o czasach ekspozycji pojedynczej klatki i ile ich było, oraz parametr ISO na jakim były robione klatki.
Nie wiem jak, czym i jakimi parametrami stakujesz klatki, ale tej kratki nie powinno być na dolnym zdjęciu?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Alien napisał:

Dodaj jeszcze info o czasach ekspozycji pojedynczej klatki i ile ich było, oraz parametr ISO na jakim były robione klatki.
Nie wiem jak, czym i jakimi parametrami stakujesz klatki, ale tej kratki nie powinno być na dolnym zdjęciu?

edytowałem post, są czasy. 

Stackuje w DSS w parametrach domyślnych. tej kratki nie powinno być, podobno to załatwia klatki kalibracyjne których nie robiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, polaris napisał:

Jak walczyć szumem??

Trzeba głośno szumieć i wtedy wszyscy uciekają.

No i co to ma do  tematu? 

Od początku już byles expertem? Nie mam prawa zapytać bo sobie z tym nie radzę? W czym problem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

🙂 chodzi o tytuł tematu zabrakło "z". 

Tej kratki nie powinno być nawet jak zestakujesz same klatki light bez kalibracyjnych. Materiału jest trochę za mało jak dla aparatu. Co do iso to przy tym obiekcie można spokojnie zejść do iso200. Aparaty z reguły więcej szumią niż kamery bo są niechłodzone. Wieczorem wrzucę co mi się udało zrobić. Sam stack zawiera dużo dziwnych artefaktów, które przeszkadzają w obróbce.

 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Alien napisał:

🙂 chodzi o tytuł tematu zabrakło "z". 

Tej kratki nie powinno być nawet jak zestakujesz same klatki light bez kalibracyjnych. Materiału jest trochę za mało jak dla aparatu. Co do iso to przy tym obiekcie można spokojnie zejść do iso200. Aparaty z reguły więcej szumią niż kamery bo są niechłodzone. Wieczorem wrzucę co mi się udało zrobić. Sam stack zawiera dużo dziwnych artefaktów, które przeszkadzają w obróbce.

 

Dzięki za zwrócenie uwagi z tym "z". 

Co do materiału to fakt jest dziwny nawet dla mnie. Może wina pogody bo obiekt nisko a nie było czyste niebo. Proszę zerknij o ocen co mogę poprawic albo na co zwracać uwagę. Dziękuję 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mnich85 zmienił tytuł na Jak walczyć z szumem??
2 minuty temu, Alien napisał:

Ok coś napisze ze swojej praktyki. Może ktoś coś jeszcze poradzi na co zwrócić uwagę.

Dziękuję. Nie chcę być nie mily ale to mało kto się udziela a jak dają rady to pożal się Panie Boże. Takze praktykujących nie teoretyków zapraszam. Stack jest do pobrania kto chce zobaczyć. To moje i tak 3 zdjęcie w życiu, w zasadzie 1 z czasem powyzje 30sek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu moje pierwsze zdjęcia tej mgławicy https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/06/sesja-0009-2829-12-2009-ngc-2024-m42.html

Na  ISO 800, ale dla canonów to takie optimum. Podstawa to ilość klatek minimum to 30 tam gdzie robiłem po 30 tło było sporo lepsze. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Alien napisał:

Tu moje pierwsze zdjęcia tej mgławicy https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/06/sesja-0009-2829-12-2009-ngc-2024-m42.html

Na  ISO 800, ale dla canonów to takie optimum. Podstawa to ilość klatek minimum to 30 tam gdzie robiłem po 30 tło było sporo lepsze. 

Zgadza się tylko skala zdjęcia 1,76 a moja 0,71 i 0,56 a to chyba ma wpływ na jakość zdjęcia?  Dopiero dorzuciłem reduktor 0,75x i poprawiłem montaż i jadę coś w granicy 0,9 "błędu. Choć U Ciebie zdjęcie takei czyste 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala nie ma nic do szumu. Tylko im wiesza skala to montaż musi dokładniej prowadzić bo wszystkie niuanse wyjdą w postaci kresek a nie gwiazd. Waża jest ilość materiału im więcej tym lepiej. Tak minimum 30 klatek i w miarę długie czasy na ile pozwala montaż przy tej skali. Wtedy ilośc sygnału przewyższa szum. Ten plik co jest do pobrania to stack czy pojedyncza klatka? No i jak kolega napisał na sąsiednim forum patrząc na ilość materiału sam obiekt jest ok. A obróbka będzie z czasem coraz lepsza.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Alien napisał:

Skala nie ma nic do szumu. Tylko im wiesza skala to montaż musi dokładniej prowadzić bo wszystkie niuanse wyjdą w postaci kresek a nie gwiazd. Waża jest ilość materiału im więcej tym lepiej. Tak minimum 30 klatek i w miarę długie czasy na ile pozwala montaż przy tej skali. Wtedy ilośc sygnału przewyższa szum. Ten plik co jest do pobrania to stack czy pojedyncza klatka? No i jak kolega napisał na sąsiednim forum patrząc na ilość materiału sam obiekt jest ok. A obróbka będzie z czasem coraz lepsza.

rozumiem. plik to stack złożony  DSS . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wszystko ładnie opisane w przypiętym temacie. Punkt 4 

 

Przede wszystkim materiał jest technicznie zły. Trzeba poprawić ostrość tudzież tilt/kolimację bo jest krzywo i prowadzenie też (prosiłem o guide assistanta w innym wątku).

Co do szumu przede wszystkim za mało klatek. Jeżeli nie masz ampglow to można też nie stosować darkow i zrobić dithering.

 

Astrofotografia to jest złożony proces. Podejdź do tego na spokojnie bo mam wrażenie że chcesz w każdym temacie odpowiedź jednym zdaniem jak wypracować coś do czego się dochodzi miesiącami albo latami, takiej odpowiedzi nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Jest wszystko ładnie opisane w przypiętym temacie. Punkt 4 

 

Przede wszystkim materiał jest technicznie zły. Trzeba poprawić ostrość tudzież tilt/kolimację bo jest krzywo i prowadzenie też (prosiłem o guide assistanta w innym wątku).

Co do szumu przede wszystkim za mało klatek. Jeżeli nie masz ampglow to można też nie stosować darkow i zrobić dithering.

 

Astrofotografia to jest złożony proces. Podejdź do tego na spokojnie bo mam wrażenie że chcesz w każdym temacie odpowiedź jednym zdaniem jak wypracować coś do czego się dochodzi miesiącami albo latami, takiej odpowiedzi nie ma. 

Teorie znam od podszewki tylko praktyka mizerna. 

Zobacz czy to aż tak krzywo jak Wam sie wydaje?

Co do końcówki wypowiedzi masz zuplma rację. Przyznaje się bez bicia 

IMG_20230319_161849.jpg

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest, zobacz na kształt gwiazd. 

Zacznij powoli i po kolei. Na przykład najpierw kolimacja i tilt. jak to będzie już dobrze i płasko na krótkich  klatkach (duży gain) żeby wykluczyć prowadzenie, to następny krok.

Potem prowadzenie i sprawdź jaki masz odrzut klatek na jakich czasach. Jak prowadzenie będzie dobrze to wtedy więcej klatek zdecydowanie i popracuj nad kalibracja itd itd. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

No niestety jest, zobacz na kształt gwiazd. 

Zacznij powoli i po kolei. Na przykład najpierw kolimacja i tilt. jak to będzie już dobrze i płasko na krótkich  klatkach (duży gain) żeby wykluczyć prowadzenie, to następny krok.

Potem prowadzenie i sprawdź jaki masz odrzut klatek na jakich czasach. Jak prowadzenie będzie dobrze to wtedy więcej klatek zdecydowanie i popracuj nad kalibracja itd itd. 

Jest ale to tilt rzędu 0,67. Duże Grono  Osób  mówi że dobrze jest. No i właśnie tu jest astronomia - każdy co innego. 

Zobaczymy co będzie według Twoich wskazowwk. Dziękuję za zainteresowanie 

 

Wykres ostatni. 

IMG_20230318_214752.jpg

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź metodę kolimacji RC o nazwie DSI.

Mozesz mieć takie gwiazdki jak tylko chcesz, zależy jaki masz cel i wymagania 🙂 Ja bym po prostu na tym etapie wziął się za poprawki, moje też nie są idealne ale na akceptowalnym dla mnie poziomie.

Edit: albo na forum:

 

 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Sprawdź metodę kolimacji RC o nazwie DSI.

Mozesz mieć takie gwiazdki jak tylko chcesz, zależy jaki masz cel i wymagania 🙂 Ja bym po prostu na tym etapie wziął się za poprawki, moje też nie są idealne ale na akceptowalnym dla mnie poziomie.

Edit: albo na forum:

 

 

Będzie pogoda to Ci pokaże zdj rozoogniskowanej gwiazdy. RC kupiłem od Kolegi z forum i tilt był ponad 10% i było dobrze (według Niego} zaś poprawiłem do zera wręcz i nadal. Źle. Dziwne to wszystko. Mimo że gwiazdy się poprawiły 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie szum na tym zdjęciu jest jego najmniejszym problemem - ten który Ci przeszkadza wynika z próby wyciągania czegoś czego nie ma bo zostało zjedzone:

image.thumb.png.09e20a89935c590cf15c87c5ef5a6c24.png

I teraz można zgadywać co popsuło to zdjęcie ?!

Na pewno brak klatek kalibracyjnych 

Pewnie algorytm stackowania - ja bym wybrał medianę z jakimś porządnym odrzucaniem pikseli 

Aligacja klatek ?!

image.png.77503e9c01f8365a8200c4f4077958a6.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, zombi napisał:

W mojej ocenie szum na tym zdjęciu jest jego najmniejszym problemem - ten który Ci przeszkadza wynika z próby wyciągania czegoś czego nie ma bo zostało zjedzone:

image.thumb.png.09e20a89935c590cf15c87c5ef5a6c24.png

I teraz można zgadywać co popsuło to zdjęcie ?!

Na pewno brak klatek kalibracyjnych 

Pewnie algorytm stackowania - ja bym wybrał medianę z jakimś porządnym odrzucaniem pikseli 

Aligacja klatek ?!

image.png.77503e9c01f8365a8200c4f4077958a6.png

 

 

 

Dziękuję pieknie za ocenę. 

Z tym odrzuceniem klatek..... Tam coś źle porobiłem chyba bo mam straszny rozrzut danych. Np score mam od - 27 aż do 200. Tak samo wyrównanie osi  x i y rozpiętość przeraża.  Ja nie wiem o co chodzi. A prowadzenie miałem z błędem coś koło 1,2 może przy tej skali to za dużo. Jakbym chciał tak a prawdę odrzucić kaltki źle to chyba bym nei miał ani jednej do stacka. Może spróbuj jeszcze raz zestakowac, wybrać coś lepszego 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak - po pierwsze poprawki techniczne tiltu. Po drugie - czy jesteś pewny że pole ostrości Twojego zestawu pokryje CAŁĄ matryce Canona? Po trzecie- o wiele za mało materiału. To jest ciemna optyka i bez 2-3 godzin materiały szumu się nie pozbędziesz a detalu nie uzyskasz.

Chciałeś odpowiedzi praktyka to masz.

Pozdrawiam.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, wessel napisał:

No więc tak - po pierwsze poprawki techniczne tiltu. Po drugie - czy jesteś pewny że pole ostrości Twojego zestawu pokryje CAŁĄ matryce Canona? Po trzecie- o wiele za mało materiału. To jest ciemna optyka i bez 2-3 godzin materiały szumu się nie pozbędziesz a detalu nie uzyskasz.

Chciałeś odpowiedzi praktyka to masz.

Pozdrawiam.

I takie odp się ceni. Dziękuję 🗽🗽🗽

Co do pytań. 

Ile tilt bedzie akceptowalny?? Bo mam 0,67. Czy bardziej test gwiazd niż wykres?? 

A czy pokrywa cała matryca Canona?? Nie mam pojecia. A jak to policzyć? 

 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to widzę że wszystko powiedziane. @mnich85 posłuchaj chłopaków przeanalizuj wszystko od zera. Ja walczyłem z CT8 i w pewnym momencie poległem i dałem sobie spokój z astro na prawie dwa lata 😞 Co dalej z CT8 nie wiem nawet na razie do niego nie podchodzę.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)