Skocz do zawartości

Jak walczyć z szumem??


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, mnich85 napisał:

Teorie znam od podszewki tylko praktyka mizerna. 

Zobacz czy to aż tak krzywo jak Wam sie wydaje?

Co do końcówki wypowiedzi masz zuplma rację. Przyznaje się bez bicia 

IMG_20230319_161849.jpg

Własnie mozna co nieco rozjaśnić bo nie w temacie jestem - nadrabiam zaległości

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Alien napisał:

Ok to widzę że wszystko powiedziane. @mnich85 posłuchaj chłopaków przeanalizuj wszystko od zera. Ja walczyłem z CT8 i w pewnym momencie poległem i dałem sobie spokój z astro na prawie dwa lata 😞 Co dalej z CT8 nie wiem nawet na razie do niego nie podchodzę.

Wiesz co... Każdy mówi co innego i to mnei najbardziej śmieszy. Kupiłem sprzęt od Kolegi który robi piorunujace zdjęcia, miał tilt rzędu 28% i zdjecia były super. Ja mam tilt 0,67 i ciągle źle. Ja mam wrazenie że coś źle robię z obróbka.. Ale przeanalizuej od początku całość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda stack automatycznie wyciągnięty aby pokazać że jest coś nie tak z gwiazdami i różnymi artefaktami. Przyjrzyj się a sam zobaczysz że coś jest nie teges. 

Desktop.thumb.png.ed59d1bc4f15a5a1b3e259b567374da2.png

Podrzuć surowy 1 plik RAW z tego.

A podlinkuj zdjęcia z tego teleskopu u tego kolegi?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Alien napisał:

Tak wygląda stack automatycznie wyciągnięty aby pokazać że jest coś nie tak z gwiazdami i różnymi artefaktami. Przyjrzyj się a sam zobaczysz że coś jest nie teges. 

Desktop.thumb.png.ed59d1bc4f15a5a1b3e259b567374da2.png

Podrzuć surowy 1 plik RAW z tego.

Te kolory rozciągnięte. Te kreski to na bank rozrzut klatek bo jak już pisałem mam straszny rozrzut danych, jak skladam stack. Choćby score od - 20 chyba do ponad 200, tak samo osie x i y mam w zasadzie od - chyba 50 aż do 400. Stąd ta kalibracja materiału okropna. 

Jutro podeślę rano surowa klatkę RAW, bo na pojedycznej jest o wiele lepije. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, amatorastro napisał:

Przepraszam, jak uzyskujecie ten pomiar?

 

 

Pomiar robi się w programie astap. Musisz mieć surowa klatkę najlepije RAW, i dużo dużo gwiazd bez obiektów głębokiego nieba 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mnich85 napisał:

Te kolory rozciągnięte. Te kreski to na bank rozrzut klatek bo jak już pisałem mam straszny rozrzut danych, jak skladam stack. Choćby score od - 20 chyba do ponad 200, tak samo osie x i y mam w zasadzie od - chyba 50 aż do 400. Stąd ta kalibracja materiału okropna. 

Jutro podeślę rano surowa klatkę RAW, bo na pojedycznej jest o wiele lepije. 

W programie DSS jest kilka algorytmów składania zdjęć popróbuj każdego z nich. Nie każdy algorytm działa dobrze z danym materiałem. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alien napisał:

W programie DSS jest kilka algorytmów składania zdjęć popróbuj każdego z nich. Nie każdy algorytm działa dobrze z danym materiałem. 

Jutro zerknę raz jeszcze na pliki RAW, zobaczę i przebiorę te najlepsze. Podeślę z rana co mi się udało zrobić. Może coś z danymi pokręciłem i zmieszałem różne pliki. Bo jeden stack z błędem prawie 5" i ogniskowa 1370 zaś drugi był ad 1,08 i ogniskowa 1027 (reduktor 0,75x) 

Edytowane przez mnich85
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mnich85 napisał:

I takie odp się ceni. Dziękuję 🗽🗽🗽

Co do pytań. 

Ile tilt bedzie akceptowalny?? Bo mam 0,67. Czy bardziej test gwiazd niż wykres?? 

A czy pokrywa cała matryca Canona?? Nie mam pojecia. A jak to policzyć? 

 

Ad. 1 Nie sprawdzaj pola ostrości tylko tzw. ASPECT czyli owalizację gwiazd. Dlaczegp? Bo różnicy ostrości 10-15 procent na krawędzi pola widzenia nie zobaczysz - a różnicę ASPECT w tych samych granicach widać jak cholera.

Ad.2 Średnica krążka ostrości dla Twojej optyki powinna być podawana przez producenta, ale też nie wszystkim można wierzyć. To po pierwsze. Po drugie Twój Canon ma matryce w rozmiarze APS-C czyli 22x15 mm i dam sobie rękę obciąć że Twoja optyka jej nie obsłuży. Ratunkiem może być tu korektor pola co masz , no ale to zawsze jest jazda z dobraniem odległości teleskop-reduktor i reduktor - matryca. Nawet dedykowane flattnery nie dają gwarancji prawidłowego działania.

Masz o czym czytać i myśleć. Powodzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Ad. 1 Nie sprawdzaj pola ostrości tylko tzw. ASPECT czyli owalizację gwiazd. Dlaczegp? Bo różnicy ostrości 10-15 procent na krawędzi pola widzenia nie zobaczysz - a różnicę ASPECT w tych samych granicach widać jak cholera.

Ad.2 Średnica krążka ostrości dla Twojej optyki powinna być podawana przez producenta, ale też nie wszystkim można wierzyć. To po pierwsze. Po drugie Twój Canon ma matryce w rozmiarze APS-C czyli 22x15 mm i dam sobie rękę obciąć że Twoja optyka jej nie obsłuży. Ratunkiem może być tu korektor pola co masz , no ale to zawsze jest jazda z dobraniem odległości teleskop-reduktor i reduktor - matryca. Nawet dedykowane flattnery nie dają gwarancji prawidłowego działania.

Masz o czym czytać i myśleć. Powodzenia.

Dziękuję Pieknie. Sporo mi rozwiało wątpliwości. Co będę umiał to sprawdzę, przeanalizuje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2023 o 23:10, Alien napisał:

W programie DSS jest kilka algorytmów składania zdjęć popróbuj każdego z nich. Nie każdy algorytm działa dobrze z danym materiałem. 

No i sprawdziłem raz jeszcze na spokojnie sprzęt. No i co się okazało? Lustro główne się skosiło..... Hehe

 

Sporo było przesunięte.... Stąd te gwiazdki w formie jajka. 

 

Ponownie zasiadłem do kolimacji.

Czekam na pogodę i testuje sprzet, ale powinno być okey już. 

Edytowane przez mnich85
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)