Skocz do zawartości

Dostałem teleskop w prezencie - co dalej?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Dostałem w prezencie na urodziny Teleskop Sky Watcher 6' na Dobsonie. Interesuję się astronomią, ale nigdy w życiu nie miałem nawet lornetki, żeby patrzeć w niebo. Czytałem internety, ale ilość informacji jak na sam początek jest przytłaczająca, dlatego potrzebuje waszej rady.
Popatrzyłem trochę w gwiazdy, żeby przyzwyczaić się do operowania teleskopem, sprawdziłem obydwa kitowe okulary 10mm i 25 mm. Zainstalowałem też stellarium i próbowałem cokolwiek namierzyć, jednak oprócz największych gwiazd na razie bez większych sukcesów. Wydaje mi się, że sam "seeing" w ostatnich dniach nie był najlepszy, ale mimo wszystko boję się, że z uwagi na trudności w zobaczeniu "czegokolwiek" szybko się zniechęcę. Zaznaczę, że nie mam wygórowanych oczekiwań, ale mając taki kawał sprzętu stojący w ogrodzie chciałbym zauważyć chociaż jakąś "mgiełkę" czy efektowny gwiazdozbiór😉 Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie światłem to wartości z mapy: 20.93 mag./arc sec2  / bortle: class4  - szału nie ma. Jak będzie ładna pogoda to podjadę jeszcze głębiej w wioski, ale dużej poprawy się nie spodziewam.   Wracając do sedna sprawy - proszę o rady dla początkującego.  Jakie obiekty w chwili obecnej próbować upolować? Na czym się skupić? Czy są jakieś przystępne strony, na których sprawdzę obecnie najjaśniejsze obiekty do obserwacji? Czy jest sens inwestować w jakieś filtry / inne okulary? Jeżeli tak, to w jakie?
Walcie we mnie wszystkimi radami jakie przychodzą wam do głowy, bo zajawkę zdecydowanie złapałem. Pomimo niskich temperatur i nie zauważenia na niebie niczego poza święcącymi kropkami czułem się bardzo dobrze. Takie wyjście wieczorem pod gołe niebo z herbatką i oderwanie od codziennych stresów to jest zdecydowanie to czego potrzebowałem.  
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.
Nie jestem wizualowcem więc moje porady będą bardzo ogólne. Jeżeli korzystasz ze stellarium to powinieneś poradzić sobie z opanowaniem obiektów aktualnie widocznych na niebie. Osobiście proponuję zacząć od Układu słonecznego. Venus, Jowisz, Mars... O Księżycu nie piszę bo już na pewno go zwiedziłeś. Następnie zabierz się za gromady otwarte oraz perełki czyli gromady kuliste. Od tego bym zaczął. A jeżeli chcesz mgiełek to na początek oczywiście M42, którą znajdziesz w konstelacji Oriona. 

Planowanie sesji możesz spróbować zorganizować sobie tutaj:
https://telescopius.com

Powodzenia.
pzdr.
Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamillos, na początek najłatwiejszym obiektem jest Księżyc i na nim najlepiej uczyć się ogarniać teleskop i seeing.
Teraz jest nów, więc na niego musisz poczekać jeszcze parę dni.
Pamiętaj, że przy obecnej pogodzie Twój teleskop po wyniesieniu potrzebuje przynajmniej z godzinkę aby lustra osiągnęły temperaturę otoczenia i swoje normalne kształty.
Niebo masz całkiem przyzwoite, więc spokojnie możesz zabierać się za linkowaną tabelę Wimmera.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @kamillos

Jestem wizualowcem i to w sumie dość świeżym. Obserwuję niebo ( nie tylko nocne ) do pięciu- sześciu lat. Pasja mnie wciągnęła, bo tak jak Ty interesowałem się kosmosem od dawna. Tematów z którymi musisz się zaznajomić jest sporo ale postaram się maksymalnie streścić wszystko i odnieść do Twojej sytuacji. Jak coś będzie niejasne to dopytasz.

1. Przygotowanie do obserwacji.

a) Sprzęt.  

Ważną kwestią jest to aby sprzęt miał temperaturę otoczenia ( to o czym wspomina @Mareg ). Teleskop najlepiej wystawić godzinę-dwie przed obserwacjami na dwór. Ważna też jest odpowiednia kolimacja ale ten temat na tym etapie sobie odpuść.

b) Wzrok.

Teleskop to ważna sprawa ale należy pamiętać że to oczy są naszym głównym przyrządem optycznym. Poczytaj o adaptacji wzroku do ciemności. Ja obserwuje małym teleskopem , który dal wielu nie jest nawet akceptowalnym minimum do takiej zabawy. Ale kiedy jadę w najciemniejsze miejsce w okolicy i siedzę tam dwie - trzy godziny bez żadnych źródeł światła widzę więcej niż niejedna osoba z dużo większą armatą, która bez adaptacji idzie poobserwować w towarzystwie latarni. Jeżeli używasz telefonu ze stelarium to przyciemnij go na maksa i włącz tryb nocny ( czerwony ).

c)  Miejscówka.

Ja jeżdżę w odludne miejsca ( pola, leśne polany ) bez sztucznych źródeł światła w zasięgu wzroku i uznaję tylko taki rodzaj obserwacji. Oczywiście czasem popatrzę nawet przez okno w kuchni przy pomocy teleskopu, ale gdy tylko mam okazję jadę pod ciemne niebo. Dlatego postaraj się maksymalnie odciąć od sztucznych świateł latarni, domów i innych. 

2. Obserwacje

a) Wybór i wyszukiwanie obiektów.

Niektórzy lubią skanować sobie niebo, inni złapać 20 -30 obiektów podczas sesji, jeszcze inni wycisnąć maks detalu z widoku w okularze. Ja lubię wiedzieć na co patrzę, albo zrobić sobie jakiś szybki rysunek i sprawdzić w domu co oglądałem. Na początku wybierz sobie kilka obiektów do obserwacji, te najjaśniejsze należą do Katalogu Messiera, jest też sporo jasnych obiektów NGC ale na to przyjdzie pora. Dwa - trzy obiekty na początek wystarczą, najlepiej jak by były jak najbliżej siebie. Podstawą poruszania się po niebie są gwiazdozbiory, a tak naprawdę najjaśniejsze gwiazdy w tych gwiazdozbiorach. Bez znajomości tych "drogowskazów" ( umiejętności ich odnajdywania i rozpoznawania ) tak naprawdę nie da się odnaleźć konkretnego obiektu. Chyba że masz Go-To. Ponadto odwrócony obraz w szukaczu jak i teleskopie nie ułatwią Ci wyszukiwania obiektów. Ja używam tylko Red-Dot. Tak się nauczyłem , każdy inny szukacz lądował na giełdzie. Nawet jak miałem GSO 12" z szukaczem kątowym to po jednej sesji zainstalowałem mój sprawdzony Sky-Surfer od Baadera. 

b) Odpowiednia pozycja przy teleskopie.

Może to trochę śmieszne, ale nie ma nic gorszego niż niewygodne obserwacje. Miałem kiedyś taki teleskop jak Ty i sprzedałem go dość szybko. Nie dla tego że byłem rozczarowany widokami, ale dla tego że był dla mnie niewygodny. Z czasem okazało się że wygoda jest u mnie ważniejsza nawet od wielkości lustra. Ja mam 190 cm wzrostu i schylanie się do okularu sprawiało że bolała mnie szyja. Dlatego ważne jest jakieś krzesełko albo taboret, coś co pozwoli Ci wygodnie i komfortowo podziwiać kosmos. Chyba że masz 120 cm wzrostu , wtedy obserwacje w zenicie to będzie bajka 😉 .

Na początek spróbował bym na Twoim miejscu M 44 i M 67 w gwiazdozbiorze Raka ( jeżeli masz dostęp do południa )

image.thumb.png.928ba09c833682bb07388d989da436ef.png

 

Wyszukiwanie obiektów wykonuj z okularem 25 mm. Jeżeli na coś trafisz i chcesz zwiększyć power wtedy zmień na 10 mm.

 

 

  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz ma tam słabszy, bo 30mm, ale jakby pożyczył lornetke ok.10x50 to by się łatwiej i szybciej rozeznał w mapie nieba w małym powiększeniu i szerokim polu widzenia. Nawet jeśli tam wypatrzy jakąś "mgiełkę" na chybił-trafił, niech od razu próbuje namierzyć ją także w telepie. Takie odkrywanie nieba jest najbardziej fascynujące.
Dodatkowo przy zwykłym szukaczu telepa napotka trudność w postaci odwróconego obrazu i trzeba sie z tym oswoić.

Na początek łatwe to M45 Plejady, NGC884 Podwójna gromada, przeskanowanie 3 gromad w Woznicy (Auriga), szukanie 2 trypletów galaktycznych pod Lwem, wstrzelenie się na chybił-trafił za ogon Lwa w Warkocz Bereniki i wielką gromade galaktyk, pomęczyć długo Wielką Niedźwiedzice i jej galaktyki, w Herkulesie łatwo zlokalizować M13 , obok Vegi w Lutni odkryć epsilony (2 ciasne układy podwójne słabszych gwiazdek) i mini mgławiczke pierścieniową M57 (charakterystycznie położoną między dwiema jaśniejszymi gwiazdami), są i inne po dobrym rozeznaniu się w gwiazdozbiorach :)

Edytowane przez soczi
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie  filtr słoneczny w oprwaie lub samą folie ND5, oprawienie takiej folii nie jest trudne, a folia nie jest droga . Obserwacje Słońca są dosyć ciekawe. Z  innych filtrów to polaryzacyjny  jeżeli Księżyc jest za jasny.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmarniejsza lornetka nauczy Cię orientacji na nieboskłonie. Telep się chłodzi a Ty z leżaczka czy fotelika bobrujesz po gwiazdozbiorach. Jak będziesz miał dość, wycelujesz swoją "armatę" i poszukasz konkretnego obiektu. W ten sposób szybko nauczysz się nieba oraz docenisz i dwururkę i armatę. Obie mają swoje zalety.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo wszystkim za porady. Zrobię dokładnie tak jak pisaliście. Znalazłem nawet poradziecką lornetkę  Tento 10x50, z którą spróbuje coś podziałać.  Nie chcę na razie zbyt dużo inwestować, wole oswoić się z tym co posiadam, ale moje pierwsze wrażenia jeżeli chodzi o używanie tego mniejszego okulara 10mm są bardzo mierne. Obraz jest jakiś ciemny, wręcz nieostry. Jeżeli chciałbym w przyszłości rozbudować zestaw o dodatkowe okulary to co polecacie? Oczywiście chciałbym, żeby był to sprzęt w przystępnej cenie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kitowy okular jest słaby, ale należy pamiętać, że na każdej klasy okular działa ogólna teoria optyczna mówiąca, że wraz ze wzrostem powiększenia obraz marnieje (spadek kontrastu, ostrości i jasności).
Teleskopik SW 6 Dob choć dla ciebie spory to na dzisiejsze amatorskie standardy jest średniakiem gabarytowym. Na szczęście jest to F/8 więc klasa okularów nie gra tu większej roli jeśli chodzi o wady brzegowe pola widzenia.
Radzieckie lornety są zdecydowanie bardziej przywoite niż niejeden chińczyk.
Najpierw trening lornetą i może mapki drukowane + czerwona latarka? ..bo od ekranów i innych niepożądanych świateł oko się "naświetla" i przestaje być zbytnio czułe na słabiutkie światło obiektów na niebie.
Ile umiesz już odnaleść konstelacji z mapką?

Edytowane przez soczi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by jeszcze Ci doradzić, kup sobie obrotową mapę nieba , lub wydrukuj takową (jak największą) to najlepszy  sposób na poznanie nieba  i nie potrzeba do tego żadnej optyki , choć lornetka jest przydatna. Niebo masz wspaniałe, tylko pozazdtościć

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, soczi napisał:

Ten kitowy okular jest słaby, ale należy pamiętać, że na każdej klasy okular działa ogólna teoria optyczna mówiąca, że wraz ze wzrostem powiększenia obraz marnieje (spadek kontrastu, ostrości i jasności).
Teleskopik SW 6 Dob choć dla ciebie spory to na dzisiejsze amatorskie standardy jest średniakiem gabarytowym. Na szczęście jest to F/8 więc klasa okularów nie gra tu większej roli jeśli chodzi o wady brzegowe pola widzenia.
Radzieckie lornety są zdecydowanie bardziej przywoite niż niejeden chińczyk.
Najpierw trening lornetą i może mapki drukowane + czerwona latarka? ..bo od ekranów i innych niepożądanych świateł oko się "naświetla" i przestaje być zbytnio czułe na słabiutkie światło obiektów na niebie.
Ile umiesz już odnaleść konstelacji z mapką?

czerwoną latarkę już mam, mapki podrukuje bo rzeczywiście od telefonu i stellarium wzrok marnieje. niestety od ostatniego posta nie miałem okazji spoglądać w niebo bo często pracuje na nocki, a jak byłem w domu to gwiazdy były za "mlekiem". Ciągle siadała taka delikatna mgiełka, przez którą widoczne były tylko najjaśniejsze gwiazdy i to mocno rozmyte. Na razie czekam na jakiekolwiek warunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kamillos napisał:

niestety od ostatniego posta nie miałem okazji spoglądać w niebo bo często pracuje na nocki,

No cóż...obserwacje astro i praca na nocki,to raczej nie do pogodzenia, biorąc pod uwagę że Europa(z wyjątkiem S rubieży) to najbardziej pochmurny kontynent na świecie.W Polsce mamy ok 10%-20%,pogodnych nocy w roku.W tym roku jak złapie 5%b,to będzie rekord( od początku roku do teraz, nie było ani jednej całej nocy z zachmurzeniem poniżej 10%). Pracując w nocy ,jakie masz prawdopodobieństwo obserwacji...?

PS Sorry że tak z grubej rury,ale chce ci zaoszczędzić stresu (brak pogodnych nocy)

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem ostatnio było trochę pogodnych dni ale stan nieboskłonu sprzyjał spacerom i wędrówką górskim 

Pozdrawiam Jarek 

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten okular kitowy 10 mm to jest prawdziwa tragedia. Nie przywyczajaj się do niego. Polecam ESa 14 mm, przywoite i uniwersalne szkiełko. I naprawdę zwróć uwagę na wskazaną tabelę Wimmera, która już chyba od dawna ma status "legendy" 🙂 Na początek jest tam wszystko co potrzeba. Pogodnych nocy!

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer najlepszym naszym przyjacielem jest,

Jego Tabela żyje pośród nas!

  • Like 1
  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)