Skocz do zawartości

Tilt? a co to?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mierz tilta na tak skupionych gromadach, nie rób na mgławicach czy galaktykach. Gwiazd musisz mieć sporo więc najlepiej gdzieś w okolicach pasa drogi mlecznej ale bez wyraźnych obiektów. Najlepiej też to zweryfikować w kilku miejscach na niebie cały czas używając guidingu żeby montaż nie wpływał na wynik i oczywiście cały czas pamiętając o ustawieniu ostrości bo to szalenie istotne.
Wygląda na to że masz zapadnięty środek który wypada nieco bliżej lewego górnego rogu (ale nieznacznie). Zapadnięty środek może świadczyć o tym że masz za blisko flattener matrycy. W raz jak będziesz zbliżał się ku ideału to to będzie bardziej przypominało kwadrat powinny zniknąć te zapadnięcia miedzy rogami. Jak przegniesz to będzie szło w stronę koła. Generalnie do ustawień astap ma fajną opcje ustawienia pomiaru w trójkącie i obrócenie go tak żeby jego rogi pokrywały się z miejscami śrub w tilterze (no chyba że masz 4 śruby jak w tilterach playerone). Tylko trzeba przeanalizować obraz żeby się nie okazało że jest obrócony 180 stopni względem rzeczywistości. Jak pokryjesz śruby tiltera z tym co masz w programie powinno być dużo łatwiej. Ja akurat jestem na etapie ponownego ustawiania pola bo zmieniłem kamerę i powiem szczerze że jeszcze tego nie zrobiłem. ASTAP ma fajne narzędzie do sprawdzania narożników na zdjęciu. Po tym jak stwierdzę że pole ustawiłem bo tilt na wykresie będzie ok to jeszcze sprawdzę te gwiazdy w narożnikach.
Wśród tych ogółów powtórzę co rozumiem ze zdjecia. Matryca jest za blisko flattnera a środek wypada bardzo nieznacznie na godzinie 11 od środka kadru (ale przed jakąkolwiek kombinacją bym zrobił pomiar na innym rejonie nieba).

Aha. Może dodam ze samo pole prawie idealne gdyby nie ten jeden róg. Wiec trzeba ostrożnie z jakimkolwiek kręceniem. Najważniejsza w twoim przypadku teraz to odpowiednia odległość matrycy od flattnera. 

Edytowane przez wismat
  • Like 3
  • Thanks 2

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz dać tam jeszcze jakąś przedłużkę. W teorii powinieneś mieć ok 56mm miedzy matrycą a flettnerem. W teorii. Najlepiej obserwować gwiazdy na zdjęciu i mierzyć pole.
Ja, szczęście w nieszczęściu, mam flattener regulowany z gwintem i kontrpierścieniem więc mogę sobie zarządzać odległością bez konieczności rozkręcania sprzętu do dobierania złączek. 
Niby fajne rozwiązanie ale luzy na gwincie też robią swoje. Ustawie płaskość, ale będzie zła odległość, oddale matryce, na gwincie się wkręci pod kątem i znów musze ustawiać płaskość i tak w kółko. 

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy korektorem a kamerą mam taka regulowaną złączkę na bardzo drobnym gwincie więc luzów nie ma. Nie wiem czy nie dołożyć do tego tilt plate - mam taki regulowany - zobaczymy.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)