Skocz do zawartości

Kolimacja refraktora.


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda od dłuższego czasu nas załamuje :( dlatego z braku ATM, materiału foto do obróbki czy innych zajęć w wolny dzień postanowiłem sobie zrobić porządki świąteczne na dysku astronomicznym mojego domowego PCtka.

No i znalazłem zbiór informacji na temat refraktorka MEADE 152/1200, którego byłem kiedyś posiadaczem. Bardzo zacna rureczka i do tej pory żałuję, że się jej pozbyłem - chyba w 2010r.

Na ostatnich zlotach zauważyłem, że cieszą się takie konstrukcje dużym powodzeniem - i słusznie. Dają piękne obrazy a i do awikowania są b. dobrymi instrumentami.

Posiadacze zapewne zauważyli, że obiektyw tych rurek posiada 3 ,,łapki" po 2 śruby. - 3 służą do przykręcenia obiektywu w celi a 3 to śruby kolimacyjne.

 

post-476-0-59963500-1419155450_thumb.jpg

 

W Necie niewiele informacji na ten temat i nie wszyscy wiedzą, że taki refraktor można skolimować gdy na niebie chmurwy.

Sposób jest stosunkowo prosty i możemy go wykonać samemu.

Potrzebny spokój i troszkę cierpliwości. Za pierwszym razem możemy mieć troszkę problemów co zauważymy już w pogodna noc bo weryfikację naszych poczynań pokaże spojrzenie na gwiazdki. Jednak bardzo szybko dojdziemy do perfekcji.

Co nam potrzeba - krzyżakowy śrubokręt i okular - kolimator Cheshire - np. http://teleskopy.pl/Kolimator-optyczny-%28okular-kolimacyjny-Cheshire%29-do-kolimacji-teleskop%C3%B3w-kr%C3%B3tki-profil-teleskopy-1550.html i tTeleskopy.pl opis pod spodem.

Jak przeprowadzić kolimację - poczytajcie PDFka - Powodzenia :)  Jak skolimować refraktor.pdf

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama kolimacja refraktora jest prosta,jeżeli wyciąg jest na osi i nie skośnie i sam obiektyw jest dobrze skorygowany fabrycznie.Dlatego niektóre firmy dają luz w celi i wkręty na obwodzie,do ustawienia soczewek obiektywu.Wtedy,już tak prosto nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, tu nie chodzi o luz w celi miedzy soczewkami. Tu chodzi o cały nazwijmy to blok obiektywu.

Jego kolimujesz widocznymi na fotce śrubami.

Mnie co najmniej 3 razy luzowały się śruby trzymające obiektyw i same kolimacyjne, to są śruby o ile pamiętam 4 i łatwo puszczają szczególnie w czasie transportu. Dopiero danie podkładek pomaga lecz wymaga wtedy kolimacji. Przynajmniej ja tak miałem ze swoim MEADE, który był przewożony w wypiankowanej skrzyni a mimo to potrafiły ,,puścić"

Może w obecnych Meade, SW czy Breserach jest już OK. Mój był z 2007 roku.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między soczewkami obiektywu,powinne byc 3 przekładki dystansowe,spotykałem też pierścień plastikowy,a nawet z metalu.

Może na przykladzie:

SW w swoich refraktorach,nie daje możliwosci kolimacji celi obiektywu.Cela jest dokręcona na gwincie,do tuby.

Same soczewki obiektywu,mają ,tylko minimalnie mniejszą średnicę zewnętrzną,od średnicy wewnętrznej celi .

W poprzednim modelu B-M R 152S,cela miała możliwośc kolimacji,a wewnątrz soczewki,tak jak powyżej w SW (minimalny luz).

W nowszym modelu B-M AR  152/760,cela ma możliwośc kolimacji (tak jak w Meade),ale same soczewki obiektywu,mają możliwoś przesuwac się na boki.Dlatego z boku na obwodzie celi,są 3 pary wkrętów,do skorygowania obiektywu.

W refraktorze TS 152/900,było nawet 6 par wkrętów (? ).Pwinno,to byc ustawione,na ławie optycznej fabrycznie i wkręty zabezpieczone,żeby tam nie grzebac.

Ale nie zawsze jest to zrobione dokladnie.Miałem nawet refraktor,w którym soczewki latały na boki w celi,bo wkręty,nie były dokręcone ,a były zabezpieczone taśmą.

To miałem na myśli w poprzednim poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podejrzewałem - ale to już inna i bardziej zaawansowana bajka.

Ja podałem sposób kolimacji obiektywu jako całości. Osobiście po wieloletnich doświadczeniach nie polecam domowym sposobem rozkładania na czynniki pierwsze ani kompletu soczewek obiektywów teleskopów ani okularów czy soczewek Barlowa. Raz, że nie mamy odpowiednich warunków na zachowanie idealnej czystości (1 paproszek może zdrowia napsuć) a dwa wystarczy drobna pomyłka w złożeniu i.... chyba kończyć nie muszę ;)

Co do obiektywów - ich kolimacji to występują jeszcze bardziej zaawansowane układy - np. w triplecikach po 3 śrubki na soczewkę + oczywiście dystanse. Lub blok soczewek + flattener (i tu też kwestia regulacji docisku) i wiele innych ale ta kolimacja to już dla producenta lub specjalistycznego warsztatu.

 

post-476-0-67678700-1385122035_thumb.jpg

 

Mój tutek jest do achromatów, których obiektyw wygląda jak na pierwszej fotce w pierwszym poście tematu - dzięki niemu możemy sobie zafundować ostre obrazy :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną złej kolimacji,może byc również,złe ustawienie wyciągu.

Jak sprawdzic,czy wyciąg jest na osi tuby i nie jest skośnie ?

Założyć jakiś detektor - kamerkę lub lustrzankę - strzelić z 5 minutek fotkę i popatrzeć na gwiazdki - można też programowo - lecz tego sam nie robiłem. Wyjdzie ugięcie ewentualnie nieosiowość.

Ale czy to zła kolimacja optyki ??? Chyba nie.... to już wady poszczególnych zespołów refraktora - Krzywy wyciąg, luzy w wyciągu, kiepska złączka itp.........

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum to chciałbym wszystkich serdecznie przywitać!

 

Do tej pory tylko przeglądałem fora w celu znalezienia odpowiedzi na wiele moich pytań i się udawało, ale teraz mam problem i nie mogę się do niczego dokopać.

Chodzi właśnie o kolimację refraktora za pomocą kolimatora Cheshire. Kiedy wkładam go w wyciąg to podczas kręcenia śrubkami kolimacyjnymi nie widzę żadnej zmiany w kolimatorze. Tak jakbym nic nie przestawiał.

I tu właśnie moje pytanie, czy ktoś spotkał się z czymś takim i czym to może być spowodowane? Czy może to być spowodowane tym że w tubie znajduje się również układ Petzvala? Innych pomysłów już nie mam :-  Mój teleskop to Bresser Messier AR152S.

Pozdrawiam!

Krzysiek

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką kolimację pokazuje kolimator? Poprawną czy niepoprawną?

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tego Bressaea, ale czy tam nie jest tak że obok śrub kolimacyjnych są śruby kontrujące? Może trzeba je napierw popuścić? Najlepiej jakby napisał ktoś kto taki refraktor kolimował, ale na logikę gdy kręci się tym śrubkami obiektyw powinien się przesuwać.

Swoją drogą jeśli obseruje się z użyciem kątówki trzeba zwrócić uwagę czy nie wprowadza błędów w kolimacje...bo potrafi i to bardzo mocno...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ruszasz celę ręcznie to czuć jej przemieszczanie się?

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, normalnie porusza się cały obiektyw. Wydaje mi się że winny za to musi być ten pedzval. Jutro spróbuję go zdemontować, bo podobno się da i sprobuje skolimować bez niego. Zobaczymy co będzie bo naprawdę nie mam już więcej pomysłów.

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i moje przypuszczenia się sprawdziły. Po zdemontowaniu dodatkowych soczewek wyraźnie widać dwa zielone koła i bez problemu mogłem skolimować teleskop. Tylko zastanawiam się teraz jak pedzval wpływa na kolimację całości, bo niestety tu już możliwości regulacji nie ma. Pozostaje mi poczekać chyba na pogodną noc i sprawdzić całość na gwiazdach...

Pozdrawiam!

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Hej, dokładnie ten sam tekst co w PDFie jest też zamieszczony na stronie teleskopy.pl... Autor ten sam, czy też ktoś od kogoś "pożyczył" i nie podał źródła? ;)

Źródło jest podane w linku kolimatorka - może nieczytelnie wygląda ale jest :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To natomiast wygląda bardzo czytelnie, i nie pozostawia żadnych wątpliwości:

 

No to jak? Twój "tutek", czy nie Twój?

Zamieszczony i opracowany na podstawie wiadomości w Necie i własnego doświadczenia z kolimowalnym refraktorem przeze mnie - miedzy innymi dla Ciebie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczony i opracowany na podstawie wiadomości w Necie i własnego doświadczenia z kolimowalnym refraktorem przeze mnie - miedzy innymi dla Ciebie :)

Bardzo dziękuję :) Z tego co widzę, Twoje "opracowanie" polegało na dodaniu trzech zdań:

"Okular Cheshire (Kolimator optyczny ,okular kolimacyjny Cheshire) cena około 90 zł."

"Kolimowałem R 150/1200 uzyskując w ten prosty sposób niemal idealny obraz gwiazdek."

"Powodzenia J."

Faktycznie, bardzo dużo to wnosi do tekstu :) Cała reszta natomiast jest toczka w toczkę ściągnięta z teleskopy.pl. I nigdzie nie ma wyraźnej informacji, że to właśnie stamtąd pochodzi. Jest natomiast wyraźna sugestia, że to Ty jesteś autorem całości. Nieładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :) Z tego co widzę, Twoje "opracowanie" polegało na dodaniu trzech zdań:

"Okular Cheshire (Kolimator optyczny ,okular kolimacyjny Cheshire) cena około 90 zł."

"Kolimowałem R 150/1200 uzyskując w ten prosty sposób niemal idealny obraz gwiazdek."

"Powodzenia J."

Faktycznie, bardzo dużo to wnosi do tekstu :) Cała reszta natomiast jest toczka w toczkę ściągnięta z teleskopy.pl. I nigdzie nie ma wyraźnej informacji, że to właśnie stamtąd pochodzi. Jest natomiast wyraźna sugestia, że to Ty jesteś autorem całości. Nieładnie.

Rozumiem, że masz problemy z kolimacją i to powoduje Twoje frustracje, nigdzie nie napisałem ani zasugerowałem, że jestem autorem tutka.

Tak - mogłem użyć odnośników i podać źródło, przypisy, bibliografię w tutorialu ale tam jest przecież podany link do tego kolimatora i opisu działania, niemniej moim celem było zamieszczenie tutka dla tych, którzy staną przed podobnym problemem przed jakim stanąłem ja gdy MEADE kupiłem i po odpakowaniu przesyłki cela z soczewkami trzymała się tylko na 2 śrubach, było to w 2008 r.

To tyle mojego tłumaczenia.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że masz problemy z kolimacją i to powoduje Twoje frustracje

Nie - po prostu ze zdziwieniem wyłapałem coś, co wygląda jak plagiat, a nie spodziewałem się czegoś takiego znaleźć, bo jak do tej pory wszystko co czytam na forach astronomicznych jest elegancko opisane - co skąd pochodzi, kto jest autorem, a kto tylko cytuje. To tyle mojego tłumaczenia :)

A tutorial z teleskopy.pl jest bardzo użyteczny, i sam go ostatnio stosuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie widzę żadnego plagiatu w pdf-e. Po prostu przeniósł tą informację do pliku PDF i jedynie zapomniał w pdf-e zalinkować do strony.

W pierwszym poście jest przecież link do opisu kolimatora.
Panie Piotr z niektórymi opisami tak robimy i dodajemy linki w PDF-e, a to celem archiwizacji i w razie przestania istnienia strony.
Druga sprawa a kto powiedział że ten opis to zrobiły teleskopy.pl wątpię, aby każdy sprzęt sprawdzali i opisywali. Zdjęcia w tutku na stronie nie są zrobione przez teleskopy.pl. A więc kto jaki plagiat zrobił?
A skoro woli Pan szukać informacji po całym necie więc odradzam czytanie jakichkolwiek opisów i Pdf-ów z FA bo uzna Pan wszystkie plagiatami choć nimi nie są.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy ekipa teleskopy.pl sama napisała i zilustrowała ten tutorial, czy nie, nie ma nic do rzeczy. To argument typu "ja ukradłem, ale inni też być może kradną, więc jestem cacy".

Podobnie argument typu "odradzam czytać jakiekolwiek opisy, bo zostaną uznane za plagiaty" jest chybiony - bo jak do tej pory, nigdzie w necie dotyczącym astronomii nie natknąłem się na przypisywanie sobie cudzego dzieła.

Archiwizacja materiałów dostępnych w necie jest jak najbardziej dobrym i szczytnym pomysłem - tylko wypada podać źródło z którego się korzystało.

Zostałem wychowany w świadomości, że jak się korzysta z jakiegoś źródła, kopiując je słowo słowo, to się to źródło podaje, a nie pisze "mój tutek". Proste i uczciwe.

Najtrafniej opisał to zdaje się niejaki Hamal, w swoim opisie kolimacji teleskopu (http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm):

"DO INTERNETOWYCH KOPISTÓW

Ja wiem że prościej jest wziąć mój opis, lekko przerobić i puszczać jako swój, ale spróbójcie wysilić się troszkę sami, aby napisać taki tutorial. (...)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że prościej jest wziąć mój opis, lekko przerobić i puszczać jako swój, ale spróbójcie wysilić się troszkę sami, aby napisać taki tutorial. (...)"

Wiesz co Piotrze - miałem się już nie odzywać ale zaczynasz przeginać i mieć mnie i chyba innych bo piszesz w liczbie mnogiej za idiotów ... :(

Podałem w wątku link do kolimatora - ze zdaniem opis (jak rozwiniesz zobaczysz).

We wskazanym linku jest pokazany kolimator i zamieszczony opis, którego użyłem - ,,spedeefiłem" jak często to piszę w wątku z tutorialami, które są na 3 forach.

To jak mogłem napisać, że to ja wymyśliłem ???

Gdzie jest napisane opracował, napisał JacekE.

Jeśli to tak bardzo boli specjalnie dla Ciebie w domu na końcu dopiszę.

To już naprawdę wszystko.

Nie - będę dalej ,,kopistom" aby innym było lżej i łatwiej bo po to mamy Forum. I żaden poklask z tego powodu mi nie jest potrzebny, a podobne jak Twoje sugestie nie zniechęcą.

Wysilam się też od czasu do czasu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie może ktoś, czy wyciąg w refraktorach serii Equinox Sky-Watchera ma możliwość korekty ustawienia w osi optycznej? Pokręciłem sobie chyba wszystkimi śrubkami i niestety nic nie zadziałało. Mam tutaj mały problem, a nie chciałbym się bawić w zbędne i kosztowne inwestycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie może ktoś, czy wyciąg w refraktorach serii Equinox Sky-Watchera ma możliwość korekty ustawienia w osi optycznej? Pokręciłem sobie chyba wszystkimi śrubkami i niestety nic nie zadziałało. Mam tutaj mały problem, a nie chciałbym się bawić w zbędne i kosztowne inwestycje.

Miałem identyczny wyciąg w Orion EON 80/500 nic raczej sam nie wymyślisz/wyregulujesz :(

Ja miałem farta i był niemal idealny. Mało tego uważaj na śruby dociskające wałek pokręteł ostrzenia bardzo miękki materiał i łatwo przekręcić.

Jedyne moje usprawnienia, które mam nadzieje służą nabywcy do tej pory to gwint na drawtubie i mocowanie pod silniczek - myślę nie do zdarcia.

Jak potrzebujesz prześle fotki :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)