Skocz do zawartości

Kolimacja refraktora.


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Tego się trochę obawiałem... Jestem pewien, że kłopot z kolimacją to nie wina obiektywu, tylko właśnie wyciągu. Korzystając z okularu Cheshire widzę coś takiego:

 

grafika po lewej przedstawia widok przy schowanym drawtube, a po prawej przy maksymalnie wysuniętym (na jakiś 13mm).

post-3220-0-66454400-1437580635.jpg

 

Kiedy poluźniam wyciąg mechanizmem kadrowania i lekko przechylam dłonią w jedną stronę tak żeby okręgi się pokrywały i przytrzymuję w tej pozycji, to okręgi zachowują dobre położenie w całym zakresie pracy wyciągu. Wcześniej też próbowałem sposobu kolimacji przytoczonego gdzieś przez Jolo - czyli obracałem celę obiektywu. Nie dało to żadnego wyniku.

 

Pomyślę, na ile mnie to irytuje i ogranicza, i czy jest to warte wydawania pieniędzy na jakiegoś Moonlighta.

Żadnych śrubek za mocno nie przykręcam, wiem jak to się może skończyć.

 

Efekt widać też trochę na zdjęciu z układem STF 319 z zeszłego roku (klatka 3s) - lekkie halo po prawej stronie gwiazd (jako ciekawostka).

post-3220-0-20673600-1437581622.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się trochę obawiałem... Jestem pewien, że kłopot z kolimacją to nie wina obiektywu, tylko właśnie wyciągu. Korzystając z okularu Cheshire widzę coś takiego:

 

grafika po lewej przedstawia widok przy schowanym drawtube, a po prawej przy maksymalnie wysuniętym (na jakiś 13mm).

 

 

Kiedy poluźniam wyciąg mechanizmem kadrowania i lekko przechylam dłonią w jedną stronę tak żeby okręgi się pokrywały i przytrzymuję w tej pozycji, to okręgi zachowują dobre położenie w całym zakresie pracy wyciągu. Wcześniej też próbowałem sposobu kolimacji przytoczonego gdzieś przez Jolo - czyli obracałem celę obiektywu. Nie dało to żadnego wyniku.

 

Oprócz, mniej więcej osiowości mi w nim danej ;) to pozbawiłem flatenerek/reducer TV  2" noska i została w Astrokraku dorobiona cienka złączka, która nakręcała się na drawtubę i wkrecała w środek przodu flattenera (jeszcze gwint filtrowy 2" dało sie tam upchnąć). W ten sposób wysuw był minimalny, o ile pamiętam z Canonkiem czy MEADE DSI III na 12mm i miałem osiowo i bez ugięcia, wszystko skręcone :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jeden mały problem. Im głębiej siedzi drawtuba tym końcem od strony soczewki w pewnym momencie może winetowac i obcinać część wiązki światła przechodzącej przez obiektyw. Trza by było obliczyć ile maksymalnie można schować drawtubę do wyciągu.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jeden mały problem. Im głębiej siedzi drawtuba tym końcem od strony soczewki w pewnym momencie może winetowac i obcinać część wiązki światła przechodzącej przez obiektyw. Trza by było obliczyć ile maksymalnie można schować drawtubę do wyciągu.

Zdzichu - przeca go rok miałeś i chyba ten problem nie występował, a powyższy refraktorek to niemal identyczna konstrukcja jak EONek.

Z kennym porównywaliśmy - on miał 80 Eqinoxa

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na to nie zwracałem uwagi. A przy obecny już się tym zainteresowałem. Jak będę w domu to poszukam klatki z Eonka i zobaczę czy występowała.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam equinox 80. Nie posiada żadnej bezpośredniej możliwości kolimacji jednakże mój dwa razy już był w delcie właśnie na kolimacji. Raz wyciąg regulowali a raz obiektyw i teraz jest ok. Z tego co pytałem to sprawa nie jest prosta jak można się domyśleć i trzeba kolimować umiejętnym skręcaniem obudowy.

Jacku masz może zdjęcie jak ten gwint na drawtube miałeś wykonany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jacku masz może zdjęcie jak ten gwint na drawtube miałeś wykonany?

Proszę  :)  - trochę słabo widać gwint na drawtubie.

 

post-476-0-80985000-1437585995_thumb.jpg

 

post-476-0-51897700-1437586008_thumb.jpg

Po odkręceniu dorobionej złaczki, można było wkręcić oryginalne śruby trzymające redukcję 2/1,25" Otworki pozostały nienaruszone.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chyba znalazłem drania (problem).

 

post-3220-0-24417100-1438959218_thumb.jp

 

Przy drawtubie wsuniętej do końca, dolna część nieco odstaje (na zdjęciu nie jest to tak dobrze widoczne, jak na własne oczy). Tak jakby górne prowadnice były nieco krzywo umieszczone. Podobny problem znalazłem na Stargazers Longue.

Chodzi mi po głowie jedno rozwiązanie. Dam znać czy poskutkowało, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz śrub mocujących półpierścień z łożyskami,powinne byc 4 wkręty,do ustawienia tego półpierściena.

 

"jolo" też miał wyciąg mocowany na gwincie do tuby  i dlatego mógł tylko obracac wyciągiem,ewentualnie w płaszczyżnie obroru(jaskółczy ogon),dac podkładki odpowiedniej grubości,z jednej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby takie wkręty były obecne, to byłoby wspaniale. Niestety takiego luksusu tu nie ma (chyba, że jestem ślepy).

 

Na razie rozwiązałem to w ten sposób, że z jednej strony tego półpierścienia z prowadnicami wstawiłem podkładki. Tymczasowo z wąskich żółtych samoprzylepnych kartek. Dałem sześć warstw i obraz w okularze Chesire jest niemal idealny na całej długości wysywu drawtuby. Ale prawdę powiedzą mi gwiazdy. Dzisiaj niestety jestem w pracy, jutro oczywiście ma być pochmurnie, więc może dopiero w niedzielę zobaczę ile to jest warte. Lecz na razie poczułem się lepiej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)