Skocz do zawartości

Pierwszy do DS, przenośny


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

proszę o radę jaki polecacie teleskop z jakim montażem do głębokiego nieba, taki żeby można było obserwować coś więcej niż kropka 😉, dobrze żeby dało się oglądać z takimi detalami jak z WEBBa Filary Stworzenia 😜,  ale ostatecznie może być słabiej 😉, do tego żeby był chociaż trochę mobilny, nie za ciężki, np. wrzucić do auta i gdzieś z nim pojechać lub wynieść na ogród. Nie interesuje mnie astrofotografia jedynie obserwacja. Budżet się dostosuje, oczywiście jest ograniczony i raczej nie chciał bym wydać więcej niż kilka tysięcy. Myślałem że może te założenia spełnia refraktor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O detalach jak z Webba i Hubble'a zapomnij 😀 Popatrz sobie na szkice astronomiczne z tej strony - https://www.deepskywatch.com/messier-dso-sketches.html

One mniej więcej odpowiadają temu co możesz zobaczyć w okularze teleskopu 8 calowego pod ciemnym, wiejskim niebem.

Jeśli ma być to teleskop mobilny najlepszy byłby SCT 8 cali lub Maksutow na montażu AZ4. Oczywiście mógłbyś tańszym kosztem kupić Newtona na montażu Dobsona, ale wszystko zależy od tego ile masz miejsca w aucie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no z tym Webbem to oczywiście był żart 😃, miejsca w aucie mam sporo od kombi po busa 🙂, ale raczej chodzi o poręczność, wielkość i wagę elementów te parametry mają dla mnie znaczenie. Czy na takim SCT8 lub Maksutow 8 obraz będzie podobny co Newton 8 ? Czy np. taki refraktor Messier AR-152S 152/760 ma słabszy obraz przy obserwacji DS niż wyżej wymienione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton i Maksutow to dość różne typy teleskopów. 

Jeśli chcesz przyjrzeć się nieco DSom i to stosunkowo małym kosztem, to najkorzystniej wypada Newton na montażu Dobsona, minimum 8" (200mm) średnicy lustra.

SCT 8” czy MAK (6 lub 7" - większe spotyka się bardzo rzadko), to sprzęt znacznie droższy. Poza tym MAKi są budowane jako układy o długiej ogniskowej (światlosila f/13 - f/15), dającej duże powiększenia, stąd przeważnie stosowane są w obserwacjach planet. 

Newtony do DSow buduje się ze światłosiłą około f/5 co pozwala na łatwiejszą obserwację obiektów dość ciemnych, jak mgławice czy galaktyki.

Do DSów liczy się średnica lustra czy soczewki. W tym przypadku więcej znaczy lepiej.

Czy refraktor 152/760 (średnica 6") da lepszy obraz niż Newton 8”?

Nie będzie to rożnica powalająca na rzecz Newtona. Tyle że za cenę tego refraktora i montażu do niego kupisz Newtona 10”  na Dobsonie  (tu różnica będzie już spora) i zostanie ci kasa na jakiś dodatkowy okular 😉

Mobilność: każdy solidny teleskop do DSow jest nieporęczny i ciężki. Taki 8 czy 10" zajmie tylną kanapę w samochodzie.

Ja wożę 13" Taurusa i nie mam z tym problemu, tyle, że Taurus to konstrukcja z założenia przenośna (waży tylko 19kg) i mam duży bagażnik w samochodzie 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarty, żartami, ale po takim zdaniu jak w pierwszym poście to jednak musi coś być na rzeczy jeśli chodzi o oczekiwania autora i aby nie zderzyć sie dosłownie ze ścianą realiów teleskopu amatorskiego trzeba się wprosić uprzejmie na jakieś lokalne spotkanie i obmacać sprawę osobiście przed zakupem. Może się szybko znudzić to hobby w wersji wizualnej, wysłodzone pod niebiosa przez współczesne astrofoto i to nadal zupełnie amatorskie! 
Prawdziwy wizual to zazwyczaj późna godzina, zimno, ciemno i wilgotno, ból kręgosłupa oraz poranny kac. Wielkie męki w złapaniu przez oko pojedynczych fotonów by wogóle cośkolwiek wyłuskać z tła nieboskłonu, coraz bardziej zaświetlonego cywilizacją. Często też zawiedzenie seengiem czy przejrzystością lub niemocą w znalezieniu tego co byśmy chcieli. Ciągłe szukanie wolnego czasu na nocny wypad, a gdy go w końcu mamy to akurat brak pogody.
Jest też wiele pozytywnych aspektów, niedostępnych pospolitemu człowiekowi 😉 Kolorowe zmierzchy i poranki, wyjątkowo świeże powietrze, nocne obcowanie z przyrodą i jej odgłosami, opady szczeny gdy widok w okularze przekracza nasze oczekiwania, wyjątkowy klimat obserwacji z przyjaciółmi. Przedewszystkim przebywanie poprostu pod rozgwieżdżonym niebem co dobrze leczy dusze.

Edytowane przez soczi
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 8 calowego Newtona i uważam go za poręczny.

Mieści się w bagażniku w poprzek.

Tak więc autem osobowym jeździmy z 5 osobową rodziną, psem, teleskopem i bagażami 😎

Zapakowanie sprzętu do auta zabiera 5-10 minut i tyle samo rozpakowanie do pełnej gotowości "bojowej".

Widać przez niego całkiem sporo.

Waga montażu to 11 kg - da się przeżyć.

Wprawdzie myślę o przesiadce na coś większego i będę musiał pozbyć się mojego GSO, ale polecam go z całą mocą .

Wg mnie rozsądny kompromis pomiędzy ceną, efektem wizualnym i mobilnością.

 

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie cenne rady ! Zrobię tak jak Soczi napisał (super rady), podczepię się gdzieś na lokalne spotkanie bo bez tego to nigdy nie będę wiedział. Dowiedziałem się, min. że jest coś takiego jak Taurus ! i to też może być temat takie 12''-13'' choć jeśli waga 1 elementu to 19 kg to już zdecydowanie za ciężki, ale chyba tyle waży po złożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kiełbasa napisał:

Dowiedziałem się, min. że jest coś takiego jak Taurus ! i to też może być temat takie 12''-13''

Co do Taurusow nowych to musisz mieć zarezerwowane ponad 10000 pln, a używane to raczej trudno dostać, tzn trzeba długo czekać aż pojawi sie na giełdzie.

Co do obiektow głębokiego nieba to najważniejsze jest tutaj ciemne niebo, nawet bardziej niż wielkość teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kiełbasa napisał:

 Taurus ! i to też może być temat takie 12''-13'' choć jeśli waga 1 elementu to 19 kg to już zdecydowanie za ciężki, ale chyba tyle waży po złożeniu.

@lemarr7 ma rację, jeśli chodzi o cenę. Te teleskopy w ostatnich latach bardzo podrożały.

Co do kilogramów te 19 to waga całości. Lwią część część wagi stanowi cela z lustrem.  Górna klatka z wyciągiem, płozy i drążki kratownicy to dość lekkie elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)