Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop - MAK INTES MK63 - ale jakie okulary?


radar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich
(jest to mój debiut na Forum, proszę o wyrozumiałość jeśli pytania okażą się dyletanckie....)

KIlka tygodni temu zakupiłem żonie (a teraz to chyba przeszło na mnie) pierwszy teleskop:  MAK INTES MK63 150/1500/F10.

Jest to już wiekowy sprzęcik, ale daje dość ostry obraz i ma dużo uroku, "na pierwszy raz" powinien wystarczyć, ...więc zaopatrzyłem go w solidne stalowe nogi od EQ6 i zabawa się rozpoczęłą! 🙂

.... no może nie do końca, bo mam tylko jeden okular SP 26mm, a chciałbym dokupić następne okulary.
Dużo czytałem, na temat "żrenicy wyjściowej". min/max powiększenia, pole widzenia, itp, itd i dalej nie wiem JAKIE OKULARY DO TEGO TELESKOPU pasują.

Chciałbym na początek oglądać  wszystko (to chyba normalne u nowicjuszy), czyli: mgławice, gromady, planety, księżyc, słońce itp., itd.

Proszę Was o pomoc i poradę:

1. Jakie ogniskowe pasują do tego MAKa, tak żeby  3 okulary pokryły swym zakresem   w/w obiekty?

2. Czy w tych rozważaniach warto brać pod uwagę zakup barlowa np. 2x? żeby zagęścić zakres pokrycia

3a.  Czy WO SWAN 1.25'  będą się nadawać,:
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_348&products_id=3167&lunety=Okular William Optics SWAN 9 mm 1 25 72 stopnie SKU E SWA09

3b. czy może lepsze będą
https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-planetarny-hr-9mm-1-25-/p,6168

 

Proszę Was o pomoc, za wszystkie odpowiedzi będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

A jak ten maczek z tyłu wygląda - średnica jest 1 1/4 czy 2 cale? I jaką masz kątówkę do niego?

Światłosiła f/10 nie jest wymagająca dla okularów i większość typów będzie sprawowała się dobrze lub bardzo dobrze. 

Barlowa wg mnie nie ma sensu kupować, chyba że robienia zdjęć Księżyca czy planet. 

Ten EQ6 to tylko masz nogi, czy głowicę też?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu otwór 38,9 z gwintem zewnętrznym 55 o drobnym skoku (nie mam grzebienia do pomiaru skoku). Kątówka od strony OTA: ma pierścień ruchomy z gwintem wewnętrznym, otwór ok.24, lusterko. potem pod kątem prostym jest gwint wew,40 w który wkręcona jest tuleja pod okulary 1.25 - tyle okiem laika...

Ponieważ MK63 ma fabryczny montaż paralaktyczny widelcowy, to dokupiłem tylko nogi stalowe 2" od EQ6. W komplecie, niejako w "gratisie" dostałem widelec od LX90 MEADE z GoTo, więc chyba przystosuję kiedyś ten montaź do tej tuby i do tych nóg - zespalając to wszystko jakimś klinem paralaktycznem ATM  - 😄

Co sądzisz o tych dwóch przykładach firm okularów jest jakaś między nimi różnica? (link 3a vs link 3b)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli okulary 2" nie dadzą rady z tego co rozumiem.

Okular HR ma mniejsze pole widzenia, ale powinien dać dać ostry obraz po brzegi. SWANy czy inne Erfle mają większe pole widzenia, ale jego brzegi nie są rewelacyjne. Skoro nie masz w zestawie śledzenia w osi RA, to mniejsze pole widzenia okularu będzie skutkowało częstszymi poprawkami położenia teleskopu w celu nadążenia za obiektem. Warto o tym pamiętać.

Z tego co pamiętam okular HR będzie też miał większą odległość źrenicy oka (eye relief) niż SWAN 9mm, bo dla Erfli ER wynosi tylko trochę więcej niż ogniskowa. 

Ja bym poszukał na giełdach astro jakiegoś okularu krótszego (9-12mm) i dłuższego (okolice 35mm) i trochę pożonglował nimi i potestował. Albo pojechał na jakiś zlot czy lokalne spotkanie, gdzie zawsze można sobie coś potestować. 

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @jolo za wszystkie twoje wskazówki, nie wiedziałem, że te Erfle - szersze mogą mieć kłopoty na brzegach, a HR niby z  większym ER, ale trudniej będzie za nimi "gonić" obiekty. Nie myślałem o tych wszystkich aspektach tak kompleksowo. Myślałem, że czym szersze pole, tym doskonalsze, tym nowocześniejsze, a za tem droższe itp, itd - a tu trzeba wszystko dobierać do swoich potrzeb i preferencjii.
Dzięki jeszcze raz za cenne uwagi.

MK63 se swoim fabrycznym montażem widelcowym ma, co prawda prosty elektron. mechanizm śledzenia/nadążania po RA, ale i tak chyba posadzę go na ten z GoTo MEADE, bo na początek jest to dobre ułatwienie dla leniwych i nowicjuszy ;D.

Jeśli ktoś z Forum używa jeszcze takiego leciwego INTESa, to proszę o kontakt.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mak to typowo planetarno księżycowy teleskop i raczej pod obserwacje tych obiektów bym się nastawiał. W takim przypadku goto jest praktycznie niezbędne żeby komfortowo obserwować, bo zamiast wypatrywać szczegółów będziesz gonił za obiektem, wprowadza też to drgania... Co do okularów to przynajmniej dla mnie świetny stosunek jakości do ceny mają okulary Es 52 stopnie , w maku nie potrzebujesz szczególnie dobrych ale kupił bym taki chociaż 10mm na planety i księżyc co da ci źrenice wyjściową 1 i powiększenie 150. Oczywiście jeszcze coś na powiększenie koło 230, 100 i jak wspomniano jakiś okular 35 mm do najszerszego pola i szukania obiektów. Zastanowił bym się też przyszłościowo nad bino... Ale to mówię jak bym ja akurat zrobił 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)