Skocz do zawartości

ZWO ASIAIR PLUS?


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest i z czym to się je tak na chłopski rozum. Ok mniej więcej wiem co to, ale jak to się obsługuje. Jakie ma w sobie programy bo niby zastępuje laptopa itp?

zwo_asiair_plus.jpg.298821dcaf260993d59e103be110b18e.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam od 1ej wersji i jestem zadowolony. Właśnie dlatego, że nie muszę ustawiać (ani w ogóle ze sobą zabierać laptopa w teren).

Zarządza całością sesji, od ustawiania na polarną, przez wyostrzenie oraz sprawdzanie ostrości co jakiś określony warunek (zmiana temp, czasu, itd), propozycje/wybór celu,  powrót do robionego wcześniej kadru, możliwość zaplanowania sesji (w tym multisesje), guiding.. no wszystko to co w trakcie sesji się robi.

Urządzenia mega proste, ale z tego co zaobserwowałem, niektórym brakuje jakiś opcji. Jakich? Nie wiem, bo mnie nie brakuje 😄

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic innego jak Raspberry Pi 4 tylko z przemalowanym pudełkiem z logiem. O połowę tańszym rozwiązaniem jest kupienie właśnie Raspberry Pi 4 i zainstalowanie Astroberry - darmowy soft lub inny np. płatny StellarMate. Jak korzystam z Astroberry jak i z StellarMate. Jak będziesz na wiosennym zlocie, to mogę Ci pożyczyć abyś się pobawił i zaznajomił z tym produktem ( a jak nie będziesz to ewentualnie zgadamy się , to przyjadę do Ciebie). Asiair i Astroberry różnią się tylko programami do obsługi sprzętu.

 

Edytowane przez Artir
  • Like 2

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Artir napisał:

To nic innego jak Raspberry Pi 4 tylko z przemalowanym pudełkiem z logiem. 

No bo to jest na Raspbebby 🙂 Kwestia tylko zrobienia swojego oprogramowania, które promuje swoje produkty.

Co prawda nie o kolega pytał, ale oczywiście tak jak piszesz, są darmowe odpowiedniki. No ale to już chyba dyskusja na inny temat

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam AsiAir co prawda od niedawna ale jestem mega zadowolony.

Faktem jest, że sprzętowo obsługuje tylko produkty ZWO ale dla mnie to nie problem bo i tak wymieniałem kamerę.

Co do samej obsługi AsiAir to jest aplikacja na telefon lub tablet albo możesz emulować Androida na laptopie ale to trochę się mija z celem wyjazdowej sesji w plenerze.

Astrobery kiedyś testowałem ale miałem jakieś dziwne problemy i odpuściłem temat.

Na pewno ciekawą opcją jest Rpi4 + Stellarmate bo nie ma ograniczeń co do hardware ale nie używałem więc nie mogę się wypowiedzieć na temat obsługi.

AsiAir jest bajecznie proste i to mi się mega podoba + co jakiś czas usprawniają oprogramowanie i dochodzą nowe funkcje.

Jest multum materiałów na YT jak obsługiwać AsiAir polecam zobaczyć chociaż jeden.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła AsiAir jest w oprogramowaniu uszytym na miarę do tego urządzenia. Dzięki temu jest łatwiutkie w obsłudze i wystarcza do wielu zadań przy zbieraniu danych pod nocnym niebem.

Laptopa nie zastąpi, bo to nie ta moc. RPi4 dostaje już czkawki przy jednoczesnym guidowaniu na wiele gwiazd - mam na myśli astroberry, nie wiem czy AsiAir w ogóle udostępnia taką opcję. Do avikowania Łysego czy planet czy Słonka się nie nada. Ale sesję astrofoto DS bez problemu poprowadzi, gdzieś czytałem że nawet z nowymi kamerkami 60Mpx daje radę, choć już ma mocno pod górkę wtedy. 

Tylko wiesz - to jest sam komputerek z rozdziałką napięcia 12V. Reszta bebechów dalej konieczna - kable, focuser, sterowanie grzałek, zasilanie, etc. Plus taki, że kable USB prowadzisz do AsiAir, a nie do kompa - ale podobnie zadziała hub USB. 

Sam też na wyjazdach używam RPi4 z astroberry w postaci AstroLinka 4 Pi - ale w szopce w ogrodzie nie ma dla niego miejsca, tam rządzą SGPro, PHD2, ASTAP, Sharpcap i ostatnio NINA. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, astroberry też ma, ale chodziło mi o wydajność.

Ale fajnym zestawem oprogramowania do łatwej i przyjemnej obróbki jest ASI Studio - jak komuś zbrzydło babranie się wielkimi kombajnami i chce 80% wyniku za 20% wysiłku to warto sobie sprawdzić. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ftraw napisał:

W jakim sensie oblsuguje tylko produkty zwo? Z tego co widzę jest pokazna lista lustrzanek , z którymi współpracuje oraz montaży, nie będących pod marką zwo...

Tak to prawda.

Chodziło mi o focuser, koło filtrowe i kamery główna i do guidingu.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu:

https://www.facebook.com/groups/ASIAIR/posts/1234954423334445/

gość twierdzi, że podłączył.

W komentarzach ktoś napisał, że przez kabel EQMOD podłączany do kontrolera.

Gdzieś chyba też widziałem filmik na YT.

Może to nie ten konkretny montaż ale można przetestować jak będziesz na zlocie

 

Edytowane przez blazer1983
  • Like 1

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jolo napisał:

Laptopa nie zastąpi, bo to nie ta moc. RPi4 dostaje już czkawki przy jednoczesnym guidowaniu na wiele gwiazd - mam na myśli astroberry, nie wiem czy AsiAir w ogóle udostępnia taką opcję. Do avikowania Łysego czy planet czy Słonka się nie nada

ASIair bez problemu guidije na wiele gwiazd. Nie ma czkawki przy tym.

Co do avikowania, to też bez problemu.

Udostępnia także live stacking.

Laptopa nie zastąpi? No cóż, na razie nie ma jeszcze PIX-a na to cudo, ale kto wie? 😉

Wbrew pozorom jest wszystko do zbierania materiału. Brak tylko sterowania kopułą, ale w końcu to ma być urządzenie mobilne 😉

🙂

Edytowane przez piotrfie
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie będę już zaczynał nowego tematu skoro dotyczy tego samego, a mam tylko jedno pytanie... Czy w asiair plus, mogę podłączyć opaski grzewcze do wyjść usb ? Mam teraz dwie takie i zastanawiałem się czy jak bym się zdecydował na asiair to musiał bym je wymieniać na te z innym wtykiem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)