Skocz do zawartości

Montaż o udźwigu > 17kg


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są teraz dostępne montaże o udźwigu większym od 17kg? Nie rujnujące portfela nowe lub, na jakie patrzeć używane i gdzie?

🙂 

2edbf86efac0b70405c6d6bc4781629f.thumb.jpg.9cc4ac7ad2335db5ca239864badc195a.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja mam na oku ZWO AM5.

Ciekawa opcja na wyjazdy ponieważ sama głowica waży 5,5 kg i oryginalnie ma udźwig do 13 kg, a po dołożeniu 5 kg przeciwwagi do 20 kg.

Montaż swoje kosztuje ale jest wyposażony w silniki harmoniczne w obu osiach i możliwość przełączenia w montaż AltAz.

Zamierzam kupić ten montaż razem ze statywem karbonowym, kompletny zestaw kosztuje około 13,5k zł.

Dodatkowo w zestawie dostajemy fajne etui na montaż.

Kolejna ciekawa opcja to połączenie po WiFi.

Na samej głowicy jest też przelotka 12v 3A.

Jak dla mnie będzie to chyba docelowy montaż na dłuugie lata 😁

https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-am5-harmonic-equatorial-mount/

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AM5 to fajna opcja, ale bym się zastanowił nad tym statywem. AM5 jest mocno wrażliwy na jakość statywu i czytałem już kilka opinii, że po zmianie z TC40 na porządny trójnóg dokładność guidingu znacznie się poprawiała. TC40 fajny na wyjazdy na pewno będzie, ale stacjonarnie może warto coś lepszego mieć. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Alien napisał:

A np. 10" RC Truss 🙂 i fantazjujemy o montażach stałych nie mobilnych.

Taki to pójdzie na EQ6. Jest tylko ciut cięższy od ACF 10", a takiego miałem dość długo i z powodzeniem latał na EQ6. 

No bo wyżej to jakby wybór się szybko zawęża niestety. Są CEM70 (albo używany CEM60), ale z nowymi to loteria - trzeba szybko przetestować i w razie czego zwracać. No i CQ350 - niedługo będę kończył recenzję. A reszta to już zaczyna się zbliżać mocno do 20k i przekraczać tę kwotę. To wg mnie szkoda tyle kasy inwestować pod krajowe niebo. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jolo napisał:

Taki to pójdzie na EQ6. Jest tylko ciut cięższy od ACF 10", a takiego miałem dość długo i z powodzeniem latał na EQ6. 

No bo wyżej to jakby wybór się szybko zawęża niestety. Są CEM70 (albo używany CEM60), ale z nowymi to loteria - trzeba szybko przetestować i w razie czego zwracać. No i CQ350 - niedługo będę kończył recenzję. A reszta to już zaczyna się zbliżać mocno do 20k i przekraczać tę kwotę. To wg mnie szkoda tyle kasy inwestować pod krajowe niebo. 

Ot mądrego warto poczytać. 

 

Swoją drogą 10" Truss nie za duży na eq6?  To coś koło 3m ogniskowej. Czy ważniejsze jest wyważenie/ustawienie niż parametry techniczne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jolo napisał:

Taki to pójdzie na EQ6. Jest tylko ciut cięższy od ACF 10", a takiego miałem dość długo i z powodzeniem latał na EQ6. 

No bo wyżej to jakby wybór się szybko zawęża niestety. Są CEM70 (albo używany CEM60), ale z nowymi to loteria - trzeba szybko przetestować i w razie czego zwracać. No i CQ350 - niedługo będę kończył recenzję. A reszta to już zaczyna się zbliżać mocno do 20k i przekraczać tę kwotę. To wg mnie szkoda tyle kasy inwestować pod krajowe niebo. 

Ok 🙂 no i jest niby ten SW CQ350 ? myślę że w miarę rozsądna pozycja? 

 

31 minut temu, mnich85 napisał:

a moje marzenie i będę zbierał na to cudo ...udzwig 100kg 

astro-physics-gto-1600-mount-various-versions-available-82e.jpg

Do emerytury zdążysz

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mnich85 napisał:

Swoją drogą 10" Truss nie za duży na eq6?  To coś koło 3m ogniskowej. Czy ważniejsze jest wyważenie/ustawienie niż parametry techniczne? 

Przy "klasycznym" fotografowaniu DS z klatkami po kilka minut ogniskowa sama w sobie to rzecz drugorzędna. Ważniejsza jest skala obrazu i seeing. 

Kamerka z pikselem 9um i teleskopem 2000mm ogniskowej będzie miała mniejszą rozdzielczość, niż kamerka z pikselem 3um i teleskopem o ogniskowej 1000mm. A w naszym klimacie seeing i tak będzie oscylował w okolicach 2.5" zazwyczaj, więc gwiazdki będą miały np 2.5px w pierwszym zestawie i 4px w drugim i taka będzie różnica. Jeśli to powiesimy na montażu z błędem prowadzenia 0.2" i drugim z błędem 0.6" to na obrazie różnicy nie będzie zauważalnej żadnej. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

Przy "klasycznym" fotografowaniu DS z klatkami po kilka minut ogniskowa sama w sobie to rzecz drugorzędna. Ważniejsza jest skala obrazu i seeing. 

Kamerka z pikselem 9um i teleskopem 2000mm ogniskowej będzie miała mniejszą rozdzielczość, niż kamerka z pikselem 3um i teleskopem o ogniskowej 1000mm. A w naszym klimacie seeing i tak będzie oscylował w okolicach 2.5" zazwyczaj, więc gwiazdki będą miały np 2.5px w pierwszym zestawie i 4px w drugim i taka będzie różnica. Jeśli to powiesimy na montażu z błędem prowadzenia 0.2" i drugim z błędem 0.6" to na obrazie różnicy nie będzie zauważalnej żadnej. 

O i dużo mi to wyjaśnię. Dziękuję pięknie. 

A jak oceneniasz ten montaz CQ350? Nie będę wieczne problemy jak to przy firmie sky watcher? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jolo napisał:

Niedługo będzie kolejna część recenzji, nie będę uprzedzał faktów. 

Akurat ja osobiście wieczne problemy miałem z iOptronami - przerobiłem trzy różne modele i już do tej rzeki nie wejdę na pewno. 

Z tego co mi wiadomo ioptrony są strasznie delikatne, problem w wyważaniem itp.. Ja natomiast mam sky watcher, choć leciwy stary ale po reanimacji. Wiele nie powiem ale zastanawiam się nad tym cQ350 właśnie. Może byłby następny mój montaż.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zauważyłem to problem z downsizingiem silników krokowych - nie wiem co za problem dać 50% większy silnik i kłopot z głowy, a koszt kilka $ więcej. 

Przecież chyba nie chodzi o oszczędzanie prądu, bo jak trzeba go oszczędzać to się daje silniczki DC z enkoderem i można śledzić na kilku paluszkach przez kilka nocy - tak jak w montażach wyjazdowych typu Adventurer. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolo napisał:

Tak jak zauważyłem to problem z downsizingiem silników krokowych - nie wiem co za problem dać 50% większy silnik i kłopot z głowy, a koszt kilka $ więcej. 

Przecież chyba nie chodzi o oszczędzanie prądu, bo jak trzeba go oszczędzać to się daje silniczki DC z enkoderem i można śledzić na kilku paluszkach przez kilka nocy - tak jak w montażach wyjazdowych typu Adventurer. 

Klika groszy  wiecej a dla nich to praktycznie zero. No ale cos dużo osob się zachęciło do IOptronow, a ja niestety nie . Dla mnie to zabawki.  

 

A poza tym wspomniałes o silnikach krokowych. Jeśli dam większe to zwiększy się udźwig? 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jolo napisał:

Nie, raczej nie. Ale jak są za słabe, to jest problem z momentem obrotowym przy mikrokrokach. 

Bo z tego co wiem o ile udźwig można zwiekszyc dość dużo za to im większy udziwg tym większe drgania. I tutaj nie mam pomyslu. Bo będę przysiadal do przeróbki montażu..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stacjonarny sprzęt to pewnie coś takiego warto rozważyć za 4.5K EUR:

https://www.apm-telescopes.net/de/gemini-41-direktantriebs-montierung-mit-fs-2-goto-kontroller-stativ-polsucher

G41 to porządna mechanika, nie to co ioptrony i inna chińszczyzna 😉

  • Like 1

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, qbanos napisał:

Na stacjonarny sprzęt to pewnie coś takiego warto rozważyć za 4.5K EUR:

https://www.apm-telescopes.net/de/gemini-41-direktantriebs-montierung-mit-fs-2-goto-kontroller-stativ-polsucher

G41 to porządna mechanika, nie to co ioptrony i inna chińszczyzna 😉

Nawer nie wiedzialem ze takie coś istnieje. Podobny do ASTRO-PHYSICS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10micron to inna liga precyzji moim zdaniem. Cenowa też.


G41 bardziej mi przypomina MESU200: http://www.mesu-optics.nl/mesu200_en.html
Albo Fornaxa: https://fornaxmounts.com/product-category/default-category/products/mounts/

To tak w ramach rekonesansu montażowego 😀

  • Like 1

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2023 o 15:09, jolo napisał:

AM5 to fajna opcja, ale bym się zastanowił nad tym statywem. AM5 jest mocno wrażliwy na jakość statywu i czytałem już kilka opinii, że po zmianie z TC40 na porządny trójnóg dokładność guidingu znacznie się poprawiała. TC40 fajny na wyjazdy na pewno będzie, ale stacjonarnie może warto coś lepszego mieć. 

Jeolo dzięki za info w takim razie wezmę osobno montaż i osobno statyw od EQ6 + pier 200 mm i powinno być git 😁

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)