Skocz do zawartości

Kupno teleskop do (2000zł)


JaboLtron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.....

Chciałbym kupić dziewczynie teleskop max do 2 koła..... Ale może być mniej......

To będzie jej pierwszy teleskop, nigdy nie miała styczności z astronomią ale bardzo lubi gwiazdy i takie tam......

 

Doradzić mnie trzeba jaki wybrać.... Coś tam widziałem, że model " dobson 8" jest dość fajny....

 

Dzięki za info

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanie czy ona wie o tym pomyśle, czy to twoja inicjatywa i niespodzianka.  To że lubi patrzeć w gwiazdy nie znaczy że będzie zadowolona jak nagle postawisz jej w mieszkaniu dobsona 8 cali. Raczej to przedyskutujcie i określ dokładniej gdzie będzie używany itp... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JaboLtron, moja Żonka też lubi patrzeć w gwiazdy. Obok niej stoi telep 12" albo lorneta 25x100 a ona wciąż woli patrzeć bez żadnego sprzętu. Tak że może choć trochę wybadaj temat, bo z tym patrzeniem w niebo to jest sprawa dość indywidualna.

 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym dla jednego znaczy to taszczenie Dobsona z domu, szukanie obiektu i godzinne wpatrywanie się w gwiazdki, a dla innej obserwatorki oznacza to zerknięcie w górę i westchnienie "o, ładne gwiazdki" i koniec obserwacji 🙂 Lornetka 7x50 ma tą zaletę, że można prowadzić stabilną obserwację nawet z ręki, ew. opierając się o cokolwiek. Jak nie ma gwiazd to można obserwować sarny na łące za domem czy cokolwiek. Przyda się a niewiele kosztuje.

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, Artur333 napisał:

.... pytanie czy ona wie o tym pomyśle, czy to twoja inicjatywa i niespodzianka....

Tia... Wie, to jej pomysł... Jest zdecydowana na coś większego.... Zawsze fascynował ją kosmos.... 

No chyba, tylko będą wchodzić w grę wyjazdy poza miasto, no mieszkanie mamy na kawałek wschodniej części nieba.... 

 

Mam kilka poradników przeczytanych no i chyba chciała by to jakoś rozwinąć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ze swojej perspektywy czyli osoby która spogląda przez teleskop od nie dawna.

Po kupieniu GSO 8" i zerknięciu na księżyc, Jowisza i Saturna ( co przyznam zrobiło wrażenie ) teleskop służył za mebel przez niemal dwa lata.

Naczytałem się w prawdzie o tym aby kupić lornetkę na początku ale ja już ją nawet miałem i nie bardzo rozumiałem te rady.

Dopiero po jakimś czasie po zapoznaniu się z kilkoma mapami nieba czy studiowaniu Stelarium wróciłem do tematu.

Najpierwej przez lornetkę która dawała niesamowicie dużo frajdy zacząłem odkrywać tajemnice nieba i podziwiać przez nią najjaśniejsze obiekty.

Zaskoczyło mnie wtedy to jak wiele obiektów przez taką średnią lornetkę można zobaczyć i jak pięknie się one prezentują .

Widać przez nią księżyce Jowisza, można podziwiać Plejady, a już niesamowite wrażenie robi mgławica w Orionie czy Galaktyka Andromedy.

Można zobaczyć znacznie więcej obiektów i jak ktoś lubi przeszukiwać niebo celem wyszukiwania astryzmów.

To na start znakomita zabawa , komfort obserwacji i przede wszystkim nauka nieba.

Wówczas przyszedł czas aby odkurzyć teleskop.

I wtedy zacząłem chłonąć astronomię.

To co widziałem pięknie przez lornetkę teraz nabierało innej formy i szczegółów. To co ledwie dostrzegałem zacząłem podziwiać.

Teraz zapragnąłem więcej i głębiej zobaczyć stąd pomysł na zmianę sprzętu , jednak nadal nie wyobrażam sobie obserwacji bez mojej lornetki u boku.

Tak więc posłuchaj dobrych rad.

Kup fajną lornetkę.

Znajdź jakieś opracowania o tym co można przez nią zobaczyć.

Poobserwujcie trochę niebo i jak Was wciągnie - kupcie telepa.

Jak okaże się że nie jest to to o co Wam chodziło - zawsze zostanie Wam uniwersalny sprzęt mający wiele zastosowań .

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Miesilmannimea napisał:

Ale co ja tam wiem 🙂

A ja zaczynałem od teleskopu i w życiu lornetki nei mailem. Pierwszy teleskop mailem w 1998r 150/900 uniwersal. Kwestia podejścia do tematu. A astrofoto zacząłem od ogniskowej ponad 1m i montażu eq6. I jakoś zyje. 

Nie można nikogo zmuszać do myślenia po swojemu. Jeśli chłopak ejst zawieziety to i tak kupi dobsona. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Miesilmannimea napisał:

I co z tego jak ja Dobsona akurat nie szukam 🙂 Kupilby Maka albo Niutona f4 🙂

Niutek jest na olx 150/600 zaś ja właśnie rezerwowałem 200/800. Tylko potem nie narzekaj na kolimacje 😆😆😆

Edytowane przez mnich85
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do oglądania gwiazd teleskop jest zbędny znacznie lepsza będzie lornetka typu: " oczy sowy lub oczy wyraka" a to dlatego że tych gwiazd zobaczy znacznie, znacznie więcej i to w bardzo szerokim polu  polu .Może też być inna o niewielkim powiększeniu i jak największym polu widzenia , taka przyda się nie tylko do gwiazd, ale  także do obserwacji turystyczno-przyrodniczych.

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, dzięki za rady i doradzenie abym przemyślał jeszcze kilka razy zakup 🔭....

 

No widzę że i tak bez lornety się nie obejdzie, trzeba będzie się wyposażyć.....

 

Szkoda tylko, że nie doradził mnie nikt jaki model w razie zdecydowania się na teleskop byłby dobrym wyborem jakość-wydajność-cena.

 

Temat chyba wyczerpany..... Tak więc do zamknięcia

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, JaboLtron napisał:

Szkoda tylko, że nie doradził mnie nikt jaki model w razie zdecydowania się na teleskop byłby dobrym wyborem jakość-wydajność-cena.

Jeśli lornetka, to np. Levenhuk Omegon Hunter 12x56. To już poważne powiększenie i apertura przy rozsądnej cenie. Przy tym to ciągle sprzęt uniwersalny (przyroda, widoki, samoloty) a także nie wymagający specjalnie ciężkiego statywu. Wystarczy taki fotograficzny albo nawet fotelik/leżak z podłokietnikami. Z ręki też jeszcze do opanowania i wiele da się zobaczyć.

Edytowane przez Janko
  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno pójdą gromy z jasnego nieba od Was ale chyba zdecyduję się jej kupić ten teleskop https://www.astroshop.pl/teleskopy/celestron-teleskop-n-127-1000-starsense-explorer-lt-127-az/p,65881

 

No jednak najważniejsze dla niej jest mobilność, delikatność i ma to być małe i proste w użyciu, ale jednak, żeby było coś fajnego zobaczyć....

Wygląd wizualny też jest ważny wiecie to kobieta 😜.....

 

No sprzęt po kupię na pewno nie będzie sprzedawany, tak więc problem z od sprzedaniem znika.....

Edytowane przez JaboLtron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś z pewnością nie będzie łatwe w użyciu. Raczej niemożliwe do sensownego użycia .
Spora ogniskowa, lekka tuba i montaż z papieru da w efekcie latający obraz przy byle kichnięciu...

No ale chcącemu nie dzieje się krzywda więc... 😉

Ps. Jest uchwyt na smartfona więc spoko 😉

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurła, za ciężki źle za lekki źle, japierdziele za mały źle za duży też źle..... Już sam nie wiem co o tym myśleć.....

Jeśli system działa jak piszą ( uchwyt na telefon z czego zrywasz bąki 😁😁😁) zdecydowanie ułatwi to zlokalizowanie obiektu..... No chyba że się ponownie się mylę....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety @Miesilmannimea ma rację.

rację. Na takim montażu będzie się trzęsło.

Już lepiej coś takiego

https://www.astroshop.pl/teleskopy/gso-teleskop-dobsona-n-152-1200-dob/p,45523

przynajmniej obraz przyzwoitszy i trzęsło się nie będzie, choć niewątpliwie mniej mobilne i dość duże.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zaczynam Cię rozumieć.

Wymysliłeś że chcesz dać dziewczynie prezent i teleskop to jest to co sądzisz że ją ucieszy. Jednocześnie ładnie się prezentuje i może wpisać się w jej zainteresowania. I super.

Może w takim razie od innej strony.

Weż pod uwagę kilka parametrów:

- cena 

- funkcjonalność 

- jakośc obrazów 

- mobilność 

- łatwość obsługi 

- mobilność 

- wygląd 

Biorac pod uwagę te wszystkie elementy najlepszy kompromis biorąc pod uwagę budżet, doświadczenie itp. najlepsza jest lornetka ale jeśli to ma być teleskop to nie da się aby we wszystkich wyżej wymienionych kryteriach była "wysoka nota " .

Z pewnością musisz wówczas zaakceptować fakt że w niektórych spośród tych kryteriów ocena będzie niska.

Pytanie w których obszarach chcesz aby była najwyższa.

Na początku wspominałes o 8 calowym Newtonie na Dobsonie.

Tutaj wygląda to mniej więcej tak :

- cena - 5/5

- funkcjinalność 4/5 ( super obrazy zarówno księżyca jak i planet, a także gromad czy galaktyk z kolei nie nadaje się do zdjęć)

- jakość obrazów 5/5 jak na taką apreturę 

- mobilnośc 2/5 ( chociaż zależy od tego czy i jak masz ją wozić bo u mnie np. mieści się idealnie do bagażnika tuba w poprzek i montaż zostaje jeszcze mnóstwo miejsca na walizki nawet dla 5 osób ale jak auta nie masz , to mobilność 0)

- latwośc obsługi 4/5 - stawiasz i oglądasz ( potrzebna znajomość nieba i mała wprawą w wyszukiwaniu obiektów )

- wygląd 2/5 - kloc i tyle 

Zrób takie zestawienie dla innych twleskopów które bierzesz pod uwagę.

Zdefiniuj które kryteria są dla Ciebie kluczowe a które możesz odpuscić ( bo któreś musisz ).

Wielu osobom na koniec wychodzi owe GSO 8 własnie dlatego że poza wyglądem i mobilnoscią reszta wychodzi dobrze.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mnie mówiła dobsony odpadają, jest to dla niej za brzydkie za duże i za ciężkie.....

-priorytet:

1: waga, mobilność, wielkość

2: obraz jakość, funkcjonalność (planetki, katalog messiera, księżyc-e, słońce), 

3 : łatwość obsługi 

4: fajnie jakby mogło gdzieś podłączyć jeszcze lustrzankę..... Ale to nie tak ważne jak w/w

 

No szukał na rynku coś takiego....

Nie jest to tak, że chce zrobić jej prezent aby była happy, aby bardziej mnie kochała czy coś 😜..... To ona wydaje swoją kasę..... 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kryteria które wskazałeś da się zachować na wysokim lub chociażby średnim poziomie tylko wówczas jeśli znacząco zwiększysz budżet.

Przy tym budżecie to nie da rady aby tak było.

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JaboLtron napisał:

Nie jest to tak, że chce zrobić jej prezent aby była happy, aby bardziej mnie kochała czy coś 😜..... To ona wydaje swoją kasę.....

 

Ciekawe do kogo będzie miała pretensje gdy wyjdzie na to, że kupiłeś badziewie, które do niczego się nie nadaje poza lapaniem kurzu...

A do tego to zmierza 🙂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)