Skocz do zawartości

Bresser MESSIER MC152 152/1900 EXOS2 GoTo czy Bresser MESSIER MC152 152/1900 EXOS2 GoTo


dzfelczer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich na tym  Forum.

To mój pierwszy post. Jestem początkującym ha ha amatorem astronomii . Mieszkam w górach he he  koło Jeleniej Góry. Chciałbym aby teleskop działał czasami jak luneta (lornetka co by podglądać turystów na Śnieżce) i był mobilny. Mam pytanie do ludzi obeznanych z tajnikami technik astronomicznych. Chcę zakupić teleskop z wymienionych w tytule ale.... (jeśli macie lepsze propozycje co do teleskopów to z chęcią je rozważę).  Pytania : do obserwacji układu Słonecznego się nadają ale jak z np. najwidoczniejszymi galaktykami i innymi obiektami głębokiego nieba. Czy Go Tu jest  super dodatkiem czy to tylko gadżet . Jakie okulary i filtry dla obserwacji Słońca Księżyca i innych obiektów możliwych do obserwacji tymi teleskopami ( fajnie jak podacie przykłady produktów i marek). W najbliższej przyszłości (1 do  4 lat chyba że się najaaaaram )nie mam w planach zakupu lustrzanki do filmowania i robienia zdjęć chyba że smartfonem,  jeśli jest jakaś alternatywa do utrwalania obrazów z teleskopu to podpowiedzcie. Jeśli maci jakieś przemyślenia w tym temacie to proszę argumentację. Dziękuję za tak  olbrzymi odzew (przypuszczalnie) i pozdrawiam wszystkich wnoszących coś do postu i tylko czytających ten post. Jak jest chętny Kolega z okolic Jeleniej Góry pokazać niebo nerdowi to z chęcią się jakoś odwdzięczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Forumowiczom za tak wyczerpujące, pełne i jednoznaczne podpowiedzi. Jesteście nieocenieni. A może jakiś negatywny odzew, hejt na nooba? Rozumiem że pierwszy post powinien nie zawierać błędów ale tylko ten co nic nie robi nie popełnia błędów.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dzfelczer, witamy na Forum !

Może po prostu nikt z tego Forum nie miał doświadczeń z oboma interesującymi Cię teleskopami i nie może Ci doradzić.
A reszta pytań wiąże się z tymi teleskopami, więc trudno na nie odpowiadać bez wskazania na któryś z teleskopów.
Poza tym odpowiedzi na chyba wszystkie pytania zależą od gustu, preferencji i zasobności portfela.
Dla przykładu weźmy takie GoTo: dla mnie osobiście samodzielne wyszukiwanie obiektów to spora frajda i okazja do nauki nieba ale dla kogoś innego to czysta strata cennego czasu.

Spróbuj zedytować temat i wtedy może ktoś kto zna te teleskopy zainteresuje się Twoimi pytaniami, bo na razie temat nie działa na Twoją korzyść, delikatnie mówiąc.
Jak nie możesz sam, napisz do naszych Kochanych Adminów aby zmienili Ci temat.
Ja niestety nie mogę Ci za bardzo pomóc, bo nigdy nie miałem żadnego katadioptryka i raczej nie zamierzam mieć.
Mogę jedynie napisać, że ten SCT wydaje mi się sprzętem trochę bardziej uniwersalnym niż Mak ze względu na mniejszą światłosiłę, więc z nim byłoby trochę łatwiej o większe pola obserwacji.

 

EDIT:

Znalezione na szybko porównanie SCT i MAKów

 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej ciemności teleskopu żadnej mgławicy nie zobaczysz, może poza Wielką w Orionie.

Przy takiej ogniskowej z kolei obstawiam, że napęd z goto będzie koszmarnie nieprecyzyjny - jedyne skuteczne w 100% rozwiązanie do laptop, drugi teleskop prowadzący i plate solve.

Sam teleskop do planet będzie prawdopodobnie bardzo dobry - jakbyś miał taki do sprzedania to daj znać, odkupię 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten podlinkowany topic z CN bardzo dobrze wyjaśnia różnice między tymi konstrukcjami [SCT a MAK ]

Szczególnie ten fragment [ tłumaczone przez Google ] 

"- Cal za cal, Mak są generalnie droższe niż SCT

- Maks generalnie ma nieco wyższy kontrast (szczególnie dobry dla planet), ale generalnie nie może zaoferować tak szerokiego pola widzenia

- Maks może schładzać się dłużej niż SCT, ponieważ temperatura powietrza spada. Jest to szczególnie problem z większymi Makami, tymi powyżej

  około 5" przy aperturze. Jeśli rozważasz Mak większy niż 5", poproś o opinię kogoś z Twojej okolicy, kto posiada taki

   mogą nie być w stanie całkowicie się ochłodzić, nawet po długim oczekiwaniu. Jest to ważne, ponieważ obraz przy dużej mocy jest degradowany podczas

   teleskop stygnie. SCT również nie są „gwiazdami rocka” w tej dziedzinie, ale wydają się być nieco lepsze.

- Maks generalnie wymaga mniej konserwacji niż SCT; w szczególności nie mają tendencji do bardzo łatwego wychodzenia z kolimacji.

- Maks miał kiedyś reputację nieskazitelnej jakości optycznej, podczas gdy SCT miały mniej niż „gwiezdną” reputację. To się trochę zmieniło, np

   jakość masowo produkowanych SCT uległa poprawie, a ponieważ zaoferowano więcej produkowanych masowo Maksów. Teraz gdzieś się spotykają

   pośrodku. Albo może być naprawdę dobrze, albo naprawdę źle, w zależności od projektu, a zwłaszcza wykonania. Maks może jeszcze mieć

   niewielka przewaga tylko dlatego, że są nieco wolniejsze, a generalnie łatwiej jest sprawić, by wolniejszy* system był dobry optycznie."

*chodzi tu o światłosiłę czyli stosunek apertury teleskopu do jego ogniskowej

Osobiście uważam ze system GOTO znacznie winduje cenę całego zestawu, jego dokładność będzie pewnie dyskusyjna, zamiast tego lepiej dokupic montaż z prowadzeniem i lepsze okulary.

Przy aperturze 6 cali nie możesz generalnie spodziewać się spektakularnych widoków galaktyk i mgławic, dużo zależy tu od jakości nieba czy wogóle będą widoczne, duże mgławice nie zmieszczą się też w polu widzenia tych teleskopów - szczególnie Maksutowa. To sprzęty do planet/ Księżyca i jasnych ,zwartych DS-ów [gromady kuliste, mgławice planetarne ]

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)