Skocz do zawartości

Kącik kosmicznego seniora.


Matylda123

Rekomendowane odpowiedzi

Lecture: Exobiology Extant Life Surveyor (EELS) Robotic Architecture

 

Projekt NASA o nazwie Exobiology Extant Life Surveyor (EELS)
EELS to robot w kształcie węża. Ten unikatowy kształt pozwala na wnikanie w wąskie szczeliny i tunele. EELS ma około 5 m długości.
EELS to samobieżna maszyna, mająca zdolność zmiany i dostosowywania się do  kształtu otoczenia. Porusza się pełzając i wijąc.
EELS jest zaprojektowany z myślą o eksploracji lodowych planet i oceanicznych światów, takich jak Enceladus i Europa.
EELS ma również badać czapy polarne na Marsie. Robowąż mógłby też wziąć udział w misji Artemis, penetrując księżycowe tunele lawowe i kratery.

 

JPL Robotics: Exobiology Extant Life Surveyor (EELS)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starship nie poleciał.🙁
Dzisiejszy start, najpotężniejszej rakiety w dziejach, w ostatniej chwili został wstrzymany.
Elon Musk powiedział dlaczego.
Jak wskazał Elon Musk w wiadomości na Twitterze, jeden z zaworów ciśnieniowych zamarzł. Nadal była szansa, że start się odbędzie, jeżeli uda się go rozmrozić na czas, lecz finalnie zapadła decyzja o odroczeniu startu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Quasi-księżyc

Quasi-księżyc, quasi-satelita – obiekt koorbitalny, który pozostaje w pobliżu większego ciała niebieskiego (np. planety) okrążającego ten sam obiekt centralny (np. gwiazdę) w ciągu wielu okrążeń, ale nie jest związany grawitacyjnie z tym ciałem.

220px-Quasi-satellite_diagram.svg.png


Obiekt koorbitalny – ciało niebieskie, poruszające się wraz z drugim, znacznie masywniejszym ciałem, po orbicie synchronicznej wokół grawitacyjnie dominującego ciała w centrum układu.


Najbardziej stabilnym znanym quasi-satelitą Ziemi jest planetoida 2016 HO3, która znajduje się od 38 do 100 razy dalej od Ziemi niż Księżyc. Planetoida ta towarzyszy naszej planecie od początku XX wieku i przewiduje się, że pozostanie na podobnej orbicie przez następne kilka stuleci.

 

Ilustracja

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Matylda123 napisał:

Wszystko napisane wcześniej - znikło.🤔 Chyba nacisnęłam coś, czego nie powinnam naciskać. Próbuję ogarnąć poruszanie się po stronie, ale ....... np. nie wiem do czego służą te : image.png.3393ea4ca1d39138141d43a0f2e793bd.png Czy ktoś mógłby mi objaśnić ? Drugie pytanie - czy na forum są 60+ ?

Wszystko się zgadza, seniorka,  nie blefuje. Skąd ja to znam? 🙃

Zaś seniorów, owszem, nie brakuje🧙‍♂️🧓🙋‍♂️

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Matylda123 napisał:

Witaj Janko !

Miło słyszeć że, seniorów " ci u nas dostatek". Wpiszcie "coś", czasami, na watek " ... kosmicznego seniora". Pozdrawiam i miłego dnia.

 

 

Kiedy ja wolę bardziej merytorycznie, przynajmniej wtedy, gdy intensywniej się udzielałem na forum.

Zaś podobny wątek pt "Astronomiczne wiadomości z Internetu" prowadzi od dziesiątek lat kol. Paweł Baran.

Edytowane przez Janko
  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.04.2023 o 20:10, Matylda123 napisał:

Drugie pytanie - czy na forum są 60+ ?

 

12 godzin temu, Matylda123 napisał:

Miło słyszeć że, seniorów " ci u nas dostatek". Wpiszcie "coś", czasami, na watek " ... kosmicznego seniora".

Forum astronomiczne to miejsce, gdzie podział wiekowy raczej nie działa. Tutaj wszyscy wymieniają się spostrzeżeniami, wiedzą, oraz rozmawiają razem niezależnie od wieku – czy ma się 15 lat, 30, czy 60, każdy przegląda wątki innych i udziela się w nich jak równy z równym 😉

9 godzin temu, Matylda123 napisał:

A ja, na moim, umieszczam "takie tam drobnostki" tego co mi aktualnie w duszy gra 😀

Takie pytanko tylko: Czy może jest Pani kimś z rodziny osławionego Ekologa?🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damianie - Bardzo podoba mi się miejsce gdzie nie ma podziału, gdzie każdy może dzielić się swoimi spostrzeżeniami i astronomicznymi informacjami. 🙂

Nic nie wiem o "sławie" w mojej rodzinie.

Mam pytanie. Czy tutaj obowiązuje forma : pan/pani ? Jeżeli nie, to proponuję nazywać mnie Matylda bez pani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj wessel ! Przepiękne zdjęcia.

Miejsce do którego jestem przypisana, nie pozwala (niestety) na obserwację nieba. Teleskopu nie mam. Może kupię sobie jakąś lornetkę astronomiczną. Czy możesz mi coś podpowiedzieć na ten temat. Internet podaje dużo i różne ale ... która jest odpowiednia ?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CHINY w kosmosie
Chiński program kosmiczny jest realizowany przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną (CNSA) – instytucję rządową, jednak program załogowy jest administrowany i realizowany przez CMSEO – instytucję podległą armii Chin.


Chińska stacja orbitalna Tiangong (Niebiański Pałac)


Stacja kosmiczna Tiangong jest umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej o wysokości około 380 km. Masa całkowita stacji to ok. 60 t, ma na niej stale przebywać trzyosobowa załoga. Budowa stacji dobiegła końca w listopadzie 2022 roku.


Chiny mają już na orbicie własną stację, ale najważniejszym celem jest Księżyc.


W 2019 roku Chiny stały się pierwszym krajem, który wysłał  łazika (Yutu 2) na niewidoczną stronę Księżyca. Według planów łazik miał wytrzymać na powierzchni Księżyca 3 miesiące. Po ponad 4 latach, nadal działa.
Chińczycy jako pierwsi pobrali też próbki skał z południowego bieguna Księżyca.
Planują również, budowę pierwszej bazy na Księżycu do 2028 roku. Ma stanąć na południowym biegunie księżyca, obszarze, który naukowcy uważają za najlepsze miejsce do znalezienia wody.


Chiński SpaceX


W 2015 r. Chiny otworzyły swój przemysł kosmiczny dla prywatnych firm. W efekcie pojawiły się dziesiątki start-upów. Chińczycy nie ukrywają, że wzorem dla nich jest SpaceX Elona Muska.
Chińskie firmy mają też w planach turystykę kosmiczną czy suborbitalną.


W listopadzie 2020 roku w kierunku Księżyca poleciała kolejna chińska sonda.
1 grudnia 2020 roku w rejonie Oceanu Burz (Oceanus Procellarum) wylądował lądownik, na pokładzie którego znajdował się sprzęt niezbędny do pobrania próbki regolitu księżycowego i wysłania go w kierunku Ziemi. Misja przebiegła bez żadnych problemów. 16 grudnia 2020 roku do Ziemi bezpiecznie dotarło 1,7 kg regolitu i skał księżycowych. Warto tu wspomnieć, że były to pierwsze próbki przywiezione na Ziemię od 1976 roku.

W 2025 roku w kierunku Księżyca ma polecieć kolejny lądownik. Jego zadaniem będzie pobranie próbek regolitu z głębokości 2 metrów.


 W przygotowaniu jest także misja poszukiwania lodu wodnego w wiecznie zacienionych kraterach.


Planowana jest misja wysłania na Księżyc drukarki 3D i przetestowanie technologii druku cegieł z regolitu księżycowego. Na Księżyc ma polecieć, poruszający się na sześciu nogach, robot z wyglądu przypominający owada, którego zadaniem będzie układanie wydrukowanych cegieł.

image.png.eb3f2db86687838fa5e80796d04b7e85.png
Ma również powstać Międzynarodowa Księżycowa Stacja Badawcza (ILRS), którą pierwotnie Chiny miały budować we współpracy z Rosją. Możliwe, że Chiny zdecydują się na budowę stacji samodzielnie lub we współpracy z innymi partnerami.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wykonane przez sondę kosmiczną Juno

 

Sonda Juno obiegła już 27 razy Jowisza [ZDJĘCIA] | Urania - Postępy  AstronomiiSonda Juno okrążyła Jowisza trzydzieści razy. Znalazła dowody na duszki w  atmosferze planety | Urania - Postępy Astronomii

Sonda Juno znów nad Jowiszem, kolejne odkrycia misji | Urania - Postępy  AstronomiiZdjęcia Jowisza od sondy Juno


Sonda Juno została wystrzelona 5 sierpnia 2011r.
5 lipca 2016r., po prawie pięciu latach lotu, Juno weszła na orbitę Jowisza.
Sonda miała prowadzić obserwacje do lipca 2021r. Misję przedłużono do września 2025r.
Deorbitacja i spalenie sondy w atmosferze Jowisza zakończy misje Juno.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE)
Juice został wystrzelony na Ariane 5 z europejskiego portu kosmicznego w Kourou 14 kwietnia 2023 r.

 

Sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) po dotarciu do Jowisza, zbada trzy jego księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europę.

orbity-ksiezycow-jowiszowych.jpg

Ganimedes – największy księżyc Jowisza. Jest równocześnie największym znanym księżycem w Układzie Słonecznym, ma większą średnicę od Merkurego.
Kallisto – drugi co do wielkości księżyc Jowisza, trzeci w Układzie Słonecznym, najbardziej oddalony.Kallisto jest o 1% mniejsza od Merkurego, lecz około trzykrotnie od niego lżejsza.
Europa – pod jej lodową skorupą znajduje się prawdopodobnie ocean ciekłej wody.

Sonda wykona cztery asysty grawitacyjnych wokół Ziemi, Księżyca i Wenus, by po ok. 8 latach dotrzeć Jowisza. Trzy lata później, po przeprowadzeniu manewrów wokół Jowisza i jego księżyców, sonda wejdzie na orbitę księżyca Jowisza – Ganimedesa.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)