Skocz do zawartości

Kącik kosmicznego seniora.


Matylda123

Rekomendowane odpowiedzi

Itokawa
Planetoida - odkryta w 1998r.
Planetoida została nazwana na cześć Hideo Itokawa - inżyniera, pioniera japońskiego programu kosmicznego. W Japonii znany był pod pseudonimem Doktor Rakieta.

Hideo Itokawa

220px-Hideo_Itokawa_circa_1961.jpg


Do planetoidy Itokawa poleciała (2005 r.) japońska sonda Hayabusa. Plan tej misji był ambitny. Zakładał nie tylko zbliżenie się do planetoidy i jej sfotografowanie, ale również lądowanie na jej powierzchni. Udało się tego dokonać dwukrotnie.
Hayabusa wylądowała na powierzchni planetoidy i pobrała próbki gruntu. Kapsuła z próbkami dostarczona została na Ziemię 13 czerwca 2010r.


Hayabusa jako pierwsza dostarczyła na Ziemię materię pochodzącą z planetoidy, co było milowym krokiem w eksploracji podobnych ciał niebieskich znajdujących się w Układzie Słonecznym.


Okazało się jednak, że w kapsule znalazło się niewiele pyłu z Itokawy.

https://www.gstatic.com/culturalinstitute/searchar/assets/asteroid_itokawa/desktop_light.mp4

Ostatecznie naukowcy doliczyli się ok. 1,5 tys. niewielkich okruchów z planetoidy.
Co można wyczytać z okrucha planetoidy? Badania próbek wykazały, że planetoida jest niemal tak stara jak Układ Słoneczny. A to wskazuje, że należy do typu planetoid, który jest nadspodziewanie trwały. I najprawdopodobniej bardzo odporny na zderzenia.
Jeśli podobna planetoida zagrozi Ziemi, nie wystarczy uderzenie przetestowane ostatnio w misji sondy DART.

Detailed Images of Asteroid 25143 Itokawa from Hayabusa | Science

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2023 o 09:16, Matylda123 napisał:

Alfa Centauri jest widoczna tylko z południowej półkuli nieba

Przepraszam, ale to zdanie kompletnie nie ma sensu.

W dniu 24.04.2023 o 09:16, Matylda123 napisał:

image.png.b7ddf364be10d36f9d4c8ca887b78364.png

A tutaj z kolei Alfa Centauri jest podpisana jako Alfa Centauri A*, Hadar (Beta Centauri) jest podpisana jako Alfa Centauri B, a Gacrux (Gamma Crucis) jest podpisana jako Proxima Centauri.
Polecam trochę bardziej wgryźć się w temat, zanim się coś opublikuje. Poza tym, jako że treść wątku ma się nijak do działu "Uczymy się nieba", przenoszę go do Astrokafejki.

 

* wizualna separacja składników A i B liczona jest w sekundach łuku, a nie w stopniach

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2023 o 13:05, Matylda123 napisał:

Wiedziałam ..., że zaliczę jakąś wpadkę. 🫤

Wpisy i zdjęcia (z podpisami), które tu umieszczam, są przekopiowane z artykułów umieszczonych w internecie.

Tekst pochodził z Spider's We Nauka Kosmos z 23.04.2023r. 7:28

image.png.19e310c4e4c3d9cdd64e2ff1a5fa3b51.png

Nie martw się i tak przeglądam Twój wątek z przyjemnością Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 „Gdzie Oni są?”
Wiek Wszechświata i liczba zawartych w nim gwiazd sugerują, że życie pozaziemskie powinno być czymś powszechnym, powinno istnieć wiele zaawansowanych technicznie pozaziemskich cywilizacji. Powinno ...  ale, jak do tej pory, brak obserwacyjnych dowodów ich istnienia.
Enrico Fermi, włoski fizyk teoretyk (laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki), w 1950 roku zadał słynne pytanie: „Gdzie Oni są?”. Fermi zastanawiał się dlaczego dotąd nie znaleźliśmy żadnych śladów istnienia pozaziemskich cywilizacji, np. sond, statków kosmicznych albo transmisji radiowych.
Paradoks Fermiego, czyli gdzie są obcy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TYTAN

Saturn - Tytan - Cassini-Huygens .............

Tytan, największy księżyc Saturna, według najnowszych ustaleń naukowców mógłby zostać skolonizowany przez ludzi. Dokument prezentuje unikatowe zdjęcia ciała niebieskiego wykonane przez sondę Cassini-Huygens.
Na podstawie danych zebranych przez sondę badającą Saturna twórcy dokumentu stworzyli imponujące wizualizacje powierzchni księżyca. Czy środowisko naturalne Tytana w przyszłości pozwoli ludziom zbudować pozaziemski azyl?

https://www.cda.pl/video/5229576c2

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

AGIKgqMwOR7r5OIqeL8yWxifFmz65anloSBZ5iN3

Radio Naukowe
Karolina Głowacka
Ten teleskop to majstersztyk. Działa znakomicie, a jego parametry – zdaniem NASA – są nawet lepsze niż przewidywano. Teleskop Jamesa Webba (JWST) został wystrzelony 25 grudnia 2021 r.
 
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AGIKgqMxZMofhxJo0ZQ6R3JpLQoRkUzHq7yjiIqn

Astrofaza

Webb po raz kolejny zachwycił świat swoimi możliwościami obserwacji odległych kosmicznych obiektów. Teleskop ukazał nam ostatnie chwile życia gwiazdy WR 124 oraz pozwolił przyjrzeć się dokładniej obiektowi Cassiopeia A, czyli pozostałości po supernowej. O tym w dzisiejszym AstroSzorcie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda New Horizons
Pluton - Arrokoth
NASA przedłużyła misję New Horizons o kolejne lata.
- Statek kosmiczny jest w doskonałym stanie, ma paliwo i moc, aby badać kosmos do 2040 roku – mówi dr Alan Ster, szef misji.
"Przypominajka"
2015r.
New Horizons podsumowanie - powierzchnia Plutona i Charona zdjęcia - Astrofaza
https://www.youtube.com/watch?v=YZmN4wYm1sI
2021r.
https://www.youtube.com/watch?v=9G8eMs14fow
Sonda New Horizons jest sprawna i bada środowisko Pasa Kuipera.

image.png.d1a56add7d1dbec90ca8e12c872a7f32.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misja Artemis ma doprowadzić do powrotu człowieka na Księżycu.
Stacja Gateway krążąca w przyszłości wokół satelity naszej planety będzie działać podobnie jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Gateway ma być też stacją przesiadkową do dalszych podróży kosmicznych.
Niebezpieczeństw i niedogodności w czasie lotu w Komos jest sporo. Przede wszystkim wystawienie na działanie promieniowania kosmicznego (przed którym na Ziemi jesteśmy w większości chronieni), a które zwiększa ryzyko nowotworów, do tego pojawiają się ubytki w masie mięśniowej, kostnej (dlatego trzeba mocno ćwiczyć), pojawiają się zmiany w układzie krwionośnym. Prawie nikomu nie udaje się uniknąć choroby kosmicznej, ..........


Dr Anna Fogtman również chciała polecieć w kosmos. Przeszła pierwszy etap niedawnej rekrutacji w Europejskiej Agencji Kosmicznej, co udało się raptem 7% kandydatów i kandydatek.
 Dr Anna Fogtman pracuje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii.

AGIKgqMwOR7r5OIqeL8yWxifFmz65anloSBZ5iN3

Radio Naukowe
Karolina Głowacka

Powrót człowieka na Księżyc – czym ryzykują współcześni astronauci? | dr Anna Fogtman

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop Nancy Grace Roman
Już w 2027 roku w przestrzeń kosmiczną poleci Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman, który pod wieloma względami będzie przewyższał swoich poprzedników.
Główną cechą teleskopu Nancy Grace Roman będzie zdolność obserwowania rozległych obszarów nieba jednocześnie.
W ciągu jednego dnia obserwacji Nancy Grace Roman będzie w stanie dostrzec kilkadziesiąt milionów galaktyk, co za pomocą teleskopów Hubble’a czy Webba zajęłoby długie lata. Nancy Grace Roman będzie w stanie stworzyć obraz takiego obszaru nieba, na którego zobrazowanie Kosmiczny Teleskop Hubble’a potrzebowałby aż 85 lat. Teleskop będzie w stanie tworzyć mapy wszechświata nawet tysiąc razy szybciej niż Hubble, szybko zmieniając cele obserwacyjne i wykonując nawet 100 000 zdjęć rocznie.

image.thumb.png.5bba77b493f361a6466de37c6c986759.png

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

image.png.e6f70007bd32ea428911234dc8eeff36.png

Czy międzygwiezdne podróże, które znamy z filmów science-fiction, są możliwe w rzeczywistości? Czy da się je naukowo wytłumaczyć? Zobacz, co na temat technologii wykorzystywanych w najbardziej znanych kosmicznych filmach i serialach mówi współczesna fizyka.

AGIKgqODctqlboJd5jrFmspU_Rhj9AIC-Z8DQ5-j

Nauka. To lubię.
Tomasz Rożek
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blue Origin - firma kosmiczna Jeffa Bezosa, założyciela Amazona i jednego z najbogatszych ludzi świata - wygrała kontrakt dla NASA na budowę statku kosmicznego, który wyśle astronautów na Księżyc.
Statek kosmiczny firmy Blue Origin, ma pozwolić na drugą podróż na Księżyc w ramach programu Artemis. Pierwszej próby podjął się SpaceX Elona Muska.
Blue Origin została założona przez Jeffa Bezosa w 2000 roku. Aby móc konkurować o kontrakty kosmiczne ze SpaceX, Jeff Bezos zainwestował w nią miliardy dolarów. Po przegranej w przetargu z 2021 roku walczył o unieważnienie decyzji NASA. Prawdopodobnie pod wpływem nacisków założyciela Amazona, na początku 2022 roku agencja ogłosiła przetarg na budowę drugiego lądownika.

 grudzień 2022r.
Podczas odbywającego się co cztery lata kongresu Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC) w Melbourne ogłoszono wyniki głosowania na najgorszego szefa świata. W internetowym konkursie głosować mógł każdy. Niechlubny tytuł trafił w ręce Petera Habblewaite’a, który jest dyrektorem generalnym P&O Ferries.

Na drugim miejscu znalazł się szef korporacji Amazon oraz jeden z najbogatszych ludzi na świecie - Jeff Bezos. Za głosami oddanymi na niego może stać nie tylko to, że oferuje niskie stawki, szczególnie pracownikom centrów logistycznych, ale również to, że jest jednym z największych pracodawców w USA.

Podium zamknął Alan Joyce, który jest prezesem australijskich linii lotniczych Qantas.

Jeff Bezos został uznany "najgorszym szefem świata" w 2014 roku


  image.png.9841521f6313ed15c5ccd3072641f249.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)