Skocz do zawartości

Zestaw do astrofotografii


Bajer.D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prośba o małą pomoc przy wyborze swojego pierwszego zestawu do astrofotografii obiektów głębokiego nieba. 

Posiadam montaż: EQ5 pro Go To i obecnie zamierzam robić foty Canon 700D mod, 

który teleskop do DS wybrać:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-ritchey-chretien-pro-rc-154-1370-ota/p,53809

czy

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-80-480-ed-triplet-photoline-ota/p,51021

waszym zdaniem plusy i minusy jednego i drugiego z praktycznego punktu widzenia?

jakie będę potrzebował akcesoria do w zależności od wyboru dokupić?

Jeśli macie jakieś inne propozycję do poproszę. na sam Teleskop mam przewidziane 4000 zł. 

Zamierzam jako bazę do rozbudowy używać EQ5 i wybranego teleskopu. 

 

Edytowane przez Bajer.D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80mm refraktor z lustrzanką będzie w sam raz na EQ5. 

Do tego flatener, albo flatener z reduktorem.

No i jakiś guiding trzeba będzie dołożyć - lunetka, kamerka i jakiś komputerek do tego. Można z AsiAirem, można z mini PC, można z laptopa - nie wiem co przewidujesz?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

80mm refraktor z lustrzanką będzie w sam raz na EQ5. 

Do tego flatener, albo flatener z reduktorem.

No i jakiś guiding trzeba będzie dołożyć - lunetka, kamerka i jakiś komputerek do tego. Można z AsiAirem, można z mini PC, można z laptopa - nie wiem co przewidujesz?

oczywiści w planach jest rozbudowa zestawu  - laptop jest .  Mieszkam pod ciemnym niebem choć nie wykluczam podróży w moje ukochane Bieszczady 🙂 

Planuję zbudować solidną bazę do rozbudowy i oczywiście rozbudować o odpowiednie do tej bazy elementy. 

nie zamierzam w dalekiej przyszłości zmieniać EQ5 ani zakupionego teleskopu reszta będzie wraz z dobytym doświadczeniem ewoluowała 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić quadruplet o mniejszej światło sile ale podobnej ogniskowej.

Unikniesz w ten sposób problemów z dystansem flattenera i backofcusem.

Tu przykład:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-70-478-quadruplet-flatfield-ota/p,73625

 

P.S. i jest tańszy od poprzedniego i nie trzeba dopłacać za flattener.

Edytowane przez blazer1983

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, według mnie startowanie w astrofotografii z ogniskową rc nie jest najlepszym pomysłem, poza tym musiał by być zawsze idealnie skolimowany co mogło by cię na początku flustrować. Refraktor apo jest najlepszym i najwygodniejszym pomysłem i jak kolega wyżej wspomniał najlepiej w układzie petzwala bez żadnych flattenerow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Artur333 napisał:

Witam, według mnie startowanie w astrofotografii z ogniskową rc nie jest najlepszym pomysłem, poza tym musiał by być zawsze idealnie skolimowany co mogło by cię na początku flustrować. Refraktor apo jest najlepszym i najwygodniejszym pomysłem i jak kolega wyżej wspomniał najlepiej w układzie petzwala bez żadnych flattenerow. 

Dokaldnie. Ja wystartowałem z RC 6 na początku i same problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, blazer1983 napisał:

kupić quadruplet o mniejszej światło sile ale podobnej ogniskowej.

Hmmm czy ten zaproponowany będzie mógl stanowić bazę na lata? I czy ds jakościowo będą porównywalne do tej TS80? 

Co do ciągłej pracy przy Rc zgadza się mam od lat Newtona i roboty szczególnie po przewożeniu jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć bazę na lata i celujesz w długie ogniskowe to zacznij od montażu - to podstawa w astrofoto. 

Czy ten sprzęt ma być przenośny czy stabilny - obserwatorium?

Musisz dokładnie się określić różne obiekty potrzebuje różnej ogniskowej a im dłuższa tym trza mieć lepszy montaż.

43 minuty temu, Bajer.D napisał:

Hmmm czy ten zaproponowany będzie mógl stanowić bazę na lata? I czy ds jakościowo będą porównywalne do tej TS80? 

 Zasadniczo będą takie same.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Alien napisał:

przenośny czy stabilny

Na 99% stabilnym. Na moim niebie nie ma północy ponieważ mieszkam za zalesionym zboczem, więc może sie zdarzyć że gdzieś go wywiozę, ale to duże może...

Dlatego stabilny

Przy czym obecnie mam SW EQ5 PRO i do niego dobieram teleskop.

Edytowane przez Bajer.D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to celuj w ogniskowe co koledzy podpowiadają jest sporo w tym przedziale f400-500mm sprzętu już z wbudowanymi korektorami - flattenerami itp.

Jakościowo fotki DS będę takie same dużo będzie zależało od ilości zebranego materiału.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co jest teraz dostępne to jedynie ten teleskop co wcześniej wysłałem link.

Przejrzałem 3 najpopularniejsze sklepy:

- astroshop.pl

- teleskopy.pl

- deltaoptical.p 

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, blazer1983 napisał:

Z tego co jest teraz dostępne to jedynie ten teleskop co wcześniej wysłałem link.

Przejrzałem 3 najpopularniejsze sklepy:

- astroshop.pl

- teleskopy.pl

- deltaoptical.p 

Widzę że jesteś w jego posiadaniu 🙂. Masz może przykładowe foty jakie z niego wychodzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny model:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-70-350-quadruplet-ag-ota/p,57322

Co do zdjęć to jak na razie tylko tyle:

 

Mam nadzieję, że pogoda na zlocie dopisze i złapię więcej fotonów 😁

  • Like 1

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blazer1983 napisał:

Ja mam inny model:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-70-350-quadruplet-ag-ota/p,57322

Co do zdjęć to jak na razie tylko tyle:

 

Mam nadzieję, że pogoda na zlocie dopisze i złapię więcej fotonów 😁

Jak dla mnie bomba a co do tele to na taki obecnie mogę sobie popatrzeć 😉 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyborów to zastanawiam się jeszcze nad:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=279_401&products_id=6390&lunety=William Optics Zenithstar 73 III RD red czerwony SKU A Z73IIIRD

https://www.astroshop.pl/teleskopy/explore-scientific-refraktor-apochromatyczny-ap-80-480-ed-alu-ota/p,44829

licząc się że musze dokupić np. flattener  ale raczej finansowo dam radę.

Macie z powyższymi jakieś doświadczenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, blazer1983 napisał:

Ten oczywiście że biorę pod uwagę szukam i czytam jego recenzję. Miałem przerwę 16 lat i dla mnie tp nowość. Jak coś masz to proszę podeślij. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie ma nic wspólnego z tym o czym wcześniej pisałeś.

Te 32 mm to krążek światła jaki generuje teleskop. Jeśli chciałbyś użyć do robienia zdjęć pełnej klatki to jest to za mało ale w przypadku apsc spokojnie wystarcza.

image.png.1bc57144a17c2f2e62a38a04a11f9126.png

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Bajer.D napisał:

Przy robieniu zdjeć newtonem na krawędziach gwiazdy wychodziły mi zawsze rozmyte więc przycinałem zdjecia. 

Jak robiłeś zdjęcia Newtonem i na około krawędzi kadru miałeś gwiazdki rozmyte, kometki w kierunku zewnętrznym to tu trzeba korektor komy, a nie zapas. Masz sporo wiedzy do ogarnięcia 😉 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alien napisał:

Masz sporo wiedzy do ogarnięcia 😉 

Tak wiem, że brakowało korektora komy ale tak sobie wykombinowałem że obcinałem 😅 a co do wiedzy to ogrom do ogarnięcia i najbardziej żal że nie mogę w tym roku na zlot pojechać bo nie ma jak popatrzeć jak to robią spece i od nich się uczyć🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc.

Po ogarnięciu dużej ilości opinii co do tele zdecydowałem się na:

https://teleskopy.pl/@7668?gclid=CjwKCAjw__ihBhADEiwAXEazJr_JK4sU9LTv9N572Oj8hlAzBDE3EEKbPJYj9ghq2gQ9-FkvRdCpzxoCHZgQAvD_BwE

w zestawie jest FLAT i co do rozbudowy jak na przyszłość dla mnie daje ogromne możliwości. 

Przekracza trochę budżet (na sam tele miałem 4000 liczyłem się z flat-em więc podstawowy do  np, SW kosztował 600)  a żonie się kolor podoba i jest ok  😅

obecnie do fotek zamierzam wykorzystać canona 700d mod, 

Jakieś propozycję co do obowiązkowych zakupów do niego, abym mógł rozpocząć przygodę z astrofotografią mile widziane 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam wyposażenia innych astrofotografów i mają ogrom sprzętu i kwestia co jest niezbędne aby robić przyzwoite zdjęcia. Zdaje sobie sprawę, że to hobby wymaga prócz wiedzy sporych wydatków finansowych.

Zawsze mnie zastanawiało co jest niezbędne,  a co stanowi już element dochodzenie do perfekcji 🙂

Mam

eq5 goto wifi

WO GT71

 flattener FLAT6AIII

piercień M48 do canona 

canona 700d 

i dużo zapału 🙂 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)