Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 24.12.2014 NGC 2264 (Gromada Choinka, Collinder 112)


Rekomendowane odpowiedzi

Próbuj go też wymacać ze swojej drobnej dwururki.

Na przełęczach różne dziwne rzeczy są możliwe  :blink:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda moja interpretacja sprzed lat. ..

Chciałbym tutaj zwrócić uwagę na kierunki na fotografiach Marcina i Maćka. Fotografia Marcina jest "prosta"  -  zachód z Lisią Skórką jest "po prawo" (na zdjęciu = na górze) od gwiazdy S Mon, fotografia Maćka  zaś "odwrócona" - zachód jest "po lewo"(na zdjęciu = na dole). W dodatku oba zdjęcia są tu zorientowane na osi północ południe = lewo-prawo. Porównajcie z mapką nr 2.

Fachowcy zapewne dadzą komentarz sprzętowy :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ile mi ten cholerny Stożek krwi napsuł... Tej zimy będę próbował szesnastocalowcem, z Ultrablockiem na pokładzie. 

 

 

Próbuj go też wymacać ze swojej drobnej dwururki.

Na przełęczach różne dziwne rzeczy są możliwe  :blink:

Niestety, mimo dobrych warunków obserwacyjnych Stożek się nie poddał. Wylazło całkiem sporo obszaru mgławicowego wokół Choinki (w postaci bladego pojaśnienia), ale po nim ani śladu... Aha, w użyciu była 28x110 zaopatrzona w filtry UHC-s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jakieś dwa tygodnie temu zerknąłem jednym okiem przez dwunastocalowca na Choinkę - pojaśnienie mgławicy wokół S Monocerotis było oczywiste (i na pewno nie było kwestią zaparowania optyki). W lornetce 16x70 nie doszukałem się tego pojaśnienia, ale może za mało się do tego przyłożyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przez chwilę, bo mój ukochany przyrząd obserwacyjny czekał obok i wołał mnie z tęsknoty (a może to ja jego wołałem? ;) ).

Z całym szacunkiem dla naprawdę ogromnych możliwości dwunastocalowego lustra - to nie moja bajka. Szerokie kadry i patrzenie obuoczne to wszystko, czego potrzebuję w obserwacjach :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Warto spojrzeć w bezksiężycowy przejrzysty wieczór bo gromada bardzo epicka i za niedługo będzie coraz bardziej znikać w poświacie słonecznej. 2 tygodnie temu widziałem przez lunete 70/400. Pod nia nieopodal powinna byc zmienna mgławica hubble'a ale trzeba będzie jeszcze raz spróbowac przy ciemniejszym niebie  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysztonn napisał:

Pod nia nieopodal powinna byc zmienna mgławica hubble'a ale trzeba będzie jeszcze raz spróbowac przy ciemniejszym niebie  

Ostatnio oglądałem ją w 12" teleskopie - robi wrażenie przy dużych powiększeniach. W 70/400 spodziewam się, że będzie wyglądać trochę jak krzywa, nieostra gwiazda. 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)