Skocz do zawartości

teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkującym amatorem oglądania nieba. Zakupiłem teleskop Sky-Wather D=90, F910 złożyłem go  w całość i w celowniku mam obraz, nastawiam na Wenus a w głównej tubie ciemno... brak obrazu. Osłony zdjąłem z tuby i okularu... Czy ktoś może mnie oświecić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw popróbuj nim poobserwować w dzień jakieś obiekty oddalone przynajmniej o parę kilometrów. Sprawdzisz ustawianie ostrości, jakość okularów i wyjustujesz sobie szukacz.

Nocne obserwacje najlepiej zacząć od Księżyca.

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. W dzień rzeczywiście widać, ale ostrości dobrej nie da się ustawić. Myślę, że obiekty obserwowane są zbyt blisko ok 1-1,5 km. Nie mam możliwości obserwować dalszych krajobrazów. Myślę, że także okulary które mam są nieodpowiednie. jeden 25 mm a drugi 10mm. Ten 25 ma być wedle wskazań sprzedającego na dalekie niebo a ten 10mm do bliższych obserwacji takich jak księżyc, ale i tak chyba za mocny jak na takie bliskie obserwacje. Nie wiem czy są słabsze okulary np. 5mm przez który dałoby się dobrze widzieć  i co za tym idzie dobrze ustawić ostrość. Aha jeszcze w celowniku widzę odwrócony do góry nogami obraz, czy to tak ma być czy powinienem jakoś to ustawić inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stork, na dobry początek przygody z astronomią proponuję Ci zakup jakiejś książki, gdzie będziesz miał coś o optyce teleskopów i ograniczeniach narzucanych przez atmosferę. A przynajmniej poszukaj coś w internetach w tych tematach, bo tu na Forum może być ciężko z przepisywaniem Ci całych rozdziałów.

A w nocy popróbuj na Ksìężycu z tymi okularami co masz. Generalnie, czym wyżej obserwowany obiekt nad horyzontem, tym stabilniejszy jego obraz w teleskopie. I stabilność atmosfery może się zmienić wiele razy w ciągu jednej nocy. I wystaw teleskop na zewnątrz przed obserwacjami, aby jego obiektyw "przyzwyczaił się" do temperatury zewnętrznej. Nigdy nie obserwuj przez otwarte okno, bo prądy cieplne zrujnują Ci obraz.

Wenus paradoksalnie jest trudnym obiektem do obserwacji, więc z nią możesz poczekać, aż nabierzesz troszkę doświadczenia.

Masz dobry teleskop na początek i jest on dość popularny. Poczytaj jakie do niego ludzie dokupują okulary. Nigdy go nie miałem, więc nie będę Ci pisał, że osobiście rozważyłbym Baader Classic Ortho 10 mm.

 

 

  • Like 3

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okularze 25mm musi być dobra ostrość, nie potrzeba aby było 1-1,5 km ,wystarczy 200m.

W dzień powietrze może mocno falować, może dlatego zły obraz, 25mm i 10mm jednakowo nadają sie do Księżyca, tyle że ten 10mm jest słabszej jakości dlatego daje gorsze obrazy, 5mm to może być za duże powiększenie na ten teleskop a szczególnie warunki seeingu w naszym kraju. Obraz odwrócony w szukaczu bedzie zawsze, nie można tego przestawić ,co do widoku w okularze to można chyba kupić kątówkę, która da obraz ziemski, nie odwrócony.

Widze, ze jesteś mocno początkujący, napisz z jakiego regionu Polski jesteś, to może ktoś pomoże Ci na miejscu

Tu jest wątek z innego forum o tym teleskopie https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=62888&p=559231#p559231

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego ,że On prawdopodobnie myśli o ogniskowych odwrotnie (tak wynika z wypowiedzi o okularach i o tym 5mm.) A jest dokładnie odwrotnie okular 25mm. i więcej daje małe powiększenia w szerszym polu (tak ogląda się obiekty głębokiego nieba) okular 10mm i mniej np.5mm. dają duże powiększenia aby zobaczyć szczegóły Księżyca i Planet.  To wszystko się wiąże z takimi pojęciami jak ogniskowa teleskopu, jego apertura i tzw. źrenica wyjściowa. To są podstawy, poczytaj najpierw o tym, zajmie Ci to 10minut i ogarniesz co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba poprzedni właściciel także niewiele wiedział o sprzęcie skoro tak mu objaśniał sprawy okularów. Ja jednak to dobrze zinterpretowałem:
- 25mm daje obraz daleki bo mały power
- 10mm daje obraz bliższy bo jakby przybliża obiekty 😜

Celownik zbieżność z tubą ustawiasz plastikowymi pokrętełkami na obejmie. Ostrość szukacza się ustawia prawdopodobnie poluzowaniem pierścienia z przodu, a potem kręci się całym obiektywem w obudowie. Choć są i inne rozwiązania. Generalnie pierwsza styczność z lunetami to właśnie takie frustracje związane z gotującym się powietrzem, drganiem kiepskiego statywu, słabymi akcesoriami, niezrozumieniem zasad optyki i tworzenia obrazu. Nawet robieniem głupot typu, że czemu to nie ma autofocusa a tyle kasy kosztowało.

Pamiętaj, ostrość i jakość zawsze drastycznie spada wraz ze wzrostem powiększenia. To święta zasada.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. W dzień rzeczywiście widać, ale ostrości dobrej nie da się ustawić. Myślę, że obiekty obserwowane są zbyt blisko ok 1-1,5 km. Nie mam możliwości obserwować dalszych krajobrazów. Myślę, że także okulary które mam są nieodpowiednie. jeden 25 mm a drugi 10mm. Ten 25 ma być wedle wskazań sprzedającego na dalekie niebo a ten 10mm do bliższych obserwacji takich jak księżyc, ale i tak chyba za mocny jak na takie bliskie obserwacje. Nie wiem czy są słabsze okulary np. 5mm przez który dałoby się dobrze widzieć  i co za tym idzie dobrze ustawić ostrość. Aha jeszcze w celowniku widzę odwrócony do góry nogami obraz, czy to tak ma być czy powinienem jakoś to ustawić inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co piszecie jest trafne. To mój pierwszy kontakt z teleskopem. A najgorsze z tego jest to, że do teleskopu dołączyli instrukcję bez Polskiego tłumaczenia. To sprawia, że ustawiam wszystko na rozum i czuja. Słuszna uwaga, że myślałem o okularach im większa wartość liczbowa tym mocniejsze powiększenie a tym czasem jest odwrotnie. W celowniku mam dobry widok i ostrość jest dobra - wiem też jak regulować ostrością, natomiast patrząc przez okular najpierw - nocą było czarne pole a za dnia obraz widoczny ale mglisty. Kątówkę mam bo do wyciągu najpierw wsadzam to ustrojstwo a w tą kątówkę dopiero wsuwam okular mocowany dwoma pokrętełkami. Dzięki kątownikowi mogę patrzeć z różnych stron a nie tylko na wprost. Faktem jest, że próbowałem obserwacji z poddasza przez otwarty velux i jak się okazuje to też może powodować słabsze widzenie obserwowanego obiektu. W moim przypadku wszystkie uwagi są cenne bo dzięki nim dowiaduję się przydatnych rzeczy i nabieram wprawy w obsłudze teleskopu i za nie dziękuję. I wreszcie mieszkam w okolicach Mławy i rzeczywiście gdybym poznał kogoś wprawionego w obserwacje nieba byłoby fajnie zakolegować się i poduczyć praktycznych spraw na miejscu... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesze jedna porada , wyszukując szukaczem obiektów na niebie, powinieneś mieć dwoje oczu otwarte .  Z początku może wydawać się to trudne, ale łatwo można to opanować , szukacz trzeba też ustawić by obraz był taki sam jak w teleskopie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, stork napisał:

I wreszcie mieszkam w okolicach Mławy i rzeczywiście gdybym poznał kogoś wprawionego w obserwacje nieba byłoby fajnie zakolegować się i poduczyć praktycznych spraw na miejscu.

To do mnie masz ok 84 km - google maps tak wyliczył [Kuj.-pomorskie na północ od Brodnicy] ,chętnie pomogę, mam 2 newtony i niezłe niebo [oczywiście jak nie ma chmur.... he he....]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Teraz, piast78 napisał:
11 godzin temu, ignisdei napisał:

tam gdzie jeżdżę to raczej leśne dziewoje 🙂 nie no chcialbym robic sobie fotki w naszym ukladzie slonecznym... alternatywa to aparaty foto jako nakladki i polaczenie usb na lapka i tu mam dylemat bo mam to https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/celestron-aparat-fotograficzny-neximage-10-color/p,54096 i jak to sie widzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)