Skocz do zawartości

Ethos, Nagler czy Morpheus do planet?


Czadras

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - szukam nowego okularu do planet do GSO Dobsona 8 i pod wiejskie, w większości ciemne niebo. W chwili obecnej korzystam z Orciaka Baader Classic, ale chciałbym już przerzucić się na coś lepszego. Czytałem sporo testów, opinii, polecajek, stąd też wykrystalizowało się 3 faworytów: Ethos 6 mm, Morpheus 6,5 mm i mój ulubiony póki co Nagler 5 mm. Pytanie głównie do posiadaczy któregoś okularu z tego zestawu - czy Nagler 5 mm jest przez Was często używany, czy jednak seeing w Polsce sprawia, że raczej się kurzy niż służy? Rozumiem, że Ethos byłby jeszcze lepszą, choć droższą inwestycją - różnica w stosunku do Naglera poza samym kątem widzenia faktycznie jest tak porażająca? No i Morpheus - czy 4,7 mm to jak na polskie warunki dużo za dużo? Przepraszam, jeśli powieliłem wątki z różnych tematów, jednak byłbym naprawdę wdzięczny za Wasze rady i, co bardzo lubię, wrażenia. 

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz o planetach ,to te wszystkie Etosy,portosy, aramisy, mają się słabo do orciakow( ostrość ,kontrast,) .Kup Fujiyama ortho ,o będziesz miał okular do planet( i nie tylko) na wieki.Albo zostaw BCO, szkoda kasy na okulary z przerośniętym ego...

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd do planet (i nie tylko) to również rzecz w którą warto zainwestować.

Pozdrawiam Jarek 

  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przerabiałem podobny temat, tylko że zadałem otwarte pytanie czym zastąpić BCO 6 w 12" f/5, żeby było wygodniej a przynajmniej nie gorzej. I doradzono mi Pentaxa XW 5, którego kupiłem. I rzeczywiście, można wygodnie obserwować godzinami, nic nie paruje, a ostrość, transmisja i kontrast są bardzo podobne, co wiele razy testowałem.

Potem jeszcze dokupiłem XW 3.5. Jego skolei porównuję do Taka Abbe 4 mm, i też nie widzę wyraźnych różnic w jakości obrazu. A komfortu obserwacji to chyba nawet nie da się za bardzo porównać.

 

 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)