Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowy na forum i będę chciał dołączyć do Waszej społeczności na stałe. Mam ogromną proźbę do was o radę i pomoc w zakupie. Planuje kupno pierwszego teleskopu do kwoty 1000 zł wiem że to jest kwota, która daje wąskie pole manewru w wyborze ale taką sumą będę na początku roku dysponował na zakup i proszę was jako ekspertów o pomoc. Przede wszystkim chciałbym żeby był to sprzęt mobilny, nie służył tylko do oglądania księżyca ale żeby dało radę obejżeć gromady gwiazd, mgławice itp. Mieszkam w bloku na pierwszym piętrze i obserwacje z balkonu odpadają ze względów że balkon jest mały latarnie świecą w okno i sąsiadujące bloki przysłaniają widoki. Ale plusem jest to że wychodzę z klatki i mam dwa kroki do lasu następnie 10 min drogi i jestem na polach gdzie można prowadzić obserwacje. Dlatego szukam teleskopu mobilnego żeby można było go wygodnie przenosić. Przeglądałem sklepy i powiem że mam mętlik w głowie podoba mi się Celestron AstroMaster 130 EQ N-130/650 Motor Drive (z napędem) i ten pod względem mobilności Celestron AstroMaster 90 AZ ale mam nadzieję że coś mi lepszego doradzicie. Pozdrawiam i czekam na odp.

Nikon 10x50 Action EX CF, Statyw DigiPod TR-560A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ktoś napisze zaraz, że Synta, ale do mobilnych ona nie należy. Jednak ja ją polecam. Celujesz w używany, czy koniecznie musi być nowy?

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 min. drogi, rozumiem, że na miejscówkę będziesz dojeżdżać samochodem?

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli by się trafił używany i nie spracowany to mógł by być. Widziałem Syntę 8" i powiem że była by super tylko z mobilnością kiepska sprawa nieść ją samemu

Samochodem nie bardzo uderzam 10 min pieszo przez plas i jestem na pięknych polach pod ciemnym niebem

Nikon 10x50 Action EX CF, Statyw DigiPod TR-560A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysponujesz autem? Bo chcę zaproponować ośmiocalową Syntę  :P

Te Celestrony sobie odpuść - to plastikowa tandeta. W tej cenie kupisz używanego newtona 150/750 i montaż - taką tubkę spokojnie możesz powiesić na montażu AZ4 (sam przerabiałem takie rozwiązanie). Całość bez trudu może przenieść jedna osoba.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe właśnie to samo pytanie dotyczące samochodu miałem na myśli. Wtedy Synta byłaby idealna. Jednakże skoro to ma być tylko niesione to proponuję tak jak kolega Lukost napisał. Chociaż 10 min pieszo ze sprzętem to będziesz miał dobre ćwiczenie :)

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zobacz sobie jak to wszystko wygląda.

Syntka 8" waży około 20kg, więc na te 10 minut drogi to może być sporo. Jeżeli na to miejsce masz utwardzoną drogę (a wątpię, skoro to przez las) to zawsze możesz dorobić kółeczka pod platformą i sobie po prostu ją tam zaciągnąć w całości. Ja miałem Synte 10" z kółeczkami i nawet po trawie w miarę ubitej dało radę jeździć z teleskopem na montażu. Tylko nie można szaleć po dziurach :D

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sobie przemyślę, może i Synta była by dobrym rozwiązaniem. Jest jeszcze jedna opcja pakuje Syntę w samochód i jadę na swoją działkę na "Rodzinnych ogrodach działkowych". Chodź na polach było by o tyle komfortowo że żadne światło tam nie dochodzi i można cieszyć się ciemnym niebem.

A o wózeczku na kółkach nie ma mowy musiał bym chyba teleskop podcza transportu łańcuchami przywiązać droga wyboista, korzenna i miejscami górkowata. :)

Nikon 10x50 Action EX CF, Statyw DigiPod TR-560A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózek/taczka.  O0 Byłoby kozacko... 

 

PS. A na tych polach jakiejś uciążliwej łuny od miasta nie ma? 

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 120/600 + akcesoria do plecaka, montaż azymutalny pod pachę i można w pola i lasy iść na spacer :)

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki refraktor, lub ewentualnie tak jak kolega lukost proponował - Newton 150/750 + montaż azymutalny to już chyba kres tego co można nazwać mobilnością w tym sensie by przemieszczać się z teleskopem na większe odległości. Teleskopy większe są przenośne na tyle by znieść je do samochodu i z powrotem.

Moim zdaniem przed wyborem sprzętu należy realnie ocenić swoje możliwości obserwacyjne ( miejscówkę, czas a nawet własną determinacje związaną z "zarywaniem" nocy przy niepewnej pogodzie i jazdą gdzieś dalej w teren ). Często powtarzana jest myśl że najlepszy jest ten teleskop który bywa najczęściej używany.

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście sprawdzałem spacer z syntyą 6" i było dobrze. Na taką odległość to torba do tuby i dobdsona na jakieś kółka i nie powinno być problemów. Reszta w plecak lub w dobsona. Stosunek widoki/cena chyba najlepszy.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad dobsonem, wózków jest wiele rodzajów :) Na trudniejszy teren polecam taczkę, sam taki zrobiłem i przejeżdżałem nawet przez bruzdy w polach bez obawy o wywrotkę :)

A co z kolimacją po takiej wycieczce tela na taczce???

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było ok, koła miałem pompowane, więc ustawiłem niskie ciśnienie w oponach i to one amortyzowały wszelkie małe nierówności, więc teleskop nie był bardzo wytrzęsiony. Kolimację sprawdzałem co 3-4 wypady i jeśli już to wymagała niewielkich korekt. A podróżowałem tak jakieś 600m w jedną stronę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózek definitywnie odpada nie ma możliwości przez las targać go na taczce. 20 kg nie jest jeszcze tak tragicznie. Dobrym rozwiązaniem tak jak pisałem były by rodzinne ogrody działkowe tu podjeżdzam autem pod samą działkę gdzie można spędzać noce obserwując niebo. Synta 8" chyba nadawała by się najbardziej. Przeglądając teleskopy natknąłem się na tekie porównanie i chyba faktycznie mniejszej tuby jak 8" nie ma sensu szukać. Zdjęcie poniżej.

post-3789-0-94453900-1419585492_thumb.jp

  • Like 2

Nikon 10x50 Action EX CF, Statyw DigiPod TR-560A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na form.

 

Przed wyborem telepa musisz wiedzieć jedną rzecz :średnica obiektywu to w naszej pasji rzecz najważniejsza,czyli im większa tym więcej światła zbiera,tym więcej detalu ukaże i pozwoli na większe powiększenie.

Dysponujesz samochodem,więc lepszym rozwiązaniem będzie spakowanie telepa do fury i wypad pod ciemne niebo (miejscówkę możesz w każdej chwili zmienić ),po za tym to chyba lepsza opcja,niż targanie telepa gdzieś w pole.

 

Za 1000 zł stanowczo polecam Syntę 8,jeśli kupisz używkę zostanie jeszcze na okularek,no i nie stracisz zbyt wiele w razie gdybyś się nie wciągnął w tą pasję.

 

Edit.

 

Widzę,że sam doszedłeś do takiego wniosku,gratuluję,to mądra decyzja.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celując w sprzęt używany w podanej cenie możesz jeszcze spróbować poszukać używki 10".

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wczoraj że ostatnio używana Synta 8" sprzedała sie na forum za 750 zł. Jedynie to mnie zastanawia to czy nie będzie wymagał częstej kolimacji bo w tym nie mam żadnego doświadczenia. Widziałem na forum dział poświęcony kolimacji i będę musiał się zagłębić jak to się robi z tego co zauważyłem to przydał by się kolimator laserowy.

Szklarzu z tego zdjęcia co zapodałem to bym z chęcią chciał 16" :) Ale 8" Synta myślę że w zupełnosci spełni moje oczekiwania na początek.

Nikon 10x50 Action EX CF, Statyw DigiPod TR-560A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózek definitywnie odpada nie ma możliwości przez las targać go na taczce. 20 kg nie jest jeszcze tak tragicznie. Dobrym rozwiązaniem tak jak pisałem były by rodzinne ogrody działkowe tu podjeżdzam autem pod samą działkę gdzie można spędzać noce obserwując niebo. Synta 8" chyba nadawała by się najbardziej. Przeglądając teleskopy natknąłem się na tekie porównanie i chyba faktycznie mniejszej tuby jak 8" nie ma sensu szukać. Zdjęcie poniżej.

A oto przykładny forumowicz. Nie czeka tylko na gotowe, szuka i czyta :)

Synta 8" + wycieczka samochodem - dobry wybór. Jak dobrze pamiętam to na giełdzie można znaleźć 8-kę i chyba nawet flex jest.

  • Like 1
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolimację to aż tak się nie martw,1-2 razy do roku,zależy jak będziesz jeździł,a temat nie jest aż tak skomplikowany.

Kolimator laserowy nie jest niezbędny do kolimacji,odpuść sobie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jest jeszcze jedna opcja pakuje Syntę w samochód i jadę 

Maz tysiaka do dyspozycji więc Synta 8 i transport samochodem to najlepsza opcja,kupując na giełdzie zostanie na porządniejszy okular.Teleskop to nie samochód i nawet kilkuletni potrafi zachować stan niewiele różniący się od nowego,za to cenowo różnice są duże co czyni taki zakup atrakcyjnym.Na astrogiełdach(największa na Astromaniaku) wyskakują często oferty sprzedaży do 800zł.

Jeśli chodzi o miejsce obserwacji 10min spacerem to za mało aby zmieniła się jakość nieba,zmienić się może komfort obserwacji,ale niebo pozostanie takie samo.Pamiętaj że to co i jak zobaczysz w pierwszej kolejności zależy od jakości nieba,dopiero potem od teleskopu,w szczególności gdy na uwadze mamy DS-y.

Tak więc jeśli dysponujesz samochodem Synta 8 cali będzie najlepszym wyborem.

Poczytaj też trochę tu na forum o light pollution czyli o problemach z zaświetleniem nieba,a na szybko popatrz na swoją okolice korzystając z mapy z linku http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0TFFFTT  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sprawdzić:

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=33302

 

Flex będzie jeszcze bardziej mobilny. Fakt, może i będzie potrzebna częstsza kolimacja niż w przypadku sztywnej tuby ale i tak musisz się nauczyć jej. Po opanowaniu będzie to zajmować 3 min. :)

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czasie poprzeglądam portale aukcyjne i będę rozglądał się za instrumentem. Dziś akurat odezwała się zima i sypie mokry śnieg. A jeszcze jak Dobsony sprawują się zimową porą na delikatnych mrozach?. Wiadomo że teleskop musi złapać temperaturę otocznia ale ogólnie jak prowadzi się obserwacje zimą? Jasne jest też że przy opadach nic z naszych podziwów nieba. A i chyba pod Syntę coś by pasowało podkładać pod podstawę żeby nie łapałą wilgoci czy jak wy to praktykujecie.

Nikon 10x50 Action EX CF, Statyw DigiPod TR-560A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czasie poprzeglądam portale aukcyjne i będę rozglądał się na instrumentem. Dziś akurat odezwała się zima i sypie mokry śnieg. A jeszcze jak Dobsony sprawują się zimową porą na delikatnych mrozach?. Wiadomo że teleskop musi złapać temperaturę otocznia ale ogólnie jak prowadzi się obserwacje zimą? Jasne jest też że przy opadach nic z naszych podziwów nieba. A i chyba pod Syntę coś by pasowało podkładać pod podstawę żeby nie łapałą wilgoci czy jak wy to praktykujecie.

Wystarczy plandeka lub po prostu kawałek foli.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mróz nie przeszkadza w obserwacji. Jednak musisz wystawiać teleskop wcześniej do wychłodzenia optyki, aby nie zaparowała jak od razu weźmiesz się za obserwacje :)

Okulary także wystawia się wcześniej aby osiągnęły temperaturę otoczenia.

Trzeba uważać na oddech, tzn gdzie się wydycha powietrze, bo jak przez przypadek dmuchniesz sobie w optykę to będziesz musiał odczekać aż odparuje. 

No i wiadomo ciepły ubiór to podstawa. Tak samo jak czerwona latarka i mapa nieba :)

Jeżeli nie masz latarki to polecam Ci tą, ja sam jej używam: http://teleskopy.pl/Latarka-czo%C5%82owa-o-%C5%9Bwietle-czerwonym-i-bia%C5%82ym---diodowa-Energizer-Advanced-Headlight-6LED-teleskopy-1765.html

Możesz założyć na głowę i ręce masz wolne :)

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz używać dowolnej latarki, szperacza itp byle żeby była CZERWONA. A to dlatego, żebyś nie psuł sobie adaptacji wzroku do ciemności. Światło czerwone najmniej "psuje" wzrok przystosowany już do ciemności. To bardzo ważne jeśli chcesz dojrzeć jak najwięcej na nocnym niebie :) Nie używaj żadnych innych źródeł światła, a już w ogóle nie mówię o patrzeniu w telefon czy laptop.

Ja po wystawieniu teleskopu do wychłodzenia siedziałem z dobre pół godziny w ciemnym pokoju i potem już nie używałem normalnego światła, tylko moją czerwoną latarkę.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)