Skocz do zawartości

Konwerter współrzędnych RA/DEC na ALT/AZ


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się Wam poszczycić moim konwerterem współrzędnych równikowych RA/DEC na współrzędne ALT/AZ. Kilka nieprzespanych nocy i kilkanaście długich dni kosztowało mnie zgłębienie teorii konwersji współrzędnych i dopracowanie formuł (jestem lewy w excelu, uwierzcie). Arkusz pozwala na kalkulację azymutu i wysokości dowolnego obiektu astronomicznego o dowolnej porze dnia i roku w latach 2000 - 2036 z dokładnością dochodzącą do kilkudziesięciu sekund kątowych, zwłaszcza w okresie do 2016 roku, gdzie uzyskiwana dokładność dochodzi do zaledwie kilku sekund łuku. Aby taka dokładność mogła w ogóle zostać osiągnięta, zaawansowane przeliczenia uwzględniające precesję i refrakcję atmosferyczną zostały tu zastosowane. Współrzędne wpisujemy dla epoki J2000, a dostajemy dla określonego momentu obserwacji - JNOW. Nie wchodziłem w poprawki na nutację i aberrację sezonową, poprawkę na szybkość ruchu Ziemi wokół Słońca i ruchy własne ciał niebieskich, gdyż ich wpływ zawsze jest mniejszy od kilku-kilkunastu sekund kątowych. Arkusz i tak jest dokładniejszy od Stellarium, które zwraca czasem dość losowe wartości. Niestety mój arkusz też nie jest "święty" - nie jestem w stanie poprawnie przekształcić godziny i daty na naszą strefę czasową, więc czas naszej strefy czasowej i okres czasu letniego zawsze przy wpisywaniu redukujcie do czasu Greenwich. Oprócz tego, póki co poprawnie działają tylko współrzędne geograficzne N/E, a wartości lubią przyjmować wygląd "1 minuta, 60 sekund" zamiast "2 minuty 00 sekund", ale to już kosmetyka.

 

Arkusz jest chroniony hasłem gdyż cenię swój czas i pracę. Wzory są naukowo poprawne, nie są to liczby wzięte z sufitu. Możecie arkusz testować i ewentualne uwagi śmiało zgłaszać. Miłej zabawy! :)

 

http://www.speedyshare.com/tHBM3/EQ-calc-DD.xlsx

 

Na poniższym screenie widać konwerter w akcji - wyliczona pozycja dla Betelgezy na dzisiejszy wieczór różni się od tej podawanej w Stellarium o zaledwie 7 sekund kątowych w azymucie i 19 sekund kątowych w wysokości! To tyle, co 1/4 średnicy tarczy Jowisza. Przypominam że różnica w epoce J2000 i obecnej wynosi prawie 15 lat! Różnica w wysokości jest w głównej mierze "zasługą" agresywniej działającego algorytmu korygującego refrakcję atmosferyczną.

 

post-1167-0-49345100-1419598529_thumb.jp

  • Like 7

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postępy! Dzięki dołączeniu obliczeń precesji, nutacji, aberracji sezonowej zarówno w domenie równikowego jak i ekliptycznego układu współrzędnych oraz dokładnemu określeniu aktualnego czasu gwiazdowego z kalkulacją wcześniejszych zjawisk, osiągnąłem graniczną dla programu Stellarium precyzję pozycjonowania obiektów mieszczącą się w 1"!!! Poniżej nie zejdziemy, gdyż pojawiają się już subtelne wpływy paralaksy oraz ruchów własnych, poza tym Stellarium jest ograniczone pod względem precyzji, bo nie uznaje ww. zjawisk w pozycjonowaniu obiektów dla współrzędnych ALT/AZ, więc tą dokładność na całej hemisferze utrzymuje się tylko po wyłączeniu modułu liczącego nutację i aberrację. Szukam dokładniejszych programów referencyjnych które uwzględniają te zjawiska. Działają już strefy czasowe, długość i szerokość geograficzna na całej kuli ziemskiej, działa czas letni, pojawiła się możliwość wpływania na wartość refrakcji atmosferycznej ciśnieniem i temperaturą powietrza. Pojawiła się funkcja wyświetlająca "poniżej horyzontu" gdy wysokość nad horyzontem po skorygowaniu refrakcji jest ujemna. Ten arkusz jest roboczy - stąd anglojęzyczne opisy. Bonus - pozycja geometrycznego środka Słońca obliczana jest z maksymalną odchyłką 40 sekund kątowych... :) Dodaję screen.

 

post-1167-0-86019800-1419907615_thumb.jp

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 8 miesięcy później...

Witam,

Przede wszystkim gratuluję uzyskanej precyzji, no i uporu i cierpliwości. Wiem co piszę, bo sam się zmagam z konwersją pod mojego zmotoryzowanego Dobsona z silnikami krokowymi i Arduino. 

Ja niestety nie mogę się pochwalić aż taką dokładnością, a możliwe, że mam gdzieś jakiś błąd. Nad transformacją pracuję wspólnie z kolegą z sąsiedniego forum. Korzystamy z książki "Astronomical Algorithms" autorstwa Jeana Meeusa, ale każdy z nas pisze swój soft po swojemu, tylko razem porównujemy wyniki i poprawiamy się wzajemnie. Po wykonaniu głównego zadania, jakim jest wyliczenie AZ i ALT mamy pewne rozbieżności, a porównujemy je ze Stellarium. Pobrałem Kolegi arkusz i wprowadziłem dane, jakie uchwyciłem na zrzucie ekranu. Ja mieszkam w Liverpool, Stellarium uwzględnia dokładne współrzędne miejsca obserwacji. Wykonałem zrzut porównujący wszystkie trzy wyliczenia i każde jest inne.

W moim wyliczeniu (środkowe okienko) AZ (u mnie A) raczej zgadza się ze Stellarium, nie zgadza się natomiast ALT (u mnie H). Tymczasem moje AZ nie zgadza się z Kolegi AZ, za to ALT jest bardzo zbliżony do ALT Kolegi. 

Rozumiem, że nie uwzględniam mnóstwa wymienionych w postach wyżej parametrów, ale skąd się biorą się takie różnice?

Dodam, że do wyliczeń nie brałem jako źródła RA/DK na J2000.0, tylko na dany dzień i widzę, że to się zmienia, ale wrócę to tego, jeśli to będzie konieczne.

Zakładam, że skoro LST się zgadza, to GMST i JD również jest wyliczone poprawnie, co z resztą sprawdzałem na różnych stronkach www na etapie opracowywania wzorów.

 

Celem (moich) wyliczeń jest umożliwienie teleskopowi samodzielne naprowadzenie się na obiekt wybrany z (mojej) bazy danych. Mnie nie chodzi o dokładność poniżej 1 arcsec, bo prowadzeniem zajmie się niebawem platforma paralaktyczna, ale tylko o to, żeby wycelować mniej więcej w obiekt, jeśli nie wiem, gdzie on jest na niebie, albo LP nie pozwala mi na dostrzeżenie go bez teleskopu. Różnice w moich wyliczeniach sięgają od kilku do kilkunastu minut kątowych, może nie warto się spinać, skoro mogę ręcznie (kontrolerem na kabelku i silnikami) dociągnąć teleskop "do celu" o te kilka minut, a platforma zrobi swoje. Chciałbym jednak uzyskać najlepszą precyzję bez podcinania sobie żył... :)

Proszę o podpowiedź.

 LST_Az_Alt_3.thumb.jpg.0a4dbb6f1b0b5ca54979780ede3e2ba9.jpg

 

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tworzone jest oprogramowanie samodzielnie działające to polecam rozwiązanie bardzo proste i pozwalające stworzyć procedury przeliczające RA/DEC na ALT/AZ i na odwrót dosłownie w kilkanaście minut i wykorzystywać je we własnych programach. W każdym jak sądzę komputerze astroamatora jest przecież biblioteka Astro32.dll, do której bardzo łatwo się dobrać i skorzystać z jej dobrodziejstw w niemal każdym środowisku programistycznym działającym pod Windows. Po co wyważać otwarte drzwi, chyba że ma to być takie własne ćwiczenie matematyczno-programistyczne z książką Jean-Meeus'a w ręku.
Konkretnie.  Jest tam procedura hadec_aa, która przy wykorzystaniu jeszcze innej now_lst (potrzebnej do obliczenia kąta godzinnego) oblicza pozycję obiektu (alt, az) o podanych współrzędnych RA oraz DEC. W każdym razie ja korzystam z tego we wszystkim moich programach astro i działa bardzo dobrze.

Opis klasy Astro32:
http://www.marcchamberlin.com/telescope/doc/AstronomyUtilities/astro32/Astro32.html

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestię. Postaram się to sprawdzić jeszcze dziś wieczorem. Tymczasem problem polega na tym, że chciałbym wyliczać współrzędne na Raspberry Pi + Linux, pozwalając Arduino sterować zaledwie silnikami na podstawie uzyskanych z równań danych. A tu już biblioteka *.dll niewiele pomoże. Kto wie, może zamiast Linuxa postawie na Malinie dedykowany Windows... 

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Linuxa nic nie pisałem, więc nie wiem jak tam to wygląda. Całkiem możliwe jednak, że istnieją jakieś gotowe biblioteki (podobne do Astro32.dll), które mógłbyś wykorzystać. Gdyby coś takiego było, to kilkanaście linii kodu załatwiłoby Ci problem. Powodzenia.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, napisałem to wieki temu i gdy teraz patrzę na te excelowskie formuły mam wrażenie, że robił to zupełnie kto inny... Nie jestem w stanie ruszyć tego dalej więc nie pomogę w kwestiach pisania programów itp. Poza tym widzę że obliczenia wcale nie są takie doskonałe, jak można byłoby się spodziewać. Do "poniżej 1 sekundy kątowej" trochę im daleko...

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Vroobel napisał:

... chciałbym wyliczać współrzędne na Raspberry Pi + Linux, pozwalając Arduino sterować zaledwie silnikami na podstawie uzyskanych z równań danych ...

Raspberry Pi - o ile się orientuję - najlepiej i najprościej programować za pomocą Pythona. Z tego co widzę jest paczka o nazwie AstroPy, która umożliwia takie konwersje. Poniżej kilka linków na szybko znalezionych - może będą Ci pomocne.
https://mail.scipy.org/pipermail/astropy/2015-March/003645.html
http://astropy.readthedocs.io/en/latest/coordinates/transforming.html
https://pypi.python.org/pypi?%3Aaction=search&term=astronomy
http://pythonexample.com/snippet/convert-ra-dec-to-alt-az-with-astropypy_dokeeffe_python

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam, Koledzy, dzięki Arku! Właśnie w Pythonie napisałem ten swój skrypt, a że jeszcze nie mam Maliny, piszę to w Visual Studio. Dziś nie mogłem się tym zająć, mam nadzieję, że jutro mi się uda. 

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... To jednak nie jest takie proste.

Uruchomiłem wirtualne środowisko z Linuxem Ubuntu i przeniosłem tam mój skrypt. Po wstępnym "strojeniu" skryptu (najwyraźniej Python różni się między Windows i Linux) zaimplementowałem paczkę "astropy" i udało mi się uzyskać jakiś wynik. Piszę "jakiś", ponieważ nadal różni się on od danych ze Stellarium.

Jak widać na ilustracji na dole, pierwszy jest arkusz kolegi Windforce ustawiony na moje współrzędne i na Wegę (dla J2000.0). Dalej są zrzuty z mojego skryptu, kolejno dla J2000.0 i na minioną noc (2017-12-30, 1:32:45). Ostatni jest wycinek ekranu ze Stellarium.

Razem z kolegą nkmarek z sąsiedniego forum siedzimy nad tymi naszymi programami już w sumie dobre kilka dni. Na czerwono możecie zobaczyć dane, jakie uzyskujemy - doprowadziliśmy nasze programy do identyczności wyników. Wczoraj wieczorem uruchomiłem więc tą paczkę "astropyNa żółto wyświetlam wyniki uzyskane za pomocą "astropy". Zakładając, że Stellarium się nie myli, daleko nam do ideału.

Kolega nkamrek podpowiada, że Stellarium dodaje refrakcję światła w atmosferze, co by tłumaczyło zwiększanie się różnicy między naszymi wartościami ALT, a tymi ze Stellarium. Ale zapewne to nie wszystko. Czy zatem "astropy" nie uwzględnia większości - o ile nie wszystkich wymienionych w poniższych cytatach dodatkowych zjawisk? Cytaty pochodzą oczywiście z kilku postów.

W dniu 26/12/2014 o 11:40, Windforce napisał:

...Aby taka dokładność mogła w ogóle zostać osiągnięta, zaawansowane przeliczenia uwzględniające precesję i refrakcję atmosferyczną zostały tu zastosowane. Współrzędne wpisujemy dla epoki J2000, a dostajemy dla określonego momentu obserwacji - JNOW. Nie wchodziłem w poprawki na nutację i aberrację sezonową, poprawkę na szybkość ruchu Ziemi wokół Słońca i ruchy własne ciał niebieskich, gdyż ich wpływ zawsze jest mniejszy od kilku-kilkunastu sekund kątowych. Arkusz i tak jest dokładniejszy od Stellarium, które zwraca czasem dość losowe wartości...

...Różnica w wysokości jest w głównej mierze "zasługą" agresywniej działającego algorytmu korygującego refrakcję atmosferyczną...

...Dzięki dołączeniu obliczeń precesji, nutacji, aberracji sezonowej zarówno w domenie równikowego jak i ekliptycznego układu współrzędnych oraz dokładnemu określeniu aktualnego czasu gwiazdowego z kalkulacją wcześniejszych zjawisk, osiągnąłem graniczną dla programu Stellarium precyzję pozycjonowania obiektów mieszczącą się w 1"!!! Poniżej nie zejdziemy, gdyż pojawiają się już subtelne wpływy paralaksy oraz ruchów własnych, poza tym Stellarium jest ograniczone pod względem precyzji, bo nie uznaje ww. zjawisk w pozycjonowaniu obiektów dla współrzędnych ALT/AZ, więc tą dokładność na całej hemisferze utrzymuje się tylko po wyłączeniu modułu liczącego nutację i aberrację...

Jeśli przyjmę, że współrzędne dla J2000.0 są poprawnym punktem wyjścia dla "astropy", to uzyskałem całkiem niezłą dokładność dla AZ (około 34,42"), jednakże ALT różni się tu aż o ponad 11,5' ! Możliwe, że główną rolę gra tu refrakcja. Czy znajdzie się zatem ktoś uprzejmy, kto podpowie, jakiego algorytmu użyć, by uzyskać dokładność dla ALT w granicach 1' ? Podkreślam, że nie spodziewam się cudów, bo mój napęd z natury swej konstrukcji (AZ i ALT) posiada dokładność 9,28" (około 1'/6) na pojedynczy mikrokrok silnika krokowego w osi AZ oraz 13,86" w osi ALT (około 1'/4). Jeśli COKOLWIEK mi z tego wyjdzie, to może zastanowię się nad silnikami z wbudowanymi przekładniami: 10:1 dla AZ i 15:1 dla ALT, co zrówna zaistniałą dysproporcję i zwiększy dokładność 10-krotnie. Do tego jednak czasu muszę bawić się tym, co mam.

Będę wdzięczny za kolejne wskazówki.

5a47fea590979_WEGA_2017-12-3001_32_45.thumb.jpg.7fa56fd8f56e7a6ea2a44b37a101e2fc.jpg

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie. 

Po uwzględnieniu przeliczenia współrzędnych z J2000.0 na dzień, rocznego ruchu własnego obiektu oraz refrakcji w atmosferze, uzyskuję dokładność rzędu kilku - kilkudziesięciu sekund kątowych. Zapewne powinienem uwzględnić jeszcze kilka parametrów i ich zależności. 

Zrezygnowałem z "magicznego pudełka", jakim jest gotowa biblioteka lub paczka, bo to tylko mnie ogłupia - ale bardzo dziękuję kolegom za to doświadczenie, to był duży krok. Obecnie wszystkie wyliczenia wykonywane są na podstawie wzorów ze wspomnianej wcześniej książki. Ogarnięcie tych wzorów i zaadaptowanie ich do zgodności z językami programowania zajęło nam trochę czau, ale dzięki temu rozumiemy te wzory i nadążamy za oprogramowaniem. 

Ja aktualnie pracuję nad połączeniem mojego softu (przeniesionego z Pythona do PHP+MySQL) ze zmodyfikowaną i uzupełnioną przeze mnie "tabelą Wimmera" w jedną aplikację web'ową zdolną do sterowania silnikami teleskopu za pośrednictwem Arduino. Zaletą www jest możliwość obsługi systemu z poziomu telefonu, tabletu lub laptopa. 

Uzyskana dokładność jest wystarczającą do praktycznej realizacji projektu. Nad poprawą dokładności będę się zastanawiał, kiedy już będę mógł osobiście sprawdzić, czy jest niezbędna. W końcu do astrofoto będzie platforma paralaktyczna, a mój GOTO-like system ma tylko ustawić teleskop na obiekt. I ma to zrobić wygodnie! :)

 

Screenshot_20180119-212941.png

  • Like 2

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wytrwałości i efektu końcowego.
Jeszcze sobie przypomniałem o projektach Leszka J.
Pewnie się to nie przyda, ale umieszczam poniżej linki jako ciekawostkę, jeżeli na to nie trafiłeś.
http://lx-net.pl/software3.htm
http://lx-net.pl/st/st6.htm
http://lx-net.pl/astronomia.htm
http://lx-net.pl/indexx.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Leszku J. i jego wynalazkach wiem od dawna, ale na jego stronie - co dziwne - jeszcze nie byłem. Dziękuję za linki, chętnie to przejrzę, bo będę robił własną platformę paralaktyczną i będę musiał przemyśleć rodzaj napędu do niej. 

A co do sterowania teleskopem GOTO-like w wykonaniu Leszka J. to mój projekt jest dużo skromniejszy. Jego rozwiązanie jest doprowadzone do postaci produktu gotowego do sprzedaży, widać lata ciężkiej pracy nad tym projektem. Obiecałem sobie, że któregoś dnia zrobię prawdziwy montaż paralaktyczny, możliwe że na słupie (jak gdzieś osiądę na stałe). Wiem, jakie przekładnie ma EQ8 (łączna przekładnia to chyba ponad 2,6 mln : 1) i postaram się podążyć tym śladem, albo wykonam jeszcze dokładniejsze przekładnie mechaniczne. Może wtedy przemyślę oprogramowanie od nowa. Teraz się trochę spieszę, bo chcę w tym roku uruchomić wszystko (narazie bez platformy) i spróbować gdzieś z tym pojechać. Wystarczy mi wiec to do obserwacji lub krótkiech sesji astrofoto planet. 

Obecnie spinam mój soft w PHP ze zmodyfikowaną lekko tabelą Wimmera w MySQL, dorobiłem wybór obiektu z możliwością jego zmiany. Niebawem popracuję nad połączeniem serwera PHP z Arduino i sterowaniem silnikami. Dużo jeszcze pracy przede mną... 

  • Like 1

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z ostatniej chwili: uruchomiłem skromny serwis online traktujący o transformacji współrzędnych "na żywo". Jako, że wyszło mi to całkiem zgrabnie, zapraszam do lektury:

http://astrovroobel.epizy.com/index.php

  • Like 1

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)