Skocz do zawartości

Bardzo proszę o pomoc z wyborem pierwszego teleskopu.


obson

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje zakup pierwszego teleskopu, głównie myślę o 2 modelach:

https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-12--DeLuxe-305/1500-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-model-980)-teleskopy-2039.html

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-200-200/1000-EQ-5-(BKP2001EQ5)-teleskopy-1391.html

Zamierzam obserwować nim obiekty głębokiego nieba galaktyki, mgławice i gromady kuliste.

Mieszkam na wsi która nie jest zanieczyszczona sztucznym światłem, dojechanie w inne miejsce i waga też nie robią mi różnicy.

Proszę o doradzenie który teleskop do tego będzie lepszy, albo jakieś początkowe akcesoria które warto dokupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość DSO to maluchy więc 12 cali to dobry wybór jeżeli nie zniechęci Cię waga i rozmiar po jakimś czasie.

Na początek do niego dobre okulary np. Baader Morpheus 17,5mm, 12,5mm i jakieś 2 dobre japońskie Ortho do planet w okolicach 6mm i 9mm.

Z filtrów to np. UHC Astronomik lub trochę bardziej uniwersalny Orion Ultrablock.

Dla lubiących szerokie pola i większe obiekty (czyli nie ja :)) to jeszcze jakiś okular powyżej 20mm, ale tutaj oferta rynkowa jest dość słaba i chyba najlepiej byłoby uzbierać do Pentax XW 23mm.

Aaaale zanim wydasz majątek to:

1. Pooglądaj szkice w sieci, które robią ludzie z różnych teleskopów i odejmij od tego 20-50% ze względu na brak doświadczenia w obserwacjach wtedy będziesz wiedział czego się spodziewać na początku.

2. Spróbuj spotkać się z ludźmi mieszkającymi w Twojej okolicy na obserwacje. Szukaj w spotkaniach regionalnych tutaj na forum albo na Astropolis.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój pierwszy, prawdziwy teleskop i akcesoria do niego wypatrzyłem na zlocie. Sposób się sprawdził.

Potem był drugi sprzęt i drogie akcesoria wypatrzone na zlocie. Sposób się jeszcze bardziej sprawdził.

Wszystkie spotkania dały bezcenne doświadczenie obserwacyjne i sprzętowe.

Noi prosze jak to zwykła, ludzka zazdrość potrafi człowieka doprowadzić do satysfakcjonującego hobby bez wpadania w dołki, także te finansowe 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, obson napisał:

Planuje zakup pierwszego teleskopu, głównie myślę o 2 modelach:

https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-12--DeLuxe-305/1500-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-model-980)-teleskopy-2039.html

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-200-200/1000-EQ-5-(BKP2001EQ5)-teleskopy-1391.html

Zamierzam obserwować nim obiekty głębokiego nieba galaktyki, mgławice i gromady kuliste.

Mieszkam na wsi która nie jest zanieczyszczona sztucznym światłem, dojechanie w inne miejsce i waga też nie robią mi różnicy.

Proszę o doradzenie który teleskop do tego będzie lepszy, albo jakieś początkowe akcesoria które warto dokupić. 

Do czego ma być? Bo to są dwa różne teleskopy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko do obserwacji, to ten GSO 12" na montażu Dobsona jest lepszy, bo ma większą aperturę i intuicyjnie się nim celuje w obiekty.
Ale to już jest kawał kloca, więc jeśli nigdy tego nie widziałeś w naturze, to koniecznie zobacz zanim kupisz.
Najlepiej jakbyś znalazł w okolicy jakąś grupę obserwacyjną i się do nich dołączył, żeby zobaczyć sprzęty na żywo oraz co i jak można nimi zobaczyć.

Weź pod uwagę, że jeśli przestrzelisz z rozmiarami i wagą teleskopu względem Twojego zapału i motywacji do obserwacji, to rozmiar teleskopu będzie Ci przeszkadzał zamiast pomagać.
Dlatego tak ważne jest, żebyś zobaczył taki sprzęt na własne oczy.
Jeśli będziesz miał wątpliwości, rozważ zakup mniejszej, 10-calowej wersji tego teleskopu.

Z dokupywaniem rzeczy do teleskopu nie spiesz się, bo często to co będziesz potrzebował, będzie zależało od Twoich osobistych preferencji obserwacyjnych.
Więc czym więcej będziesz miał doświadczenia, tym bardziej świadomie będziesz kupował.

Na początek przydałyby Ci się z dwa lepsze okulary, jak budżet nie jest problemem, to trzy.
Pamiętaj, że GSO 12" ma światłosiłę f/5 (10" tak samo) i dlatego jest dość wymagający co do okularów.
Jeśli ktokolwiek będzie Ci radził w sprawie okularów, zawsze pytaj czy dobrze pracują w f/5.
Tu na Forum znajdziesz sporo wątków na temat okularów do takich teleskopów.

Wszystko inne oprócz lepszych okularów jest sporo mniej ważne i może spokojnie poczekać aż nabierzesz doświadczenia.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)