Skocz do zawartości

Problem z okularem.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem z okularem Sky-Watcher SWA-58 4 mm 1,25". Kupiłem używany Teleskop Sky-Watcher Star Discovery 150/750. Narazie obserwowałem tylko księżyc z okularami 10 i 23mm. Wszystko fajnie widać. Natomiast próbowałem zaobserwować Wenus. Z tymi okularami Wenus mienił się tylko jako jasna plamka bez wyraźnych szczegółów. Próbowałem użyć okularu sw 58 4mm ale nie widać przez niego nic. Nawet po skierowaniu na księżyc nie mogłem wyregulować go aby było cokolwiek widać ani regulacja na okularze nie pomagała , ani gdy próbowałem złapać ostrość na teleskopie. W sklepie Delta optical jest to jeden z polecanych okularów do tego teleskopu niestety nie za bardzo wiem czy to może coś ja robię źle czy z tym okularem jest coś nie tak. A może to wina teleskopu aczkolwiek tak jak mówiłem przy obserwacji księżyca za pomocą okularów 10 i 23 mm księżyc widać super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwyczajnie przepowerowanie przy niespełnieniu warunku idealnego seeingu czyli mikrodrgań atmosfery oraz być może odpowiedniego wychłodzenia czy też z powodu mocno nagrzanej okolicy wieczór.
Wszystko także zgodnie z teorią optyczną -> wraz ze wzrostem powiększenia marnieje jakość obrazu w każdym aspekcie.

Okularów 8-6mm używa się dość rzadko, a poniżej to już wogóle wyjątkowo, tylko przy rekordowo dobrych warunkach i wtedy to ma uzasadniony sens, ale także trzeba się liczyć, że jakość będzie ograniczona i napewno nierówna temu uzyskiwanemu z okularem bliskim 10mm a już wogóle takiemu 25mm.

Powerki maksymalne zależą też od klasy jakości obiektywu/lustra. Twój to taki przeciętniak.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo w tych teleskopach czyli w czerwonych tubach od SW lustro jest montowany na stałe w fabryce a z tyłu tubusu nie ma śrub kolimacyjnych. Seria tych okularów daje też trochę mydlany obraz miałem taki 5 mm i nie byłem z niego zadowolony. Też go wtedy używałem w N150/750. Myślę że przy dobrych warunkach i dobrej kolimacji na Księżycu  ten teleskop z okularem 4 mm powinien dać ostry obraz. Na razie jak ktoś napisali koledzy wcześniej jest za dużo zmiennych żeby powiedzieć co jest przyczyną.

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)