Skocz do zawartości

ANKIETA ASTRO-FOTOGRAFIA MIESIĄCA Forum Astronomicznego. GRUDZIEŃ 2014r.


ANKIETA ASTRO-FOTOGRAFIA MIESIACA Forum Astronomicznego. GRUDZIEŃ 2014r  

83 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Która astro-fotografia zasługuje na miano AstroFotografii GRUDNIA

    • 1. Maciej Kapkowski - Mgławica B 22 i IC 2087 w Byku
      20
    • 2. Zdzisław Kołtek - Księżyc 16.9 dnia po nowiu
      0
    • 3. MArcin PAciorek - Orion lower part
      11
    • 4. Adam Pedzimaz - Podwójna gromada Perseusza
      2
    • 5. Marek Wasalski - Podwójna gromada Perseusza
      0
    • 6. Marek Wasalski - Mglawica Rozeta
      1
    • 7. Jan Połczyński - Strefa Tarantuli (NGC2070)
      33
    • 8. Bogdan Matyja - Księżyc
      1
    • 9. Łukasz Socha - Galaktyka NGC7331 i Kwintet Stefana w Pegazie
      0
    • 10. Bogdan Matyja - Mgławica Kalifornia
      2
    • 11. Darek Nowakowski - Mgławica Koński Łeb
      3
    • 12. Kacper Rosół - Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)
      2
    • 13. Mamot Przemysław - Księżyc
      4
    • 14. Łukasz Socha - Okolice krateru Atlas
      1
    • 15. Zdzisław Kołtek - Jowisz: koniec tranzytu księżyca Europa
      3
    • 16. Dariusz Wiosna - wariacja Księżycowo-Słoneczna
      0
    • 17. Dariusz Wiosna - Mgławice IC 63 i IC 59
      0


Rekomendowane odpowiedzi

post-476-0-96989900-1417379100_thumb.jpg

 

SPONSOR GŁÓWNY - FIRMA SCOPE DOME

PATRON MEDIALNY - MIESIĘCZNIK ASTRONOMIA

 

Astro - Fotografie miesiąca grudnia, na które głosujemy znajdują się TU.

Głosujemy od 01.01 do 05.01 !!!!!

Ta, która według Was zwycięży zostanie zakwalifikowana do Konkursu im. Heńka Kowalewskiego na Astro-Fotografię Roku

Niech zwycięży najpiękniejsza :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głos oddany :)   

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal miałam problem z wyborem najpiękniejszej - tym razem dlatego, że przedstawiały bardzo różne obiekty. Oglądając wyniki poszczególnych miesięcy widzę, że trudno przebić się z fotografią Księżyca, planety czy gromady, gdy do wyboru są kolorowe mgławice. A przecież obiekty "mało kolorowe" wcale nie są mniej piękne i też wymagają sporo pracy.  :)

  • Like 2

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak - zdecydowana racja Iwonko 8)

Gdyby ktoś miał problemy z decyzją - proponuję kolejny raz przeczytanie pracy Maćka - zapewne ułatwi i ,,uprofesjonalni" wybór :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5633-jak-ogladam-zdjecia-obiektow-nieba-glebokiego-dso/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w drugiej połowie grudnia nic nie zapowiadało, że będzie aż tyle pięknych do konkursu, a tu masz! :D

Głos oczywiście oddany :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu do czasu sam fotografuję obiekty US i też uważam, że to powinien być osobny konkurs lub kategoria w konkursie. Jest tylko pewien problem - znalezienie sponsorów dla tylu konkursów. Księźyc i planety nie cieszą się takim zainteresowaniem jak obiekty mgławicowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że planety i Księżyc są łatwo dostępne dla obserwatorów nawet z kiepskiej jakości sprzętem, a z kolei mgławice już nie. Nawet jak ktoś ma sprzęt z najwyższej półki do obserwacji, to nie zobaczy tych wszystkich kolorów jakie wyciągacie na fotografiach. Tym samym robią największe wrażenie, bo nie ma innej możliwości zobaczenia ich w całej okazałości niż na fotografii.

Ja jednak chyba pierwszy raz w konkursie oddałem głos na fotografię Księżyca, bo wg mnie ma "to coś" :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że planety i Księżyc są łatwo dostępne dla obserwatorów nawet z kiepskiej jakości sprzętem, a z kolei mgławice już nie. Nawet jak ktoś ma sprzęt z najwyższej półki do obserwacji, to nie zobaczy tych wszystkich kolorów jakie wyciągacie na fotografiach. Tym samym robią największe wrażenie, bo nie ma innej możliwości zobaczenia ich w całej okazałości niż na fotografii.

Ja jednak chyba pierwszy raz w konkursie oddałem głos na fotografię Księżyca, bo wg mnie ma "to coś" :)

To nie do końca jest prawda. Sprzęt do US jest po prostu inny, wcale nie gorszy ani nie tańszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o sprzęt. Chodzi mi o to, że dla większości obserwatorów wizualnych kolorowa mgławica jest bardziej atrakcyjna niż np Księżyc, który mogą zobaczyć w swoim teleskopie, więc głosują na zdjęcia mgławic, bo robią na nich większe wrażenie.

Nie mam zamiaru umniejszać nikomu pracy jaką wkłada w foto US, bo wymaga jej wiele, tak samo jak DSO.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Księźyc i planety nie cieszą się takim zainteresowaniem jak obiekty mgławicowe.

Często zastanawiam się dlaczego ?Może to powód nieświadomego często snobizmu jeszcze z czasów dawniejszych kiedy to panowała opinia że Księżyc to każdy potrafi sfotografować,ba nawet nieraz można było przeczytać coś w stylu że lepiej by o kolorowych fotkach DSów głoś zabierali astrofotografowie a nie goście co tylko Księżyc pstrykneli.Więc idąc tą drogą jeśli ktoś chce być traktowany jako poważny astrofotograf wybiera jedyną słuszną drogę,tymczasem niech każdy chwile się zastanowi i powie ile w minionym roku widział w sieci doskonałych zdjęć obiektów US

Kolego wessel ja tylko zacytowałem Twoje zdanie,nie uważam Cię za snoba itp.,przeciwnie, udowodniłeś nieraz że równy z Ciebie  DSowiec ;)

 

 

 

 

Edytowane przez marianowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej z tym przemysleniami poczekac do konca konkursu? Czy chcecie, czy nie chcecie ale mozecie tymi wpisami sugerowac glosujacym na co glosowac.... :/

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marianowski, @alien

Podkreślam, że pisałem o sprzęcie OBSERWATORÓW, a nie fotografów! :D Czytać, ze zrozumieniem :D

 

 

Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że planety i Księżyc są łatwo dostępne dla obserwatorów nawet z kiepskiej jakości sprzętem, a z kolei mgławice już nie.

  • Like 2

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej z tym przemysleniami poczekac do konca konkursu? Czy chcecie, czy nie chcecie ale mozecie tymi wpisami sugerowac glosujacym na co glosowac.... :/

Czyli co sugerujesz ciszę przedwyborczą :D Ja uważam że tu piszą świadomi ludzie i autosugesja jakoś nie wchodzi w grę ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo - żadnej ciszy przedwyborczej :)

Wszelka dyskusja jest dozwolona i wskazana, podnosi tym samym oglądalność i zwiększa ilość oddanych głosów :)

Czy sugeruje głosowanie ?.... Wątpię, jesteśmy dorośli i każdy ma już wyrobione swoje preferencje i poczucie piękna  8)

Dla chcących podejść bardziej profesjonalnie tak jak czyni to Szanowne Jury w Master of Processing jeszcze raz podlinkuję Poradnik http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5633-jak-ogladam-zdjecia-obiektow-nieba-glebokiego-dso/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marianowski, @alien

Podkreślam, że pisałem o sprzęcie OBSERWATORÓW, a nie fotografów! :D Czytać, ze zrozumieniem :D

No tak, ale to i tak nie do końca.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że planety i Księżyc są łatwo dostępne dla obserwatorów nawet z kiepskiej jakości sprzętem, a z kolei mgławice już nie. Nawet jak ktoś ma sprzęt z najwyższej półki do obserwacji, to nie zobaczy tych wszystkich kolorów jakie wyciągacie na fotografiach. Tym samym robią największe wrażenie, bo nie ma innej możliwości zobaczenia ich w całej okazałości niż na fotografii.

Ja jednak chyba pierwszy raz w konkursie oddałem głos na fotografię Księżyca, bo wg mnie ma "to coś" :)

Jeżeli chodzi o foto do galerii, konkursów czy albumów to rzeczywiście US mają małe szanse z bajecznie kolorowymi mgławicami. Najzwyczajniej fotka jest mniej efekciarska :). Przy planetarnej za to masz sporą dynamike zmian - pasy, zawirowania, układ ksieżyców się cały czas zmienia. Foto tez chwyta więcej niż wizual, choć nie ma aż takich różnic jak przy DS.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trudno Wam się obudzić w Nowym 2015 Roku ??

Dlaczego taka mała aktywność przy taki dużej frekwencji na Forum ??

A to rozgrzewka przed ankietą roku, która uruchomi się 6 stycznia, będziemy wybierać Astrofotografię Roku 8)

Hop do góry i głosujemy na Piękne Fotografie grudnia  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głos oddany :)

Według mnie planety powinny być w osobnej kategorii bo mieszanie ich z DS'ami to takie trochę partaczenie sprawy.  Wiadome że nigdy foto planety nie dorówna ekspozycji DS.

Pozdrawiam

Damian

  • Like 4

Orion ED 80

AZ-ATM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głos już też został  oddany, faktycznie powinien by zostać dokonany rozłam na zdjęcia naszego układu słonecznego oraz DS. Przez to zostają pominięte bardzo ładne ujęcia naszych najbliższych obiektów. Dochodzę do wniosku, że powinny zostać określone w sumie 2 konkursy czyli obiektów bliskich oraz drugi obiektów DS.

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dużo z Was nie dopełniło jeszcze forumowego obowiązku :(

Tylko 5 godzinek głosowania na piękne prace grudnia pozostało !!!! http://www.forumastr...grudzien-2014r/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dołączam do grupy kolegów głosujących za rozdziałem astrofotografii na DS -y i  te mniej widowiskowe. Tak będzie sprawiedliwiej dla autorów zdjęć US i najbliższych okolic. Pokusił bym się jeszcze o dodatkowe rozbicie na obiekty  wykonane poza granicami możliwości sprzętu amatorskiego dla zdjęć robionych z terytorium państw ościennych czy kontynentów, chodzi mi tutaj o czynniki pogodowe. Według mojej skali ocen grudniowe zdjęcie Jana P swoim urokiem i  jakością obróbki "wymiotło" z ringu pozostałych twórców, a nie koniecznie tak musiało być.Dzisiaj jeszcze odsypiałem dwu tygodniowy pobyt wnucząt i po przebudzeniu wstąpiłem na stronę konkursu by zobaczyć co się zmieniło. Wygląda mi to na spisek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)