Skocz do zawartości

Budżetowe okulary na początek


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jest to mój pierwszy post więc na początek chciałbym się przywitać. od razu napomknę, że jestem bardzo świeży w tematach astronomicznych więc z góry przepraszam za jakieś niedociągnięcia z mojej strony i jeżeli jest taka możliwość to nie ukrzyżujcie mnie za moje herezje :).

Do rzeczy. Poszukuję budżetowych okularów do mojej Synty Dobson 8". Nie jestem bardzo wymagający i nawet Księżyc czy Wenus w bardzo złych warunkach robią na mnie wrażenie na standardowym zestawie (Plossl 10mm i 25mm + Barlow x2), ale zgodnie z wszelkimi opiniami należy obecne okulary zamienić na coś lepszego. Mój limit cenowy to 450zł na okular. Generalnie chodzi mi o stosunek cena/jakość. Przykro mi, ale po zakupie Morfeusza czy Hyperiona musiałbym się wyprowadzić z domu.

Interesują mnie obserwacje w kolejności:

1. Planety,
2. Księżyc,
3. Obiekty głębokiego nieba.

I w tej kolejności chciałbym zacząć zbierać poszczególne okulary.

Teleskop ma wymiary 200/1200 (lustro główne 200mm, ogniskowa 1200). Według standardowych wyliczeń maksymalne powiększenie użytkowe to 400. Oczywiście wszędzie gdzie czytałem takie powiększenie jest nierealne w mojej okolicy (mieszkam pod Wrocławiem). Pytanie jednak jakie realne powiększenie najlepiej dobrać dobrać oraz z jaką źrenicą (mój wiek 36 lat)? Jedyną wzmiankę jaką znalazłem w internecie to, że w takim przypadku sensowne jest powiększenie 300-330, na pewno nie większe. Kolejna sprawa to czy kupić okular do obserwacji planet z dużym powiększeniem czyli w moim przypadku 3,5-4mm, czy może jakiś 7-8mm i stosować Barlowa?

Zanieczyszczenie światłem w mojej okolicy to:

SQM	20.37 mag./arc sec2
Brightness	0.772 mcd/m2
Artif. bright.	600 μcd/m2
Ratio	3.51
Bortle	class 5
Elevation	135 meters

Moje obecne zakupy to:
1. Soczewka Barlowa Sky-Watcher T-adapter 2x 1,25",
2. Filtr DO-GSO szary ND96-0,6 (OD=0,6 T=25%) 1,25,
3. Filtr DO-GSO szary ND96-0,9 (OD=0,9 T=13%) 1,25.

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i wszelką pomoc.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Gdzie pod Wrocławiem mieszkasz ?

Ja też jestem z okolicy i chętnie zerkam w teleskop .

Mam 4 okulary o różnych ogniskowych , jeśli chcesz możesz podjechać i zobaczysz czy coś Ci pasuje lub nie.

Wczoraj obserwowałem w okolicy zalewu na Prężycach dziś też się wybieram ale jeszcze nie zdecydowałem gdzie.

  • Like 1

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bikfisz napisał:

Cześć.

Gdzie pod Wrocławiem mieszkasz ?

Ja też jestem z okolicy i chętnie zerkam w teleskop .

Mam 4 okulary o różnych ogniskowych , jeśli chcesz możesz podjechać i zobaczysz czy coś Ci pasuje lub nie.

Wczoraj obserwowałem w okolicy zalewu na Prężycach dziś też się wybieram ale jeszcze nie zdecydowałem gdzie.

 

Hej,

Bardzo dziękuję za propozycję, chętnie skorzystam :). Mieszkam za Kiełczowem, ale generalnie nie mam problemu z dojazdem gdziekolwiek w okolicy Wrocławia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie skompletowałbym zestaw Es-ów: 6,7mm (82st), 14mm (82st) oraz 24mm (68st). Ew. zamiast tego ostatniego na początek GSO 30mm jeżeli budżet nie pozwoli na ESa. Można też poszukać tańszych klonów ESa czyli Maxvision, które też są przyzwoite - ja ich używam. Z powiększeniem nie przesadzaj bo okular będzie więcej leżał w walizce niż w wyciągu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm skoro nie Baader Morpheus to co... 🙂

Generalnie nie wiem jak z jakością licznych Omegonów i Artesky w cenach, które by Ci odpowiadały...

Być może WO SWAN albo ES 62 lub ES 68,albo jakieś używane  które zmieściłyby się w budżecie. Warto również rozważyć wspomniane Celestrony X-Cel LX.

Faktycznie zostaw na początek 25mm i dokupił bym coś z przedziału 14-18 ale ja osobiście chyba wybrałbym bliżej 14mm mając zostawione 25mm oraz coś z przedziału 7-9mm do planet. Plossl 10mm i Barlow na sprzedaż.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, soader napisał:

Z powiększeniem nie przesadzaj bo okular będzie więcej leżał w walizce niż w wyciągu.

Dzięki za rady :). Absolutnie nie chcę przesadzić a tym bardziej umoczyć pieniędzy w okularach, które będą więcej leżały niż będę ich używał stąd cały post. O ESie 6,7 słyszę już któryś raz i to byłoby to gdyby nie ta cena :) Więc w okolicach Wrocławia jakie jest maksymalne sensowne powiększenie do planet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kwiatek87 napisał:

Powiększenie 133 wystarczy do planet?

Na nasze warunki seeingowe zwykle wystarczy, ale wiadomo że można później dokupić coś krótszego.

Są jeszcze okulary APM UFF, też dobre. Są też Meade HD60.

Najlepiej jak się z kimś kumatym spotkasz, popróbujesz i zadecydujesz. Kupowanie w pośpiechu nie jest wskazane.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 8 calowym Gso jesienią obserwowałem Jowisza i Saturna w 6,7 a i zdarzyły się że dwie nocki że 4,7 była super .

 

  • Like 1

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kwiatek87 napisał:

Dzięki za rady :). Absolutnie nie chcę przesadzić a tym bardziej umoczyć pieniędzy w okularach, które będą więcej leżały niż będę ich używał stąd cały post. O ESie 6,7 słyszę już któryś raz i to byłoby to gdyby nie ta cena :) Więc w okolicach Wrocławia jakie jest maksymalne sensowne powiększenie do planet?

Używkę Esa powinno się udać kupić w okolicach 500zł. Ew. nowe Maxvisiony kosztują na Ali ok. 500zł.

33 minuty temu, bikfisz napisał:

Cześć.

Gdzie pod Wrocławiem mieszkasz ?

Ja też jestem z okolicy i chętnie zerkam w teleskop .

Mam 4 okulary o różnych ogniskowych , jeśli chcesz możesz podjechać i zobaczysz czy coś Ci pasuje lub nie.

Wczoraj obserwowałem w okolicy zalewu na Prężycach dziś też się wybieram ale jeszcze nie zdecydowałem gdzie.

Skorzystaj z zaproszenia kolegi, ma fajny komplet okularów i będziesz mógł sprawdzić czy Ci odpowiadają i porównać z kitowcami.

Zobaczysz też co widać w ogniskowej 4,7mm przy standardowych warunkach i sam zdecydujesz odnośnie powiększenia😉

Niestety wybitne warunki na duże powiększenia zdarzają się bardzo rzadko. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, soader napisał:

Skorzystaj z zaproszenia kolegi, ma fajny komplet okularów i będziesz mógł sprawdzić czy Ci odpowiadają i porównać z kitowcami.

Zobaczysz też co widać w ogniskowej 4,7mm przy standardowych warunkach i sam zdecydujesz odnośnie powiększenia😉

Niestety wybitne warunki na duże powiększenia zdarzają się bardzo rzadko. 

W sumie bardzo dobra rada. Jak sam się nie przekonam to nie będę wiedział co mi pasuje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.05.2023 o 13:42, soader napisał:

W takim budżecie skompletowałbym zestaw Es-ów: 6,7mm (82st), 14mm (82st) oraz 24mm (68st). Ew. zamiast tego ostatniego na początek GSO 30mm jeżeli budżet nie pozwoli na ESa. Można też poszukać tańszych klonów ESa czyli Maxvision, które też są przyzwoite - ja ich używam. Z powiększeniem nie przesadzaj bo okular będzie więcej leżał w walizce niż w wyciągu.

 

W dniu 9.05.2023 o 14:03, soader napisał:

Skorzystaj z zaproszenia kolegi, ma fajny komplet okularów i będziesz mógł sprawdzić czy Ci odpowiadają i porównać z kitowcami.

 

ES 6,7mm (82st) już jedzie po wspólnym wypadzie z @bikfisz któremu jeszcze raz dziękuję za pomoc i naświetlenie tematu :)

Kolejny zakup w planie to ES 14mm, który także udało się przetestować :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)