Skocz do zawartości

Koniunkcja Ksiezyca i Wenus.


margor55

Rekomendowane odpowiedzi

Pod Księżycem, 2/3 odległości do dolnej krawędzi kadru :)

Czyli gwiazdka nad Horyzontem to Wenus...znaczy się bardzo specyficzna koniunkcja  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

Odległość na niebie między ciałami wynosi ok 5°, rektascencja prawie ta sama (różnica 15', wg Stellarium koniunkcja będzie dziś w okolicach godziny 16:00).

Na moje zupełnie niespecyficzna koniunkcja, tyle że zaobserwowana w niekorzystnym położeniu obu ciał dla obserwatora na półkuli północnej. Gdybyś był na półkuli południowej, określiłbyś tę koniunkcję wręcz jako klasyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun dla wszystkich którym chciało sie wstać po 5 rano, zrobic siku, ubrać się, zabrać aparat i statyw, wyjść na dwór i zrobic zdjęcie tej koniunkcji. Zdjecia zasługują na uznanie i niema dyskusji czy koniunkcja jest taka czy owaka buuuuaaaahahahaha!

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

witam. dzisiejsza koniunkcja Wenus i Jowisza. okolo 4,30 zobaczylem Wenus przez szukacz, a potem Jowisza, przez skyluxa przy pow.35x. obie planety byly widoczne w odleglosci okolo 0.7 stponia od siebie i miescily sie w jednym polu widzenia okularu 20mm. Wenus byla widoczna jako jasna gwiazda, natomiast Jowisz juz jako mala blada tarczka, na ktorej mozna bylo z ledwoscia dostrzec majaczacy pas rownikowy. zdjecie jest troche poprawone, ale Jowisza widac bardzo slabo. w okularze teleskopu widzialem Jowisza do okolo godz.5 potem zakonczylem obserwacje.Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam. nie jest to koniunkcja ale dwie oddzielne fotki. Jowisza sfotografowalem o godz. 03.12 a Wenus o godz.03.59. jezeli ktos chce poogladac Jowisza to juz sa widoczne dwa pasy rownikowe i mozna rowniez dostrzec ksiezyce, ale przez krotki okres bo szybko robi sie jasno. Mariusz.Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...
  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc później...
  • 2 miesiące później...

Może nie jest to maksymalna faza, ale jest, po pierwsze to wiadukt, a po drugie nad horyzontem gęste chmury. Gdy wiadukt przestał przeszkadzać i tak musiałem czekać aż zza churew wyjdą.

 

EOS 600

2sek

ISO 800

f/32

 

post-1305-0-88661000-1393394133_thumb.jp

  • Like 6

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie...

 

Najpierw miałem plan, żeby wyskoczyć z rana z teleskopem, ale mam jeszcze kilka innych rzeczy do zrobienia, więc ograniczyłem się do szybkiego wypadu z lornetką, choć i tak nie żałuję. Zaczynałem obserwację około 6:05 kiedy Wenus była prawie idealnie nad księżycem, a zakończyłem koło 6:30 (mniej więcej). Widok był rzeczywiście piękny, chociaż ja miałem dodatkowe atrakcje w postaci samolotu przelatującego pod księżycem i podkreślającego całość pięknie zabarwioną przez słońce kreską smugi kondensacyjnej  :D Chwała dla kontroli ruchu lotniczego, że akurat umieścili ten samolot na takiej wysokości, bo dzięki temu miałem iście bajkową scenę  :)

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz Ja.

 

Pracę skończyłem o 5.00 Już po drodze widziałem przepiękny  pomarańczowy rogalik z ozdabiającym go błyszczącym diamentem. W domu byłem jakieś 20 min później. Około 5,30 obserwatorium było otwarte i setup gotowy do pracy. Czekałem tylko aż Księżyc w całości wyłoni się z poza pobliskiego budynku i kiedy zabierałem się za ustawianie ostrości nasz kochany rogalik schował się za gęstą warstwą chmur. (Około 5.35) Tak gęstą i ogromną, że nie było szans na obserwację. Na tym zakończyłem moją przygodę z dzisiejszą koniunkcja Księżyca i Wenus. I choć przez kilka minut nasyciłem się pięknym widokiem to pozostaje pewien niedosyt, że można było więcej...

 

pzdr

Szymon

 

Ps. Taki mamy klimat...

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)