Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 30.12.2014 r. Abell 21


Rekomendowane odpowiedzi

Niecały tydzień temu zasadziłem się na nią - i wydaje mi się, że wyłapałem. Pewny na 100% nie mogę być, ale i warunki były dalekie od doskonałych.

W każdym razie - miałem wrażenie, że majaczy jakaś słabizna w 10,5x70 (uzbrojonymi w UltraBlocki), wyskakiwała niemrawo, ledwie jakieś 15% czasu wpatrywania. W 16x70 z filtrami jestem jej pewien, choć dalej była trudnym obiektem. W tej samej lornecie bez filtrów znów była bladym wspomnieniem na granicy zwidów.

W lepszych warunkach z pewnością się na nią jeszcze zasadzę - szczególnie, że to mój jedyny do tej pory Abell. Zresztą, przy tak łatwym star-hoppingu grzechem jest jej nie odwiedzać :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, właśnie dlatego zgłosiłem zapotrzebowanie na Ultrablocki do lornetki 70 mm na zimowy astrozlot, a Ty mi mówisz, że już ją złapałeś? Jaki z Ciebie kolega? :P

Ps. Aha, zapomniałem dodać, że zdjęcie z APOD-a jest odwrócone. Najjaśniejsza jest południowo - wschodnia część mgławicy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo przepraszam, naprawdę. Po prostu czułem jakoś takoś, że ten Abell to może być kolejny obiekt tygodnia no i tak ten star-hopping sam się zdarzył, ale to po paru drinkach było, najpierw wpadł Procjon, a potem lorneta sama tak jakoś do góry przez Gomeisę poszła, a potem to już szybko wszystko naraz poleciało, raz-ciach, najpierw niby nic, ale potem jednak ta Abellka tak niby tylko majaczyła, majaczyła, w końcu sam nie wiem, jak się na nią dłużej zagapiłem, jak zaczęła mnie wciągać do siebie... Kurczę no, po pijaku przecież mówię było, naprawdę, przecież normalnie to idę grzecznie tylko do M35 na małą pogaduchę i zwijam się, no i naprawdę no...

 

Strasznie głupio wyszło...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carramba!

Jeśli to jest sławna Meduza (czego po numerze nie rozpoznałem), to ja też z nią kiedyś walczyłem przez lornetki. Musze jeszcze sięgnąć do notatek, ale zdaje mi się, że poległem ;) Nie jest lekko z  Gorgonami   a ze mnie żaden Perseusz.

 

post-1198-0-14325600-1420009076_thumb.jp

 

Meduza Gorgona

Źródło zdjęcia: Wikipedia

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Okazuje się, że pod słabszym blizińskim niebem, Meduza wcale nie jest taka niedostępna. Jest co prawda znacznie trudniejsza niż z ciemnej Warmii, ale osiągalna, nawet jeśli niebo daje z siebie 6.0mag i ni funia więcej.

Tym razem bardziej się przyłożyłem do zerkania i faktycznie, widać coś w rodzaju przekrzywionego półkola. W każdym razie południowo-wschodnia krawędź najwyraźniej się odcina i obiekt powoli zanika w przeciwnym, północno-zachodnim kierunku - co w rezultacie oznacza dostrzeżenie wspomnianej połówki koła.

A pobliska NGC 2395 dyskretnie zwracała na siebie uwagę swym subtelnym blaskiem...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też do niej wróciłem we wtorkowy wieczór. Tym razem miałem już do dyspozycji parkę baaderowskich filterków UHC-s i w 28x110 obiekt był po prostu oczywisty. Przez 15x70 jeszcze nie próbowałem. 

Swoją drogą bardzo się polubiliśmy z owymi "uhaceesami" - poprawiają widoczność mgławic, pozostawiając jednocześnie prawie nietknięte całe gwiazdowe otoczenie obiektu.        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wczorajszej nocy wypatrzyłem ją  przez Miyauchi 20x77 i Vortexa 15x56 bez filtrów. Nie było lekko, ale słabe, rozległe pojaśnienie niewątpliwie było tam, gdzie powinno.

Noc była bardzo dobra, choć do ideału przejrzystości ciut brakowało

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojej obserwacji przez 20" w OIII uważam, że jest nie łatwym obiektem. Przyłożyłem się do szukania, oczywiście z filtrem OIII.

Wyglądała prawie jak na szkicu Uwe Glahna (z wykorzystaniem szesnastocalowego teleskopu i filtra OIII).  Pamiętam, że umnie była "gęstsza".

Co dla doświadczonych obserwatorów. Tutaj ukłon w stronę Lukost i Panasa. Jest nie trudnym obiektem.

Dla mnie zdecydowanie wymagało przyłożenia się do obserwacji.

Chcę jeszcze sprawdzić w lornetce, tylko że mam 10x56 i pewnie będzie nie osiągalna pod niebem 6mag. Ale może w ED 100mm ... I sprawdzę, czy jest nie trudnym obiektem ;)

Tym jednak dziękuję za opisy i inspirację.

 

Pogodnego nieba !

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Złowiłem dziś i ja pierwszy raz Meduzę. W mojej dwunastce, bez filtra, zobaczyłem ją właściwie od razu, jednak gdybym nie znał dobrze położenia, ani nie miał wyobrażenia czego się spodziewać, nie wpadłaby raczej sama w oko. Była mętnym zamgleniem, stosunkowo słabym, niemniej ewidentnym.
Obserwowałem na odludnym miejscu, o współczynniku "Ratio", według mapy, wynoszącym około 0.11.

Edytowane przez Damian P.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)