Skocz do zawartości

Szukam potwierdzenia swojej tezy


Bzyku

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam w niewielkiej miesjcowości na Pomorzu i mam bardzo ciemne niebo drogę mleczną widać gołym okiem. Poczytałem tutaj i na innych stronach o pierwszym teleskopie i chyba kupię lornetke.

Warto? Mam do 1000 złotych na ten cel.

Inetersuje mnie raczej wszystko bez podziału na Mglawice, galaktyki i planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w niewielkiej miesjcowości na Pomorzu i mam bardzo ciemne niebo drogę mleczną widać gołym okiem. Poczytałem tutaj i na innych stronach o pierwszym teleskopie i chyba kupię lornetke.

Warto? Mam do 1000 złotych na ten cel.

Inetersuje mnie raczej wszystko bez podziału na Mglawice, galaktyki i planety.

Szukaj używki 15x70 z chińskiej serii BA8 pod nazwami firmowymi Oberwerk Ultra, TS Marine, Delta Optical Extreme czy Garret Signature. To będzie najlepiej wydane 1000 zł na lornetę. Zadziwisz się, co można przez nią zobaczyć, nawet z leżaka. Z czasem dokupisz jakiś statyw i po chłopie. Już ci nie odpuści ;)

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzyku, jeśli interesują Cię również planety, to musisz mieć świadomość, że obserwacje lornetkowe będą tutaj dość mocno okrojone ze względu na niewielkie powiększenie (planety lubią powiększenia powyżej 100x).

Natomiast do wszelkich pozostałych celów (gromady, mgławice, galaktyki), lornetka jest fantastycznym wyborem. Do tego jest kapitalna do poznawania nieba, a w szczególności do podziwiania Drogi Mlecznej.

Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na 15x70 (szczególnie taką o której wspomniał Janko), to będziesz potrzebował statywu (dodatkowy koszt, który trzeba uwzględnić w budżecie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, obawiam się jednak, że Bzyku jako początkujący zdziwi się "negatywnie" podziwiając planety, planetarki i inne, nieco ciemniejsze NGC-ki przez lornetkę.

 

Nadal jestem zdania, że jak lornetka to dla zaawansowanych.

Bo jak początkującemu wytłumaczyć, że ta rozpaćkana "gwiazda" to kulista, że tamta "gwiazda" to nie gwiazda tylko M57, że te kropeczki wyskakujące z tła przy ruchu gałką oczną to piękna gromaga otwarta. Żeby docenić widoki z lornetki trzeba naprawdę wiedzieć na co się patrzy.

Taka jest moja opinia.

Oczywiście każdy z nas doradza jak potrafi najlepiej a kupujący musi niestety sam zdecydować.

Powodzenia :)

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, obawiam się jednak, że Bzyku jako początkujący zdziwi się "negatywnie" podziwiając planety, planetarki i inne, nieco ciemniejsze NGC-ki przez lornetkę.

 

Nadal jestem zdania, że jak lornetka to dla zaawansowanych.

...

Oczywiście każdy z nas doradza jak potrafi najlepiej a kupujący musi niestety sam zdecydować.

Powodzenia :)

Ja tam kiedyś zdziwiłem się pozytywnie, jak wspaniale wyglądają rozległe gromady otwarte, ile gromad kulistych i galaktyk mogę zobaczyć, jak pięknie prezentują się większe obszary nieboskłonu z wieloma obiektami naraz, jak łatwo jest nawigować po niebie, widząc gwiazdozbiory lub charakterystyczne układy gwiazd. Do dzisiaj nie przestaję się dziwić.

Doradzam koledze pragnącemu za określoną sumę kupić lornetkę, najlepiej jak umiem. Nie twierdzę, że posiadam wiedzę absolutną  :)

 

Edycja:

By nie być gołosłownym, załączam linki do opracowań dwóch znawców tematyki astronomiczno-lornetkowej z dwóch różnych pokoleń:

http://www.optyczne.pl/13.1-artyku%C5%82-Lornetka_czy_teleskop_.html

http://www.teleskopy.pl/lornetkaastronomiczna.html

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając porównanie lornetka-teleskop(y) doradzam również używanego dobsona 8" - nie będzie dużej straty przy ew. odsprzedaży a przez 8" można zobaczyć dużo więcej w US ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)