Skocz do zawartości

Mare Orientale - kampania obserwacyjno/fotograficzna 2015/2016


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

... (ale chłopaki będą wiedzieli, chyba z tego samego źródła robili atlas Księżyca). 

 

http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę 2 maja patrzyłem na Księżyc przez lornetkę 15x56. Linię Kordylierów dało się wyraźnie rozpoznać przy świetnej przejrzystości wiejskiej atmosfery. Wczoraj (3 maja) niewiele wypatrzyłem na krawędzi tarczy pomimo większej lornety 20x77. Chyba warunki były gorsze a w dodatku patrzyłem z miejskiego okna. Jednak świetnie prezentował się  Byrgius z układem jasnych promieni  i wielkie kratery Grimaldi oraz Schickard. No i wschodząca tarcza jako całość - pomarańczowa, najpierw zawoalowana mgiełką, potem czysta w lukach chmur. Bardzo lubię popatrzeć na wschodzącą pełnię w szerokich polach. Może to niekonieczne astronomia, ale estetyka na pewno ;)

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... leży u mnie obróbka kompletnie :(

Jacek - podnieś szybko bo Twoje foto warto oglądać 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Jurka mamy trzy korzystne terminy. Pierwszy za nami.

"Pierwsze trzy terminy zapewniają najkorzystniejsze warunki w 2015 roku.

3.05.2015r - niedziela

7 godzin do pełni, wysokość 23 stopnie, libracja: W -4,5*; S -3,4* (składana libracja w kierunku południowo zachodnim -5,5*); Księżyc około 3* na północ od ekliptyki.

1.07.2015r - środa

5 godzin do pełni, libracja: W -4,9*; S - 6,5* (składana libracja w kierunku południowo zachodnim -8,1*); Księżyc około 5* na północ od ekliptyki).

30.07.2015r - czwartek

12 godzin do pełni, libracja: W -4,1*; S -5,9* (składana libracja w kierunku południowo zachodnim - 7.2*); Księżyc około 5* na północ od ekliptyki."

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś widziałem dwa zewnętrzne pierścienie Mare Orientale: zewnętrzny Montes Cordillera i wewnętrzny Montes Rook z kotliną między nimi. Na północ (w górę) od nich wyraźny krater Schlueter. Pod nim ciemny obszar Lacus Autumni wcinający się w terminator.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

1.07.2015r - środa

5 godzin do pełni, libracja: W -4,9*; S - 6,5* (składana libracja w kierunku południowo zachodnim -8,1*); Księżyc około 5* na północ od ekliptyki).

Szykuje nam się ostatnie podejście i jak donoszą wróbelki będą to najlepsze warunki w tym roku i w najbliższych sześciu latach.

  • Like 4

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jutro.

Zastanawiałem się właśnie czy to się liczy dzisiaj po północy czy jutro przed północą. Bo tu i tu 1 lipca.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś poluje na Mare Orientale?

Polował, polował, i to z powodzeniem. Strzały z dwururek były z przyrzutu - zwierzyna wypadła z lasu przed zachodem Słońca, lecz raz po raz chowała się za chmury. Złoty moment - chwile tuż po zachodzie -  wykorzystałem jednak całkowicie. Tym razem powietrze było przejrzyste i z mojego balkonu, komfortowo, widziałem skraje obu pierścieni górskich oraz wgłębienie w skraju tarczy, czyli misę M. Orientale. Przez lornetę 20x77 obraz był podobny, jak na zdjęciu Charona_X (no, znacznie jaśniejszy, lecz myślę o widoczności szczegółów). Powiększenie 32x niewiele poprawiło, bo spadła ostrość i wychodził chromatyzm. Przez lornetkę 15x56 (Vortex Kaibab) można było (z trudem) dopatrywać się tych samych szczegółów.

A tak w ogóle - pięknie się wczorajsza pełnia prezentowała na jasnym, wieczornym niebie z łażącymi niewielkimi chmurkami. Uwielbiam gapić się na ten kulisty, świetlisty lampion.

Zaś z drugiej strony - na zachodzie, oglądałem koniunkcję planet. Ale to już zupełnie inna historia ;)

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)