Skocz do zawartości

Mare Orientale - kampania obserwacyjno/fotograficzna 2015/2016


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszy Ksieżyc z Mare orientale - Sytna 8" + Canon 350D (12 klatek w AS2)

post-7-0-18771300-1435849480_thumb.jpg

Mare Orientale wraz z opisem (Synta + Barlow 2x+ Canon)

post-7-0-69226700-1435848544_thumb.jpgpost-7-0-96827900-1435848562_thumb.jpg

1. Grimaldi

2. Riocolli

3. Schluter

4. ?

5. Einstadt

6. Krasnov

7. Wright

8. Shaler

9. Nicholson

10. Pettit

11. Byrgius

12. Montes Cordiliera

13. Montes Rook

14. Lacus Autumni

15. Lacus Veris

16. Mare Humorum

17. Oceanus Procelarum

I Późniejsze zdjęcia po pierwsze i po drugiej w nocy: (Synta, 2 barlowy 2x i Canon 305D)

post-7-0-67636100-1435849393_thumb.jpg

post-7-0-73172600-1435849410_thumb.jpg

  • Like 9

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem zły. bardzo zły. okropnie bardzo zły... na siebie. cały mój wczorajszy materiał szlak trafił.

będę podejmować próby odzyskania.... ale marneszanse....

Co się stało?
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę szczęścia.

Ponieważ używałem nowej maszyny wirtualnej do robienia zdjęc, więc APT miał domyślnie ustawione, zeby zdjęcia były zapisywane do komputera i do aparatu...

część zdjęć dzięki temu się uratowała.

 

oto wynik:

 

post-910-0-61741400-1435870699_thumb.jpgpost-910-0-44739300-1435870700.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, za dużo ostrzenia programowego, bo jestem cienki bolek w ostrzeniu na księżyc i zawsze wychodzi mi na zdjęciach jakiś taki rozmyty :(

A jak wyostrzę na gwiazdkę i przeniosę się na księżyc to wydaje mi się że jest jeszcze bardziej rozmyty niż jak wyostrzam na księżyc.

Jest to dla mnie niezła zagadka. tylko raz w historii udało mi się zrobić naprawdę ostre zdjęcie księżyca.. i jak dotąd nie powtórzyłem tego "wyczynu".

 

Może znacie jakiś patent na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, aparat z Live View i powiększeniem 10x. :)

W moim przypadku (Canon 60D+200/2,8 ) ostrzenie jest nie tylko szybsze ale i precyzyjniejsze od maski Bathinova.

Krótko fotografowałem lustrzanką ale w jej wypadku myślę, ze jednak maska pana B najlepiej się sprawdza wraz z Bahtinov Grabberem

P.S.

Jak wąsiki równo rozłożone to Muniuś brzytwa :)

Canon350D + Orion EON 80/500 - pojedyncza klatka.

post-476-0-49059900-1435923084_thumb.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba muszę maseczkę sobie wygenerować i wyciąć. w weekend powalczę.

Canon 1000D ma LV, ale jak widać albo jestem ślepy albo punk ostrości jest tak minimalny, że "na oko" ciężko go utrafić.

Dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba muszę maseczkę sobie wygenerować i wyciąć. w weekend powalczę.

Canon 1000D ma LV, ale jak widać albo jestem ślepy albo punk ostrości jest tak minimalny, że "na oko" ciężko go utrafić.

Dzięki za podpowiedzi.

Jacek a jaką Ty masz rurkę (apertura i ogniskowa) ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, za dużo ostrzenia programowego, bo jestem cienki bolek w ostrzeniu na księżyc i zawsze wychodzi mi na zdjęciach jakiś taki rozmyty :(

A jak wyostrzę na gwiazdkę i przeniosę się na księżyc to wydaje mi się że jest jeszcze bardziej rozmyty niż jak wyostrzam na księżyc.

Jest to dla mnie niezła zagadka. tylko raz w historii udało mi się zrobić naprawdę ostre zdjęcie księżyca.. i jak dotąd nie powtórzyłem tego "wyczynu".

 

Może znacie jakiś patent na to?

Ja się wpatruje w mały wizjer i ostrzę na jakiś większych kraterach przy terminatorze - dlaczego wyostrzasz na gwiazdach gdy robisz Księżyc ? Zawsze też po paru próbach warto ruszyć minimalnie wyciagiem w jedną i w drugą stronę i tam też po kilka prób. Zawsze jakieś próby wyjdą.

Jak Księżyc pojechany to ostrzenie niewiele poprawia. Trzeba pamiętać, że przy pojedynczych klatkach szybciej szumy wychodzą niż przy zestackowanych.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ma Newtona 150/750

A.. to odpada, mam maseczkę na 80-100.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ma Newtona 150/750

Z dodatkiem korektora comy od SW... wiec de fakto mam ok.. 150/690.

Księżyc teoretycznie można robić bez korektora, ale jak porównałem sobie klatki to jednak widać minimalnie różnice na krawędziach księżyca (z korektorem są mniej rozmyte).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawet Bahtinova ;)

 

No to już wiem dlaczego nie ostrzy mi prawidłowo. Wyciąłem sobie maskę Bathinova zamiast Bahtinova, mój błąd. ;D

 

A swoją drogą co to za ustrojstwo ten "Bahtinov Grubber" i jak pomaga w idealnym wyostrzaniu z lustrzanką? Oblicza dodatkowe korekty w stosunku do "sześciospajka", którego widać po założeniu maski?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.. to odpada, mam maseczkę na 80-100.

Dzieki. Maskę dla 150mm mam już wygenerowaną do PDF i gotową do druku. Trochę modelatstwa kartonowego (którym też się bawię od podstawówki) i będzie w parę h gotowa ;)

(całkowity koszt 0zł - materiały z recyklingu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, aparat z Live View i powiększeniem 10x. :)

W moim przypadku (Canon 60D+200/2,8 ) ostrzenie jest nie tylko szybsze ale i precyzyjniejsze od maski Bathinova.

A czy wada wzroku mam wpływ na takie ostrzenie?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale mam większe trudności w rozpoznaniu idealnego "sześciospajka" z maski Bahtinova niż z pracą LV na wizjerze lustrzanki; tym bardziej że przy ostrzeniu przed ogniskiem np. taka Wenus przy f/2,8 ma większą średnicę i czerwoną otoczkę, w ognisku ma najmniejszą średnicę i jest cała bladożółta a za ogniskiem pojawia się coraz intensywniejsza zielonkawa otoczka i średnica Wenus znowu rośnie"rośnie" - rozpoznanie "ostrości w punkt" jest zdecydowanie prostsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi dużo łatwiej i szybciej jest ustawić ostrość w trybie LV zarówno na ekranie aparatu przy powiększeniu, jak i w APT - trwa to dosłownie kilka sekund. 

Zdzichu - przy ustawianiu ostrości obserwując gwiazdę na ekranie wada wzroku nie ma na to wpływu. A jak w APT włączysz sobie podgląd FWHM na żywo, to już w ogóle :)

Trzeba będzie chyba wydzielić wątek :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale mam większe trudności w rozpoznaniu idealnego "sześciospajka" z maski Bahtinova niż z pracą LV na wizjerze lustrzanki;

Przecież możesz go zrobić na wielkość matrycy lapka :) Poza tym masz wzorek.

No ale każdy ma swoje przyzwyczajenia, Jacek spróbuje i wybierze The best dla siebie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)