Skocz do zawartości

Prognozy zorzy polarnej (również nad Polską)


ChessNet

Rekomendowane odpowiedzi

Na Aurorce można nieźle zbić kasę :) Michał masz ją pod ręką.

Zarobek.jpg.ae8f26d2269c9ee4b361f018b13939b6.jpg

https://noizz.pl/lifestyle/przeprowadz-sie-do-finlandii-i-zostan-lowca-zorzy-polarnej/d0ct0z0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 8 miesięcy później...
  • 2 miesiące później...
20 minut temu, ChessNet napisał:

Ktoś dziś będzie polował? 

No jak zawsze ja... choć do ,,naszej" mam pecha :( ostatnia zaliczona naocznie 10 lat temu z jachtu na wysokości Bergen.
A prognozy na razie takie:
http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę rano do pracy o 6... Otwieram burdel....

Trochę szkoda przegapić, bo mam na razie idealną pogodę.... 

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DarX86 napisał:

Ja oczywiście też, kończę kolację i ruszam na północ :)) 

Darek dawaj do mnie - masz najbliższą północną północ i nic Ci Aurorki nie zasłoni z plazy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Jacek E. napisał:

Darek dawaj do mnie - masz najbliższą północną północ i nic Ci Aurorki nie zasłoni z plazy :)

Chciałbym :) startrailsa nad morzem jeszcze nie odhaczyłem. Ruszyłem na północ tylko 300m, liczę że drzewo kolejny raz fart mi przyniesie. Póki co robię drugi kurs bo zapomniałem kabelka od zasilania aparatu. Niestety od północnego zachodu jakieś chmury wlazły :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic ciekawego nie ma. [emoji4]
Poszła medialna plota, że dziś zorza będzie widoczna w Polsce. Patrzę na predykcję indeksu KP i wygląda że max czego można się spodziewać to ok. 5. A żeby w Polsce było widać zorze potrzeba indeksu KP 7 lub nawet 8 dla Polski centralnej.

Pytanie - skąd ta sciema w gazetach? Piszą że z danych NOAA. Z tych samych z których dla mnie wynika że jest dokładnie 0% szans na to...

A może ja czegoś nie rozumiem? Zorzy dotąd nie widziałem, więc trochę się podjarałem. Tylko że po tej weryfikacji mi wyszło właśnie, że to ściema medialna. Znaczy zorza pewno będzie.... ale na północy Skandynawii.

Bazuje na danych że strony http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/ oraz na apce Aurora, której dane pokrywają się z podaną stroną.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbłysk G3.... Silniejszy jest G2 i G1, więc od razu było wiadomo, że szaleństwa nie będzie. Była to jednak największa plama od 2 lat, więc pewnie stąd ta informacja. Basileus, ja nie wiem co oczekujesz po widoku zorzy, ale w PL, to możesz jedynie lekką poświatę uchwycić aparatem lub przy idealnym mroku i adaptacji zobaczyć jaśniejącą "chmurę". O kolorach zapomnij. U mnie niebo świeciło całą noc, jednak większej aktywności chyba nie było. Trzeba poczekać kilka lat na maksimum słoneczne...

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ChessNet napisał:
Rozbłysk G3.... Silniejszy jest G2 i G1, więc od razu było wiadomo, że szaleństwa nie będzie. Była to jednak największa plama od 2 lat, więc pewnie stąd ta informacja. Basileus, ja nie wiem co oczekujesz po widoku zorzy, ale w PL, to możesz jedynie lekką poświatę uchwycić aparatem lub przy idealnym mroku i adaptacji zobaczyć jaśniejącą "chmurę". O kolorach zapomnij. U mnie niebo świeciło całą noc, jednak większej aktywności chyba nie było. Trzeba poczekać kilka lat na maksimum słoneczne...

Hej. Tego się spodziewałem.

Nie mam pretensji do Słońca, że za słabo "blyslo", tylko że ktoś przesadził z newsem. A przypomnę, że przez media przetoczyła się informacja, że zorza będzie możliwa do zaobserwowania nie tylko w północnej ale i w centralnej Polsce. Taka informacje widziałem w Gazecie Wyborczej, WP, Najwyższym Czasie.

Zreszta moze ja po prostu nie kumam tego? Pierwszy raz w ogole w Polsce sie tematem zainteresowalem (wlasnie po tych sensacyjnych informacjach, a jestem jak widac z opisu z Centralnej Polski). I zaczalem szukac informacji. I gdy je znalazlem, to mi wlasnie wyszlo, ze to z tym, ze w Polsce bedzie cos widac, to zwykla sciema. Ktos tak napisal przez pomylke, moze artykul stary zmienil date - nie wiem - i reszta mediow zaczela to powtarzac. Podczas gdy przynajmniej ta strona i apka wskazywala, ze w Polsce nie bedzie NIC. A juz w szczegolnosci w centralnej Polsce.

A tak przy okazji. Jak napisales, ze "u CIebie" swiecilo niebo , to miales na mysli Slupsk, czy Norwegie (patrze w opis). Bo jesli Norwegie, to faktycznie tamte rejony sie juz lapaly do zaobserwowania zjawiska...

pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alerty są na tyle rzadko dla PL, że wolę polować jeśli tylko mam czas. Miałem już tak że aurora-service.eu pokazywało znikomą aktywność, a zorza świeciła.  Później gdy pokazywało wysoką, że w teorii powinno być coś u nas widać to nie było nic. 
Dlatego gdy mamy alert i sprzyjającą pogodę to się rozstawiam z aparatem. 
Media wiadomo że przesadzają, kto by Ci klikał w newsa jakby napisali że dziś szansa na zobaczenie zorzy blisko 0...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DarX86 napisał:

Alerty są na tyle rzadko dla PL, że wolę polować jeśli tylko mam czas. Miałem już tak że aurora-service.eu pokazywało znikomą aktywność, a zorza świeciła.  Później gdy pokazywało wysoką, że w teorii powinno być coś u nas widać to nie było nic. 
Dlatego gdy mamy alert i sprzyjającą pogodę to się rozstawiam z aparatem. 
Media wiadomo że przesadzają, kto by Ci klikał w newsa jakby napisali że dziś szansa na zobaczenie zorzy blisko 0...

A skad bierzesz te alerty? Bo to co bylo w mediach, to jednak wydaje mi sie sciema (ta czesc o Polsce, centralnej w szczegolnosci), czy jak kto woli fake news. Powolywali sie na dane NOAA, ktore gdy sie sprawdzilo samemu nie wskazywaly na mozliwosci obserwacji w Polsce. Chetnie sam bym czasami popolowal gdy jest alert, jednak najwyrazniej (normalnie SZOK!) Gazeta Wyborcza nie jest wiarygodnym zrodlem alertu.

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, basileus napisał:

A skad bierzesz te alerty? Bo to co bylo w mediach, to jednak wydaje mi sie sciema (ta czesc o Polsce, centralnej w szczegolnosci), czy jak kto woli fake news. Powolywali sie na dane NOAA, ktore gdy sie sprawdzilo samemu nie wskazywaly na mozliwosci obserwacji w Polsce. Chetnie sam bym czasami popolowal gdy jest alert, jednak najwyrazniej (normalnie SZOK!) Gazeta Wyborcza nie jest wiarygodnym zrodlem alertu.

Zwykle z aurora-service.eu, jak prognozują kp powyżej 5 to próbuję szczęścia. 
 

Dziś w nocy warunki miałem do d... miało być pięknie bezchmurnie. A całą noc wyłaziły chmury, może 2-3 godz było czystego nieba w sumie. A nad północnym horyzontem ciągle coś wisiało. 
1.thumb.jpg.728e8bb5462a929cc16786725f20b91b.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alerty biorą się ode mnie. ?

Co do obserwacji zorzy, to obserwowałem w PL jeden raz GOŁYM OKIEM, gdyż tylko jeden raz wybrałam się na obserwowanie zorzy. :) Było to w Ustce na plaży. Gdzieś chyba nawet Michał Wyka wrzucał fotkę. 

Musisz być jednak cierpliwy, bo Słońce jest w minimum aktywności. Trzy-cztery lata temu, to co noc mogłem podziwiać (o ile była dobra pogoda), teraz nawet nie wychodzę z domu...

Wczoraj moi znajomi łapali poświatę spomiędzy chmur, bo pogoda spłatała figla... 

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sferoida napisał:

Aż trudno uwierzyć, że komuś jednak się udało. Trzeba trafić w dobrą minutę https://gp24.pl/niesamowita-zorza-polarna-nad-bytowem-widac-tez-droge-mleczna-zdjecia/ga/13928256/zd/34153938#wiadomosci

 

I w warunki... ja trzaskałem całą noc, ale o tej godzinie u mnie było tak:
IMG_5244.thumb.jpg.014b225234ce37de2c61656f40e7845b.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
11 minut temu, ChessNet napisał:

Jutro...

Ja nie będę miał pogody. :) 

No... szóstka grożą :) Nawet szansa na pogodę jest...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nad morzem wielkie chmurewsko i temperatura spadła z +13 do 6,5 :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)