Skocz do zawartości

Prognozy zorzy polarnej (również nad Polską)


ChessNet

Rekomendowane odpowiedzi

gołym okiem nic a nic, fotograficznie widać na razie małę fioletowe prążki niziutko nad horyzontem. Zmieniają się bardzo szybko.

Ja mam ten problem, że widać je słabo bo skąpane są od LP od miasat Łodzi :/

 

fotki dam później bo na razie aparat idzie na interwałometrze i cyka foty do animacji :)

Póki Kp będzie wysokie to będę cykał całą noc.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapuszcze i zobaczymy co wyjdzie.

Dzięki.

Można by posprzątać wątek na osobny temat....

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mersis,

Jestem z Lubelskiego i na 100 procent widziałem to samo co Ty jakoś przed godziną 19 na północnym niebie.Niestety nie mogła być to zorza ponieważ w tamtym rejonie akurat przechodziła mała grupka chmur,podświetlonych po Zachodzie na różowo,co widziałem już wcześniej i co było widać także na Sat 24.Poza tym było to na tyle wyrazne,że jeśli była by to zorza to ktoś inny na pewno by ją zauważył.Na dodatek niebo nie było jeszcze dość ciemne.
Muszę jednak przyznać,że w pierwszej chwili zrobiło mi się trochę gorąco.Byłem na podwórku i już miałem wchodzić do domu kiedy nagle to zobaczyłem.Co ciekawe od razu rzucały się w oczy charakterystyczne promienie rozchodzące się coraz szerzej ku górze jak na tej fotce.W głowie coś mi świtało,że ktoś pisał o zorzy a to było na tyle podobne,że byłem zdziwiony tymi pasmami.Jednak po kilkunastu minutach było widać po lewej stronie (zgodnie z kierunkiem wędrówki chmur) już bardziej kłębisty także różowy obłok co wskazywało jednoznacznie na te chmury.Tylko skąd te pasma..

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorza u mnie widoczna gołym okiem! Była niesamowita!

Fotki w obróbce, za kilkanaście minut będę publikował.

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoo i to jaka! WIdoczna na zachodzie, trwała może z 10 minut

A ja dzieci zasypiam....
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Północne świętokrzyskie melduje zorzę... niestety (ale trzeba docenić to co się ma) tylko na fotografiach. Zjawisko bardzo subtelne i delikatne na tych szerokościach. Gołym okiem nie byłam w stanie dostrzec nic. Co ciekawe, dokładnie dwa lata temu, 17 marca udało mi się również uchwycić zorzę na fotce - tylko jednej. Poniżej wrzucam surowy, nietknięty plik i ten który nieporadnie został dotknięty programem graficznym (wybaczcie - nie mam żadnego doświadczenia w tym). Najwięcej szczegółów na fotkach widać przy większej jasności monitora. Nie mam pojęcia dlaczego jest taka ogromna rozbieżność pomiędzy tym co widzę na wyświetlaczu lustrzanki (lepiej), a tym co na ekranie laptopa (gorzej). Jarek - nasz forumowy Hampel- zaoferował mi pomoc przy obróbce RAW więc może uda się zrobić z tego coś fajnego ? :)

post-752-0-64140200-1426620825_thumb.jpg

post-752-0-97924500-1426620864_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorza u mnie widoczna gołym okiem! Była niesamowita!

Fotki w obróbce, za kilkanaście minut będę publikował.

Zazdroszczę! Ale wspaniale, że Ci się udało! ;-) Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poważnie, to ja w te obserwacje wizualne to nie wierzę. Ktoś chyba myli zorzę z chmurami...

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poważnie, to ja w te obserwacje wizualne to nie wierzę. Ktoś chyba myli zorzę z chmurami...

nie wydaje mi się.

Wszystkie obserwacje wizualne na 99% mówią o tym:

 

http://astropolis.pl/topic/30689-zorze-polarne-w-polsce-kiedy/?p=570225

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest w Ustce !!!!

Ledwo widzialna zielonkawa poswiata im niżej wygląda jak mgiełka lekko szara z od czasu do czasu mocniejsza pręgą (zielonkawą) - przechodzaca w leciutka zieleń.

Radek Sferoida foci to bedą zdjęcia :)

Cały Bałtyk zawalony.

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem gdzie to napisac, w razie co prosze o przesuniecie.

Na polnocy zauwazylem w miare intensywne zorza polarne. Aktywnosc chyba spada, niejednak bardzo ladny widok. Kto ma troche czasu nie poluka!

PS: Odlaczam zaraz aparat od Newtona i foce polnocne niebo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest w Ustce !!!!

Ledwo widzialna zielonkawa poswiata im niżej wygląda jak mgiełka lekko szara z od czasu do czasu mocniejsza pręgą (zielonkawą) - przechodzaca w leciutka zieleń.

Radek Sferoida foci to bedą zdjęcia :)

Cały Bałtyk zawalony.

Gratuluję ja z podwórka nsdal nić
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.15 miedzy Polarną a Kasjopeą (oczywiście w dół) - horyzont morze, szeroka na 60 parę *, mierzona rozwarta dłonią, wysokość od horyzontu niemal 20*

Cudo - góra co chwileczkę zielonkawy poblask i pionowe pregi.

Radek dalej foci :)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mersis,

Jestem z Lubelskiego i na 100 procent widziałem to samo co Ty jakoś przed godziną 19 na północnym niebie.Niestety nie mogła być to zorza ponieważ w tamtym rejonie akurat przechodziła mała grupka chmur,podświetlonych po Zachodzie na różowo,co widziałem już wcześniej i co było widać także na Sat 24.Poza tym było to na tyle wyrazne,że jeśli była by to zorza to ktoś inny na pewno by ją zauważył.Na dodatek niebo nie było jeszcze dość ciemne.

Muszę jednak przyznać,że w pierwszej chwili zrobiło mi się trochę gorąco.Byłem na podwórku i już miałem wchodzić do domu kiedy nagle to zobaczyłem.Co ciekawe od razu rzucały się w oczy charakterystyczne promienie rozchodzące się coraz szerzej ku górze jak na tej fotce.W głowie coś mi świtało,że ktoś pisał o zorzy a to było na tyle podobne,że byłem zdziwiony tymi pasmami.Jednak po kilkunastu minutach było widać po lewej stronie (zgodnie z kierunkiem wędrówki chmur) już bardziej kłębisty także różowy obłok co wskazywało jednoznacznie na te chmury.Tylko skąd te pasma..

 

 

Czyli jednak moje obawy mają jakieś uzasadnienie, być może to prawda że ta barwa czerwona na niebie nie była zorzą polarną, też widziałem te pasma. Dzięki za wyczerpująca odpowiedź.

Mój sprzęt do obserwacji:
- Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
- Celestron SkyMaster 15x70
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)