Skocz do zawartości

Nowa miejscówka na południe od Poznania!


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 183
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Jesteśmy z Dymszą po trzygodzinnej wycieczce po okolicach na południe od Zaniemyśla. Znaleźć dobrą miejscówkę dorównującą wygodami z JW będzie niezmiernie trudno o ile w ogóle się uda. Natomiast wytypowaliśmy trzy miejsca z niebem według naszych ocen lepszym od jeziorskiego, ale z dojazdem nieco w stylu Camel Trophy ;)

Dymsza wrzuci pewnie fotki które robił na miejscówkach, ja podaję współrzędne:

okolice Dąbrowy:

N52 07.395 E17 06.909

bardzo urocza polanka, ale z ograniczeniami w postaci drzew

Majdany, kierunek Potachy

N52 06.743 E17 12.592

dobry widok na południe, ale problematyczny dojazd

Majdany/Zwola

N52 07.845 E17 09.558

wg nas najlepsza opcja, z niezłym dojazdem, ale podatna na wiatr (otwarta przestrzeń od północy), natomiast widok może być super

Objechaliśmy też lasy w pobliżu JW, ale nie znaleźliśmy nic ciekawego oprócz pięknego dębu - pomnika przyrody :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj fotki miejscówek, wszystkie w jednym albumie, w prawym dolnym rogu jest TAG z informacją o której miejscówce mowa.

https://picasaweb.google.com/dymsza/Miejscowki?authkey=Gv1sRgCPe3rbGwtrLf5wE#

Kilka słów o nich:

1. Bardzo fajna odsłonięta od wiatru w miarę dobry widok na południe, jedyna wada to "dzikość" jak tam wjechaliśmy przebiegły nam drogę dwie sarny :). 

2. Fajna ale droga po byle deszczu będzie nie do jechania.

3. Bardzo dobry szeroki widok, dobry dojazd ale otwarta i wieczna przestrzeń, na pewno nie na dziś.

Jeśli chcemy spróbować czegoś już dziś proponuję numer 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze niebo w niektorych z tych miejsc moze byc lepsze niz w JW. Wszystkie zas te miejscowki maja jedna wspolna ceche. Beznadziejne podloze zarowno dojazdowe jak i obserwacyjne. Spokojnie dacie rade w okresie letnim i to wszystko. Jam czlowiek lasu  :D

wiem jak to wyglada. Deszcze i snieg wyklucza praktycznie dojazd - chyba, ze macie cos na gasienicach na zbyciu  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusem jest całkowity brak sodówek. Minusem dojazd. Jeżdżąc marzyliśmy o wyznaczonych dla astroamatorów placykach z asfaltowym dojazdem wolnych od LP. Przydałaby się taka akcja. Np. z funduszy programu Ciemne Niebo :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co przesadzać z tym piachem. Fakt, że jest wszechobecny, ale alternatywą jest asfalt PGRu ze sodówkami albo ściółka leśna w jakiejś głuszy leśnej z trudnym dojazdem.

Marek, niebo jest ciut lepsze. Przede wszystkim nie ma tych męczących sodówek - jest po protu ciemno i nic nie zakłóca adaptacji oka. Do tego otwarty południowy horyzont z dostępną deklinacją -30 stopni!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, piach to pikuś, miałem lekko przykurzonego dobsa w miejscu gdzie się stoi przy okularze, to wszystko. Niebo nawet taki większy "ciut" lepsze (co nie co więcej napiszę przy relacji) ale przede wszystkim brak tu jakichkolwiek świateł, Poznań zostawiony te kilka km dalej na północ też dużo mniej świeci i w większości jest zasłonięty przez drzewa.

Najbardziej i tak miażdży że można łupać obiekty nad horyzontem od kierunku płd-wsch poprzez południe aż po zachód i to wszystko bez żadnej łuny czy poświaty od czegokolwiek. A to co jest nad horyzontem na północy i tak w końcu wyląduje w okolicach zenitu i będzie można wtedy oglądać z nowej miejscówki, w JW i tak większość północy jest "załatwiona" przez Poznań.

Mi się miejscówka bardzo podobała, ma dobre niebo i dobry klimat do obserwacji :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas czekam na jakąś dokładniejszą relacyjkę z nowego miejsca :), z zaobserwanych obiektów. Do roboty Panowie  ;D.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja się na pewno pojawi. Byliśmy tam na 6 aut więc ludzi było sporo :)

Dla mnie była to specyficzna sesja, ale nie zdradzę na razie dlaczego ;) Za to Ucio ze swoim LB12 wyhaczał takie słabizny, że na pewno sporo napisze.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperając w mapach znalazłem jeszcze jedno miejsce - przysiółek Zofiówka:

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=369919.81061463046,477839.7848911199,371596.37311463046,478988.2223911199&variant=KATASTER

http://www.wikimapia.org/#lat=52.1565054&lon=17.1102619&z=14&l=28&m=b

Jest po drugiej stronie drogi i też ma otwartą przestrzeń. Zastanawiają mnie te zabudowania. Czy są zamieszkane, czy jest lepszy grunt w tym miejscu? Martwi mnie tylko ta wieś Luciny na południowy-zachód.

"Naszą" drogę zaznaczyłem już na Wikimapii :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Caladan

Jeziory są skończone :/

Tak że musimy znaleźć coś sensownego.

Jeziory zawsze były skończone, ale nie chciałem juz nic mówić; )

Moze trzeba wyznaczyć sobie granice niebieskie-zielone i pojezdzić trochę (lub z satelitarnych map) Wdł mnie nie chodzi o to by znaleźć dobre miejsce ale idealne miejsce.

Miejsce w ktorym mozna zainwestować kilka złotych i polozyć jakiś niewielki bruk - wierzę ze z kazdym da rade sie dogadać! (tzn wlasciciel terenu) . W ten sposób zorganizować wreszcie ? miejscówkę w ktorej nie trzeba jezdzić na dziko (a nóż ktoś rolnik nas pogoni - przeciez oni widzą ze ktoś w nocy coś tutaj robił)

Moze warto wręcz podjechać w jakimś obiecującym terenie do nie wiem..burmistrza i sie spytać o takie coś wprost? czy nawet wlascicieli gospodarstw?  Ci ludzie znają tereny jak swoje..moze miejscówki podrzucą sami.

Tak tylko glosno mysle..proszę nie besztać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkurzam temat bo Jeziory są skończone :/ Przez traktor o godzinie 1:00. 

Tak że musimy znaleźć coś sensownego.

A co się stało? :o

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkurzam temat bo Jeziory są skończone :/ Przez traktor o godzinie 1:00. 

Dymsza nie panikuj  :D. Co tam taki traktor. Mieszkalem w Jeziorach 6 lat i zaliczylem tam setki sesji. Traktory od czasu od czasu sie zdarzaja. Kiedys krowy biegaly sobie po placu przez cala noc, wiec nie bylo tak zle  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To racja, traktory to nic nowego w koncu to PGR 8). Kiedys jak bylem z Polarisem to nawet koparka o 2.00 w nocy jezdzila. Uwazam, ze i tak nastapila duza poprawa bo nawet gruz nieco posprzatali i zrobilo sie wiecej miejsca. Bylo nie bylo to dosc "cywilizowane" miejsce i osobiscie bym nie skreslal Jezior.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeziory są skończone :/

Tak że musimy znaleźć coś sensownego.

Jeziory zawsze były skończone, ale nie chciałem juz nic mówić; )

Mimo wszystko zgłaszam stanowcze dementi ;) Da się tam obserwować i nawet zahaczać o limit granicy zasięgu teleskopu. Jestem właśnie po podsumowaniu ostatniej sesji w JW z galaktykami w okolicach 12,5mag.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jezdzili na wiosne i jesien. Ci ludzie zyja z rolnictwa. Teraz maja krotki okres na uprawe, na jesieni zbiory wiec tez bede jezdzic.

Zima z kolei jest cicho i spokojnie :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w zanadrzu dwie nie sprawdzone jeszcze miejscówki. Jedna to przysiółek Zofiówka o którym wspominałem wcześniej, a drugą wskazał mi Marvaz :) W wolnym czasie można skoczyć!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)