Skocz do zawartości

Zakup lornetki - proszę o porady!


whiteHussar

Rekomendowane odpowiedzi

I na tym chcę skończyć tę bezowocną dyskusję. :)   

 

Bezowocną, bo prezentujemy własne zdanie? :-

 

No cóż, liczy się przede wszystkim zadowolenie z obserwacji. Pewien portal aukcyjny jest usiany plastikowymi lornetkami z plastikowymi soczewkami w cenie kilku złotych za sztukę. Idąc tym tokiem rozumowania, skoro coś tam powiększają i można przez nie zobaczyć przynajmniej Księżyc, są to także lornetki astronomiczne.    

 

Prawdę mówiąc, bardzo irytuje mnie odrywanie niektórych wniosków z ich pierwotnego kontekstu, a później ich "obalanie". Piszę w cudzysłowie, bo z rzetelnym argumentowaniem nie ma ono wiele wspólnego.

Odnosząc się do dylematów kupującego wyraźnie określałem wraz z Jankiem, że wartą rozważenia alternatywą dla przeciętnej jakości 15x70 będzie dobra 10x50. Dlaczego więc wrzucasz do jednego worka szajs z Allegro, którego nikt tutaj by z pewnością nie polecił?

 

Co ciekawsze, po spojrzeniu przez lornetki Janka (te niepełnowymiarowe ;)), powrót do budżetowej 20x80 byłby wyjątkowo gorzki, właśnie ze względu na jakość tych maluchów.

Jeśli dla Ciebie najważniejsze są apertura i powiększenie - twoja sprawa. Jednakże z jakiegoś przedziwnego, zupełnie irracjonalnego powodu, doświadczeni obserwatorzy lornetkowi zwracają także uwagę na astygmatyzm, aberrację chromatyczną, płaskość pola, dystorsję, mechanikę, transmisję, wyczernienie, czy winietowanie.

 

Ale to są w sumie same pierdoły, niech żyje rozmiar...

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy autor tematu już się zdecydował na jakąś lornetkę ale jeśli jeszcze nie to polecam tą http://allegro.pl/skyguide-15x70-i4967501706.html

 

Wtedy będzie wilk syty i owca cała ponieważ dostajemy 15x70 o jakości co najmniej Nikona EX (może nawet lepszej) i cenie jak za 10x50

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat.

 

Posiadacze lornetek proszę podlinkujcie mi statywy jakich używacie. Napiszcie coś ewentualnie o ich wadach/zaletach.

Z góry dziękuję.

 

Pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat.

 

Posiadacze lornetek proszę podlinkujcie mi statywy jakich używacie. Napiszcie coś ewentualnie o ich wadach/zaletach.

Z góry dziękuję.

 

Pzdr

Szymon

Temat już "chodził", ale zachęcam do jego aktualizacji :)

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Velbon DF60, który służy jako statyw do aparatu i teraz też do lornetki. Na taką 10x50 jest w porządku, ale obawiam się że przy większych modelach komfort już byłby średni bo głowica jest plastikowa. Jako zaleta to niska cena na pewno :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiony Celestron 15x70. Wizualnie lornetka bardzo dobrze się prezentuję.

 

Mam jedno pytanie odnośnie optyki: Zauważyłem patrząc od przeciwnej strony ( gdzie obraz się nie przybliża ), że w jednym z okularów widać coś takiego :

2qak7xf.png

 

Patrząc przez okulary nic nie widać ( pewnie powiększenie niweluje widoczność tego czegoś. Zgłaszać do zwrotu czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony soczewki - tak  ???  ::)

To paproch - jak nie przeszkadza w obserwacjach to żyć z tym, jak spokoju nie dale - odesłać i poprosić ,,bezpaprochową" ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas obserwacji nic nie zauważyłem. Mimo iż jest niewidoczne to psychicznie mi to przeszkadza

To wizyta u psychologa aby złagodził stresogenny ,,syndrom paprocha"... lub wysyłka do sprzedawcy czego nie polecam ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam "tanią" DO 10x50 bodajże Entry. I porównać mogę z 15x70 Celestron Sky master. Jest różnica na plus 70mm większość obrazów wygląda lepiej... Bardziej kontrastowo. I da się z ręki jednak nie za dlugo. Zdaje sobie sprawę iż lepsza lornetka 50mm pokaże więcej od mojej. I gdyby nie chęć zobaczyć głębiej i więcej detali kładł bym się na wygodnym leżaku i podziwiał diamentowe niebo. A tak to 10" i "powiększanie" tyle ile pozwala natura.

Teraz mój dylemat. Planuję zmienić lornetkę na albo 7x50 jednak nie mogę się do tego przekonać i skłaniam się do 10x56mm tak by gabaryty były mniejsze od Sky mastera który już prosi się o statyw. A obrazy lepsze od obecnej. Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

W cenie około 300zł chyba nie kupisz nic lepszego do astro od Celestron SkyMaster 15x70. Mam, używam, jestem zadowolony. Jak najbardziej można obejść się bez statywu, wystarczy mieć leżak i oprzeć lornetkę o oczodoły.

Natomiast możesz zapomniec o sprzęcie tanim i uniwersalnym  - coś takiego nie istnieje. Do innych zastosowań inna lornetka. Do zastosowań turystyczno-przyrodniczych polecam coś z kategorii 8-10x40. Będzie dość mała, lekka i z szerokim polem widzenia.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)