Skocz do zawartości

Zakup lornetki - proszę o porady!


whiteHussar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
W najbliższym czasie mam zamiar zakupić lornetkę.Cena maks 350 zł
Statyw też by się przydał
Służyć ma do obserwacji przyrody, miast, gwiazd. Waga czy wielkość nie ma znaczenia.
Zastanawiałem się nad : DELTA Optical Discovery 10-22x50
Od kilku lat używam :
Zła nie jest, ale powiększenie czy pole widzenia jest niewystarczające. Po zmroku już nie daje rady.


nv1gsj.jpg
20p65cm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam DELTA Optical Discovery 10x50 od niedawna, ma dla mnie jeden istotni mankament, max rozstaw okularów to 72 a ja potrzebuję 74 przez co nie jest zbyt komfortowe patrzenie (lornetkę dostałem w prezencie). Więc przed zakupem zwróć na to uwagę. Co do samej optyki to jest ok więc ta też pewnie będzie, z tym że ogólnie lornetki z zoomem nie są polecane do astro.

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W najbliższym czasie mam zamiar zakupić lornetkę.Cena maks 350 zł

Statyw też by się przydał

Służyć ma do obserwacji przyrody, miast, gwiazd. Waga czy wielkość nie ma znaczenia.

Zastanawiałem się nad : DELTA Optical Discovery 10-22x50

Od kilku lat używam :

Zła nie jest, ale powiększenie czy pole widzenia jest niewystarczające. Po zmroku już nie daje rady.

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astronomii to najlepszy Celestron SkyMaster 15x70 albo Delta Optical StarLight 15x70. Sam mam DO StarLight i jestem z niej bardzo zadowolony. Daje naprawde ładne obrazy nieba i mogę ją z czystym sumieniem polecić. Miażdży lornetki 10x50. Jednak jest to lorneta typowo astronomiczna z powłokami antyodblaskowymi i lepiej sprawdza się właśnie w ciemnościach. Ponadto bez statywu się nie obejdzie, jest już za ciężka do obserwacji z ręki.

Jeżeli szukasz czegoś bardziej uniwersalnego, mobilnego, to celuj w 10x50. Zamiast tej Discovery lepszym wyborem będzie DO Entry 10x50 która ma już pryzmaty Bak4 gwarantujące obrazy na dobrym poziomie. Jeszcze lepsza jest DO Silver 10x50, ale troche przekracza twój budżet. 

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astronomii to najlepszy Celestron SkyMaster 15x70 albo Delta Optical StarLight 15x70. Sam mam DO StarLight i jestem z niej bardzo zadowolony. Daje naprawde ładne obrazy nieba i mogę ją z czystym sumieniem polecić. Miażdży lornetki 10x50.

Miażdży to chyba za ostre określenie. Lepiej byłoby chyba powiedzieć, że w niektrych aspektach jest lepszy od lornetek 10x50. Bo na pewno przegrywa z nimi jeżeli chodzi o pole widzenia. O większej wadze i koniecznści korzystaia ze statywu już wspomniałeś.

  • Like 2

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu jeszcze trzy lornetki w tym dwie 10x50 (DO Taiga i Minolta EZ) i choćby nie wiem jak się starały to nie są w stanie pokazać tyle gwiazd co StarLight 15x70. Oczywiście dysponują szerszym polem i większą głębią ostrości, ale to jest oczywiste. Jeżeli chodzi o aperature to niestety przekrywają z kretesem. 

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znasz gdzieś w Rzeszowie dobry sklep z lornetkami ?

W Rzeszowie nie znam żadnego, ale nawet jakby był to taniej prawdopodobnie i tak kupisz via internet.  Zostaje kwestia tylko przymierzenia na żywo i tu można popytać czy ktoś w okolicy nie ma. 

 

Edycja.  Zawsze można podejść do mediamarktu, tam mają kilka sztuk wystawione ale to są lornetki typowo przyrodnicze. 

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta DELTA Optical Discovery 10-22x50, którą wskazałeś to lornetka z zoomem, a takich do zastosowań astro i nie tylko należy raczej unikać ze względu na gorszą jakoś obrazu w porównaniu ze "zwykłymi" lornetkami. W tym budżecie celuj w coś 15x70, np. w Celestrona Sky_Master 15x70. W relacji jakość/cena jest to bardzo dobra budżetowa lornetka, którą naprawdę dużo można zobaczyć na niebie. I da się nią obserwować z ręki, choć żeby widok gwiad rzeczywiście był satysfakcjonujący musi być statyw. Przy czym ze względu na niewielką wagę tej lornetki  statyw również może być budżetowy. Natomiast do obserwacji dziennych, np. krajobrazu czy samolotów nie jest on wymagany. Pudzianem nie jestem a spokojnie w dzień obserwuję nią z ręki. Ta lornetka ma średnie wykonanie ale naprawdę przyzwoitą optykę. Przy kupnie zwróć uwagę na kolimację, bo kupić dobrze skolimowanego SM to duża sztuka, zwłaszcza przez Internet. Sklepy po prostu pozbywają się w ten sposób lornetek ze zwrotów. Klient kupujący osobiście na miejscu, który ma jako takie pojęcie o lornetkach raczej nie da sobie wcisnąć kitu. Przy kupnie przez Internet zastrzeż, żeby lornetka była w 100% sprawna optycznie i dobrze skolimowana. Poproś o jej sprawdzenie przed wysyłką i poinformuj, że w przypadku ewentualnych wad na pewno ją odeślesz.  Ma sz takie prawo, a przy zakupach przez Internet wolno Ci odesłać towar w ciągu 10 dni bez podania przyczyn. Generalnie szukaj lornetek z pryzmatami ze szkła Bak-4. Te ze szkłami Bk-7 są już gorsze optycznie. Gdybyś zdecydował się na tanią, ale całkiem dobrą lornetkę 10x50 spokojnie mógłbym Ci polecić ten model:

 

http://www.teleskopy.pl/Lornetka-Bresser-10x50-BaK4-teleskopy-233.html

 

Mam lornetki 10x50 oraz 15x70 i szczerze napiszę, że 90% czasu obserwacyjnego spędzam z 15x70. Lornetek możesz poszukać na giełdach astro. Ludzie sprzedają naprawde dobre egzemplarze. Giełdowa cena SM 15x70 czy Delta Optical StarLight 15x70 to ok. 200 zł, a więc starczyłoby Ci jeszcze na statyw. Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam korzystam z lornetki Celestron 15x70 i jestem zadowolony z tej lornetki sam przez długi czas zastanawiałem się jaki model lornetki kupić i zdecydowałem się na ten który aktualnie mam i nie żałuje tego wyboru, jedynym minusem  na tą chwile jest adapter który jest niestabilny lornetka się chwieje przy nawet delikatnym dotknięciu a to dlatego że ten adapter jest plastikowy, też dlatego planuję zakup metalowego adaptera. A tak w ogóle na tej stronie masz napisane co już udało mi się obejrzeć przez te lornetkę  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6340-niebo-w-15-na-70/

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam DO SL 15X70, pole widzenia,ma trochę większe niż SM 15X70.

Pod względem korekty wad optycznych niczym się nie różnią.

Właśnie ze względu na większe pole polecam DO SL 15X70.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze taka mała porada,która w znaczącym stopniu poprawia komfort obserwacji :

-przy obserwacji lornetką 15x70 ze statywu wywijamy muszle oczne,to znacznie poszerza pole widzenia lornetki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem w prezencie DO StarLight 15x70 i jak do tej pory to chyba najlepszy prezent jaki dostałem. Mogę jedynie przytoczyć za przedmówcami:
- obserwacje przyrody można prowadzić z ręki
- do obserwacji astronomicznych niezbędny jest statyw, używam zwykły Velbon za chyba 70zł nówka ale tu uwaga, kienieczna jest metalowa stopka, plastikowe zużyłem dwie i obraz był bardzo niestabilny, obecnie używam takiej: http://www.astrokrak.pl/lornetkowe/1126-adapter-lornetki-.html i jest OK
- doceniam jakość obrazu mimo iż wcześniej obserwowałem tylko przez teleskopy
- lornetka dotarła rozkolimowana, reklamacja OK
- wywinięcie muszli znacznie poprawia komfort obserwacji
- przy obserwacjach dziennych wyraźnie widoczna jest aberracja ale przeszkadza chyba tylko lornetkowym purystom :D (przepraszam właścicieli Vixenów i Swarovskich ale prawda jest taka, że na waszym miejscu też byłbym purystą - co tu dużo mówić, zazdrość w czystej postaci)

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WhiteHussar, mam jeszcze jedno pytanie - jak procentowo szacujesz wykorzystanie lornetki? Pisałeś w pierwszej kolejności, że również widzisz ją jako sprzęt przyrodniczy.

Pytam, bo może się okazać, że na wycieczkach SkyMaster jednak uwiera swoją wagą za bardzo (w początkowej euforii tego nie zauważysz, ale nie dalej jak po miesiącu - już z pewnością).

Do tego SkyMaster lubi być traktowany jak insygnia koronne - na poduszce, z największą dbałością. Wykorzystując tę lornetkę w terenie, możesz ją łatwo narazić na rozkolimowanie. Kolimacja lornetki nie jest taka trudna w tym przypadku, ale może stać się dość częstym, upierdliwym obowiązkiem.

Jeśli więc zamierzasz dużo się z nią włóczyć, skakać, biegać, latać, pływać - radziłbym łaskawsze zerknięcie na mocniejsze, trwalsze modele 10x50 (np. DO Silver)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy budżetowy przyzwoitej jakości, ale powinien być wystarcząjąco wysoki, np. Camrock TH-70 lub Treq Tri-16. Mam ten drugi i ze swoim dużym udźwigiem 6kg, trzykierunkową głowicą , kolumną wysuwaną korbką oraz przyzwoitą wysokością pracy prawie 165cm pod tę lornetkę jest całkiem OK (zwłaszcza po tym jak go dodatkowo wzmocniłem). Teraz jest do kupienia w naprawdę dobrej cenie 99 zł za nowy i to z darmową wysyłką:

 

 http://www.euro.com.pl/statywy/treq-tri-16.bhtml?from=ceneo&p=99.99&cr=0&ceneo_spo=true

 

Według mnie w tej cenie trudno jest obecnie kupić coś lepszego. Zaś z droższych (i stabilniejszych) to np. Velbon Sherpa 600R. Sam się nad takim zastanawiam.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon 10x50 EX, cena za nówkę trochę wyższa niż masz w budżecie, ale za używkę dasz do 400 zł. Naprawdę warto, wygodna, na wyprawy jak znalazł. Sam często z nią podróżuję i nie wyobrażam sobie nosić ze sobą 15x70, bo było by to bardzo męczące. Życzę udanego wyboru:)

GSO 8" DeLuxe, Nikon 10x50 EX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o statyw ja korzystam z tego modelu i nie narzekam http://allegro.pl/statyw-camrock-tc63-183cm-glowica-3d-pokrowiec-hit-i4858866247.html  jak napisał od razu zakup sobie metalowy adapter bo ten który jest dołączony w Celestronie jest plastikowy i obraz przy lekkim dotknięciu lornetki jest niestabilny. Koledzu z tego forum polecają te adaptery http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_70&products_id=2342&lunety=Adapter_statywowy_do_lornetek_L-adapter_metalowy_niski_profil_%28TPL%29 oraz http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_70&products_id=2519&lunety=Adapter_statywowy_do_lornetek_L-adapter_1/4_cala_metalowy_w%B1ski_%28TPL%29

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WhiteHussar, mam jeszcze jedno pytanie - jak procentowo szacujesz wykorzystanie lornetki? Pisałeś w pierwszej kolejności, że również widzisz ją jako sprzęt przyrodniczy.

Pytam, bo może się okazać, że na wycieczkach SkyMaster jednak uwiera swoją wagą za bardzo (w początkowej euforii tego nie zauważysz, ale nie dalej jak po miesiącu - już z pewnością).

Do tego SkyMaster lubi być traktowany jak insygnia koronne - na poduszce, z największą dbałością. Wykorzystując tę lornetkę w terenie, możesz ją łatwo narazić na rozkolimowanie. Kolimacja lornetki nie jest taka trudna w tym przypadku, ale może stać się dość częstym, upierdliwym obowiązkiem.

Jeśli więc zamierzasz dużo się z nią włóczyć, skakać, biegać, latać, pływać - radziłbym łaskawsze zerknięcie na mocniejsze, trwalsze modele 10x50 (np. DO Silver)

 

 

60 procent pracy przy lornetce przeznaczam na nocne niebo, dlatego też sprawię sobie Celestrona ze statywem a później ( jak będą fundusze ) DO Silvera 10x50. Wydaje mi się, że to będzie najlepsze wyjście.

 

 

P.S. Poleci ktoś coś jeszcze do zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60 procent pracy przy lornetce przeznaczam na nocne niebo, dlatego też sprawię sobie Celestrona ze statywem a później ( jak będą fundusze ) DO Silvera 10x50. Wydaje mi się, że to będzie najlepsze wyjście.

 

 

P.S. Poleci ktoś coś jeszcze do zestawu?

Na pewno kup sobie ten metalowy adapter

Celestron 15x70 (od czegoś trzeba zacząć :D ) , statyw Camrock TC63

Początkujący astro-amator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Jeśli dokładać, to do lepszej jakości. Uwierz mi na słowo.

Świat lornet jest dziwny, pokrętny i zdradliwy. I na pewno nie chodzi w nim o maksymalną aperturę i powiększenie - bo nie w tym leży siła lornetek, a w narkotycznej przyjemności gapienia się na obiekty w kontekście szerokiego pola, w jak najlepszej jakości, przy jak największej swobodzie i mobilności :)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon 10x50

Posiadam od 2-3 lat, jestem zadowolony. Obraz jaśniejszy niż w 15x70, co jak dla mnie jest plusem.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60 procent pracy przy lornetce przeznaczam na nocne niebo, dlatego też sprawię sobie Celestrona ze statywem a później ( jak będą fundusze ) DO Silvera 10x50. Wydaje mi się, że to będzie najlepsze wyjście.

 

P.S. Poleci ktoś coś jeszcze do zestawu?

Moja propozycja jest odmienna i jak najbardziej wpasowuje się w Twoje wymogi astronomiczno-przyrodniczo-miejskie. To DO Starligt 12x60. Dlaczego?

1. Większe pole widzenia

2. Mniejsze, choć wciąż znaczne powiększenie, lepsze do obserwacji bez statywu (przyroda itp, niebo z leżaka)

3. Jakość chwalona przez użytkowników (to jest praktycznie ta sama lornetka co ta)

4. Sam zaczynałem z bardzo podobną i nadal cenię zbliżone parametry (jeszcze sobie sprawię >:D )

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest odmienna i jak najbardziej wpasowuje się w Twoje wymogi astronomiczno-przyrodniczo-miejskie. To DO Starligt 12x60. Dlaczego?

1. Większe pole widzenia

2. Mniejsze, choć wciąż znaczne powiększenie, lepsze do obserwacji bez statywu (przyroda itp, niebo z leżaka)

3. Jakość chwalona przez użytkowników (to jest praktycznie ta sama lornetka co ta)

4. Sam zaczynałem z bardzo podobną i nadal cenię zbliżone parametry (jeszcze sobie sprawię >:D )

Sam już nie wiem którą. Akurat statyw to nie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już nie wiem którą. Akurat statyw to nie problem

"Cokolwiek uczynisz, będziesz potem żałował"

 

Sokrates

>:D

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda będzie niezłym wyborem na początek.

Jak znam życie, jako osoba wgryzająca się w obserwacje lornetkowe, szybciej docenisz zalety 15x70 niż jej niewiele mniejszej siostrzyczki. I dobrze, potem dokupisz Nikona Ex 10x50 (łatwiej jest uargumentować konieczność takiego zakupu mając 15x70 niż 12x60), a potem posmakujesz lepszej jakości i wsiąkniesz na dobre :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)